Skocz do zawartości
Polska

Wybory 2024: Kandydaci na radnych gmin, powiatu i miasta. Zobacz, kto się zgłosił! [PEŁNE LISTY]

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościPosada. O znaczeniu, historii i szacunku do symboli narodowych

Posada. O znaczeniu, historii i szacunku do symboli narodowych

Dodano: , Żródło: LM.pl
Posada. O znaczeniu, historii i szacunku do symboli narodowych

Prof. Piotr Gołdyn, członek Komisji Heraldycznej przy Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, poprowadził w Posadzie prelekcję ,,Polskie symbole narodowe".

Choć każdy zna (lub powinien znać) polskie symbole narodowe, okazuje się, że kryją one w sobie wiele tajemnic. Historię, znaczenie i ciekawostki związane z flagą, hymnem oraz herbem i godłem (które nie są sobie tożsame) w czwartek wieczorem przedstawił prof. Piotr Gołdyn, historyk, regionalista i członek Komisji Heraldycznej działającej przy MSWiA.

Podczas swojej prelekcji w pałacu w Posadzie Piotr Gołdyn omówiał zasady, w jaki sposób prezentowane powinny być symbole narodowe w przestrzeni publicznej, przybliżał również historię powstania każdego z nich - od pierwszego orła (koguta lub pawia - dyskusje naukowców bowiem trwają) na pieczęci Bolesława Chrobrego, pierwszych pieśni hymnicznych z Bogurodzicą na czele oraz pierwszych flag narodowych, które wcale nie zawsze były biało-czerwone.

Piotr Gołdyn podkreślał również to, jak ważne jest odnoszenie się w odpowiedni sposób do własnych symboli narodowych. - Jeżeli będziemy szanować swoje symbole, to my też będziemy szanowani - podkreślał historyk. I jako wzór tego szacunku podawał Stany Zjednoczone. - Tysiąc lat państwowości polskiej i jaki mamy szacunek do barw narodowych, a dwieście lat i jaka estyma w Stanach Zjednoczonych. Gdybyście pooglądali sobie amerykańskie filmy, czy seriale, to nie ma filmu, nie ma odcinka, by choć przez ułamek sekundy nie pojawiła się flaga lub herb amerykański. 

I choć niewłaściwego traktowania symboli narodowych nie brakuje, okazuje się, że zły przykład idzie z samej góry. - W Konstytucji RP jest błędnie napisane, że godłem państwa polskiego jest Orzeł Biały w czerwonym polu tarczy. Herb składa się z dwóch rzeczy - z godła i z tarczy. Godłem w Polsce jest Orzeł Biały. Umieszczony w tarczy staje się herbem - tłumaczył podczas spotkania Piotr Gołdyn.

Organizatorem czwartkowego spotkania było stowarzyszenie Wioska z Przytupem. 

 

Posada. O znaczeniu, historii i szacunku do symboli narodowych
1542309854-788rtp-_mg_5392.jpg
1542309854-awrefe-_mg_5395.jpg
1542309856-tz2_9_-_mg_5398.jpg
1542309855-8i825g-_mg_5397.jpg
1542309856-u282gh-_mg_5399.jpg
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole