Dzisiaj jest poniedziałek 22 lipca 2019, imieniny: Magdaleny, Bolesławy, Marii WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (18979) SPORT FORUM FIRMY (5343) PRACA (52) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
23 / 17oC
Jutropogoda
17 / 17oC
Pojutrzepogoda
25 / 19oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Matuszak w 1/32 finału mistrzostw świata. Przegrał ... (0)Konin. Seans i warsztaty filmowe na koniec Festiwa ... (0)

Wystawa polskiej biżuterii patriotycznej w Muzeum Okręgowym

Dodano: 6.11.2018 12:17

„Przepraszamy za niedogodności, próbujemy zmienić świat”, czyli wystawa polskiej biżuterii patriotycznej

Polska biżuteria patriotyczna – utrwalone w tradycji i narodowej wyobraźni przedmioty opowiadające historię naszego kraju. Wielokrotnie prezentowana, analizowana i omawiana; wydawałoby się, że już nic nowego nie da się o niej powiedzieć. Spróbujmy jednak.

We współczesnym, demokratycznym świecie funkcjonują tzw. społeczeństwa obywatelskie. To nienowe pojęcie oznacza społeczność zdolną do samoorganizacji i podejmowania oddolnych działań, bez potrzeby udziału instytucji państwowych, a niekiedy nawet wbrew nim. Świadomi obywatele aktywnie uczestniczą w życiu społecznym i politycznym kraju oraz organizują się w celu poparcia określonych idei, solidarności z konkretnymi ludźmi i ich działaniami lub dla wyrażenia sprzeciwu wobec szczególnych wydarzeń, czy wręcz działań rządów.

Tytuł wystawy został zapożyczony właśnie od jednego z takich ruchów protestacyjnych. Hasło „Przepraszamy za niedogodności, próbujemy zmienić świat” (Sorry for the inconvenience we are trying to change the World) pojawiło się w Internecie najprawdopodobniej podczas fali demonstracji Occupy Wall Street rozpoczętych 17 września 2011 r. Protestowano wtedy przeciwko korporacyjnej kontroli nad społeczeństwem, chciwości banków i ich nadmiernemu wpływowi na rządy, nierównościom społecznym i niesprawiedliwości. Spopularyzowane, jako mem trafiło na ulice towarzysząc różnym manifestacjom na świecie.

Hasło to wydało się niezwykle trafne: w skrótowej formie, rzeczowo, a przy tym z charakterystyczną dla memów celnością streszcza opowieść, które muzeum zamierza przedstawić. Opowieść o społecznej aktywności, obywatelskim zaangażowaniu w sprawy i problemy kraju oraz świata, w którym przyszło nam żyć.

Otwarcie wystawy 9 listopada o godz. 18.00. Wystawa jest czynna do 31.03.2019 r

  • Wystawa polskiej biżuterii patriotycznej w Muzeum Okręgowym

autor: Anna Pilarska

e-mail: a.pilarska@firma.lm.pl

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

Czytaj więcej na temat:MOK,   muzeum Konin,   biżuteria patriotyczna,  

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

KOMENTARZE

Fajnie
Dodano: 06.11.2018 13:55    Przez: ~Dencio
a sławomir będzie śpiewał ?
Dodano: 06.11.2018 16:08    Przez: ~Video
Ha ha,kodomici samoorganizacja ha,ha.
Dodano: 06.11.2018 21:36    Przez: ~Max
Czy poda ktoś adres jakiegoś muzeum, które można odwiedzić? Oczywiście wartego polecenia. Fascynuję się sztuką. A tak ode mnie - ostatnio natrafiłam na świetną stronkę z na której przeprowadzane są aukcje sztuki. To coś jak internetowy dom aukcyjny i galeria sztuki w jednym. Jeśli Was również fascynują te tematy to polecam zajrzeć - artbidy.com.
Dodano: 06.11.2018 18:03    Przez: ~karola
,,BZDURY '' ,TAK , JAK UCZCIWOŚĆ Z DZIAŁKAMI ,I RZETELNOŚĆ POTOMKÓW SĘDZIEGO NASKRĘCKIEGO , JUŻ ZMARŁEGO ,TO ,,SOBKOWATOŚĆ ABSOLUTNA '' . TEN POTWÓR MIESZKAŁ KOŁO MARCINKOWSKICH ,NA GLINCE , I ZOSTAWIŁ ,,SMRÓD MORALNY W DUSZY GRZEGORZA . ...
Dodano: 08.11.2018 00:42    Przez: ~MARCINKOWSKI Z GLINKI
bardzo ciekawą, gustowną biżuterię mają na http://bico-australia.pl/ Co ważne, robiona w krótkich seriach to zaraz pół miasta też nie będzie nosić
Dodano: 08.11.2018 14:13    Przez: ~Remek

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.