Dzisiaj jest czwartek 22 sierpnia 2019, imieniny: Cezarego, Zygfryda, Marii WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (19525) SPORT FORUM FIRMY (5345) PRACA (66) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
18 / 16oC
Jutropogoda
22 / 16oC
Pojutrzepogoda
24 / 18oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
W zeszłym roku omal nie spadły, w sobotę zagrają z ... (0)Dojazdy MZK do konińskich szkół na godzinę 08.00. ... (0)

Powrót do szkoły. Uczniowi potrzebny jest ruch, dobra dieta i sen

Dodano: 2.09.2018 11:12

Powrót do szkoły. Uczniowi potrzebny jest ruch, dobra dieta i spokojny sen. Lekarze Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia przypominają o podstawowych zasadach, aby nauka szła sprawniej, szybciej i żeby szkolne miesiące upłynęły bez zbędnych trosk i stresu.

Przede wszystkim należy odstawić w kąt złe nawyki. Młodemu organizmowi potrzebna jest aktywność fizyczna, optymalna dieta oraz spokojny sen – podkreśla Bożena Janicka, prezes PPOZ.

Przed wyjściem do szkoły dziecko powinno zjeść odpowiedni posiłek. Śniadanie to podstawa. W tornistrze ucznia zawsze powinno się znaleźć drugie śniadanie, urozmaicone warzywami i owocami. Jabłko, czy kanapka z sałatą wzbogaci organizm dziecka w niezbędne składniki. Pamiętajmy – jesień to okres obniżonej odporności, w którym szczególnie należy zadbać o witaminy i minerały.

- Odradzamy zabierania do szkoły chipsów, ciastek, wafelków, czy słodkich Spożywanie cukru w nadmiarze prowadzi do poważnych chorób (m.in. cukrzyca), w tym także otyłości – która wśród polskiej młodzieży jest już epidemią. Szacuje się, że większość osób z problemem nadwagi spożywa ponad 60 gramów cukru dziennie (około 12 łyżeczek). Tylko mała puszka popularnego wśród młodzieży gazowanego napoju zawiera 7 łyżeczek cukru, a szklanka wody smakowej – 3. Problemem są także soki owocowe – traktowane jako źródło witamin i składników mineralnych. W rzeczywistości dostarczają olbrzymich dawek cukru w postaci sacharozy oraz fruktozy. Nie powinno się przekraczać jednej szklanki soku owocowego dziennie i to najlepiej zrobionego własnoręcznie. Najlepsza jest zwykła niegazowana woda mineralna. Zaleca się, aby w ciągu dnia wypijać jej nawet dwa litry - radzi Bożena Janicka.

Uczniowi do prawidłowego rozwoju - i to zarówno psychicznego, jak i fizycznego - potrzebny jest ruch. Tymczasem – według statystyk blisko jedna trzecia młodzieży unika lekcji wychowania fizycznego, a przed komputerem i nad książkami spędza wiele godzin dziennie.

- Odrabianie lekcji powinno być urozmaicone zabawą, ale przede wszystkim aktywnością, najlepiej na powietrzu. Jeśli nie ma przeciwwskazań zdrowotnych dziecko powinno uczestniczyć w lekcjach wychowania fizycznego. Nieuzasadnione zwolnienie z wf-u szkodzi jego zdrowiu (skrzywienie kręgosłupa, wady postawy, brak kondycji). Człowiek, który w dzieciństwie unika ruchu może stać się w przyszłości niepełnosprawnym dorosłym – podkreślają lekarze PPOZ.

Mózg, aby mógł się prawidłowo rozwijać, musi się regenerować. A temu sprzyja spokojny, długi sen. Szczególnie ważne znaczenie odgrywa w życiu dzieci, które się uczą. Rodzice powinni zadbać o zapewnienie dzieciom odpowiedniej ilości snu. 6-latki powinny spać około 11 godzin, 12-latki - 8. - Dzieci, które śpią za krótko często bywają nerwowe i rozdrażnione. Mają problemy z koncentracją i nie potrafią się skupić na lekcji. Ważne są także warunki, w których zasypia dziecko. To powinno być łóżko, w przewietrzonym wcześniej pokoju i absolutnie nie przed telewizorem - mówią lekarze PPOZ.

Rodzice w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo swoich dzieci, powinni regularnie sprawdzać, czy plecaki, które noszą do szkoły nie są za ciężkie, i czy w środku znajduje się tylko to, co konieczne. Ubiór dziecka powinien być dostosowany do panujących warunków. Zimą czapka i ciepła kurtka. Najlepsza metoda „na cebulkę“ - chroni przed przegrzaniem i zmarznięciem. Należy pozwolić dzieciom na rozwijanie swoich zainteresowań, ale nie należy ich przeciążać nadmiarem zajęć dodatkowych. Rodzice powinni ostrzegać swoje dzieci przed nieznajomymi, którzy częstują podejrzanymi słodyczami. Narkotyki i dopalacze są wszędzie! I to pod każda postacią.

- Szkoła to często nowe wyzwania, nowi koledzy i sytuacje do tej pory nieznane. Rodzice powinni utrzymywać z dzieckiem dobry kontakt. Rozmawiać, pytać, interesować się, jak minął kolejny dzień. Budowanie więzi i zaufania procentuje. Łatwiej wychwycić niepokojące symptomy i zareagować, gdy dzieje się coś złego - podkreśla Bożena Janicka.

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

Czytaj więcej na temat:lekarze rodzinni,   Bożena Janicka,   powrót do szkoły,  

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

POPULARNE KOMENTARZE

Jako uczen szczegolnej troski z radoscia witam swoje gimnazjum
Dodano: 2.09.2018 11:46    Przez: ~Pn
Czyli zajęcia powinny się zaczynac o 8.50..aby się dzieciaki mogły wyspać...po wf..konieczny dostęp do prysznica,bo ja bym chętnie biegał, grał itd..ale trzeba się jakoś ogarnąć przed kolejnymi lekcjami....i apropo żywienia czy w sklepikach są gotowe surówki aby mogły je dzieci szybko w trakcie przerwy zjeść??
Dodano: 2.09.2018 12:37    Przez: ~Pytania do dyrekcji

KOMENTARZE

Dobrze niech idą do szkoły, bo pod blokami pełno hałaśliwych bachorów, wreszcie będzie trochę spokoju. Patologia wypuszcza dzieciaki na ulice i się nimi nie interesuje, a w mieszkaniu ma spokój.
Dodano: 02.09.2018 11:37    Przez: ~500 plus
Młoda matka lubi zapalić i wypić, a i marihuaną nie pogardzi, a dziecko samopas puszcza, na ulicę, a co tam w końcu dostaje 500 plus.
Dodano: 02.09.2018 12:37    Przez: ~Za friko
Ku.wa. Zaraz będą młoda matka 😂 nie pije, nie pale, 500 mi się nie należy bo pracuje tak samo jak mój partner. Ale tak... najlepiej tak to sobie tłumaczyć ;) świat byłby piękny gdyby ludzie oceniający w ten sposób mieli tyle co my - ale trzeba robić zamiast narzekać na lm ;)
Dodano: 09.09.2018 02:32    Przez: ~Ola
Jako uczen szczegolnej troski z radoscia witam swoje gimnazjum
Dodano: 02.09.2018 11:46    Przez: ~Pn
Gimnazjum zostalo zlikwidowane podszywaczu pn pissuarski trollu. Tfu na cb podszywaczu Pn. Ja jestem prawdziwy Pn
Dodano: 02.09.2018 12:17    Przez: ~Pn
Nie to ja obrońca odkrywki Ościsłowo i PO.
Dodano: 02.09.2018 12:29    Przez: ~Pn
Ty jesteś prawdziwym pederastom a nie pn
Dodano: 03.09.2018 08:50    Przez: ~Pn
Brawo Juzef
Dodano: 03.09.2018 08:51    Przez: ~Pn
Więcej zadawajcie prac domowych to będzie ruch przy zadaniu z chemii i sen przy zadaniu z matematyki hipokryci.
Dodano: 02.09.2018 11:58    Przez: ~Realista
Poza wspomnianymi przez doktorów uwarunkowaniami dobrego startu uczniowskiego nie wymieniono równie ważnych w 4RP oczekiwanych elementów takich jak np. uczęszczanie ucznia na katechezę wakacyjną omawiającą zgubne wpływy konaków chłopców z dzieweczkami bez błogosławieństwa księdza proboszcza no chyba że chodzi o kontakty z samym księdzem, regularne wsłuchiwanie się w treści głoszone przez Radyjo, hołubienie aktualnej władzy oraz oddawanie czci Panu Prezesowi przez wrogów nazywanego kurduplem. Poza tym dobry uczeń 4RP powinien bez oporów i bezrefleksyjnie popierać każde działanie jedynie słusznej władzy nawet wówczas gdy jego poczucie estetyki i dobrego smaku mówi że coś w tym pisowym bardaszku jest nie tak.
Dodano: 02.09.2018 12:01    Przez: ~Zdzich@
Czy minister Zalewska rozkazała by w szkołach dzieci uczono ,że najważniejszym Polakiem w historii jest Jarosław Kaczyński? Ja to sprawdzę w Kuratorium.
Dodano: 02.09.2018 12:08    Przez: ~Symp.PiS
symp. pis (celowo z malej litery) pissuarski trollu idz do swojego kurdupla bezzebnego moze ci da jakaś posade np. przy czyszczeniu fekali po nim.
Dodano: 02.09.2018 12:19    Przez: ~Pn
Pn, zadaje pytanie i sam sobie na nie odpowiada, dobre co ?
Dodano: 02.09.2018 12:32    Przez: ~Iza
O 12 w południe rozpoczęła się konwencja PiS.Zaczęło się od hymnu .Nie wiem czy Jarosława boli kolano i co mu dali ale hymn już w końcu umie śpiewać .Wcześniej bywało różnie ''z ziemi polskiej do Wolski".Starszy człowiek ,problemy z kolanem i uzębieniem .Trzeba wybaczyć. Ja w niego wierzę a nie wierzę w ciebie Pn bo ty nie jesteś prawdziwy Pn.
Dodano: 02.09.2018 12:36    Przez: ~Symp.PiS
Pn, sam sobie zadaje pytanie i sam na nie odpowiada, ale szczwana bestia.
Dodano: 02.09.2018 13:16    Przez: ~Iza
Niech sie ucza na dobre im to wyjdzie. Niech nie dają sie manipulowac pissuarom. Samodzielne myslenie wskazane przy zagrozeniu ze strony kurdupla. Tylko PO nie maci w glowie.
Dodano: 02.09.2018 12:16    Przez: ~Pn
Zakochany jestem w Po, a nienawidzę PiS-u, tak już mam.
Dodano: 02.09.2018 12:34    Przez: ~Pn
Pn, z obiadem nie przesadzaj, koziego mleka za dużo nie pij, bo dostaniesz rozwolnienia.
Dodano: 02.09.2018 13:18    Przez: ~Matka
Czyli zajęcia powinny się zaczynac o 8.50..aby się dzieciaki mogły wyspać...po wf..konieczny dostęp do prysznica,bo ja bym chętnie biegał, grał itd..ale trzeba się jakoś ogarnąć przed kolejnymi lekcjami....i apropo żywienia czy w sklepikach są gotowe surówki aby mogły je dzieci szybko w trakcie przerwy zjeść??
Dodano: 02.09.2018 12:37    Przez: ~Pytania do dyrekcji
Mniej prac domowych dla ucznia,a często dla rodziców. Uczniowie nie mają czasu na zajęcia pozalekcyjne i na czytanie lektur. Nie wolno zadawać prac trudniejszych niż w klasie. Nauczyciele, zweryfikujcie swoje metody pracy.
Dodano: 02.09.2018 12:49    Przez: ~Rodzic
Tak bo im glupszy naród tym łatwiej pisowi manipulować społeczeństwem o ile wyborców pisu mozna nazwac społeczeństwem.
Dodano: 02.09.2018 12:51    Przez: ~Pn
Teraz jeszcze sobie poleżę a potem dalej będę z wami walczył jak Dzielny wojak Szwejk
Dodano: 02.09.2018 14:01    Przez: ~Pn
Chcę otworzyć muzeum kopalni Ościsłowo którą mi PiS zabrał a była cała moja.
Dodano: 02.09.2018 14:02    Przez: ~Pn
Ci wszyscy co narzekają na PiS 1. Oddajcie 500 2. Pracujcie do 67 roku życia 3. Oddajcie 300 4. Pracujcie dalej za 5 zł na h 5. Przyjmijcie uchodźców do domu swojego !!!!!6. Dalej dajcie się okradać przez mafie w kołnierzykach‼
Dodano: 02.09.2018 14:09    Przez: ~wasza oleńka
Uprasza się wszystkich bezmózgowców z PiS,którzy nie chcą dłużej pracować by nie ustawiali się później w okienku MOPS z prośbą o zasiłek bo mała emeryturka nie pozwala godnie żyć.Prosimy kierować żale i wnioski o pomoc do dzieci i wnuków Dudy ,Morawieckiego ,Szydło.Kaczyński dzieci nie ma .
Dodano: 02.09.2018 14:42    Przez: ~centrala MOPS
Stop dopalaczom
Dodano: 02.09.2018 14:47    Przez: ~xd
Sympatycy opozycji coś biorą i siadają do komentowania ?
Dodano: 02.09.2018 15:51    Przez: ~Może być
Pn, jak tam PO cebuli ? Weż espumisan, to ci wiatry ustąpią.
Dodano: 02.09.2018 15:55    Przez: ~Aptekarka
rozdęło mnie trochę
Dodano: 02.09.2018 16:24    Przez: ~Pn
Sprawdziłaś na sobie ? To możesz wracać do domu.
Dodano: 02.09.2018 16:41    Przez: ~mąż Aptekarki
mąż Aptekarki, czyli Pn i jak tam po cebuli, nadal brzuch boli ?
Dodano: 02.09.2018 17:04    Przez: ~I tylko wiatry
Powiedziała baba, która jeszcze niedawno ważyła ze 100 kilo xD
Dodano: 02.09.2018 17:50    Przez: ~Doktór
1 z 2
12>>

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.