Dzisiaj jest sobota 20 lipca 2019, imieniny: Czesława, Hieronima, Eliasza WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (19072) SPORT FORUM FIRMY (5342) PRACA (47) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
21 / 20oC
Jutropogoda
25 / 17oC
Pojutrzepogoda
21 / 16oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Kolizyjny piątek w Koninie. W mieście odnotowano j ... (0)Policjantka z Babiaka uratowała 28-latka. Ściągnęł ... (6)

Wilczyn. Gmina się zadłuży. Do tej pory nie miała żadnych kredytów

Dodano: 8.09.2018 08:13
Źródło: LM.pl

Czy można zarządać gminą bez zaciągania kredytów? Okazuje się, że tak. Wilczyn przez blisko półtora roku nie miał żadnych długów. Dopiero teraz radni zdecydowali na zaciągnięcie nowego kredytu na przebudowę drogi.

W lipcu portalsamorzadowy.pl opublikował listę gmin w Polsce, które nie posiadały żadnego zadłużenia. W elitarnej stawce 79 jednostek znalazł się Wilczyn. W 2017 roku gmina nie miała na koncie żadnych kredytów i pożyczek, a już we wcześniejszych latach zadłużenie było znikome, a w budżecie pojawiała się nadwyżka.
Taka sytuacja to w polskich samorządach to wyjątek, ale jak tłumaczy wójt Grzegorz Skowroński była to przemyślana strategia. - Rozsądność gospodarowania finansami gminy spowodowała, że się nie zadłużaliśmy, wręcz schodziliśmy z kredytu, który był.

Dopiero po półtora roku życia ,,na zero" władze gminy zdecydowały się na zaciągnięcie nowego kredytu. Podczas piątkowej sesji radni Wilczyna zgodzili się na pożyczenie 1,3 mln złotych na przebudowę ul. Cmentarnej. - To wykorzystanie szansy - deklaruje wójt Grzegorz Skowroński. Wilczyn otrzymał bowiem dofinansowanie na przebudowę tej drogi od wojewody. - Sensownym jest wzięcie kredytu, który jest niskooprocentowany. Przy tej inflacji, która następuje, ten kredyt jest zasadny.

Strategia z ostatnich lat pomoże również gminie w realizacji dużych inwestycji w przyszłości. Na przykład - w planowanej budowie obiektów sportowych przy Szkole Podstawowej w Wilczynie. Potrzeba na to będzie ok. dziesięciu milionów złotych, a część z tych pieniędzy trzeba będzie pozyskać za pomocą kredytów. - Wtedy każdy będzie nas sprawdzał, jaką mamy kondycję finansową. Jeżeli gmina przy budżecie ponad 30-milionowym nie ma zadłużenia, wtedy łatwiej będzie nam pozyskać kredyt - tłumaczy wójt Grzegorz Skowroński.

 



  • Wilczyn. Gmina się zadłuży. Do tej pory nie miała żadnych kredytów

 autor: Bartosz Skonieczny

 e-mail: bs@firma.lm.pl

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

POPULARNE KOMENTARZE

Pn ty jesteś imbecylem
Dodano: 8.09.2018 10:18    Przez: ~Obserwator
A dlaczego lista nie uwzględnia gminy Skulsk... przecież też nie mamy żadnego zadłużenia?!
Dodano: 8.09.2018 11:59    Przez: ~fójt oracz
Pn zbieramy na leczenie dla Ciebie
Dodano: 8.09.2018 13:19    Przez: ~anty Pn
A w gminie Skulsk powstają jakieś inwestycje ? Wójt działa, czy tylko pełni swoją funkcję od wyborów do wyborów ?
Dodano: 8.09.2018 16:23    Przez: ~Przerwa
"Przecież gmina nie będzie kłaść asfaltu na polnych drogach." A prywatna droga do radnego Pyzynskiego w Oscisłowie to za czyja kasę?
Dodano: 8.09.2018 15:10    Przez: ~Mieszkaniec

KOMENTARZE

Co to się dzieje na tych wsiach
Dodano: 08.09.2018 09:45    Przez: ~Pn
Pn ty jesteś imbecylem
Dodano: 08.09.2018 10:18    Przez: ~Obserwator
Pn zbieramy na leczenie dla Ciebie
Dodano: 08.09.2018 13:19    Przez: ~anty Pn
Brak zadłużenia gminy wynika z braku umiejętności rozsądnego gospodarowania posiadanymi przez nią zasobami, a nie jak pisze autor rozsądku jej gospodarzy. Skutkiem takiej polityki finansowej w gminach o niskim potencjale gospodarczym, a do takich zalicza się Wilczyn - jest strukturalna stagnacja. Trzeba zauważyć, że nieliczne przykłady ożywienia świadczące o modernizacji gminy istnieją głównie dzięki zaangażowaniu kapitału prywatnego. Zgodnie z prawami kumulacji i dystrybucji kapitałów ogólnospołecznych, opisywanych w dyscyplinach związanych z ekonomią społeczną, władze Wilczyna powinny być przykładem negatywnego działania polegającego na kunktatorstwie ekonomicznym.
Dodano: 08.09.2018 11:46    Przez: ~Zdzich@
Niekoniecznie - może po prostu nie ma tam w co inwestować? Przecież gmina nie będzie kłaść asfaltu na polnych drogach. Większość gmin jest już zwodociągowana, częściowo skanalizowana i zgazyfikowana - pozostają drogi i obiekty użyteczności publicznej. Na co tu jeszcze brać te kredyty? A Wilczyn jakieś kredyty brał, ale jak czytamy już je spłacił. Lepieij być kunktatorem niż szastać publiczną kasą bez opamiętania na bzdety.
Dodano: 08.09.2018 13:43    Przez: ~see
"Przecież gmina nie będzie kłaść asfaltu na polnych drogach." A prywatna droga do radnego Pyzynskiego w Oscisłowie to za czyja kasę?
Dodano: 08.09.2018 15:10    Przez: ~Mieszkaniec
A dlaczego lista nie uwzględnia gminy Skulsk... przecież też nie mamy żadnego zadłużenia?!
Dodano: 08.09.2018 11:59    Przez: ~fójt oracz
A w gminie Skulsk powstają jakieś inwestycje ? Wójt działa, czy tylko pełni swoją funkcję od wyborów do wyborów ?
Dodano: 08.09.2018 16:23    Przez: ~Przerwa
Kiedyś mi się śniło, że w Skulsku są budowane bloki mieszkalne, takie jak w Koninie, czy taki sen nie mógłby się zamienić w jawę ? Co na to Wójt, ludzie by mieli mieszkania, a jeszcze do tego jakby powstał jakiś Zakład Pracy ?
Dodano: 08.09.2018 18:17    Przez: ~Konin
Prawie jak w Ślesinie!!
Dodano: 08.09.2018 14:00    Przez: ~HaHA
A gminę Skulsk to podobno mają przenieść do Łuszczewa!
Dodano: 08.09.2018 18:21    Przez: ~rollensee
A Ślesin jest zadłużony ale za to jak się rozwija
Dodano: 08.09.2018 21:23    Przez: ~Skiciok
To nigdy nie brano dofinansowań z Uni Europejskiej na żadne realizacje przedsięwzięć dziwne
Dodano: 08.09.2018 21:27    Przez: ~Jak
Tajemnicza sprawa. W piątek w pośpiechu w godzinach popołudniowych zwołano sesje aby przegłosować uchwałe o zaciągnięciu kredytu. Podjęcie tak ważnej decyzij na 40 dni przed wyborami nie jest bezcelowe dla rządzących o czym wiedzą wójt i przewodniczący -dobry duet. Wójt jak rasowy menadzer wszystko merytorycznie wytłumaczył. Radni mają bardzo zatroskane miny bo nie mogą zrozumieć dlaczego właśnie teraz gmina zaciąga kredyt choć zawsze władze szczyciły się tym że gmina nie jest zadłużona. IDĄ WYBORY. WIECZNI RADNI PANIKUJĄ.
Dodano: 08.09.2018 21:41    Przez: ~PIS wygra.
Taaaa, PiS wygra i będą dwie linie metra z Wilczyna; jedna do Torunia, a druga do Warszawy. I w gminie kazdy dostanie 500000 plus.
Dodano: 09.09.2018 14:45    Przez: ~Uugfhvfj
Spłacanie tego zadłużenia będzie coraz mniej realne jak skończą się opłaty z węgla i podatki od kopalni. Jak nie będzie Ościsłowa to Wójt (jaki by nie był) w kolejnych latach będzie piszczał a gmina będzie wyglądała jak na podkarpaciu. 30 milionów budżetu z czego połowa to wpływy z kopalni. Stare wiejskie przysłowie mówi "mimo szczerych chęci z gó...na bata nie ukręcisz.
Dodano: 09.09.2018 16:29    Przez: ~Obserwator
Należy jeszcze dodać, że na terenie gminy Złoczew (kopalnia Bełchatów) samorządowcy powiedzieli przyszłej odkrywce stanowcze tak buntując się nawet przeciw ekologom a w Wilczynie słuchają tych co mają przy jeziorach budki z hot dogami i pseudoekologów.
Dodano: 09.09.2018 16:32    Przez: ~Obserwator