Dzisiaj jest wtorek 2 czerwca 2020, imieniny: Erazma, Marianny, Marzanny WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (18085) SPORT FORUM FIRMY (5492) PRACA (19) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
8 / 7oC
Jutropogoda
18 / 9oC
Pojutrzepogoda
19 / 12oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Sokół Kleczew wrócił do treningów. Po blisko 2,5 m ... (0)O sytuacji ekologicznej na terenach inwestycyjnych ... (0)

Muzeum Okręgowe w Koninie zaprasza na wystawę kolekcji ikon

Dodano: 10.10.2018 12:49

Muzeum Okręgowe w Koninie zaprasza na wystawę „Ikona” ze zbiorów własnych. Wernisaż odbędzie się 19 października (piątek), o godz. 18.00 w gosławickim zamku. 

Słowo ikona znaczy tyle, co obraz. Jest dziełem wiary i kontemplacji. Osobom religijnym towarzyszyła w najważniejszych wydarzeniach - narodzinach, zawieraniu związku małżeńskiego, w domu, świątyni, w podróży.„Piszący” ikony wykonywał świętą czynność, a jego zadaniem było przekazanie za pomocą symboli, bogatej treści i dotarcie do prawd wiary. Przez swój ściśle określony kanon, ikony roztaczają wyjątkową aurę.

Niezwykła jest również historia tych obrazów i sposób, w jaki trafiły do Muzeum Okręgowego w Koninie. Ponad dwie dekady temu, trzeciego listopada 1997 roku, działania policji udaremniły wywiezienie ich z terytorium Polski. Sprawców przemytu, jadących pociągiem relacji Warszawa – Frankfurt, nigdy nie znaleziono.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami Sąd Rejonowy w Koninie, postanowieniem z 2011 roku przekazał je do Muzeum Okręgowego w Koninie. Obecnie zbiór 67 ikon z okresu XVII – XIX / XX wieku, pochodzących z Rosji, Ukrainy, Estonii, stanowi interesującą kolekcję zabytków kultury prawosławia w Dziale Sztuki.

Już 19 października zostaną one udostępnione publiczności po raz pierwszy. Wernisaż odbędzie się 19 października (piątek), o godz. 18.00 w gosławickim zamku. 

autor: Anna Pilarska

e-mail: a.pilarska@firma.lm.pl

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

Czytaj więcej na temat:MOK,   muzeum okręgowe,   ikona,   zbiory własne,   wernisaż,  

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

KOMENTARZE

Eee pewnie to odwołają - polski kler się na 100% nie zgodzi na takie wystawy - nie są po ich myśli.
Dodano: 10.10.2018 13:45    Przez: ~Kolejarz
Ikony to bałwochwalcze obrazy wiszące głównie w cerkwiach, prawosławni się do tych "szkaradztw" modlą, a nawet je całują, tak jak katolicy do "cudownych"obrazów" i oddają im cześć. Ciemnogród i tyle. Bóg się bałwochwalstwem brzydzi.
Dodano: 10.10.2018 17:07    Przez: ~Chrzescijanin
Musimy razem z Czechami dokonać rozbioru Niemiec. My weźmiemy Połabie z odwiecznymi, słowiańskimi miastami o nazwach jak np. Lubeka (od lubić, Długosz nazywał ją też Bukowcem), Wismar, które założył Wyszomir czy Rostock od roztoki, gdyż rzeka roztaczała się wpływając do Bałtyku (delta to po polsku roztoka np. roztoka Wisły czy Nilu). Czechy niech wezmą Bawarię do słowiańskiej rzeki Lech. Niemcy to dziedziczni polskiego imienia i sławy nieprzyjaciele. Nic tam dobrego do Polski od nie przyszło. A przyjmując ich religię (choć o przyjęciu właściwym tu nie ma mowy) to jest chrześcijaństwo (katolicyzm i protestantyzm) wyzbyliśmy się prawie własnej tożsamości i sławy.
Dodano: 10.10.2018 21:22    Przez: ~Arjawarta
ROSJANIE TYLE ? ZROBILI ,ŻE PAMIEĆ TO TYLKO ,,RANI''. ...
Dodano: 11.10.2018 01:46    Przez: ~L

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.