Skocz do zawartości
Polska

Wybory 2024: Popkowski, a następnie Korytkowski. Kandydaci odpowiedzą na wasze pytania

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościDlaczego powinniśmy uzupełniać brak nawet jednego zęba?

Dlaczego powinniśmy uzupełniać brak nawet jednego zęba?

Materiał promocyjny

Dodano:
Dlaczego powinniśmy uzupełniać brak nawet jednego zęba?

Rozmowa ze specjalistą w dziedzinie implantologii Lek. dent. Pawłem Czechowskim.

- Jak reagują pacjenci, gdy tracą pierwszy stały ząb?

Dorośli tracą zęby z wielu przyczyn, najczęściej wypadku, choroby lub zapalenia przyzębia. Niezależnie od okoliczności, jest to traumatyczne doświadczenie. Pacjenci gorączkowo szukają rozwiązań. Jeśli tracą przedni ząb, przestają się uśmiechać, aby ukryć braki. Inaczej dzieje się, gdy ubytki dotyczą tylnej części jamy ustnej. Wówczas większość myśli: “Jeśli braków nie widać, to po co je uzupełniać?”. Nic bardziej mylnego. Powinniśmy uzupełniać wszelkie braki w uzębieniu.

- Po co uzupełniać braki zębów skoro ich nie widać?

Na pierwszy rzut oka nie widać problemu, pojawia się on później. Pacjent przyzwyczaja się do luki po zębie, przestaje mu ona przeszkadzać. Często nie zdaje sobie sprawy, jakie poważne skutki niesie brak nawet jednego zęba — nie tylko estetyczne, ale również zdrowotne. W miejscu po nim zaczyna zanikać kość. Sąsiadujące zęby przesuwają się w kierunku luki i przechylają się. To nie tylko krzywy zgryz. Nieodpowiednie ułożenie zębów sprawia, że są bardziej narażone na próchnicę, przeciążenie i niszczenie. Wówczas problemem staje się też żucie jedzenia, a w konsekwencji kłopoty z układem pokarmowym.

Najlepszą metodą odbudowy brakującego zęba jest wstawienie implantu zębowego. Bardzo ważny jest przy tym czas reakcji. Im szybciej pacjent przyjdzie na konsultację implantologiczną i podda się zabiegowi, tym większa szansa, że kość nie zaniknie. Jeśli jednak do tego dojdzie, może okazać się konieczne przeprowadzanie dodatkowych zabiegów regeneracji kości.

- Co to jest implant zęba?

Implant to wszczep, który zastępuje korzenie zęba i zrasta się z kością. Jest on bezpieczny, ponieważ wykonuje się go z materiału obojętnego dla organizmu. Wprowadzamy go do kości żuchwy lub szczęki. Następnie zakładamy uzupełnienie protetyczne (koronę), będące imitacją zęba pacjenta. Taka odbudowa doskonale odtwarza zarówno wygląd, jak i wszystkie funkcje zęba. Stanowi inwestycję na długie lata.

- Jak się przygotować do zabiegu wszczepienia implantu?

Po pierwsze, powinniśmy znaleźć specjalistę implantologa, który ma kwalifikacje do wykonywania zabiegu. Sam zabieg poprzedza konsultacja, podczas której przeprowadzamy wywiad medyczny, omawiamy oczekiwania pacjenta, zapoznajemy go z możliwymi rozwiązaniami, całym procesem założenia implantu oraz kosztami. Należy pamiętać o przyniesieniu aktualnego zdjęcia tomograficznego szczęki lub żuchwy.

Pierwszy etap zabiegu polega na przygotowaniu miejsca pod implant. Następnie umieszczamy go w kości, odtwarzając funkcje korzenia zębowego. Jest to całkowicie bezbolesne. Najczęściej zaraz po zabiegu implantacji zakładamy pacjentowi koronę tymczasową, którą nosi przez okres od 3 do 6 miesięcy. To czas potrzebny do tego, aby implant zrósł się z kością. W kolejnych etapach projektujemy właściwą odbudowę protetyczną, która idealnie odwzorowuje własny ząb. Leczenie zamyka założenie odbudowy.

- Co powstrzymuje pacjentów przed decyzją o wszczepieniu implantu zębowego?

Przede wszystkim nieświadomość skutków braków w uzębieniu, strach przed bólem i koszt zabiegu. Jednak pacjenci coraz częściej zdają sobie sprawę, że mogą uśmiechać się szeroko przez całe życie i jeść to, na co mają ochotę — właśnie dzięki implantom zębowym. Zdrowie, komfort jedzenia i pewność siebie, jakie zyskują dzięki pięknemu uśmiechowi, są dla nich wartościami bezcennymi.

Zabieg implantacji jest bezbolesny, ponieważ wykonujemy go w znieczuleniu miejscowym. Istnieje również możliwość wstawienia implantów w znieczuleniu ogólnym, ale ma to miejsce w szczególnych przypadkach. Wielu pacjentów obawia się zabiegu, wyobrażając sobie, że jest on bardzo skomplikowany. Jednak chwilę po nim nie mogą się nadziwić, że był on nawet bardziej komfortowy i krótszy niż zwykłe założenie wypełnienia (plomby). Późniejsze etapy leczenia nie budzą już żadnych obaw. Ostatni etap, kiedy zakładamy koronę, a pacjent odzyskuje ząb, jest już tylko pełen uśmiechu.

Lek. dent. Paweł Czechowski jest specjalistą w dziedzinie implantologii. Od 9 lat jest członkiem zespołu implantologicznego, który wszczepił 3500 tys. implantów. Jest współautorem programu oraz wykładowcą szkoleń z zakresu leczenia implantologicznego. Swoją wiedzą i doświadczeniem dzieli się z implantologami w całej Polsce.

Chcesz odzyskać pełny uśmiech, ale nie wiesz, czy leczenie implantologiczne jest dla Ciebie? Umów się na na konsultację w klinice implantologicznej Stomatologia Czechowscy.
stomatologiaczechowscy.pl
tel.: +48 793 568 888

Czytaj więcej na temat:zdrowie, uroda, stomatologia, implanty
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole