Dzisiaj jest sobota 15 grudnia 2018, imieniny: Niny, Celiny, Krystiany WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (21328) SPORT FORUM FIRMY (5269) PRACA (59) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
0 / -1oC
Jutropogoda
0 / -1oC
Pojutrzepogoda
2 / -1oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Grodziec. Mieszkańcy kolędowali na świątecznym kie ... (8)Kleczew. Siatkonoga na najwyższym poziomie zagości ... (0)

Konin wyemituje obligacje na inwestycje. Radni przyjęli uchwałę

Dodano: 19.09.2018 17:06
Źródło: LM.pl

Większością głosów konińscy radni zdecydowali o emisji obligacji oraz zasad ich zbywania, nabywania i wykupu.

Miasto planuje wyemitować obligacje komunalne warte 120 mln zł. Z tego obligacje za 20 mln zł miałyby być „wypuszczone” jeszcze w tym roku, natomiast po 50 mln zł w 2019 i 2020 roku. Zgodnie z uzasadnieniem do uchwały, nad którą pochyliła się dziś Rada Miasta Konina, celem emisji w 2018 roku jest finansowanie planowanego deficytu budżetu. Natomiast w latach kolejnych spłata wcześniej zaciągniętych zobowiązań z tytułu kredytów i pożyczek oraz finansowanie planowanego deficytu. Pieniądze miałyby być przeznaczone na inwestycje drogowe, to jest: budowę wiaduktu łączącego ul. Paderewskiego z Wyzwolenia, modernizację ul. Przemysłowej od skrzyżowania z ul. Matejki do Malińca, remont ul. Jana Pawła II oraz budowę kładki nad kanałem Ulgi.

- Te inwestycje są Koninowi potrzebne – mówił radny Piotr Korytkowski.

- My nie jesteśmy przeciwko inwestycjom. Nasz spór dotyczy źródeł, z których mamy czerpać pieniądze na ich realizację – dodał radny Zenon Chojnacki.

Prezydent Józef Nowicki podkreślił, że negocjacje z instytucjami, które miały pomagać samorządom w realizacji inwestycji trwały osiem miesięcy i nie przyniosły rezultatu. Wszystko ze względu na zaproponowane zbyt duże koszty odsetkowe.

- Niestety okazuje się, że Polski Fundusz Rozwoju jest funduszem komercyjnym – mówił radny Wiesław Wanjas.

- Obligacje pozwalają nam pozyskać środki poza polityką – dodał Piotr Korytkowski.

Michał Kotlarski natomiast w ostrych słowach zwrócił się do prezydenta Nowickiego.

- Każdy obywatel będzie musiał ponieść konsekwencje tej naszej decyzji. Gdyby policzyć przez 8 lat niepotrzebne wydatki to może nie trzeba byłoby dokładać 20 mln zł do budżetu – mówił Michał Kotlarski.

Ostatecznie, 13 radnych zagłosowało „za” wyemitowaniem obligacji. Natomiast 6 było przeciw, a byli to: Marek Waszkowiak, Michał Kotlarski, Sebastian Górecki, Jakub Eltman, Krystian Majewski i Zenon Chojnacki. 

  • Konin wyemituje obligacje na inwestycje. Radni przyjęli uchwałę
  • Konin wyemituje obligacje na inwestycje. Radni przyjęli uchwałę
  • Konin wyemituje obligacje na inwestycje. Radni przyjęli uchwałę
  • Konin wyemituje obligacje na inwestycje. Radni przyjęli uchwałę

 autor: Aleksandra Braciszewska - Benkahla

 e-mail: ab@firma.lm.pl

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.

POPULARNE KOMENTARZE

Świetny pomysł. Sprawdzony tez w innych miastach.
Dodano: 19.09.2018 20:41    Przez: ~Roman
Dobra próba. Trzeba mysleć szerzej. Jestem zaskoczony takim pomysłem, ale pozytywnie.
Dodano: 19.09.2018 20:56    Przez: ~BrawoZaDecyzje
Przeciw byli ci co nie maja o niczym pojęcia.
Dodano: 19.09.2018 21:30    Przez: ~Karpio
Niech wszyscy "mądrzy" zamiast narzekać pomyśl, chcieliście wziąć sprawy miasta w swoje ręce więc, wam to prezydent umożliwia!!! Poznajcie trud utrzymania miast. Każdy bystry jak nie ma żadnej odpowiedzialności, kiedy może krytykować i opluwać wszystkich dookoła nie panosząc żadnych konsekwencji. Bardzo dobre rozwiązanie z obligacjami!!!
Dodano: 19.09.2018 22:37    Przez: ~Ryszard D.
Rzadko wchodzę na LM. ponieważ to co tu czytam jest poprostu żałosne. Wy ludzie mieszkańcy Konina nigdy nie będziecie zadowoleni, zawsze musicie się czegoś uczepic nawet jak widać jak Konin się rozwija to wam nie pasuje, nie potraficie docenić jakim fajnym miastem jest Konin . A może tak zamiast siedzieć przed monitorem to przejechali byście się na wycieczkę rowerową po mieście i zobaczyli ile w Koninie się dzieje, jak fajnie się rozwija. Bulwary tętnią życiem, impreza za impreza, ścieżki rowerowe robią się dużo już jest można korzystać itp. Myślę że Nasze miasto bardzo dużo zyskało dzięki obecnymu Panu Prezydentowi. Koninem musi zarządzać osoba doświadczona czyli Pan Nowicki.
Dodano: 19.09.2018 22:46    Przez: ~Zosia

KOMENTARZE

Brawo radny Kotlarski!!!
Dodano: 19.09.2018 17:32    Przez: ~mieszkaniec Konina
Józef w następnej kadencji kupi sobie jak biznesmen z Torunia Maybacha za milion z nadwyżki budżetowej. Czy policzyliście ile nas kosztuje wożenie Józefa? Dwie limuzyny i dwóch kierowców. Kierowcy nie zarabiają jak w MZK czy PKS tylko trzy razy tyle.
Dodano: 19.09.2018 17:45    Przez: ~KK
Ciekawe czy PISiory jeśli im się uda uwalą emisję tych obligacji?
Dodano: 19.09.2018 17:49    Przez: ~Zosia startuj!
...trochę samokrytyki powinien mieć ten młody człowiek. Naprawdę, wiemy o nim więcej, niż myśli. Rozzuchwalił się po "otrzymaniu" posady od dzisiejszego adwersarza! Ktoś mu wmawia, że jest "wielki"?
Dodano: 19.09.2018 17:50    Przez: ~kola
Raz Zosia, raz kola, a następnym razem Killer. dwoisz się i troisz, aby sprawiać wrażenie, że kilku komentatorów komentuje. Ty to robisz już od dłuższego czasu, już cię przejrzałem i na dodatek ciągle ubliżasz. Kim ty jesteś ?
Dodano: 19.09.2018 18:12    Przez: ~Detektyw
Widzisz pan panie Michale nawet nie można powiedzieć , wyrazić swojego zdania bo lewak zaraz szczeka brawo
Dodano: 19.09.2018 19:01    Przez: ~Asder
PO-SLD nic gorszego miasto nie mogło spotkać. Ich rządy to upadek przemysłu, bezrobocie, stagnacja i co najgorsze to ucieczka ludzi i zmniejszenie jej populacji. WITAMY W CZARNOBYLU
Dodano: 19.09.2018 19:17    Przez: ~mieszkaniec
Gdzie można się zapisać do kolejki po obligacje🤑🤑🤑🤑
Dodano: 19.09.2018 19:37    Przez: ~Czas ich wymienić
Na ile procent te obligacje??????
Dodano: 19.09.2018 20:10    Przez: ~JFK
Obligacje emitują Warszawa, Kraków, Piła, Łódź i wiele innych miast. To popularny i tańszy niż kredyt sposób finansowania inwestycji. Jeśli ktoś tego nie kuma, to jest z... PiS
Dodano: 19.09.2018 20:43    Przez: ~Ekonom
Jsk moźe strzec 75 letni otrzymać kredyt i to 120 mln zł? Takue cuda tylko w Koninie.
Dodano: 19.09.2018 20:45    Przez: ~Bankowy
Misiek, sam napisales ten post? Kiedy? Przeciez miałeś 15000 mieszkań odwiedzić...nie widze cię poza lansem na fejsie i bełkotu w jakiejś tv. Lepiej opowiedz jak mało nie dostałeś po masce na grillu za swoje aroganctwo i pyche i brak szacunku do ludzi. To, że jestes radnym to efekt pisu, a w gruncie rzeczy jesteś gamoń i leń śmierdzący.
Dodano: 19.09.2018 20:55    Przez: ~Michał
Co ci emeryci wyprawiaja
Dodano: 20.09.2018 05:46    Przez: ~Echhhhh
A to jakieś inwestycje mają być w Koninie???
Dodano: 20.09.2018 05:47    Przez: ~Hn
Czerwony elektorat ostro się mobilizuje pisząc pochwalne komentarze i dając sobie zielone łapki na temat prezydenta konin nie jest głupi niedługo w urzędach będzie jeden wielki kwik oprócz wizualnej poprawy Konina reszta jest tragiczna a najgorzej jest z pracą
Dodano: 20.09.2018 07:13    Przez: ~Ccc
do Aaa spłacą ci co zakupią
Dodano: 20.09.2018 09:05    Przez: ~Abb
przeciw były osoby które do rady miasta wchodzili z PIS. nie wiem czy wszyscy ale trzech na pewno, Jak można być przeciw dobrym dl Miast POMYSŁEM
Dodano: 20.09.2018 19:40    Przez: ~KONIN
To bardzo dobra decyzja. Taki ruch uczynił Gubernator Arnold w Kalifornii. I to był dobry ruch !!!!
Dodano: 19.09.2018 17:36    Przez: ~Już za stary na danie w pysk
Pisiory wstydu nie macie, łącznie z prezydentem Kotlarskim. To chodzi o nas,o mieszkańców a wy jak zwykle przeciwni. Utrudniają wszystko. A Warszawa nie chce dać bo pisiory w koninie to dno. Super decyzja .
Dodano: 19.09.2018 17:45    Przez: ~Xxxx
Do xxx stop dopalczom w Koninie
Dodano: 19.09.2018 18:00    Przez: ~yyy
Porównanie konina do Kalifornii to naprawdę bardzo trafne jest, brawo ty. Ciekawe kto to spłaci jak z roku na rok ludzi w Koninie co raz mniej.
Dodano: 19.09.2018 18:02    Przez: ~Aaa
Do yyy stop dopalaczom w Koninie.
Dodano: 19.09.2018 20:09    Przez: ~Zzz
Ludzie, nie dziwię się, że partie i koterie kręcą wami jaki chcą. Wypuszczanie obligacji (zaciąganie kredytu u obligatariuszy) przez Konin, to jak zaciąganie kredytu przez osobę bezrobotną, wpisaną do KRD. Policzcie sobie sami: 120 mln obligacji (kredytu) na 10 lat 3% odsetek rocznie. Po 10 latach czyli w chwili wykupu spłacić trzeba 161,27 mln. Za 10 lat będzie nas w Koninie ok 65 tys., czyli na wykup każdy z nas musi się dołożyć 2481,08 czyli 4 osobowa rodzina zapłaci blisko 10 000 zł. Jest to kwota jaką miasto musi z nas (nawet z niemowlaków) ściągnąć w formie podatków i opłat miejscowych przez 10 lat aby im starczyło, bo inwestorów którzy by tę dziurę pokryli brak, a nie widzę ich nawet za horyzontem. Jesteśmy tak ślepi, że nie zauważamy, iż poza podatkami i opłatami lokalnymi miasto doi nas poprzez spółki miejskie, utworzonych z naszych pieniędzy aby dla nas pracować (MPEC, PWIK,PGKIM itp itd) a oni wykazują zyski, czyli nas rabują ...
Dodano: 20.09.2018 07:45    Przez: ~rachmistrz....
Jeśli nie zrozumieliście to powiem prościej: dziecko, które jest na waszym utrzymaniu, dostaje od was regularne kieszonkowe(podatki i opłaty miejskie) . W przypływie geniuszu żąda od was kasy na zakup kosiarki (utworzenie spółki miejskiej), a po zakupie kosi wam trawnik (dostarcza wodę, wywozi śmieci itp) i pobiera za to od was opłatę (opłaty za śmieci, wodę, ścieki itd) z kieszonkowego oczywiście nie rezygnując (podatki i opłaty miejskie) i mówi że jest bardzo dochodowe. Nie czujecie się wyrolowani??? To nie jest nauka myślenia ekonomicznego, to zwykły rozbój....
Dodano: 20.09.2018 07:53    Przez: ~rachmistrz
Nie zapominajmy o długu miejskim, który już mamy (licznik na UM go wskazuje), też go ktoś musi spłacić, a jest go znacznie więcej niż tych obligacji.... To daje okrągłą sumkę kilkuset milionów, którą będziemy musieli spłacić nawet po śmierci obecnych władz. Ale oni działają wg zasady - po nas choćby potop... Bo innych źródeł spłaty długów niż ściągnięcie kasy od mieszkańców, czyli od nas - nie widzę.
Dodano: 20.09.2018 08:02    Przez: ~rachmistrz
Słuchaj rachmistrzu. Nie bierzesz inflacji pod uwagę. Za 10 lat obligacje będą po cenie papieru toaletowego i miasto odkupi je od jeleni za skrzynkę piwa. Ja jeleniem nie będę ty sądzę też nie.
Dodano: 20.09.2018 10:33    Przez: ~daniel
~danielu - podstaw finansów widzę nie miałeś. Użyłem skrótu aby nie gmatwać opisami, ale jak to na lm.pl zawsze znajdzie się malkontent. Obligacje dłuższe niż 3-5 lat poza nominalnym oprocentowaniem indeksuje się o wskaźnik inflacji. Fakt nie wyłożyłem tego jasno, więc prostuję. Oprocentowanie obligacji to: 3% w skali roku indeksowanie w oparciu o wskaźnik inflacji (czyli o wartość wyrażoną w % podawaną co roku przez GUS jako roczny wskaźnik inflacji). I w ten to sposób drogi ~danielu na ową skrzynkę piwa to raczej tobie braknie...
Dodano: 20.09.2018 10:57    Przez: ~rachmistrz
Zgadzam się całkowicie z RACHMISTRZEM . To absolutnie nie służy rozwojowi Konina a wręcz przeciwnie wyludni miasto.Elektrownia ,kopalnia stoją przed zamknięciem . Kto będzie i z czego spłacał długi ? Podniesie się podatki , opłaty za wodę, wywóz śmieci , parkowanie , ogrzewanie itp co przyczyni się do ucieczki młodych ludzi mieszkańców. Ale wystarczy popatrzeć kto w blokach mieszka , jeśli ci ludzie wymrą to pozostaną puste bloki . Pies z kulawą nogą nie wprowadzi się do tych mieszkań przy takich opłatach. Zrobić wszystko żeby zmniejszyć obciążenia fiskalne dla tych którzy chcą założyć działalność i zatrudniać ludzi.
Dodano: 20.09.2018 11:03    Przez: ~kk
W rozmowach ze znajomymi na temat mojego wpisu wyszło, że dla wielu jest to nadal niezrozumiałe. Okazuje się że jestem malkontentem, który nie chce wesprzeć rozwojowych pomysłów RM. No to wyjaśnię to jeszcze prościej: Miasto wypuszcza obligacje. Ja (jako mieszkaniec) kupuję obligacje za 4000 zł (po 1 tys. na członka rodziny), po dziesięciu latach miasto wykupuje je ode mnie za 5376 zł (po 1343,92 na każdego członka rodziny) z tym zastrzeżeniem, że aby miasto miało na ten wykup, czyli zwrot otrzymanej ode mnie kwoty (4 tys) odsetki(1,37 tys) , musiało skądś te pieniądze wziąć. Skąd? Ano od mieszkańców w formie podatków od nieruchomości, od psa, opłat parkingowych, opłat za wodę zimną i ciepłą, ścieki, ogrzewanie z sieci, śmieci, bilety MZK ode mnie i od tych, którzy nawet obligacji nie kupowali. Interes życia, wpłacam 4 tys. i miasto je wyda, a w ciągu 10 lat wpłacić muszę do kasy miejskiej kolejne 4 tys 1,37tys. aby miasto mogło o ...
Dodano: 21.09.2018 08:16    Przez: ~rachmistrz
oddać mi te 4 tys. i wypłacić odsetki.O podatkach jakie miasto ściąga od inwestorów zapomnijcie. Inwestorami są u nas nazywane sklepy małe, średnie i wielkopowierzchniowe. Nie zapomnijcie tylko że na te podatki składają się klienci czyli MY, którzy płacą za towar, bo w marży towaru schowane są m.in. podatki lokalne. Jedynie podatki od firm produkcyjnych i sprzedających poza Koniniem jak i od firm usługowych świadczących usługi poza Koninem są faktycznym dochodem dla miasta. Reszta to tylko przekładanie pieniędzy w zamkniętym obwodzie my->sklep->kasa miasta->my
Dodano: 21.09.2018 08:22    Przez: ~rachmistrz
Może tak zacznijmy szukać oszczędności w rozdmuchanych do granic urzędach miejskich , powiatowych , wojewódzkich , pracy . To są tysiące urzędników którzy powielają często swoje funkcję .
Dodano: 21.09.2018 09:03    Przez: ~kk
kukułcze jajo
Dodano: 19.09.2018 17:47    Przez: ~podpis
Stara metoda w roku wyborczym budować na kredyt, planować za dużo i drogo na przyszłość. Jak sie wygra to dobrze, jak sie przegra to kontrkantydat zostanie z długami i sobie w 2019 czy 2020 nie zainwestuje bo braknie mu nawet na wkład własny z dotacja UE czy rządową. To już jest patologia kosmiczna, że są gminy z długami i wydatkami takimi, że brak im własnych 30% wkładu przy dotacji 70%. No i jak to: ciepłownia za 17 mkn taka wspaniała i nie ma na nia pieniedzy z 120 mln obligacji. Fundusz Rozwoju jest zły i "polityczny" bo jest komercyjny a nie daje kasy na długi? Wy tam w Urzedzie baraniejecie, wam już nikt nie wierzy.
Dodano: 19.09.2018 18:03    Przez: ~Lo
Kupujta,kupujta miasto ogłosi bankructwo i możecie ich pocałować,bo o gwarancjach nic nie mówią .
Dodano: 19.09.2018 18:26    Przez: ~???
Urząd miejski największym pracodawcą w Koninie 🐷🐷🐖🐖🐗🐗
Dodano: 19.09.2018 19:51    Przez: ~Oooobllliigaaaacje
Urodziłem się w Koninie, meiszkam tu i zapewne umre. Myślałem , że to ze mną jest coś nei tak , że popadłem w jakąs depresje i wiecznie narzekam na to miasto. Ale okazało sie że nie ma osoby w moim otoczeniu, która myślałaby inaczej. Agonie tego miasta widac najlepiej po brudzie i dziurawych drogach. Wszędzie syf, brud i śmieci. Wszędzie dziurawe drogi, blokowiska zasyfione, a ulice po zmroku opustoszałe... Maryla rodowicz na sylwestrze to juz była kropka nad i... Pogonić to towarzystwo. Oni sie nie nadają do zarządzania miastem.
Dodano: 19.09.2018 20:20    Przez: ~fLOREK
Ok rozumiem wybory. Ale propaganda uprawiana przez trolli dobrej zmiany na tym portalu ma poziom paska z jedynej slusznej telewizji. Jak można tak pluć na wlasne miasto? Okropne środowisko.
Dodano: 19.09.2018 20:47    Przez: ~Tfu
Maryla byla na dniach konina,a w latach 80 tych porownala konin do jakiegos miasta chyba na zachodzie i powiedzial,ze to miasto jest tak brzydkie jak nasz konin ! To prawda,bo tu same blokowiska i syf !
Dodano: 19.09.2018 21:29    Przez: ~Xzz
Ty xxxx jaki masz język?
Dodano: 19.09.2018 17:48    Przez: ~Sds
Zosia, kola, Killer i Xxxx, to jedna i ta sama osoba, on ciągle inaczej się podpisuje, zwróćcie państwo na pisownie, ciągle obraża.
Dodano: 19.09.2018 18:22    Przez: ~Detektyw
Ten zły człowiek jest bardzo aktywny, tam gdzie trzeba uderzyć w PiS.
Dodano: 19.09.2018 18:24    Przez: ~Detektyw
Ten cąły Pn tez czuje sie bezkarnie. Za to co on tu wypisuje należy sie kilka paragrafów. Skoro sie czuje bezkarnie oznacza to że ma plecy gdzies i ktoś mu placi kase. To platny trol pewnie na VPN siedzi i IP ma ustawione z Burkina Faso
Dodano: 19.09.2018 20:23    Przez: ~na tropie Pn
Nowicki od dobrej nowiny, Korytkowski, hopsasa do korytka pędzimy, Chojnacki - Konin zaorzemy i licheńskie chojny posadzimy, a Kotlarski...w miejskim kotle zamieszamy, zabulgoce, zachroboce i dupkę wysoko usadzimy, a narodzie płacz i płać...
Dodano: 19.09.2018 18:24    Przez: ~Bez urazy,ale...
To wybudujcie stadionik kameralny chociaz na 2 tys,wiekszego nie trzeba bo na medyka i gornika chodzi garstka,a z tego gruzowiska tylko wstyd przed innymi druzynami .
Dodano: 19.09.2018 18:29    Przez: ~He
Miasto zdycha. Pozaciągali kredytów i teraz wychodzi ze kasy brak... POgonic ich!!!
Dodano: 19.09.2018 18:34    Przez: ~kredytowiec
Obligacje na nową ubikacje!!!!!!!!!
Dodano: 19.09.2018 18:39    Przez: ~Przypal
Nagle się budzą z letargu A już nie pamiętają że z komuchem się bratali
Dodano: 19.09.2018 18:50    Przez: ~Prawda
Janosik wiesz? Też kocham PiS ...
Dodano: 19.09.2018 20:49    Przez: ~Antytroll
Panowie co jeszcze wymyślicie ,Uniejów potrafi pozyskać środki , jedzcie do Uniejowa i zobaczcie jak się rozwija , jak na "wodzie" można zarobić ,a my mamy podobno jeszcze lepsze parametry wody . Mieszkańcy widzą!!!! . Powinna być inna kolejność inwestycji. Inwestycja na Kolskiej mogła poczekać a teraz obligacje tworzycie. Nie inwestujecie tam gdzie trzeba??,chodniki wymieniacie, dworzec zatrzymany .przeprawa się wali ,Stary Konin blokuje jedna sypiąca się kamienica droga zablokowana objazdy !! Brak działania czy strach przed podjęciem decyzji ?? . Mam nadzieję ze wyborcy na to odpowiedzą i niepotrzebne wydatki,złe decyzje zostaną rozliczone .
Dodano: 19.09.2018 19:00    Przez: ~Janosik
Jak w trakcie negocjacji w PFR prezydent Nowicki wychodził tak jak podczas sesji dzisiaj, to i negocjacje nie wszły.
Dodano: 19.09.2018 19:49    Przez: ~obserwator sesji
1 z 6
123456>>