Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościWczasy w Koninie, czyli festiwal kultury postindustrialnej. Program

Wczasy w Koninie, czyli festiwal kultury postindustrialnej. Program

Pod patronatem LM.pl

Dodano:
Wczasy w Koninie, czyli festiwal kultury postindustrialnej. Program

Wczasy w KoninieWczasy w Koninie to program kulturalny obejmujący akcje artystyczne oraz cykl koncertów szeroko pojmowanej muzyki postindustrialnej. W programie koncerty, wystawy, spotkania, warsztaty i relaks nad Wartą. Wstęp wolny.

Festiwal rozpocznie spotkanie z uczestnikami pleneru ,,Wczasy w Koninie”, które odbędzie się we czwartek o godzinie 18:00 na Bulwarze Nadwarciańskim. Spotkanie realizowane wspólnie z Portalem LM.pl i będzie miało charakter otwartej dyskusji poświęconej zagadnieniu ,,RE-definicja kulturalna miasta i okolic”.

6.09. czwartek 

Bulwar nadwarciański

Start 18:00

Otwarcie

Spotkanie z uczestnikami pleneru ,,Wczasy w Koninie”

7.09. piątek 

Scena na Bulwarze

Start 19:00

Jacek Mazurkiewicz

Marcin Świetlicki & Ziut Gralak

Job Karma

Klub festiwalowy – Kawka Karafka / od 22:30 (DJ Relax)

8.09. sobota 

Scena na Bulwarze

Start 19:00

Ares Chadzinikolau Greek Jazz

Wczasy

Król

Klub festiwalowy – Kawka Karafka / od 22:30 (Dj Relax)

Festiwal rozpocznie spotkanie z uczestnikami pleneru ,,Wczasy w Koninie”, które odbędzie się we czwartek o godzinie 18:00 na Bulwarze Nadwarciańskim. Spotkanie realizowane wspólnie z Portalem LM.pl i będzie miało charakter otwartej dyskusji poświęconej zagadnieniu ,,RE-definicja kulturalna miasta i okolic”. Do rozmowy organizatorzy zaprosili nie tylko artystów ale i animatorów kultury, reprezentantów instytucji oraz samorządu. Wśród zaproszonych gości są m.in.:

Franciszek Sterczewski – znany poznański happener oraz aktywny działacz społeczny, trendsetter, organizator spotkań w ramach ,,Łańcucha Światła”.

Mariusz Harmasz – artysta, animator kultury, twórca oraz organizator programu ,,Wczasy w Koninie”.

Lucyna Lenard – Woźniak – dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury w Koninie, współorganizatora festiwalu Wczasy w Koninie.

Diana Lelonek – artystka multimedialna, w swojej twórczości koncentruje się m.in. nad działaniami związanymi z BioArt.

Justyna Król - założycielka oraz szefowa Pracowni Miejskiej w Koninie, ekspertka w dziedzinie foresightu miejskiego.

Maciej Archon Michalski – pochodzący z Sycewa reżyser filmowy, twórca m.in. fabuły ,,Kanadyjskie sukienki” oraz ,,Kukułeś”.

Maciej Sytek – członek zarządu województwa wielkopolskiego, działający na rzecz subregionu - wielkopolski wschodniej, inicjator projektu ,,Małe kina społecznościowe”.

Główne zagadnienia:

1. Konin RE-definicja – wpływ kultury na rozwój miasta i okolic

2. Racjonalna rewitalizacja miasta – przykłady dobrych praktyk w tej dziedzinie, realizowanych do tej pory w innych ośrodkach. Konin jako atrakcyjne miejsce do pracy, twórczości, odpoczynku. Jak wykorzystać jego potencjał do poprawy życia oraz promocji miasta.

3. Postindustrial – wykorzystanie terenów poprzemysłowych do działań w obszarze kultury, kreatywnego biznesu oraz ekologii.

4. Aktywizacja lokalnych twórców i animatorów kultury – możliwości wsparcia tego sektora ze strony samorządu oraz lokalnych instytucji kultury. Omówienie programów dla średnich miast jak np. ,,Małe kina społecznościowe” czy ,,Rozmowy zamiejscowe”.

5. Ziemia konińska jako plener filmowy, muzyczny, plastyczny – Konin jako centrum kultury postindustrialnej, czy to jest możliwe?

W trakcie festiwalu symultanicznie będą realizowane akcje w obrębie bulwaru i tzw. wyspy Pociejewo. Wytypowano kilka obiektów, które zostaną nacechowane działaniami artystycznymi przez uczestnikówpleneru ,,Wczasy w Koninie”. Skoncentrowano się na obiektach symbolizujących industrializację, rozwój miasta przemysłowego, m.in. pałac oraz fabrykę Reymondów, dom Mojshe Kapłana i stare kino ,,Górnik’’ aby w ten sposób zwrócić uwagę na dziedzictwo historyczne miasta oraz sprowokować dyskusję na temat zagospodarowania tych lokalizacji na cele kulturalne jak np. muzea, galerie czy inkubatory kultury.

Kolejnym ogniwem spinającym koncepcję wczasów w Koninie jest twórcza eksploracja terenów pokopalnianych oraz próba wykorzystania ich do celów ekologicznych, turystycznych i rekreacyjnych, z zachowaniem autonomii tych miejsc, które coraz częściej dziczeją stając się ostoją zwierzyny oraz bujnie rosnącej flory. W ramach tego zagadnienia, artyści odwiedzą okolice Konina oraz zostaną przeprowadzone warsztaty.

Organizacja: Wielkopolskie Forum Inicjatyw Kulturalnych FRONTAR, Młodzieżowy Dom Kultury w Koninie, MASTRYCHT. Współorganizacja: Miasto Konin 

Koniński Dom Kultury. Partnerzy: Samorząd Województwa Wielkopolskiego, Muzeum Okręgowe w Koninie. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Wczasy w Koninie, czyli festiwal kultury postindustrialnej. Program
Wczasy w Koninie, czyli festiwal kultury postindustrialnej. Program
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole