Dzisiaj jest czwartek 20 czerwca 2019, imieniny: Bogny, Florentyny, Bożeny WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (20049) SPORT FORUM FIRMY (5338) PRACA (61) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
20 / 19oC
Jutropogoda
22 / 15oC
Pojutrzepogoda
22 / 14oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Puchar Polski wraca do Konina! Medyk wygrywa po ra ... (20)Konin. Na warsztatach pracowali nad nową strategią ... (12)

Lekarze nie będą podawać szczepionki przyniesionej "w ręku"

Dodano: 1.10.2018 13:04
Źródło: LM.pl

Trwa sezon szczepień przeciw grypie. Chociaż wprowadzono w tym roku refundowane szczepionki dla osób powyżej 65. roku życia, nie ma ich kto podawać. - Złamany zostaje łańcuch chłodniczy. To wiąże się z ryzykiem – mówią lekarze.

Na liście refundacyjnej obwieszczenia z 1 lipca tego roku znalazły się szczepionki przeciwko grypie dla pacjentów 65 plus. Niestety kupić ją można tylko w aptece, nie w przychodni. Lekarze co prawda mogą wypisać receptę na zakup tańszej szczepionki, ale już podać jej nie mogą.

- Pan minister wyposaża pacjenta w szczepionkę do ręki. Pacjent otrzymuje ją w aptece i ma się zaszczepić. Pytanie gdzie ma szczepić się szczepionką z przerwanym łańcuchem chłodniczym? - pyta Bożena Janicka, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia.

Lekarze w tej sprawie interweniują od lipca. Na żadne z pism odpowiedzi z ministerstwa nie otrzymali. W związku z tym wystosowali pismo do Głównego Inspektora Sanitarnego, bo jak podkreślają obwieszczenie ministra stoi w sprzeczności prawnej z ustawą o chorobach zakaźnych i zakażeniach, która nakłada na lekarza obowiązek zaszczepienia pacjenta. Główny Inspektor Sanitarny przyznał rację lekarzom, że przyniesienie szczepionki w ręku przez pacjenta może zagrażać bezpieczeństwu. „Niedochowanie odpowiednich określonych przez producenta szczepionki warunków temperaturowych przechowywania lub transportu może skutkować jej uszkodzeniem a w konsekwencji spadkiem lub brakiem immunogenności, a nawet powodować ryzyko niepożądanych reakcji poszczepiennych w wyniku jej użycia. Jednocześnie odpowiedzialność za negatywne skutki przeprowadzenia szczepienia szczepionką nie spełniającą wymagań jakościowych i bezpieczeństwa ponosi lekarz”.

Takie stanowisko Głównego Inspektora Sanitarnego utwierdziło lekarzy w przekonaniu, że powinni odmawiać zaszczepienia pacjenta szczepionką przyniesioną z apteki.

- Od lat domagamy się refundacji szczepionki przeciwko grypie i wskazujemy szczególne grupy, grupy wzmożonego ryzyka, czyli 65 plus i dzieci do 6. roku życia. Dzisiaj mamy dylemat. Szczepić? A może jednak nie szczepić? Może o to właśnie chodzi – mówi Bożena Janicka.

Rozwiązaniem tej sytuacji byłaby możliwość stosowania refundowanych, czyli blisko połowę tańszych szczepionek w przychodniach. Do tego potrzebna jest jednak podstawa prawna, czyli zmiana rozporządzenia. Na razie jednak minister zdrowia milczy.

  • Lekarze nie będą podawać szczepionki przyniesionej "w ręku"

 autor: Aleksandra Braciszewska - Benkahla

 e-mail: ab@firma.lm.pl

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

POPULARNE KOMENTARZE

"Ten tytuł mogła wymyslić tylko ONA... ALE ALE ALE ALE XANDRA!!!! "szczepionki przyniesionej "w ręku" . W ręku to można koperte przynieść do lekarza i wtedy napewno ja poda. Nie lepiej naapisać "Przyniesionej osobiście do gabinetu przez pacjentów" ???? pani olu... na zatorzu lidla otworzyli!!! Prosze aplikowac bo sie tu Pani marnuje!!!!
Dodano: 1.10.2018 14:22    Przez: ~poliglota
Nie szczep się, ale jedz cytrynę i czosnek, a będziesz zdrowy !
Dodano: 2.10.2018 12:18    Przez: ~Ja jem
Tak, ale pod warunkiem że najpierw wetkniesz sobie akumulator z zamrażarki, aby nie przerywać łańcucha chłodniczego.
Dodano: 1.10.2018 15:13    Przez: ~Darek
....tylko pielęgniarka :)
Dodano: 1.10.2018 19:09    Przez: ~lekarz

KOMENTARZE

IIIIiiiiiii teraz pora na antyszczepionkowców. Prosz
Dodano: 01.10.2018 13:23    Przez: ~czas start
Tejjj ja jestem antyszczepionkowcem a wiesz dlaczego? Bo nie każdy może się szczepić
Dodano: 01.10.2018 13:55    Przez: ~Czas stop
Kiedys byly choroby, grypy i ludzie zyli bez szczepionek. Teraz wymyslili biznes szczepionkowy i ludzie sie szczepia na potęgę. Znam osoby ktore sie zaszczepily, a i tak zachorowaly na grype. Ja od 3 lat pije witamine C kwas L askorbinowy i nic mnie nie rusza...
Dodano: 01.10.2018 17:08    Przez: ~KONIN.PL
Zastrzyk prywatnie kosztuje 10zł jak chcą dać zarobić pielęgniarkom powinniśmy to szanować
Dodano: 01.10.2018 17:34    Przez: ~Polak Mały
konin.pl i do tego pewnie lewoskrętną hahahahahah (na marginesie witamina c to inaczej kwas l askorbinowy)
Dodano: 02.10.2018 06:35    Przez: ~nananananan
Tam jakiś bałwan pisze że jest antyszczepionkowcem bo nie może się szczepić no i właśnie wszyscy co mogą powinni się zaszczepić by tego niewyedukowanego bałwana nie zarazić !!!
Dodano: 02.10.2018 19:11    Przez: ~xmen
Ciemny byk,psychicznie chory zlodziej ktory ma z tego dila ten szczepi.
Dodano: 01.10.2018 13:38    Przez: ~Wanda
U mnie w rodzinie ojca zakład szczepił. Zawsze tylko ojciec chorował... my nieszczepieni nie :/
Dodano: 01.10.2018 19:23    Przez: ~Dziwne
"Ten tytuł mogła wymyslić tylko ONA... ALE ALE ALE ALE XANDRA!!!! "szczepionki przyniesionej "w ręku" . W ręku to można koperte przynieść do lekarza i wtedy napewno ja poda. Nie lepiej naapisać "Przyniesionej osobiście do gabinetu przez pacjentów" ???? pani olu... na zatorzu lidla otworzyli!!! Prosze aplikowac bo sie tu Pani marnuje!!!!
Dodano: 01.10.2018 14:22    Przez: ~poliglota
Ha! Dobre i w punkt.
Dodano: 01.10.2018 15:03    Przez: ~Heh
A poprzedni "raper GISu", po wichurach które spowodowały przerwanie łańcucha chłodniczego w wielu przychodniach przechowujących szczepionki, twierdził w publicznej tv, że.. nic się nie stało i można się takimi szczepić.Ciekawe czemu potem podał się do dymisji..
Dodano: 01.10.2018 16:50    Przez: ~jaantyszczep
Rtęć w szczepionkach przyciąga samochody. Dlatego jest tyle wypadków.
Dodano: 01.10.2018 17:04    Przez: ~Madka Brajanka
Do antyszczepionkowcow - nie pijcie wody. W wodzie topia sie ludzie.
Dodano: 01.10.2018 17:54    Przez: ~szczepiony
Tobie to już nawet mózg przeszczepili.
Dodano: 02.10.2018 01:35    Przez: ~Arjawarta
Lekarz nie podaje szczepionki
Dodano: 01.10.2018 18:29    Przez: ~maxi
....tylko pielęgniarka :)
Dodano: 01.10.2018 19:09    Przez: ~lekarz
Szczepimy się całą rodziną od kilku lat i nie chorujemy .Każdy robi jak uważa.Wolny wybór.Nikt nikogo do niczego nie zmusza
Dodano: 01.10.2018 20:52    Przez: ~ola
Czytasz sklad szczepionki? Jakie moga byc skutki uboczne? Czy szczepisz sie bo system tak dziala?
Dodano: 01.10.2018 20:59    Przez: ~PL
PL a czytałaś/łeś skład nurofenu, apapu, prostego antybiotyku czy czegokolwiek innego??? a widziałeś jak wyglądają chorzy na polio? to również proponuję doczytać...
Dodano: 02.10.2018 06:37    Przez: ~ddddddd
Znałam dziecko chore na polio - po szczepieniu przeciw polio! Przypadek zakończył się zgonem dziecka. Szczepienia często wywołują choroby przeciw którym rzekomo mają chronić. I potwierdzają to nawet producenci w ulotkach swoich szczepionek!
Dodano: 02.10.2018 20:21    Przez: ~anty
Dla pisiorow jeszcze nie wynalezli szczepionki, ich organizmy posiadaja tyle jadu ze szczepionki konskie moze pomoga.
Dodano: 01.10.2018 20:56    Przez: ~Q
Q tobie zadziałała by potrójna dawka szczepionki przeciwko cżerwonogronkwcowejwściekliźnie plus na żółć wylewającą się z pustego dekla
Dodano: 02.10.2018 07:24    Przez: ~xd
Q, to syn szatana, z chwilą śmierci idzie do piekła.
Dodano: 02.10.2018 12:16    Przez: ~I dobrze
W Europie dzieci znowu giną na choroby, które zostały opanowane 100 lat temu DZIĘKI SZCZEPIONKOM, przez to, że nieodpowiedzialni rodzice znowu nie szczepią dzieci. Słuchajcie dalej ziębów czerniaków i innych znachorów. Szczepionki nie działają, ziemia jest płaska itp. Pokolenie rodziców bez podstawowej wiedzy medycznej ale z dostępem do internetu "znam się bo czytałam na forum". Madki od siedmiu boleści. Poczytajcie czasopisma naukowe. Ale to pewnie za wysokie progi na wasze IQ.
Dodano: 01.10.2018 23:28    Przez: ~doktor
Taa taa. Opanowane dzięki szczepieniom?! Np. wszystkie ostatnio znane i nagłaśniane przypadki polio na świecie, zostały wywołane wirusem szczepionkowym! Owszem, media chętnie nagłaśniają pojawiające się zachorowania na polio, lecz "zgrabnie" pomijają informację, że te przypadki powstały właśnie DZIĘKI SZCZEPIONKOM. Szczepienia często zawierają żywe bądź osłabione wirusy, które w podatnym środowisku namnażają się, wywołując te choroby, przed którymi rzekomo miały chronić. W szpitalach za granicą, dzieci świeżo zaszczepione, mają z tego powodu ZAKAZ wchodzenia na niektóre oddziały szpitalne. A u nas ktoś nagłaśnia fakt, że świeżo szczepione dziecko powinno kilka tygodni przebywać w izolacji? Czy idzie sobie do przedszkola i tam zaraża inne dzieci, albo co najgorsze kobiety w ciąży? Kto wie, że dziecko zaszczepione na odrę/świnkę/różyczkę, powinno trzymać się z dala od kobiet w ciąży, które w dzieciństwie nie przechorowały r ...
Dodano: 04.10.2018 12:06    Przez: ~sratytatydoktorku
Kto wie, że dziecko zaszczepione na odrę/świnkę/różyczkę, powinno trzymać się z dala od kobiet w ciąży, które w dzieciństwie nie przechorowały różyczki?!
Dodano: 04.10.2018 12:08    Przez: ~sratytatydoktorku
1 z 2
12>>