Dzisiaj jest środa 15 lipca 2020, imieniny: Włodzimierza, Henryka, Egona WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (17362) SPORT FORUM FIRMY (5513) PRACA (28) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
25 / 16oC
Jutropogoda
16 / 13oC
Pojutrzepogoda
20 / 14oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
To będzie zupełnie inny sezon III ligi. Po rundzie ... (0)Letnie koncerty MDK w ogrodzie Muzeum Okręgowego w ... (0)

W Koninie można już studiować pedagogikę specjalną

Materiał promocyjny

Dodano: 19.09.2018 13:41

W promieniu stu kilometrów od Konina nikt dotąd nie prowadził studiów I stopnia na kierunku pedagogika specjalna – mówi dr Waldemar Urbanik rektor Wyższej Szkoły Humanistycznej Towarzystwa Wiedzy Powszechnej w Szczecinie odpowiadając na pytanie „dlaczego Konin i dlaczego ten kierunek studiów?”. – Ponadto – kontynuuje nasz rozmówca – rok wcześniej uruchomiliśmy w Koninie Wydział Zamiejscowy Uczelni i studia pierwszego stopnia kryminologia, które spotkały się z ogromnym zainteresowaniem. W tym roku dokonaliśmy naboru na kolejny rok akademicki, co tylko przekonuje nas o słuszności decyzji.

Co oprócz zapotrzebowania rynku zdecydowało o ulokowaniu w Koninie waszego wydziału i uruchomienie kolejnego kierunku studiów?

Przede wszystkim dobry i sprawdzony partner, jakim jest Wyższa Szkołą Kadr Menedżerskich kierowana przez pana doktora Marka Waszkowiaka. Jej zakorzenienie i współpraca z otoczeniem lokalnym zdecydowało o sukcesie tego projektu.

Do kogo uczelnia kieruje ofertę?

Nasza propozycja wynika przede wszystkim z szerszego kontekstu, w jakim funkcjonują lokalne społeczności i problemy z jakimi się spotykają. Wiemy, że w obszarze publicznym dla obywateli ważne jest bezpieczeństwo własne i najbliższych. Sami nie jesteśmy w stanie tego zapewnić, dlatego liczymy na służby publiczne takie, jak policja, straż miejska, straż pożarna, ale i prywatne przedsięwzięcia jakimi są agencje ochrony. Wielu młodych ludzi chce w tym procesie zapewnienia bezpieczeństwa uczestniczyć zawodowo. Dajemy im możliwość zdobycia kwalifikacji na najwyższym poziomie, bo w procesie uczenia wykorzystujemy doświadczonych praktyków.

Jakie znaczenie ma kształcenie pedagogów specjalnych? To jest nieco inny obszar niż bezpieczeństwo.

Owszem, ale nie mniej ważny. Odnotowujemy coraz więcej dzieci i młodzieży z ogromnymi deficytami w rozwoju, z niedostosowaniem do życia i problemami społecznymi. Są to niedostatki związane z procesem myślenia, mówienia, odnajdywania się w różnych zaskakujących dla dziecka sytuacjach i okolicznościach. Proces dostosowania ich do życia przekracza możliwości rodziców. Pedagodzy specjalni są w założeniu wsparciem w zakresie diagnozowania sensoryki, motoryki, słyszenia i widzenia itp. Im więcej pedagogów specjalnych, tym mniej problemów w rodzinach i społecznościach.

Gdzie znajdą pracę absolwenci pedagogiki specjalnej?

Przede wszystkim w przedszkolach integracyjnych i przedszkolach z oddziałami integracyjnymi, placówkach realizujących wczesne wspomaganie rozwoju dziecka, domach małego dziecka, poradniach psychologiczno-pedagogicznych, czy ośrodkach wczesnej interwencji.

Dziękuję za rozmowę.

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

Czytaj więcej na temat:wskm,   edukacja,   nauka,   pedagogika specjalna

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.