Dzisiaj jest wtorek 11 grudnia 2018, imieniny: Damazego, Waldemara, Artura WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (22082) SPORT FORUM FIRMY (5271) PRACA (55) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
2 / 0oC
Jutropogoda
2 / 0oC
Pojutrzepogoda
1 / -1oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
"Grunt na medal" jest w Koninie. Terenem interesuj ... (34)Medyk Konin poznał rywala w ćwierćfinale Pucharu P ... (8)

Pokochały wolność. Para papug założyła gniazdo w Gosławicach

Dodano: 13.11.2018 19:34
Źródło: LM.pl

Egzotyczne ptaki żyją w Gosławicach. Para papużek falistych uciekła z klatki i założyła gniazdo na przydrożnym słupie energetycznym.

Mieszkańcy Gosławic przecierają oczy ze zdumienia, kiedy na gałęzi drzewa widzą siedzącą kolorową papugę.

- Widziałam je raz. Są piękne. Trochę większe niż te, które do tej pory znałam – mówi jedna z mieszkanek osiedla.

- Najpierw je usłyszałam. Coś dziwnie skrzeczało. Myślałam, że to sójki, ale okazało się, że to papugi – mówi Bożena Zielińska, ornitolog amator z Gosławic. - Dowiedziałam się, że na początku lipca te papugi uciekły. Słyszałam taką wersję, że dziecko miało je w klatce w samochodzie i ją otworzyło. Kiedy ojciec uchylił drzwi to skorzystały z okazji i wyfrunęły. Jak zasmakowały wolności, to teraz trudno je złapać – dodaje.

Pani Bożena obserwuje ptaki żyjące na osiedlu. Jak mówi, Gosławice to raj dla ornitologów. Jest tam sporo dzięciołów (nawet gatunek rzadko spotykany w Polsce), są pełzacze, wilgi, grzywacze, kosy, drozdy, a także bardziej pospolite sikory, wróble, kawki, czy gołębie.

- Ta para papug jest bardzo zwinna. Założyły sobie takie chaotyczne gniazdo z gałązek wierzby i brzozy. Niestety dużym zagrożeniem dla nich będzie niska temperatura. Myślę, że ze względu na wyziębienie mogą nie przeżyć zimy – podkreśla Bożena Zielińska.

Gniazdo papug znajduje się na słupie energetycznym przy jednym z domów. Złapanie ich może być trudne, ale nie jest niemożliwe.

- Najlepiej je odłowić w godzinach wieczornych, czy nocnych. Sprzętem specjalistycznym dyspuje straż pożarna i oni mogliby pomóc – mówi Dariusz Urbański, szef parku im. F. Chopina w Koninie.

Papugi faliste w parkowym mini zoo żyją od lat. Obecnie jest ich około trzydziestu.

- One lubią być w grupie. W naszym kraju takie egzotyczne ptaki to rzadkość. Trzeba je karmić, dawać proso i specjalną mieszankę, ale przede wszystkim muszą być w cieple. Najlepiej jak zostaną odłowione – mówi pan Jarek, pielęgniarz zwierząt w mini zoo.

- Papugi żyją u nas w wolierze zewnętrznej, ale kiedy przychodzi zima włączamy im piec akumulacyjny, żeby miały ciepło i mogły się schronić. A jak jest powyżej minus 20 stopni to profilaktycznie zamykamy je w tym pomieszczeniu – mówi Dariusz Urbański. - Przy tym ociepleniu klimatu, gdyby nie było bardzo niskich temperatur papugi na wolności miałyby szansę, ale jak będzie ostra zima to może być niedobrze. Najlepiej je odłowić, a my je bardzo chętnie przyjmiemy. W takim towarzystwie jak my tu mamy na pewno będzie im wesoło – dodaje.

Nam nie udało się zobaczyć kochających wolność papug w Gosławicach. Jedyne co mogliśmy sfotografować to ich gniazdo. Na zdjęciu znalazły się w związku z tym papużki faliste z mini zoo.

  • Pokochały wolność. Para papug założyła gniazdo w Gosławicach
  • Pokochały wolność. Para papug założyła gniazdo w Gosławicach

 autor: Aleksandra Braciszewska - Benkahla

 e-mail: ab@firma.lm.pl

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.

POPULARNE KOMENTARZE

To prawda, że gatunki obce wypierają rodzime, np norki kalifornijskie, papużki niczemu nie zagrażają . Matka natura sama wyda wyrok na te maleństwa - zabije je mróz. Jeśli zaś chodzi o to ,że te maleńkie ptaszynki to szkodniki to bzdura. Największym szkodnikiem na tym globie jest bez kontroli rozmnażający się człowiek.
Dodano: 13.11.2018 20:28    Przez: ~Lucynka
to samo z żółwiami.... wypuszczają do jezior te obce gatunki a nasz rodzimy żółw błotny jest na skraju wyginięcia !!!!!Dobrze, że w końcu nasze państwo się obudziło i zakazał handlu tymi żółwiami czerwono czy żółtolicymi
Dodano: 13.11.2018 20:20    Przez: ~WAŻNE
To nie nierozłączki tylko papużki faliste.
Dodano: 14.11.2018 07:38    Przez: ~zeus
Eeee Patriota, temat główny jest o papugach, porąbało was już wszystkich? Wszędzie polityka i PIS??
Dodano: 14.11.2018 11:37    Przez: ~Rhf

KOMENTARZE

Takie papużki to poważny szkodnik w polskim środowisku. To inwazja obcych gatunków. Wypierają one rodzime gatunki wróble, sikorki i inne poprzez niszczenie gniazd, jaj i konkurencje w zdobywaniu pożywienia. Na zachodzie jest ich już pełno, widać że doleciały do Polski. Sprawa ma się podobnie jak z szambem wielokulturowości na zachodzie. Obcy z południa wyparli już tam białych.
Dodano: 13.11.2018 19:44    Przez: ~Arjawarta
to samo z żółwiami.... wypuszczają do jezior te obce gatunki a nasz rodzimy żółw błotny jest na skraju wyginięcia !!!!!Dobrze, że w końcu nasze państwo się obudziło i zakazał handlu tymi żółwiami czerwono czy żółtolicymi
Dodano: 13.11.2018 20:20    Przez: ~WAŻNE
Największe barbażynstwo??? Rozdzielić papużki nierozłączki
Dodano: 13.11.2018 20:18    Przez: ~oj
To nie nierozłączki tylko papużki faliste.
Dodano: 14.11.2018 07:38    Przez: ~zeus
To prawda, że gatunki obce wypierają rodzime, np norki kalifornijskie, papużki niczemu nie zagrażają . Matka natura sama wyda wyrok na te maleństwa - zabije je mróz. Jeśli zaś chodzi o to ,że te maleńkie ptaszynki to szkodniki to bzdura. Największym szkodnikiem na tym globie jest bez kontroli rozmnażający się człowiek.
Dodano: 13.11.2018 20:28    Przez: ~Lucynka
Jeśli największym szkodnikiem na Ziemi jest człowiek, to dodam, że człowiek lewicy, człowiek który nie wierzy w Boga, taki może wszystko, gdyż żadne wartości go nie zobowiązują, żadnych przykazań bożych nie musi przestrzegać. Dlaczego Bóg toleruje ludzi, którzy w Niego nie wierzą ?
Dodano: 14.11.2018 11:13    Przez: ~Chrzescijanin
Człowieka niewierzacego też zobowiązują wartości. Kieruje się on moralnością. Wie co to dobro i zło. Ludzie wierzący nie wycinają lasów? Nie budują fabryk, elektrowni, czy nawet takich prostych spraw jak niezdrowe papierosy, plastik itp? Czy każdy wierzący np segreguje śmieci? Nie sądzę.
Dodano: 14.11.2018 16:09    Przez: ~Ja
Towarzyszka Lucynka chce kontrolować rozmnażanie się człowieka. Ciekawe. Bardziej przy pomocy eugeniki czy eutanazji ?
Dodano: 15.11.2018 20:22    Przez: ~Antymarksista
Zeby tak PiSiorow mozna bylo odlowic dysponujac specjalistycznym sprzetem, a nastepnie zamknac w klatce w calym swoim towarzystwie... ehhh na pewno byloby im bardzo wesolo.
Dodano: 13.11.2018 21:04    Przez: ~Artur G
Karetka już wezwana ,pakuj gacie i skarpetki i won do Gniezna.Życie będzie cudowne gdy pozamykamy takich gnoj....ków jak ty
Dodano: 13.11.2018 21:32    Przez: ~Alicja Pisowska
~Artur G - Brawo Ty! Masz rację, ale i bez specjalistycznego sprzętu też się da. Tak ja szumowiny z wywaru, zawsze chcą wypłynąć. ~ Alicja - idź już spać...
Dodano: 13.11.2018 22:16    Przez: ~Ja sam
Zapomniałem dopytać, droga Alu, tyłek boli po wyborach, co?
Dodano: 13.11.2018 22:19    Przez: ~Ja sam
przecież to się do ochrony praw zwierząt nadaje ze ich nikt nie złapał bo inne ptaki je zadziobią lub zmarzną na te zimę
Dodano: 13.11.2018 21:50    Przez: ~xyz
Poczytajcie sobie na temat papug na wolności w Polsce... http://buzz.gazeta.pl/buzz/7,156947
Dodano: 13.11.2018 23:20    Przez: ~Jpk
Poczytajcie o papugach aleksandrettach w Polsce na wolności.
Dodano: 13.11.2018 23:22    Przez: ~Jpk
JAK ? ,,TO? MOŻLIWE ?, ŻE NIE ZABIŁ PAPUG PRĄD ? . ...
Dodano: 14.11.2018 00:36    Przez: ~L
Wyłączyły na trafo.
Dodano: 14.11.2018 01:04    Przez: ~oj
Ale mamy dobrobyt w mieście że papugi tu mieszkają tylko głupich ludzi co teraz głosowali
Dodano: 14.11.2018 05:42    Przez: ~xmen
Dodaj, na lewicę. Człowiek prawy nie wybierze na swojego reprezentanta polityka, który nie wierzy w Boga, bo cóż taki człowiek jest wart ?
Dodano: 14.11.2018 11:21    Przez: ~Nic !
W kraju gdzie rządzą normalni ludzie to i papugi chcą żyć i żaden mróz im krzywdy nie zrobi. Brawo PIS, teraz kolej na większe zwierzęta, choćby nawet i lwy co by pożarły stada tratującego Polskę bydła jakim jest PO i inne odpady po komunie!
Dodano: 14.11.2018 06:08    Przez: ~mgr biologii
Brawo Ty :) bo przecież w PiS sami prawi i sprawiedliwie i nikt z nich za komuny w PZPR nie był:) o zapomniałem Wojciech Jasinski no ale krótko;) Prokurator Piotrowicz co oskarżał opozycjonistów itd itd ... hipokryci z pisu !!! Z klapkminna oczach . A wasz guru ? Studia i tytuły od kogo dostał !? Od Polski Ludowej i w Partii tez był - wielki mały opozycjonista .. a jego rodzina ? Za zasługi dla Armii Krajowej wille na Żoliborzu dostał tak? Przypomnę za komuny żołnierze AK dostawali kulkę w tył głowy !! A nie mieszkania ! Zdrajcy i konfidenci !!
Dodano: 14.11.2018 10:30    Przez: ~Patriota
Każdy człowiek ma prawo błądzić, istotne jest to, że kiedyś stwierdza że błądził i się nawraca i wstępuje na prawą drogę. Szaweł z Tarsu prześladował chrześcijan, uczniów Jezusa i w jednej chwili, w drodze do Damaszku Pan Jezus mu się objawił i Szaweł się nawrócił i stał się Pawłem, gorliwym chrześcijaninem. Można się radykalnie zmienić ? Można.
Dodano: 14.11.2018 11:29    Przez: ~Chrz...
Eeee Patriota, temat główny jest o papugach, porąbało was już wszystkich? Wszędzie polityka i PIS??
Dodano: 14.11.2018 11:37    Przez: ~Rhf
1 z 3
123>>