Dzisiaj jest wtorek 11 grudnia 2018, imieniny: Damazego, Waldemara, Artura WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (22082) SPORT FORUM FIRMY (5271) PRACA (55) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
2 / 0oC
Jutropogoda
2 / 0oC
Pojutrzepogoda
1 / -1oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
"Grunt na medal" jest w Koninie. Terenem interesuj ... (34)Medyk Konin poznał rywala w ćwierćfinale Pucharu P ... (8)

Ośmioro koninian zginęło 11 listopada 1918 r. od kul niemieckich

KONIŃSKIE WSPOMNIENIA

Dodano: 11.11.2018 22:00

Około dwudziestej drugiej było już bardzo ciemno, więc niemieccy żołnierze nie wiedzieli tak naprawdę, do kogo strzelali. Na ulicy Zielonej pięć osób zginęło na miejscu, a trzydzieści zostało rannych. Tak zakończył się w Koninie 11 listopada 1918 r.

Powstanie Czechosłowacji, rewolucja na Węgrzech, rozbrojenie Austriaków w Krakowie i walki z Ukraińcami o Lwów – dochodzące na początku listopada do prowincjonalnego Konina echa wszystkich tych wydarzeń wywoływały atmosferę nadziei i oczekiwania na rychłą niepodległość.

Chcieli do domu

Najważniejsza dla dalszego rozwoju wypadków była jednak wiadomość o wybuchłej 9 listopada rewolucji w Niemczech, która wprowadziła zamęt w niemieckim aparacie administracyjnym i chęć natychmiastowego, a przede wszystkim bezpiecznego powrotu do domu. W nadziei, że odradzające się państwo polskie powstrzyma marsz Armii Czerwonej na zachód, rząd niemiecki uwolnił z twierdzy w Magdeburgu Józefa Piłsudskiego i Kazimierza Sosnkowskiego, którzy wczesnym rankiem 10 listopada dojechali specjalnym pociągiem do Warszawy.

Również w konińskim garnizonie, stacjonującym przy ulicy Kaliskiej, wzorem innych niemieckich jednostek wojskowych powstała Rada Żołnierska, która podjęła decyzję o powrocie do kraju. Nie wiadomo dokładnie, jak duża była konińska jednostka, ale Piotr Rybczyński szacuje, że „w Koninie było wówczas co najmniej 200 żołnierzy, dysponujących być może również bronią maszynową”. Jej przedstawiciele postanowili nawiązać kontakt z Radą Miejską Konina.

Niemcy oddali miasto

Przed południem 11 listopada 1918 r. odbyło się nadzwyczajne posiedzenie Rady Miejskiej, na którym niemiecki burmistrz Hellman zrzekł się swojego urzędu i złożył sprawozdanie na temat stanu miejskich finansów. Rada wybrała na jego miejsce dotychczasowego ławnika Edwarda Sikorskiego, konińskiego rejenta, czyli notariusza. Powołano też komisje, które miały się zająć przejęciem mienia i spraw urzędowych od ustępujących Niemców.

strona 1 z 3
1 2 3
  • Ośmioro koninian zginęło 11 listopada 1918 r. od kul niemieckich
  • Ośmioro koninian zginęło 11 listopada 1918 r. od kul niemieckich
  • Ośmioro koninian zginęło 11 listopada 1918 r. od kul niemieckich
  • Ośmioro koninian zginęło 11 listopada 1918 r. od kul niemieckich
  • Ośmioro koninian zginęło 11 listopada 1918 r. od kul niemieckich

KONKURS

Kto był pierwszym po odzyskaniu niepodległości w 1918 r. starostą konińskim?

Pierwsze dwie prawidłowe odpowiedzi zostaną nagrodzone książkami Jacka Wiśniewskiego "Niepodległy Konin".

Konkurs skończył się dnia 13.11.2018 o godzinie 12:50.

Lista laureatów:
Mieczysław Bryzgalski, Krystian cybulski

autor: Robert Olejnik
e-mail: r.olejnik@redakcja.lm.pl, tel. 730 000 130

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.

POPULARNE KOMENTARZE

Niech spoczywają w spokoju, walczyli za mnie ,za was , ku chwale
Dodano: 11.11.2018 22:56    Przez: ~Lucyfer
Wreszcie jakiś sensowny artykuł
Dodano: 12.11.2018 06:22    Przez: ~Gość
Kiedy czytam Twój komentarz to łapię się za głowę. Nie masz całkowitego pojęcia o tym jak wyglądały tamte czasy (sposób życia, okupacja, próby wyzwolenia, przenoszenia informacji, konspiracja itd. itd. ) . Poza tym współczuję Ci skoro w tym wieku rodzice pilnowali Cie na każdym kroku.
Dodano: 12.11.2018 09:16    Przez: ~to straszne
Jesteś idiotą to można wywnioskować czytając twój kretyński komentarz. Zginęli między innymi za ciebie pajacu, więc możesz teraz pisać te durnoty.
Dodano: 12.11.2018 10:15    Przez: ~janegab
Cześć i chwała bohaterom!!! A swoją drogą aż trzech tych chłopców nosiło słowiańskie imię Kazimierz znaczące "niszczyciel (kaźnia) świata (mira). A obecnie w wyniku prostackiej amerykanizacji i podłej anglizacji mamy Kewiny, Oskary, Dżesiki i inne siki. A co do grobów niemieckich żołnierzy, okupantów to pewnie pewne stowarzyszenie już je odnowiło.
Dodano: 12.11.2018 06:52    Przez: ~Arjawarta

KOMENTARZE

Niech spoczywają w spokoju, walczyli za mnie ,za was , ku chwale
Dodano: 11.11.2018 22:56    Przez: ~Lucyfer
Niemieccy żołnierze od godziny 22;00 już są niewinni i nie muszą wiedzieć do kogo strzelają. Rewelacja. Niemcy sami by nie wpadli na taki pomysł, gratulacje dla autora.
Dodano: 12.11.2018 10:42    Przez: ~alibi
Wreszcie jakiś sensowny artykuł
Dodano: 12.11.2018 06:22    Przez: ~Gość
Dizo ciekawszy od tych lipnych o Nowickim...
Dodano: 12.11.2018 06:30    Przez: ~Pn
Cześć i chwała bohaterom!!! A swoją drogą aż trzech tych chłopców nosiło słowiańskie imię Kazimierz znaczące "niszczyciel (kaźnia) świata (mira). A obecnie w wyniku prostackiej amerykanizacji i podłej anglizacji mamy Kewiny, Oskary, Dżesiki i inne siki. A co do grobów niemieckich żołnierzy, okupantów to pewnie pewne stowarzyszenie już je odnowiło.
Dodano: 12.11.2018 06:52    Przez: ~Arjawarta
Nie wiem ci piles liedy to pisales ale widze, ze bylo to cos mocnego...
Dodano: 12.11.2018 15:33    Przez: ~Pn
Czytając twój stały bełkot wiadomo, że stale jesteś naćpany idioto.
Dodano: 12.11.2018 20:05    Przez: ~Arjawarta
Polegli o godz ok 22 -iej . Pytanie co ci 14-to i 16- to robili o tej porze w nocy .? Po zmówieniu pacierza na klęczkach powinni już spac ... A dlaczego nie byli przypilnowani przez rodzicow.....?
Dodano: 12.11.2018 07:26    Przez: janegab
Kiedy czytam Twój komentarz to łapię się za głowę. Nie masz całkowitego pojęcia o tym jak wyglądały tamte czasy (sposób życia, okupacja, próby wyzwolenia, przenoszenia informacji, konspiracja itd. itd. ) . Poza tym współczuję Ci skoro w tym wieku rodzice pilnowali Cie na każdym kroku.
Dodano: 12.11.2018 09:16    Przez: ~to straszne
Jesteś idiotą to można wywnioskować czytając twój kretyński komentarz. Zginęli między innymi za ciebie pajacu, więc możesz teraz pisać te durnoty.
Dodano: 12.11.2018 10:15    Przez: ~janegab
W nadziei, że odradzające się państwo polskie{ RADA REGENCYJNA } zawiązana 7-go pażdżiernika powstrzyma marsz Armii Czerwonej { jeszcze takowa nie istniała,i nie parła na Zachód}, rząd niemiecki Herr OTTO VON BISMARCK uwolnił z twierdzy w Magdeburgu {{{{ot tak sobie}}} J. Piłsudskiego———& ha. KIT DLA NIEDOUKÓW.
Dodano: 12.11.2018 12:16    Przez: ~LEWAK
"niemieckich kul" a nie nazistowskich? To takie nieeuropejskie. Trzeba zglosic to szetynie by pojechal doniesc na Polskę i Polakow do UE i makrelowej
Dodano: 13.11.2018 13:33    Przez: ~Pn
Ten cały artykuł to bajeczki dla niegrzecznych dzieci i rodziców....którzy rozrabiają w miescie po 22-godz...a te wpisy o bohaterskich dzieciach co to zostały zastrzelone ...niewiadomo dlaczego to parodia...ktoś coś chcial popisac o 11 listopada ale mu nie wyszlo...i te rozpaczliwe teksty / balwanów internetowych / o bohaterach to jak za komuny
Dodano: 13.11.2018 17:54    Przez: ~Arjawarta
myślę ,że by trzeba poszukać specjalisty od głowy...i...łba...
Dodano: 13.11.2018 18:52    Przez: ~LEWAK
W 1918 r. nazistów jeszcze nie było...
Dodano: 13.11.2018 23:22    Przez: ~qwerty
Autor tego artykułu Robert Olejnik popisał się wielką NIEWIEDZĄ Odsyłam go do Archiwum Ziemi Koninskiej gdzie trwa obecnie wystawa / do 23 bm/ by zapoznal się ze szczegolami tego wydarzenia . Jego oraz Lucyfera ...to straszne ...Arjawarta ...odsyłam za niewiedzą do kąta jak pierwszoklasistów....Wstyd .
Dodano: 14.11.2018 06:49    Przez: ~czytelnik
No dobrze, autor może pójdzie i się dowie, ale może oświeci pan innych czytelników, gdzie jest błąd?
Dodano: 14.11.2018 16:16    Przez: ~Zenek
Cześć Ich Pamięci.
Dodano: 14.11.2018 08:53    Przez: ~a.m
Autor tego artykułu Robert Olejnik popisał się wielką NIEWIEDZĄ Odsyłam go do Archiwum Ziemi Koninskiej gdzie trwa obecnie wystawa / ,,,itd...padla propozycja bym wyjasnił "OŚWIECIŁ" co stało się 11 lispopada w Koninie....odp możemy się domyślać - gdybać na podst . zapiskow np. proboszcza z Fary...archiwum Koninskiego ...2 wersje zdażen do ktorych sie dokopalem . Strzelanina wybuchla ponieważ mieszkajacy w poblizu miejsca zdażen / dom Zamełki / Niemiec doktor wyrzucil granat na ulicę od ktorego zgineli w/w 2 wersja ow doktor oddal strzal z pistoletu , który dal "iskrę " do strzelaniny przez patrol niemiecki../ niemcy już bez oporow się wycofywali do Kalisza. A ofiary miedzy innymi to uczniwie szkoly handlowej w budynku Zamełki. Nie robmy z ofiar wyzwolicieli BOHATEROW co to zgineli za naszą i waszą wolnośc...a hejterów wyganiam do budy za nieelegancki ...