Dzisiaj jest czwartek 23 maja 2019, imieniny: Iwony, Emilii, Dezyderiusza WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (19365) SPORT FORUM FIRMY (5341) PRACA (61) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
15 / 10oC
Jutropogoda
18 / 12oC
Pojutrzepogoda
18 / 10oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Piłkarska kolejka: Górnik ze spadkowiczem, Sokół z ... (0)Puchar Polski: Finał nie dla Sokoła. KKS 1925 leps ... (6)

Jak poznać swoich klientów?

Materiał promocyjny

Dodano: 14.11.2018 14:19
  • Jak poznać swoich klientów?

Prowadząc proces analizowania potrzeb, motywacji, czy nawyków zakupowych odbiorców, możesz spersonalizować świadczoną przez siebie obsługę klienta, a co za tym idzie – podnieść jej jakość. Takie działanie pomoże ci łatwiej budować relacje, zwiększyć sprzedaż i rentowność oraz zmniejszyć koszty marketingu skierowanego na pozyskiwanie nowych kupujących.

Oto kilka wskazówek, które pomogą ci lepiej poznać klientów:

PROFILOWANIE i SEGMENTACJA

Profilowanie klientów polega na tworzeniu opisu odbiorców, obejmującego ich cechy, lokalizację i zachowanie.

- Na podstawie wyodrębnionych cech dokonujemy segmentacji według płci, wieku, miejsca zamieszkania, miejsca pracy, wielkości rodziny oraz tego, na co wydają pieniądze – informuje właściciel firmy Big-Tom, prowadzącej na stronie skleperos24.pl sprzedaż akcesoriów, kosmetyków i bielizny erotycznej. - Dzięki takiemu pogrupowaniu trafniej będziesz dobierać oferty sprzedażowe, skierowane do poszczególnych kategorii klientów.

ANALIZUJ INTERAKCJE Z KLIENTEM W FIRMIE

Interakcje z klientami lub punkty kontaktowe to wszystkie elementy firmy, z którymi odbiorcy spotykają się w trakcie dokonywania zakupów.

- Punkty kontaktu z klientem są ważne, ponieważ pomagają wpływać na wrażenia odbiorców, związane z twoją firmą – uważa właściciel Studio 2 Piętro, pracowni fotograficznej, która na stronie fotografgliwice24.pl oferuje m.in. wykonywanie fotografii ślubnych, fotoreportaży z imprez i uroczystości oraz organizowanie sesji zdjęciowych.

Obserwując te punkty, masz możliwość śledzenia zachowania kupujących. Jeśli posiadasz witrynę internetową, może to dotyczyć analizy, w jaki sposób klienci znaleźli twoją stronę, które zakładki odwiedzili oraz z której wyszli bez robienia zakupów, a także jak długo przebywali w sklepie. Udoskonalenie punktów kontaktu dobrze wpływa na aktywność zakupową klientów i pozytywne postrzeganie twojej firmy.

PRZEPROWADZAJ BADANIA RYNKU

Możesz użyć zewnętrznych badań rynkowych lub danych zebranych od swoich klientów, aby zidentyfikować trendy i wzorce zachowań. Ułatwia to zrozumienie tego, co motywuje nabywców do zakupu. Przedstawiciel agencji reklamowej festekipa.pl,

zajmującej się produkcją filmów reklamowych, korporacyjnych i wizerunkowych, jest zdania, że taka wiedza pomaga w wyborze odpowiednich działań marketingowych oraz w budowaniu świadomości odbiorców w zakresie oferowanego przedmiotu sprzedaży. Istnieje kilka sposobów prowadzenia badań rynkowych w celu zrozumienia potrzeb i zachowań klientów, m.in.:

  • kolportaż ankiet wśród klientów lub formularzy opinii,
  • prowadzenie grup fokusowych,
  • rozdawanie bezpłatnych próbek z prośbą o opinię,
  • zatrudnienie tajemniczych klientów do anonimowego dokonywania zakupów,
  • monitorowanie recenzji online i forów.

- Jedną z najlepszych metod poznania klientów jest bezpośrednie komunikowanie się z nimi w trakcie dokonywania zakupów – uważa właściciel firmy i strony internetowej tomsystem.org, producenta maszyn produkcyjnych, ploterów CNC i wycinarek plazmowych, zajmującego się również obróbką metali. – Możesz to zrobić również przy pomocy telefonu lub za pośrednictwem poczty e-mail już po dokonaniu transakcji.

Poproś o opinie na temat firmy i o podanie sposobów, dzięki którym możesz ulepszyć produkty lub świadczone przez ciebie usługi.

UŻYJ SWOICH AKTUALNYCH INFORMACJI O KLIENTACH

Być może masz już informacje o kupujących, które pomogą ci lepiej poznać nabywców. Przydatne są dane z ankiet lub formularzy opinii oraz z bazy danych klientów. Przeanalizuj je w celu zidentyfikowania tendencji i nawyków w ich zachowaniach zakupowych. Już teraz możesz wyciągnąć wnioski z rzucających się w oczy faktów, np. znacznego natężenia ruchu po godzinie 16 lub wzrostu sprzedaży grupy artykułów w sezonie wakacyjnym. Takie spostrzeżenia ułatwią ci planowanie biznesowe, marketingowe i podejmowanie decyzji np. dotyczących zatrudnienia pracowników sezonowych.

- Rynek nie jest czymś trwałym i stabilnym – podsumowuje właściciel firmy ADI, zajmującej się produkcją prezentowanych na stronie tangozbiorniki.pl zbiorników Tango Oil do przechowywania oraz przewozu olejów i substancji chemicznych. Moda, tendencje, gusty i potrzeby klientów zmieniają się bardzo szybko. Śledzenie tych procesów pomaga na bieżąco dostosowywać do nich swoją ofertę, co znajduje swoje odzwierciedlenie w osiąganych przez firmę dochodach.

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

Czytaj więcej na temat:biznes,   pieniądze,   opinie

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

KOMENTARZE

Bogatego klienta poznajemy po tym, że jest chytry i się targuje, biedny zaś niewiele ma a stać go na wiele i na wiele sobie pozwala.
Dodano: 14.11.2018 16:49    Przez: ~Klient
Nie, po tym, co napisałeś poznaje się nowobogackiego ćwoka. Ludzie zamożni od pokoleń nie zachowują się jak prostacy.
Dodano: 16.11.2018 13:58    Przez: ~Ha

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.