Dzisiaj jest środa 24 kwietnia 2019, imieniny: Aleksandra, Horacego, Grzegorza WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (19524) SPORT FORUM FIRMY (5330) PRACA (59) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
16 / 14oC
Jutropogoda
22 / 15oC
Pojutrzepogoda
23 / 17oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Strzałkowo. Wypadł z drogi i zatrzymał się w przyd ... (15)Podsumowanie konsultacji w sprawie nowego rozkładu ... (29)

Siłowniki tłokowe jednostronnego i dwustronnego działania – różnice i zastosowania

Materiał promocyjny

Dodano: 13.09.2018 16:01

Dzięki różnorodnym konstrukcjom siłowników tłokowych możliwe jest ich precyzyjne dopasowanie do budowy i potrzeb konkretnych maszyn oraz urządzeń pneumatycznych. Podstawową klasyfikacją siłowników tłokowych jest ich podział ze względu na liczbę obsługiwanych komór roboczych. Wedle takiego grupowania możemy wyróżnić dwa najpopularniejsze rodzaje siłowników tłokowych (dowiedz się więcej o siłownikach na https://www.fluiconnecto.com/pl/).

Siłowniki tłokowe jednostronnego działania

Siłowniki tłokowe jednostronnego działania wyposażone są wyłącznie w jedną komorę roboczą. Do siłowników jednostronnego działania – poza siłownikami tłokowymi – zaliczamy również siłowniki nurnikowe i teleskopowe.

Siłowniki jednostronnego działania dzielimy na siłowniki pchające i ciągnące. Siłowniki pchające działają na zasadzie wysuwania tłoczyska i uginania sprężyny powrotnej poprzez oddziaływanie cieczy roboczej od strony tylnej pokrywy siłownika. W momencie, gdy siłownik zostanie odłączony od źródła oleju hydraulicznego, sprężyna powrotna nadaje ruch powrotny tłokowi i tłoczysku. Zwykle skok siłowników tłokowych pchających dochodzi do 100 mm.

Siłowniki tłokowe ciągnące działają wprost proporcjonalnie do siłowników pchających. Oznacza to, że ciecz robocza wprowadzana jest do komory siłownika od strony przedniej pokrywy, co wciąga tłoczysko do wnętrza cylindra.

Do podstawowych wyróżników siłowników tłokowych jednostronnego zadziałania można zaliczyć:

  • kompaktowe gabaryty – siłowniki jednostronnego działania są z reguły mniejsze od siłowników dwustronnego działania;
  • kompatybilność – siłowniki jednostronnego działania zwykle są kompatybilne z siłownikami dwustronnego zadziałania;
  • prostszy i tańszy serwis – ze względu na prostszą budowę, siłowniki jednostronnego działania są prostsze i tańsze w serwisie, naprawach i regeneracji.

Siłowniki tłokowe dwustronnego działania

Siłowniki tłokowe dwustronnego działania wyposażone są w dwie komory robocze, które zasilane są olejami hydraulicznymi, przez co tego typu siłowniki tłokowe mogą wykonywać ruch roboczy w obydwu kierunkach – nie ograniczają się do jednego kierunku tak, jak ma to miejsce w przypadku siłowników jednostronnego działania.

Podstawowymi wyróżnikami siłowników dwustronnego działania względem siłowników jednostronnego działania są:

  • szybkość działania – ze względu na oddziaływanie cieczy hydraulicznej z dwóch stron tłoka, siłownik działa szybciej i efektywniej niż siłownik tłokowy jednostronnego działania;
  • mniejsze ograniczenia w długości skoku – siłowniki dwustronnego działania nie są ograniczane do długości skoku na poziomie ok. 100 mm, a ich ograniczenia wynikają wyłącznie z rozwiązań konstrukcyjnych.

Zastosowanie siłowników tłokowych jednostronnego i dwustronnego działania

Siłowniki tłokowe jednostronnego działania wykorzystywane są w wielu branżach, m.in. w: górnictwie, rolnictwie, przemyśle drzewnym, motoryzacyjnym, rolniczym, a także w maszynach produkcyjnych i budowlanych. Siłowniki tłokowe jednostronnego działania montowane są wszędzie tam, gdzie wymagane jest użycie jednostronnej siły mechanicznej – np. w przepychaniu wozów górniczych.

Siłowniki tłokowe dwustronnego działania wykorzystywane są w maszynach i urządzeniach, które wymagają używania dwustronnej siły mechanicznej – np. w podnośnikach, ramionach hydraulicznych, czy urządzeniach dźwigowych.

  • Siłowniki tłokowe jednostronnego i dwustronnego działania – różnice i zastosowania

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

Czytaj więcej na temat:siłowniki,   tłoki,   inżynieria

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.