Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościKonin. Festiwal Sztuki Ludowej. Na pl. Wolności zespoły ze świata

Konin. Festiwal Sztuki Ludowej. Na pl. Wolności zespoły ze świata

Dodano:
Konin. Festiwal Sztuki Ludowej. Na pl. Wolności zespoły ze świata

XII Festiwal Sztuki Ludowej, organizowany przez Towarzystwo Poligrodzianie, urozmaici tegoroczny koniński XI Jarmark św. Bartłomieja.

Jarmark i festiwal odbywać się będą na placu Wolności, na konińskiej starówce. Koncert XII Festiwalu Sztuki Ludowej, organizowany przez Towarzystwo Poligrodzianie (współorganizatorami są miasto Konin i Koniński Dom Kultury) rozpocznie się 25 sierpnia o godz. 17.00. Zaprezentują się zespoły z Algierii, Białorusi, Grecji, Hiszpanii, Macedonii, Słowacji i Ukrainy.

Festiwal Sztuki Ludowej to kluczowy projekt Towarzystwa Poligrodzianie, współpracującego z Politechniką Poznańską, Polsko-Polonijnym Klubem Współpracy Gospodarczej we Wrocławiu, Polskim Akademickim Stowarzyszeniem Folklorystycznym, European Folk Culture Organisation oraz wieloma samorządami, w tym z konińskim. Festiwal to, jak informują organizatorzy, „unikalne w skali świata przedsięwzięcie, łączące tradycje ze współczesnym podejściem do sztuki, prezentujące nie tylko oryginalne produkty, ale te, które czerpią inspiracje z kultury ludowej np. pokazy mody”. Więcej o idei festiwalu można przeczytać na www.festival.poligrodzianie.pl W tym roku zespoły biorące udział w już XII Festiwalu zaprezentują się w Poznaniu, Gnieźnie, Koninie i Szreniawie.

Na scenie na placu Wolności 25 sierpnia wystąpią:

Algieria – „Association culturelle les couleurs d'Algérie”. Mówią o sobie: „Jesteśmy grupą młodych mężczyzn i dziewcząt w wieku nie sięgającym 25 lat (która) czerpie garściami z historii tego obszaru, z głęboko tu zakorzenionej namiętności i gwaru”.

Białoruś – „GUDA”, jedna z najbardziej znanych grup ludowych Białorusi, znana przede wszystkim z pieśni rytualnych i tańców ludowych, odnowionych przez członków grupy zgodnie z zapisami nutowymi podczas wypraw ludowych i komunikacji z opiekunami tradycji ludowych. Między innymi badania eksperymentalne w dziedzinie archaicznego dziedzictwa śpiewu stanowiły gałąź ich pracy. Dzięki temu grupa "GUDA" jest absolutnie wyjątkowa.

Grecja – The Cultural Association of Drama „Our Origins”. Stowarzyszenie składa się z około 130 członków, którzy tworzą grupy taneczne. Wiek członków wynosi od 4 do 50 lat. Celem ich działania jest „zachowanie, pielęgnacja i rozprzestrzenianie naszego bogatego dziedzictwa kulturowego”.

Hiszpania (Galicja) – „Do Lusco ó Fusco”. Zaczęli od występów w południowej Galicji i północnej Portugalii. Szybko trafili na festiwale w różnych częściach świata, zdobywając laury. Grupa liczy około 50 członków w wieku od 5 do 60 lat, jednak większość to młodzi ludzie.

Hiszpania – The Cultural Association „Salmorena Losareña”, powstało w regionie Vera niezwykle bogatym w folklor. Grupa składa się z ponad 40 dorosłych osób oraz sekcji tańca szkolnego, w którym jest 25 chłopców i dziewcząt, tworzących grupę dzieci. Co roku grupa organizuje w Losar de la Vera Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny, w którym wiele krajów pokazało swoją kulturę i tradycje właśnie poprzez taniec i muzykę.

Macedonia – The folk ensemble „Orce Nikolov”, dla którego, jak sami o sobie mówią, „pielęgnowanie folkloru stanowi jedyne studium przeszłości, która zakłada nieprzerwane połączenie teraźniejszości, przeszłości i przyszłości (…) zachowanie najładniejszych elementów sztuki ludowej, jakie ludzie stworzyli na tym terenie, tworząc w ten sposób dzieło wzbudzające podziw i szacunek na świecie”.

Słowacja – The folklore ensemble ČAČINARE. Działa w miejscowości Spiąská Nová Ves, położonej we wschodniej części Słowacji, stolicy regionu Spisz. To młoda grupa, ale doświadczona, ponieważ wszyscy członkowie grupy wywodzą się z rozmaitych grup folklorystycznych regionu.

Ukraina – Folk Dance Ensemble „Polytechnic” powstał ponad 60lat temu na Narodowym Uniwersytecie Technicznym Ukrainy. Przwinęło się przez niego około 3000 amatorów, w większości studentów i nauczycieli akademickich. Koncertowali… wszędzie, bo – jak twierdzą – „spotkania z publicznością są radością”, zwłaszcza że na scenie zawsze chcą „przekazać widzom prawdę o lojalności i miłości do ojczystej ziemi i bogactwie ludzkiej duszy, wiecznej miłości”.

Konin. Festiwal Sztuki Ludowej. Na pl. Wolności zespoły ze świata
1534840610-2do5tp-poli2.jpg
1534840612-949ked-poli3.jpg
1534840613-q72ps1-poli6.jpg
1534840614-ve43ph-poli7.jpg
1534840614-do103n-poli8.jpg
1534840616-9dwwb_-poli4.jpg
1534840621-g10e1m-poli5.jpg
1534840636-uaj_8a-poli9.jpg
Czytaj więcej na temat:festiwal sztuki ludowej, poligrodzianie,
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole