Dzisiaj jest wtorek 2 czerwca 2020, imieniny: Erazma, Marianny, Marzanny WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (18172) SPORT FORUM FIRMY (5493) PRACA (21) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
18 / 8oC
Jutropogoda
18 / 8oC
Pojutrzepogoda
18 / 15oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Sokół Kleczew wrócił do treningów. Po blisko 2,5 m ... (0)O sytuacji ekologicznej na terenach inwestycyjnych ... (0)

Jak przywracać pamięć? Towarzystwo Samorządowe też pamięta

Dodano: 20.11.2018 14:09

Ireneusz Niewiarowski, prezes Towarzystwa Samorządowego przedstawił działania prowadzone pod nazwą „Jak przywracać pamięć”, z okazji 100-lecia niepodległości.

- Chcę przedstawić działania, które mogą być przykładem do naśladowania w innych częściach kraje, a które prowadzi Towarzystwo Samorządowe w Kłodawie – powiedział I. Niewiarowski. - Od kilku lat staramy się przywracać pamięć osób, które pozytywnie zaznaczyły się w życiu Kłodawy, sąsiednich gmin, wiosek. Rozpoczęliśmy od renowacji grobów takich osób, które nie mają opieki, a odegrały ważna role w życie Kłodawy. Temu towarzyszy wydawanie broszur, książek, strony w internecie. Do tej pory zaopiekowaliśmy się 11 grobami osób zasłużonych . W tym roku podczas kwesty zebraliśmy ponad 11.200 złotych. Wydaliśmy trzy publikacje, a ostatnio dwie broszury

Broszura „Życie wypełnione pracą” jest o burmistrzu Kłodawy w latach 1927-30. Kolejna broszura to „Ludzie kłodawskich sołectw”, czyli szkice biograficzne i przyczynki do lokalnej historii. Obie powstały pod redakcja Ryszarda Jałoszyńskiego.

- Przeprowadziliśmy dziesiątki rozmów, ale to początek większej pracy, która chcemy kontynuować - mówi I. Niewiarowski. - Te działania powodują, że ludzie włączają się w pomoc w odzyskiwaniu pamięci. Liczymy, ze te publikacje, które trafią do mieszkańców tych wiosek, do szkół, bibliotek, pobudzą chęć poznawania tamtych historii, pobudza regionalistów do pisania monografii, a z naszej strony będzie to oddanie, tego, co im się należy, czyli pamięci, przekazania wiedzy o nich następnym pokoleniom.

 

  • Jak przywracać pamięć? Towarzystwo Samorządowe pamięta
  • Jak przywracać pamięć? Towarzystwo Samorządowe pamięta

autor: Anna Pilarska

e-mail: a.pilarska@firma.lm.pl

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

POPULARNE KOMENTARZE

Czy wierzycie POlitykom z PO i im ufacie, bo ja nie.
Dodano: 20.11.2018 15:55    Przez: ~Tylko nie PO
Nigdy więcej PO
Dodano: 20.11.2018 17:48    Przez: ~Po to dno

KOMENTARZE

Ireneusz Niewiarowski z PO, chłop z Cząstkowa kolo Kłodawy osiadł w Koninie na stałe ?
Dodano: 20.11.2018 15:54    Przez: ~Pytam się
Czy wierzycie POlitykom z PO i im ufacie, bo ja nie.
Dodano: 20.11.2018 15:55    Przez: ~Tylko nie PO
Nigdy więcej PO
Dodano: 20.11.2018 17:48    Przez: ~Po to dno
A w Koninie Prezydentem został polityk z PO.
Dodano: 20.11.2018 18:12    Przez: ~I co ?
Ale mnie rozsadziło po tej kapuście
Dodano: 20.11.2018 19:13    Przez: ~Pn
Kłodawa należy się to oby pamiętać o tych którzy tworzyli historię tego miejsca Przeszłość powraca do nas pięknie napisana życiorysami ludzi Wieki przemijania nie powinny zatrzeć ślady po tych którzy tu życie złożyli Wspaniale że o tym nie zapominamy Dziękuję wszystkim którzy się do tego przyczynili Ania
Dodano: 21.11.2018 09:23    Przez: ~Anna
Co to za towarzystwo samorządowe, towarzystwo towarzyszy
Dodano: 21.11.2018 10:57    Przez: ~Nie
Panie Niewiarowski te broszure prosze podarowac swojemu idolowi p. Tuskowi a moze jakis instruktaz np. jak stworzyc Amber Gold ?
Dodano: 21.11.2018 12:38    Przez: ~AntyPiS

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.