Skocz do zawartości
Polska

Wybory 2024: Kandydaci na radnych gmin, powiatu i miasta. Zobacz, kto się zgłosił! [PEŁNE LISTY]

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościPowrót do szkoły. Uczniowi potrzebny jest ruch, dobra dieta i sen

Powrót do szkoły. Uczniowi potrzebny jest ruch, dobra dieta i sen

Dodano:
Powrót do szkoły. Uczniowi potrzebny jest ruch, dobra dieta i sen

Powrót do szkoły. Uczniowi potrzebny jest ruch, dobra dieta i spokojny sen. Lekarze Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia przypominają o podstawowych zasadach, aby nauka szła sprawniej, szybciej i żeby szkolne miesiące upłynęły bez zbędnych trosk i stresu.

Przede wszystkim należy odstawić w kąt złe nawyki. Młodemu organizmowi potrzebna jest aktywność fizyczna, optymalna dieta oraz spokojny sen – podkreśla Bożena Janicka, prezes PPOZ.

Przed wyjściem do szkoły dziecko powinno zjeść odpowiedni posiłek. Śniadanie to podstawa. W tornistrze ucznia zawsze powinno się znaleźć drugie śniadanie, urozmaicone warzywami i owocami. Jabłko, czy kanapka z sałatą wzbogaci organizm dziecka w niezbędne składniki. Pamiętajmy – jesień to okres obniżonej odporności, w którym szczególnie należy zadbać o witaminy i minerały.

- Odradzamy zabierania do szkoły chipsów, ciastek, wafelków, czy słodkich Spożywanie cukru w nadmiarze prowadzi do poważnych chorób (m.in. cukrzyca), w tym także otyłości – która wśród polskiej młodzieży jest już epidemią. Szacuje się, że większość osób z problemem nadwagi spożywa ponad 60 gramów cukru dziennie (około 12 łyżeczek). Tylko mała puszka popularnego wśród młodzieży gazowanego napoju zawiera 7 łyżeczek cukru, a szklanka wody smakowej – 3. Problemem są także soki owocowe – traktowane jako źródło witamin i składników mineralnych. W rzeczywistości dostarczają olbrzymich dawek cukru w postaci sacharozy oraz fruktozy. Nie powinno się przekraczać jednej szklanki soku owocowego dziennie i to najlepiej zrobionego własnoręcznie. Najlepsza jest zwykła niegazowana woda mineralna. Zaleca się, aby w ciągu dnia wypijać jej nawet dwa litry - radzi Bożena Janicka.

Uczniowi do prawidłowego rozwoju - i to zarówno psychicznego, jak i fizycznego - potrzebny jest ruch. Tymczasem – według statystyk blisko jedna trzecia młodzieży unika lekcji wychowania fizycznego, a przed komputerem i nad książkami spędza wiele godzin dziennie.

- Odrabianie lekcji powinno być urozmaicone zabawą, ale przede wszystkim aktywnością, najlepiej na powietrzu. Jeśli nie ma przeciwwskazań zdrowotnych dziecko powinno uczestniczyć w lekcjach wychowania fizycznego. Nieuzasadnione zwolnienie z wf-u szkodzi jego zdrowiu (skrzywienie kręgosłupa, wady postawy, brak kondycji). Człowiek, który w dzieciństwie unika ruchu może stać się w przyszłości niepełnosprawnym dorosłym – podkreślają lekarze PPOZ.

Mózg, aby mógł się prawidłowo rozwijać, musi się regenerować. A temu sprzyja spokojny, długi sen. Szczególnie ważne znaczenie odgrywa w życiu dzieci, które się uczą. Rodzice powinni zadbać o zapewnienie dzieciom odpowiedniej ilości snu. 6-latki powinny spać około 11 godzin, 12-latki - 8. - Dzieci, które śpią za krótko często bywają nerwowe i rozdrażnione. Mają problemy z koncentracją i nie potrafią się skupić na lekcji. Ważne są także warunki, w których zasypia dziecko. To powinno być łóżko, w przewietrzonym wcześniej pokoju i absolutnie nie przed telewizorem - mówią lekarze PPOZ.

Rodzice w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo swoich dzieci, powinni regularnie sprawdzać, czy plecaki, które noszą do szkoły nie są za ciężkie, i czy w środku znajduje się tylko to, co konieczne. Ubiór dziecka powinien być dostosowany do panujących warunków. Zimą czapka i ciepła kurtka. Najlepsza metoda „na cebulkę“ - chroni przed przegrzaniem i zmarznięciem. Należy pozwolić dzieciom na rozwijanie swoich zainteresowań, ale nie należy ich przeciążać nadmiarem zajęć dodatkowych. Rodzice powinni ostrzegać swoje dzieci przed nieznajomymi, którzy częstują podejrzanymi słodyczami. Narkotyki i dopalacze są wszędzie! I to pod każda postacią.

- Szkoła to często nowe wyzwania, nowi koledzy i sytuacje do tej pory nieznane. Rodzice powinni utrzymywać z dzieckiem dobry kontakt. Rozmawiać, pytać, interesować się, jak minął kolejny dzień. Budowanie więzi i zaufania procentuje. Łatwiej wychwycić niepokojące symptomy i zareagować, gdy dzieje się coś złego - podkreśla Bożena Janicka.

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole