Skocz do zawartości
Polska

Wybory 2024: Kandydaci na radnych gmin, powiatu i miasta. Zobacz, kto się zgłosił! [PEŁNE LISTY]

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościW Licheniu grzesznicy są mile widziani. Nowy kustosz zaprasza

W Licheniu grzesznicy są mile widziani. Nowy kustosz zaprasza

Dodano:
W Licheniu grzesznicy są mile widziani. Nowy kustosz zaprasza

Chodzi o to, żeby sanktuarium było bliżej ludzi, bliżej pielgrzymów. W Licheniu grzesznicy są mile widziani – mówi ksiądz Janusz Kumala, nowy kustosz sanktuarium maryjnego, ale „stary” rezydent Lichenia.

Decyzją przełożonego prowincjalnego Zgromadzenia Księży Marianów w Polsce, nowym kustoszem Sanktuarium Maryjnego w Licheniu Starym został ks. dr Janusz Kumala. Obowiązki po ks. Wiktorze Gumiennym przejął 25 sierpnia br. W Licheniu przebywa jednak od 1997 roku. Zatopiony dotąd w pracy naukowej mariolog (obszar ainteresowań naukowych: mariologia, duchowość maryjna, pobożność ludowa, teologia sanktuarium, teologia życia konsekrowanego) będzie teraz zarządzał sanktuarium. Oto, co powiedział podczas konferencji przed bazyliką.

- Jesteśmy w najpiękniejszym miejscu na świecie. To miejsce Maryja umiłowała – powiedział na wstępie spotkania z dziennikarzami nowy kustosz. - To słowa, które wypowiedział papież Jan Paweł II 7 czerwca 1999 roku, właśnie tutaj, na schodach przed bazyliką. Tych, których kochamy, postrzegamy jako najpiękniejszych, najwspanialszych. W ten sposób możemy popatrzeć na sanktuarium. To jest relacja duchowa, wewnętrzna, oparta na miłości – i wyjaśnił znaczenie poszczególnych części sanktuarium. - Kiedy patrzymy na bazylikę, to co widzimy? Najpierw wieżę najwyższą w Polsce. Trzeba popatrzeć w górę, aby zahaczyć o niebo. To jest punkt wyjścia do dalszego pielgrzymowania duchowego. Nie zmienimy naszego życia na lepsze, jeśli nie zahaczymy o niebo, nie popatrzymy w górę. Obok dzwonnica i największy dzwon w Polsce. Taki, żeby wszyscy usłyszeli. Dzwony oznajmiają coś bardzo ważnego. Zapraszają do jakiegoś miejsca, do świątyni. Chodzi o to, byśmy usłyszeli i tutaj pielgrzymowali. Bazylika to symbol obejmowania wszystkich. Świątynia licheńska chce ogarnąć całą naszą ojczyznę. W świątyni widzimy obraz Matki Bożej - maleńki. Trzeba podejść bliżej. To przybliżanie do Pana Boga. W bazylice jest dużo konfesjonałów. W Licheniu grzesznicy są mile widziani. To jest przesłanie konfesjonałów i całego licheńskiego sanktuarium. To miejsce duchowego odrodzenia, pocieszenia, znalezienia swojej drogi życiowej. Poza tym takie miejsca, jak sanktuaria, zwracają uwagę na wartości chrześcijańskie, podstawowe wartości ludzkie, jak miłość bliźniego, troska o drugiego człowieka, życzliwość, przebaczenie, cechy potrzebne każdemu człowiekowi, zwłaszcza dzisiaj, kiedy to możemy obserwować zagubienie, brak sensu, pośpiech. To sprawia, że człowiek nie wie gdzie ma żyć, jak żyć, po co żyć. Takie miejsca, jak nasze sanktuarium, sprzyja refleksji, a takie elementy jak przestrzeń, zieleń także pozwalają tworzyć wartości duchowe.

- Jakie są plany księdza kustosza wobec licheńskiego sanktuarium?

- Kontynuujemy to, co dobre i chcemy rozwijać otwierając się na nowe inicjatywy. A pierwsza widoczna inicjatywa to transmisja na żywo z wnętrza bazyliki od 6.00 do 22.00, w internecie. Następne inicjatywy wkrótce. Chcemy zwracać uwagę na to, czym żyją pielgrzymi. 

- Najwyższa wieża, największy dzwon, „niemała” bazylika. Jak się ksiądz czuje w takim otoczeniu?

- Nie zwracam uwagi, że coś jest największe, to nie jest kluczem do posługiwania, ale stwarza pewną przestrzeń do obecności w tym miejscu i umożliwia lepszy kontakt z pielgrzymami. To są element, które zwracają uwagę, ale można iść dalej, można mówić o tym, co to wyraża symbolicznie i to jest punkt wyjścia do rozmowy.

- Dotąd pochłaniała księdza pracą naukową, teraz na sanktuarium trzeba będzie spojrzeć okiem ekonoma.

- Spojrzenie naukowe na sanktuarium bardzo pomaga. Bez tego, spojrzenie ekonoma nie ma większego znaczenia i byłoby ze szkodą dla sanktuarium. Ta część mojej działalności będzie raczej mi pomagać. Dotąd to nie była tylko praca naukowa, ale także praca duszpasterska, specjalistyczna, rekolekcyjna. Od 21 lat mam kontakt z pielgrzymami, którzy tutaj przybywają po coś więcej, aby przeżyć spotkanie z Panem Bogiem.

- Jakie wydarzenia zaplanowano na przyszły rok?

- Tworzymy program na przyszły rok. Jednym z wydarzeń będzie 20. rocznica wizyty Ojca Świętego w naszym sanktuarium w czerwcu. Będzie także okrągła rocznica beatyfikacji 108 Męczenników. Mamy kaplicę. To wydarzenia rocznicowe oprócz corocznych odpustów 2 lipca i 15 sierpnia. W maju przyszłego roku także spotkanie Rycerzy Kolumbów. Chodzi o to, żeby sanktuarium było bliżej ludzi, bliżej pielgrzymów, nie tylko tych, którzy są na miejscu, ale również tych, którzy z różnych powodów przybyć nie mogą. To są tysięce, którzy tę świątynie budowali. Internet daje możliwość aby zobaczyć bazylikę, dzieło do którego się przyczynili i uczestniczyć w przeżyciach religijnych. Bliżej pielgrzymów nie tylko przez internet, ale także tutaj na miejscu. W sanktuarium Bóg szuka człowieka. Chcemy to umożliwić. A razem możemy wiele wnieść, aby sanktuarium bardziej odpowiadało na potrzeby ludzi, którzy tu przybywają. Jak się wszyscy zaangażujemy: osoby duchowne i świeckie, które tutaj pracują, to owoce będą dobre.

 

Ks. dr Janusz Kumala MIC – urodził się 27 marca 1962 roku, pochodzi z Żarek k. Chrzanowa, archidiecezja krakowska. Jest członkiem zwyczajnym Papieskiej Międzynarodowej Akademii Maryjnej, Polskiego Stowarzyszenia Teologów Duchowości, Polskiego Towarzystwa Mariologicznego oraz konsultorem i sekretarzem Komisji Maryjnej Konferencji Episkopatu Polski. Obszar jego zainteresowań naukowych: mariologia, duchowość maryjna, pobożność ludowa, teologia sanktuarium, teologia życia konsekrowanego.

W 1981 roku wstąpił do Zgromadzenia Księży Marianów. Roczny nowicjat zakonny odbył w Skórcu koło Siedlec, gdzie 8 września 1982 roku złożył pierwsze śluby zakonne. Następnie rozpoczął studia teologiczno-filozoficzne w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, gdzie uzyskał stopień magistra teologii. Promotorem jego pracy był o. Stanisław Celestyn Napiórkowski OFMConv, wybitny polski mariolog. 15 sierpnia 1987 roku złożył śluby wieczyste, a 19 czerwca 1988 roku przyjął święcenia kapłańskie w Warszawie z rąk biskupa Kazimierza Romaniuka.

Po święceniach został skierowany do pracy w parafii Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Grudziądzu. Był katechetą, duszpasterzem młodzieży oraz prowadził duszpasterstwo ludzi pracy. W 1990 roku został skierowany na dalsze studia teologiczne do Rzymu. Studiował mariologię na Papieskim Wydziale Teologicznym „Marianum” oraz teologię wschodnią (szczególnie ormiańską) w Papieskim Instytucie Wschodnim. Stopień doktora teologii ze specjalnością w mariologii uzyskał w 1999 roku.

W latach 1996-1997 pracował w sanktuarium maryjnym w Crotone w Kalabrii na południu Włoch. Był duszpasterzem młodzieży i grup neokatechumenalnych. Opiekował się też Polakami mieszkającymi w Kalabrii. Wykładał mariologię w Instytucie Teologicznym dla osób świeckich w Crotone.

14 lipca 1997 roku podjął pracę w sanktuarium maryjnym w Licheniu, gdzie zorganizował Centrum Formacji Maryjnej „Salvatoris Mater”, którego nadal jest dyrektorem. W latach 1997-1999 wykładał mariologię, sakramentologię i teologię trynitarną w seminarium duchownym Księży Marianów w Lublinie.

W 1998 roku założył trzy czasopisma: dwumiesięcznik „Zeszyty Maryjne”, kwartalnik „Matka Pokoju” oraz jedyny w Polsce kwartalnik mariologiczny „Salvatoris Mater” o charakterze naukowym. Od początku jest ich redaktorem naczelnym. Jest autorem 30 publikacji książkowych, zaś 48 powstało pod jego redakcją. Napisał też 40 artykułów naukowych i ok. 800 popularnonaukowych. Jako dyrektor Centrum Formacji Maryjnej przeprowadził kilkaset rekolekcji maryjnych. Zorganizował też 10 sympozjów naukowych o zasięgu krajowym i międzynarodowym.

W Zgromadzeniu Marianów pełni też funkcję dyrektora Instytutu Historii i Duchowości Mariańskiej i redaktora naczelnego rocznika naukowego pt. „Ephemerides Marianorum”. Jest również przewodniczącym Prowincjalnej Komisji Historii i Duchowości, Prowincjalnym Promotorem Bractwa Niepokalanego Poczęcia i wicepostulatorem spraw kanonizacyjnych bł. Jerzego Matulewicza i sługi Bożego o. Kazimierza Wyszyńskiego oraz członkiem Generalnej i Prowincjalnej Komisji ds. Jubileuszu 350. rocznicy powstania Zgromadzenia Marianów (1670-2020). W latach 2005-2011 był II radnym Polskiej Prowincji, od 2017 roku ponownie jest członkiem zarządu Prowincji (II radny).

Hobby: wędrówki po starożytnych kulturach i poznawanie starożytnych języków.

W Licheniu grzesznicy są mile widziani. Nowy kustosz zaprasza
W Licheniu grzesznicy są mile widziani. Nowy kustosz zaprasza
W Licheniu grzesznicy są mile widziani. Nowy kustosz zaprasza
W Licheniu grzesznicy są mile widziani. Nowy kustosz zaprasza
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole