Dzisiaj jest sobota 25 maja 2019, imieniny: Grzegorza, Magdy, Marii Magdaleny WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (19451) SPORT FORUM FIRMY (5334) PRACA (65) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
18 / 9oC
Jutropogoda
15 / 13oC
Pojutrzepogoda
20 / 12oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Spławie. Zderzyły się dwa samochody. Jedna osoba z ... (3)Rokitnikowy projekt się rozwija. Kolejne krzewy na ... (9)

Powrót do szkoły. Uczniowi potrzebny jest ruch, dobra dieta i sen

Dodano: 2.09.2018 11:12

Powrót do szkoły. Uczniowi potrzebny jest ruch, dobra dieta i spokojny sen. Lekarze Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia przypominają o podstawowych zasadach, aby nauka szła sprawniej, szybciej i żeby szkolne miesiące upłynęły bez zbędnych trosk i stresu.

Przede wszystkim należy odstawić w kąt złe nawyki. Młodemu organizmowi potrzebna jest aktywność fizyczna, optymalna dieta oraz spokojny sen – podkreśla Bożena Janicka, prezes PPOZ.

Przed wyjściem do szkoły dziecko powinno zjeść odpowiedni posiłek. Śniadanie to podstawa. W tornistrze ucznia zawsze powinno się znaleźć drugie śniadanie, urozmaicone warzywami i owocami. Jabłko, czy kanapka z sałatą wzbogaci organizm dziecka w niezbędne składniki. Pamiętajmy – jesień to okres obniżonej odporności, w którym szczególnie należy zadbać o witaminy i minerały.

- Odradzamy zabierania do szkoły chipsów, ciastek, wafelków, czy słodkich Spożywanie cukru w nadmiarze prowadzi do poważnych chorób (m.in. cukrzyca), w tym także otyłości – która wśród polskiej młodzieży jest już epidemią. Szacuje się, że większość osób z problemem nadwagi spożywa ponad 60 gramów cukru dziennie (około 12 łyżeczek). Tylko mała puszka popularnego wśród młodzieży gazowanego napoju zawiera 7 łyżeczek cukru, a szklanka wody smakowej – 3. Problemem są także soki owocowe – traktowane jako źródło witamin i składników mineralnych. W rzeczywistości dostarczają olbrzymich dawek cukru w postaci sacharozy oraz fruktozy. Nie powinno się przekraczać jednej szklanki soku owocowego dziennie i to najlepiej zrobionego własnoręcznie. Najlepsza jest zwykła niegazowana woda mineralna. Zaleca się, aby w ciągu dnia wypijać jej nawet dwa litry - radzi Bożena Janicka.

Uczniowi do prawidłowego rozwoju - i to zarówno psychicznego, jak i fizycznego - potrzebny jest ruch. Tymczasem – według statystyk blisko jedna trzecia młodzieży unika lekcji wychowania fizycznego, a przed komputerem i nad książkami spędza wiele godzin dziennie.

- Odrabianie lekcji powinno być urozmaicone zabawą, ale przede wszystkim aktywnością, najlepiej na powietrzu. Jeśli nie ma przeciwwskazań zdrowotnych dziecko powinno uczestniczyć w lekcjach wychowania fizycznego. Nieuzasadnione zwolnienie z wf-u szkodzi jego zdrowiu (skrzywienie kręgosłupa, wady postawy, brak kondycji). Człowiek, który w dzieciństwie unika ruchu może stać się w przyszłości niepełnosprawnym dorosłym – podkreślają lekarze PPOZ.

Mózg, aby mógł się prawidłowo rozwijać, musi się regenerować. A temu sprzyja spokojny, długi sen. Szczególnie ważne znaczenie odgrywa w życiu dzieci, które się uczą. Rodzice powinni zadbać o zapewnienie dzieciom odpowiedniej ilości snu. 6-latki powinny spać około 11 godzin, 12-latki - 8. - Dzieci, które śpią za krótko często bywają nerwowe i rozdrażnione. Mają problemy z koncentracją i nie potrafią się skupić na lekcji. Ważne są także warunki, w których zasypia dziecko. To powinno być łóżko, w przewietrzonym wcześniej pokoju i absolutnie nie przed telewizorem - mówią lekarze PPOZ.

Rodzice w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo swoich dzieci, powinni regularnie sprawdzać, czy plecaki, które noszą do szkoły nie są za ciężkie, i czy w środku znajduje się tylko to, co konieczne. Ubiór dziecka powinien być dostosowany do panujących warunków. Zimą czapka i ciepła kurtka. Najlepsza metoda „na cebulkę“ - chroni przed przegrzaniem i zmarznięciem. Należy pozwolić dzieciom na rozwijanie swoich zainteresowań, ale nie należy ich przeciążać nadmiarem zajęć dodatkowych. Rodzice powinni ostrzegać swoje dzieci przed nieznajomymi, którzy częstują podejrzanymi słodyczami. Narkotyki i dopalacze są wszędzie! I to pod każda postacią.

- Szkoła to często nowe wyzwania, nowi koledzy i sytuacje do tej pory nieznane. Rodzice powinni utrzymywać z dzieckiem dobry kontakt. Rozmawiać, pytać, interesować się, jak minął kolejny dzień. Budowanie więzi i zaufania procentuje. Łatwiej wychwycić niepokojące symptomy i zareagować, gdy dzieje się coś złego - podkreśla Bożena Janicka.

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

Czytaj więcej na temat:lekarze rodzinni,   Bożena Janicka,   powrót do szkoły,  

POPULARNE KOMENTARZE

Jako uczen szczegolnej troski z radoscia witam swoje gimnazjum
Dodano: 2.09.2018 11:46    Przez: ~Pn
Czyli zajęcia powinny się zaczynac o 8.50..aby się dzieciaki mogły wyspać...po wf..konieczny dostęp do prysznica,bo ja bym chętnie biegał, grał itd..ale trzeba się jakoś ogarnąć przed kolejnymi lekcjami....i apropo żywienia czy w sklepikach są gotowe surówki aby mogły je dzieci szybko w trakcie przerwy zjeść??
Dodano: 2.09.2018 12:37    Przez: ~Pytania do dyrekcji

KOMENTARZE

Dobrze niech idą do szkoły, bo pod blokami pełno hałaśliwych bachorów, wreszcie będzie trochę spokoju. Patologia wypuszcza dzieciaki na ulice i się nimi nie interesuje, a w mieszkaniu ma spokój.
Dodano: 02.09.2018 11:37    Przez: ~500 plus
Młoda matka lubi zapalić i wypić, a i marihuaną nie pogardzi, a dziecko samopas puszcza, na ulicę, a co tam w końcu dostaje 500 plus.
Dodano: 02.09.2018 12:37    Przez: ~Za friko
Ku.wa. Zaraz będą młoda matka 😂 nie pije, nie pale, 500 mi się nie należy bo pracuje tak samo jak mój partner. Ale tak... najlepiej tak to sobie tłumaczyć ;) świat byłby piękny gdyby ludzie oceniający w ten sposób mieli tyle co my - ale trzeba robić zamiast narzekać na lm ;)
Dodano: 09.09.2018 02:32    Przez: ~Ola
Jako uczen szczegolnej troski z radoscia witam swoje gimnazjum
Dodano: 02.09.2018 11:46    Przez: ~Pn
Gimnazjum zostalo zlikwidowane podszywaczu pn pissuarski trollu. Tfu na cb podszywaczu Pn. Ja jestem prawdziwy Pn
Dodano: 02.09.2018 12:17    Przez: ~Pn
Nie to ja obrońca odkrywki Ościsłowo i PO.
Dodano: 02.09.2018 12:29    Przez: ~Pn
Ty jesteś prawdziwym pederastom a nie pn
Dodano: 03.09.2018 08:50    Przez: ~Pn
Brawo Juzef
Dodano: 03.09.2018 08:51    Przez: ~Pn
Więcej zadawajcie prac domowych to będzie ruch przy zadaniu z chemii i sen przy zadaniu z matematyki hipokryci.
Dodano: 02.09.2018 11:58    Przez: ~Realista
Poza wspomnianymi przez doktorów uwarunkowaniami dobrego startu uczniowskiego nie wymieniono równie ważnych w 4RP oczekiwanych elementów takich jak np. uczęszczanie ucznia na katechezę wakacyjną omawiającą zgubne wpływy konaków chłopców z dzieweczkami bez błogosławieństwa księdza proboszcza no chyba że chodzi o kontakty z samym księdzem, regularne wsłuchiwanie się w treści głoszone przez Radyjo, hołubienie aktualnej władzy oraz oddawanie czci Panu Prezesowi przez wrogów nazywanego kurduplem. Poza tym dobry uczeń 4RP powinien bez oporów i bezrefleksyjnie popierać każde działanie jedynie słusznej władzy nawet wówczas gdy jego poczucie estetyki i dobrego smaku mówi że coś w tym pisowym bardaszku jest nie tak.
Dodano: 02.09.2018 12:01    Przez: ~Zdzich@
Czy minister Zalewska rozkazała by w szkołach dzieci uczono ,że najważniejszym Polakiem w historii jest Jarosław Kaczyński? Ja to sprawdzę w Kuratorium.
Dodano: 02.09.2018 12:08    Przez: ~Symp.PiS
symp. pis (celowo z malej litery) pissuarski trollu idz do swojego kurdupla bezzebnego moze ci da jakaś posade np. przy czyszczeniu fekali po nim.
Dodano: 02.09.2018 12:19    Przez: ~Pn
Pn, zadaje pytanie i sam sobie na nie odpowiada, dobre co ?
Dodano: 02.09.2018 12:32    Przez: ~Iza
O 12 w południe rozpoczęła się konwencja PiS.Zaczęło się od hymnu .Nie wiem czy Jarosława boli kolano i co mu dali ale hymn już w końcu umie śpiewać .Wcześniej bywało różnie ''z ziemi polskiej do Wolski".Starszy człowiek ,problemy z kolanem i uzębieniem .Trzeba wybaczyć. Ja w niego wierzę a nie wierzę w ciebie Pn bo ty nie jesteś prawdziwy Pn.
Dodano: 02.09.2018 12:36    Przez: ~Symp.PiS
Pn, sam sobie zadaje pytanie i sam na nie odpowiada, ale szczwana bestia.
Dodano: 02.09.2018 13:16    Przez: ~Iza
Niech sie ucza na dobre im to wyjdzie. Niech nie dają sie manipulowac pissuarom. Samodzielne myslenie wskazane przy zagrozeniu ze strony kurdupla. Tylko PO nie maci w glowie.
Dodano: 02.09.2018 12:16    Przez: ~Pn
Zakochany jestem w Po, a nienawidzę PiS-u, tak już mam.
Dodano: 02.09.2018 12:34    Przez: ~Pn
Pn, z obiadem nie przesadzaj, koziego mleka za dużo nie pij, bo dostaniesz rozwolnienia.
Dodano: 02.09.2018 13:18    Przez: ~Matka
Czyli zajęcia powinny się zaczynac o 8.50..aby się dzieciaki mogły wyspać...po wf..konieczny dostęp do prysznica,bo ja bym chętnie biegał, grał itd..ale trzeba się jakoś ogarnąć przed kolejnymi lekcjami....i apropo żywienia czy w sklepikach są gotowe surówki aby mogły je dzieci szybko w trakcie przerwy zjeść??
Dodano: 02.09.2018 12:37    Przez: ~Pytania do dyrekcji
Mniej prac domowych dla ucznia,a często dla rodziców. Uczniowie nie mają czasu na zajęcia pozalekcyjne i na czytanie lektur. Nie wolno zadawać prac trudniejszych niż w klasie. Nauczyciele, zweryfikujcie swoje metody pracy.
Dodano: 02.09.2018 12:49    Przez: ~Rodzic
Tak bo im glupszy naród tym łatwiej pisowi manipulować społeczeństwem o ile wyborców pisu mozna nazwac społeczeństwem.
Dodano: 02.09.2018 12:51    Przez: ~Pn
Teraz jeszcze sobie poleżę a potem dalej będę z wami walczył jak Dzielny wojak Szwejk
Dodano: 02.09.2018 14:01    Przez: ~Pn
Chcę otworzyć muzeum kopalni Ościsłowo którą mi PiS zabrał a była cała moja.
Dodano: 02.09.2018 14:02    Przez: ~Pn
Ci wszyscy co narzekają na PiS 1. Oddajcie 500 2. Pracujcie do 67 roku życia 3. Oddajcie 300 4. Pracujcie dalej za 5 zł na h 5. Przyjmijcie uchodźców do domu swojego !!!!!6. Dalej dajcie się okradać przez mafie w kołnierzykach‼
Dodano: 02.09.2018 14:09    Przez: ~wasza oleńka
Uprasza się wszystkich bezmózgowców z PiS,którzy nie chcą dłużej pracować by nie ustawiali się później w okienku MOPS z prośbą o zasiłek bo mała emeryturka nie pozwala godnie żyć.Prosimy kierować żale i wnioski o pomoc do dzieci i wnuków Dudy ,Morawieckiego ,Szydło.Kaczyński dzieci nie ma .
Dodano: 02.09.2018 14:42    Przez: ~centrala MOPS
Stop dopalaczom
Dodano: 02.09.2018 14:47    Przez: ~xd
Sympatycy opozycji coś biorą i siadają do komentowania ?
Dodano: 02.09.2018 15:51    Przez: ~Może być
Pn, jak tam PO cebuli ? Weż espumisan, to ci wiatry ustąpią.
Dodano: 02.09.2018 15:55    Przez: ~Aptekarka
rozdęło mnie trochę
Dodano: 02.09.2018 16:24    Przez: ~Pn
Sprawdziłaś na sobie ? To możesz wracać do domu.
Dodano: 02.09.2018 16:41    Przez: ~mąż Aptekarki
mąż Aptekarki, czyli Pn i jak tam po cebuli, nadal brzuch boli ?
Dodano: 02.09.2018 17:04    Przez: ~I tylko wiatry
Powiedziała baba, która jeszcze niedawno ważyła ze 100 kilo xD
Dodano: 02.09.2018 17:50    Przez: ~Doktór
1 z 2
12>>

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.