Dzisiaj jest wtorek 19 marca 2019, imieniny: Józefa, Bogdana, Laili WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (22225) SPORT FORUM FIRMY (5310) PRACA (75) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
6 / 2oC
Jutropogoda
8 / 7oC
Pojutrzepogoda
11 / 10oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
W Koninie startują Mistrzostwa Polski Juniorów w B ... (6)Festiwal Kultur Miast Partnerskich w pierwszą nied ... (6)

Konin. Podwyżka ciepła przez zmianę paliwa na ekologiczne

Dodano: 25.11.2018 14:03
Źródło: LM.pl

Podwyżka cen ciepła w Koninie to efekt przejścia z węgla brunatnego na biomasę. Za ogrzewanie zapłacimy więcej już po nowym roku.

W ubiegłym tygodniu w blokach administrowanych przez Konińską Spółdzielnię Mieszkaniową pojawiły się informacje o 34 procentowej podwyżce za ogrzewanie. Prezes spółdzielni informował jednocześnie o liście otwartym, jaki wystosował do parlamentarzystów i władz miasta.

- Wzrost jest dratyczny i niezapowiedziany, dlatego taka forma, żebyśmy dyskutowali o tym na forum społecznym – mówi Piotr Wolicki, prezes KSM. - Byliśmy nastawieni na wyższe stawki, tylko jak się nie zna skali, nie artykułuje, nie ostrzega ludzi to się o czymś zapomina – dodaje.

Sprawa olbrzymiej podwyżki nie pozostała bez echa. Okazało się, że 34 procent to wzrost kosztów na tzw. źródle, czy to to co wysyła ZE PAK. Realny wzrost kosztów ogrzewania jaki odczują mieszkańcy to 22,5 procent.

- Wyższe stawki będą wprowadzane od 1 grudnia, ale my musimy je przetransferować, także mieszkańcy więcej zapłacą od 1 stycznia – mówi Stanisław Jarecki, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Koninie. - Też zostałem zaskoczony tą podwyżką. Wiedziałem, że ona będzie, ale płynęły sygnały, że będzie niższa – dodaje.

Prezes Jarecki podkreśla, że podwyżka wynika ze zmiany paliwa w ZE PAK. Od kwietnia wyłączono tam spalanie węgla brunatnego i po modernizacji bloku ciepłowniczego, miasto ogrzewane jest biomasą.

- Za ekologię zawsze przychodzi nam więcej płacić – mówi Stanisław Jarecki. - Prowadzimy w przedsiębiorstwie działania zmniejszania strat modernizując sieć i to są drobne kroki, żeby ta cena ciepła była niższa dla odbiorców, a tu dostajemy taki strzał , że to niweczy wszystkie nasze działania - dodaje.

Po sprawdzeniu możliwości prawnych, prezes MPEC wystosował do Urzędu Regulacji Energetyki oraz prezesa ZE PAK pismo, w którym wyraża swoje oburzenie skalą podwyżki. Na rozmowy z szefem zarządu ZE PAK zamierza wybrać się niedawno zaprzysiężony prezydent – Piotr Korytkowski.

- Myślę, że to będzie w najbliższym czasie nieodzowna wizyta. Wszyscy jesteśmy zaskoczeni skalą wzrostu kosztów związanych z ogrzewaniem. To podwyżka, która w żaden sposób nie zaistniała, a od marca do listopada było wystarczająco dużo czasu, żebyśmy mogli podyskutować na ten temat – mówi Piotr Korytkowski. - Te stawki są już zatwierdzone i od 1 grudnia wejdą w życie. Nie wiem, czy cokolwiek jest możliwe do wskórania. Nie będę poprzestawał, żeby dowiedzieć się jaka jest przyczyna podwyżek. Apelowałbym, żeby poczekać. Zobaczę co się da w tym względzie zrobić – dodaje.

Maciej Łęczycki, rzecznik prasowy ZE PAK podkreśla, że zmiana paliwa z jakiego wytwarzane jest ciepło zmusiła zarząd spółki do wystąpienia 25 maja tego roku do Urzędu Regulacji Energetyki o pokrycie kosztów wytwarzania energii cieplnej z innego paliwa, jakim jest biomasa.

- Prezes URE, którego zadaniem jest równoważenie interesów zarówno wytwórców energii cieplnej jak i odbiorców tej energii przeanalizował wniosek taryfowy naszej Spółki nie doszukując się w nim dodatkowych -zbędnych kosztów ponad te, które wynikają jedynie ze zmiany paliwa – informuje Maciej Łęczycki. - ZE PAK SA ma świadomość problemu związanego z wysoką podwyżką cen ciepła i konsekwencji z tym związanymi, które bezpośrednio będą dotyczyły mieszkańców Konina. Jednak obecna cena jest wypadkową kosztów, jakie ZE PAK SA musi ponieść z tytułu produkcji energii cieplnej opartej na paliwie proekologicznym, jaki jest biomasa pochodzenia leśnego i rolnego. Jest ona znacznie droższa niż produkcja oparta na dotychczasowym paliwie, jakim był węgiel brunatny. Z tego też względu ZE PAK m.in.     w korespondencji kierowanej do Władz Miasta Konina i MPEC (podczas postępowania na wybór nowego dostawcy ciepła) informował o przewidywanym znacznie podwyższonym poziomie cen, jakie będą wynikać ze zmiany paliwa wykorzystywanego do produkcji ciepła w Elektrowni Konin – dodaje.

Rzecznik ZE PAK podkreślił jednocześnie, że postępowanie Urzędu Regulacji Energii wobec ZE PAK zakończyło się dopiero 5 listopada.

  • Konin. Podwyżka ciepła przez zmianę paliwa na ekologiczne

 autor: Aleksandra Braciszewska - Benkahla

 e-mail: ab@firma.lm.pl

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.

POPULARNE KOMENTARZE

To dlaczego nie palicie tam węglem ? Przecież wychodzi taniej i lepiej ? Na chorerę ta biomasa ?! Nie dość ze drożej zs ciepło, to te ciężarowy rozjeżdżają nam Przemysłową zamiast transportu pociągami, nieraz jest niesamowity smród jak testują jakąś nową biomasę.. węgla w okolicy mamy jeszcze na 30 lat najmniej a oni na siłę wymyślają do palenia to bio coś tam.. i kolejny blok mają na to robić ? Na chorerę ? Kto tym zarządza i kto tam myśli.. Tyle lat było dobrze to się zachciało być bio ale napewno nie eko bo transport nie jest ekologiczny, tak jak w przypadku węgla gdzie sieć trakcyjna jest zasilana własnym prądem.
Dodano: 25.11.2018 14:33    Przez: ~Mirosław
Lepiej niech napiszą dalszy ciąg listy nagród przyznanych w Urzędzie Miejskim w Koninie
Dodano: 25.11.2018 14:23    Przez: ~ewa
Zaczyna się Dolina Energii, dzięki panie Nowak. .cofnijmy się parę lat wstecz,kto i jak głosował....wielkie dzieki
Dodano: 25.11.2018 14:41    Przez: ~Sprywatyzwanie pak
Solorz nie ukrywał koncepcji opalania innym paliwem i nie powinno to być zaskoczeniem dla byłej Komisji Infrastruktury pod przewodnictwem obecnego Prezydenta Piotra Korytkowskiego i Pozostałych radnych koalicji SLD-PO. Gdzie jest efekt pracy tej komisji w POstaci autonomicznej kotłowni dla Konina?
Dodano: 25.11.2018 14:49    Przez: ~pytam
Prezesi spółdzielni biorą dopiero pieniądze. To są pensje do zweryfikowani przez spółdzielcow.
Dodano: 25.11.2018 15:14    Przez: ~CBA

KOMENTARZE

Nikt nie jest z podwyzki zadowolony, ale przecież już o tym pisaliście.Czy kręci redakcję fakt, że ludzie znowu napiszą milion negatywnych komentarzy?
Dodano: 25.11.2018 14:18    Przez: ~As
Masz rację. To polityka cyklu "Konin jest nasz".
Dodano: 25.11.2018 14:21    Przez: ~Antywichrzyciel
Lepiej niech napiszą dalszy ciąg listy nagród przyznanych w Urzędzie Miejskim w Koninie
Dodano: 25.11.2018 14:23    Przez: ~ewa
@ewa - a co nie masz na co pkuc pissuarku?
Dodano: 25.11.2018 14:31    Przez: ~Pn
To dlaczego nie palicie tam węglem ? Przecież wychodzi taniej i lepiej ? Na chorerę ta biomasa ?! Nie dość ze drożej zs ciepło, to te ciężarowy rozjeżdżają nam Przemysłową zamiast transportu pociągami, nieraz jest niesamowity smród jak testują jakąś nową biomasę.. węgla w okolicy mamy jeszcze na 30 lat najmniej a oni na siłę wymyślają do palenia to bio coś tam.. i kolejny blok mają na to robić ? Na chorerę ? Kto tym zarządza i kto tam myśli.. Tyle lat było dobrze to się zachciało być bio ale napewno nie eko bo transport nie jest ekologiczny, tak jak w przypadku węgla gdzie sieć trakcyjna jest zasilana własnym prądem.
Dodano: 25.11.2018 14:33    Przez: ~Mirosław
"Realny wzrost kosztów ogrzewania jaki odczują mieszkańcy to 22,5 procent." PO 1 stycznia 2019 wzrosną znowu ceny ze względu na koszty przesyłu, nośnika, własne, inwestycje w sieć, koszty energii, wzrost wynagrodzenia minimalnego, opłat ekologicznych itd. Wtedy uświadomicie wszystkich mieszkańców konina, jak jest różnica między kosztami ciepła i ogrzewania? Relatywizmem się POsiłkujecie.
Dodano: 25.11.2018 14:33    Przez: ~relatywizm
Pytam, kto wybrał źródło ciepła z takimi cenami? Nazwiska konkretne proszę POdać?
Dodano: 25.11.2018 14:36    Przez: ~relatywizm
Cieszcie się ze tylko 34 % jak elektrownia zacznie być gazem opalana to jeszcze raz tyle będziecie płacic ano jakby było to państwowe to było.by inaczej.
Dodano: 25.11.2018 14:39    Przez: ~Vv
Pis to samo zło. Ościsłowo jyż od roku powinno dostarczać węgiel do elektrowni, a oni od trzech sierpnia 2015 decyzji środowiskowej nie potrafią wydać.
Dodano: 25.11.2018 14:42    Przez: ~antydziad
Ile minęło miesięcy od wypowiedzenia umowy miastu przez kiedyś sprywatyzowaną ( sukces PO) firmę Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin? Gdzie wybudowano nowe źródło ciepła w Koninie?
Dodano: 25.11.2018 14:43    Przez: ~pytam
Solorz nie ukrywał koncepcji opalania innym paliwem i nie powinno to być zaskoczeniem dla byłej Komisji Infrastruktury pod przewodnictwem obecnego Prezydenta Piotra Korytkowskiego i Pozostałych radnych koalicji SLD-PO. Gdzie jest efekt pracy tej komisji w POstaci autonomicznej kotłowni dla Konina?
Dodano: 25.11.2018 14:49    Przez: ~pytam
Przespaliście całą kadencję. Perspektywa zmian przez Solorza czyli ZE PAK była wam doskonale znana wcześniej, ale przed wyborami nie wolno było tego ruszać. Dlaczego nie wybudowano ciepłowni dla Konina? Mamiliście ludzi geotermią, która raptem 6% ciepła mogłaby dostarczać. To ile takich geotermii mieliście w planach, 14-15?
Dodano: 25.11.2018 14:59    Przez: ~mieszkaniec
~Vv "...jak elektrownia zacznie być gazem opalana to jeszcze raz tyle będziecie płacic..." Doprawdy? Sprawdź ile kosztuje ciepło w niedalekim Turku. Będziesz zaskoczony...
Dodano: 25.11.2018 15:03    Przez: ~xXx
Włodarze miasta mają rozumek ~Pn i jego POdejście do spraw mieszkańców konina. Propaganda POnad wszystko. Wmówić ludziom, że winny jest PiS.
Dodano: 25.11.2018 15:06    Przez: ~PO prostu
Prezesi spółdzielni biorą dopiero pieniądze. To są pensje do zweryfikowani przez spółdzielcow.
Dodano: 25.11.2018 15:14    Przez: ~CBA
Jeśli jeszcze ktoś wierzy że PiS taki dobry to niech spojrzy na datę akceptacji cen przez URE. To jest dzień po przygranych przez nich wyborach...
Dodano: 25.11.2018 15:34    Przez: ~Zep
Kupię ciepło - dam każda CENĘ !!!Ratusz Konin
Dodano: 25.11.2018 15:50    Przez: ~geszeft
A tak pięknie miało być w Koninie, jak trąbili przed wyborami wszem i wobec , niech to szlag ! Chcę nowych wyborów, może w końcu trafimy na odpowiedzialnych włodarzy miasta.
Dodano: 25.11.2018 16:33    Przez: ~bb
@Zep - nic dodac. Przerznal PiS w miastach to od razu podzywki zaakceptowali. W ramach zemsty na mieszkancach miast. Przypominam, że PiS przegral w 107 miastach a wygral jedynie w 4. Te ich podzywki to zemsta na Polakach. Nic wiecej.
Dodano: 25.11.2018 17:24    Przez: ~Pn
Tak się składa, że moi rodzice mieszkają w Turku i wcale różowo nie jest. Ciepłownię nie jest na gaz tylko na pył węglowy sprowadzany z Niemiec,największy syf.
Dodano: 25.11.2018 18:10    Przez: ~Piitr
"- Wyższe stawki będą wprowadzane od 1 grudnia, ale my musimy je przetransferować," Jeżeli butelkę ze sklepu przetransferuje na głowę sąsiada to ewidentnie działania sklepu skutecznie dotkną mojego sąsiada. Dobrze myślę???
Dodano: 25.11.2018 19:00    Przez: ~zadowoleni???
Jakby było przyzwolenie na węgiel to mamy tu 4 złoża jeszcze do wykorzystania węgla starczy na 50 lat no ale jak jest taka polityka jaka jest to nikt tylko ludzie cierpią
Dodano: 25.11.2018 21:53    Przez: ~Ah
DOJNE KROWY! WUNGIEL POD NOSEM, ALE BĘDĄ ZWOZIĆ BIOMASE ZA TYLE PIENIĘDZY, TYLE PODATKÓW! Ups, wungiel jest nie ekologiczny, trzeba go zakopać xddd
Dodano: 25.11.2018 22:25    Przez: ~Korwin
"KOMISJA INFRASTRUKTURY - Przedmiotem działania komisji jest opiniowanie i rozpatrywanie spraw dotyczących......zaopatrzenia w energię elektryczną i cieplną oraz gaz..... ." Pan Radny Piotr KORYTKOWSKI - Przewodniczący Komisji (2014-2018). Teraz Prezydent jest zaskakiwany faktami? Nie wie kto ogłosił " KUPIĘ CIEPŁO - DAM KAŻDĄ CENĘ" i dlaczego?
Dodano: 25.11.2018 22:27    Przez: ~imPOsybilizm
PO zapowiada jak dojdzie do władzy zabranie 500 plus matkom nie pracującym .Cieszycie się.Głosujemy na PO,jedyna nadzieja dla wolnej POLSKI
Dodano: 26.11.2018 08:27    Przez: ~Pn
nic innego tylko strajk..tak jak we Francji..w głowie się nie mieści..węgla w ch.j a oni jakąś biomasę wymyślają...ŻENADA..ZŁODZIEJE
Dodano: 26.11.2018 11:21    Przez: ~n.
Pieniądze ze wzrostu cen za ciepło będą na podwyżki płacy minimalnej dla połowy załogi PAK-u .
Dodano: 26.11.2018 14:36    Przez: ~Zyga
avatar No tak można jeszcze dodać iż kosmici kazali powyżkę ciepla zrobić.A tu sprawa jest prosta, mieszkańcy wybrali sobie radnych i prezydenta z PO , a ci głównie na wsi w domkach mieszkają po Cukrowniach itp, oni palą jakimiś kopciuchami i mają gdzieś cenny i czynsze jakie głupki z bokowisk płacą. I jeszcze na nich głosują.Przed wyborami nawet nikt się nie zamknął , choć doskonale już MPC kierowane przez PO SLD wiedziało.I tak po raz kolejny PO durnych mieszkańców w konia zrobiło.hihih.
Dodano: 26.11.2018 15:56    Przez: Tomasz Kobrzycki
Koniniakom(PO) jeszcze malo (PO)podniosla dowalic 68% podwyzki moze zrozumia (PO) jak tusk sprzedawal POLSKE.Ciemnogrod z tych Koniniakow.Wstyd mi za was platformersy ale macie tego czego chcecie .
Dodano: 26.11.2018 23:29    Przez: ~TYlko nie PO
Ciepło z elektrowni to produkt uboczny!!!!!!a nawet odpad który trafia do grzania Konina lub okolicznych jęzior!!!!
Dodano: 28.11.2018 06:20    Przez: ~więcej korytek!!!!!
W takim razie przechodzę na nieekologiczny węgiel, skrzyknijmy się i tam gdzie można wylaczmy"cieplik" i wracajmy do pieca truciciela! Wszędzie na świecie państwa dotuja przedsięwzięcia ekologiczne a w Polsce odwrotnie wszystko przerzuca się na barki konsumentów .
Dodano: 25.11.2018 14:19    Przez: ~Mario
Zaczyna się Dolina Energii, dzięki panie Nowak. .cofnijmy się parę lat wstecz,kto i jak głosował....wielkie dzieki
Dodano: 25.11.2018 14:41    Przez: ~Sprywatyzwanie pak
Ja okresle to jednym słowe SKANDAL!!!!!!!!
Dodano: 25.11.2018 15:36    Przez: ~Rado
To jest prosta konsekwencja anschlussu Polski przez UE. Umiłowani przywódcy mniej wartościowego narodu tubylczego robili i nadal robią wszystko, aby froterować posadzki Brukseli i Berlina własnym zaprzaństwem, kosztem życia i przyszłości własnych obywateli i państwa. Jeszcze wam nie pospadały z nochali unijne tęczowe okulary? Dalej - przyznać się - kto głosował w referendum za kapitulacją przez eurokołchozem? Francuzi, jak im Macron zasolił podwyżki podatków, od razu wyszli na ulice, ciapajdy z Konina siedzą przy zimnych kaloryferach w kufajkach, bo oszczędzać trzeba, ale gęby nie otworzą, myślą, że samo się załatwi. Mentalność chłopów z pańszczyźnianych czworaków.
Dodano: 25.11.2018 19:43    Przez: ~Janush z Podkarpacia
Niemcy dotowały już 450 miliardów Euro. Rozumiesz to jest blisko 2 biliardy złotych! Takich pieniędzy Polak w budżecie na oczy nie widział! Kto dotował całe Niemcy? Podatnicy w rachunku za prąd. Od lat płacą i płaczą. Tylko ich to mniej boli bo zarabiają w Euro a nie PLN-ach. Dziś masz pierwszą z serii kuliku podwyżek CO i prądu. To dopiero początek. Od lat mieliśmy najdroższy gaz w UE, nawet droższy od Niemiec choć musiał jeszcze przez Polskę do nich płynąć. Od lat Rosja ekonomicznie w nas uderzała kosztami gazu. Dziś UE bije w Ciebie kosztem energii w węgla. Pakiet zimowy i klimatyczny to dopiero początek. Za 10 lat bez zgody UE nie wybudujesz elektrowni, za 10 lat będziesz zmuszony kupić prąd z nadwyżki niemieckiej. Zobaczysz wtedy ceny prądu! Dziś masz biomasę zamiast węgla do CO w ramach nakazu UE. Ja go rozumiem w Łodzi jak jest elektrociepłownia w mieście, ale w Koninie ten zakaz to bezsens.
Dodano: 26.11.2018 10:25    Przez: ~lo 1
Z 2 lata temu pokazywał MPEC tabelki jak to cieplik jest 20% tańszy od gazu. To dziś jest droższy od gazu ziemnego, a niebawem będzie droższy od czystego prądu! Tak, tak bo prąd w G12R czyli 12h na dobę kosztuje dziś nieco drożej niż gaz ziemny, ok 27-28 gr brutto za 1kWh z przesyłem. Zaraz wyjdzie, że "nowy Konin" truje "stary Konin" kotłami na węgiel a nie PAK. Zresztą 4km za rzeką Wartą w linii prostej z 10km od Gosławic dziś masz czystsze powietrze niż w Starym Koninie, Słupcy, Golinie. Polityka jaka jest każdy widzi. Zobaczycie rachunki dopiero jak wam geotermię podłączą a PAK całkowicie wyłączą! W imię ekologi made in UE ceny energii w górę a powietrze będzie jeszcze gorsze bo ciepliki zamienią na węgiel. Jakby UE na naszym zdrowiu zależało to by kazali Polsce zwalczać ubóstwo energetyczne ludzi w domach i węgiel w kotłach a nie w PAK; potem kazali walczyć z samochodami; potem przemysłem a na końcu z 9% CO2 z elektrowni.
Dodano: 26.11.2018 10:35    Przez: ~lo 2
Jeszcze doczekamy że Niemcy przejmą nasze kopalnie nawet te złoża które są jeszcze nie odkryte pod przykrywką UE i nowych technologii i megawaty będą trzaskac
Dodano: 26.11.2018 20:51    Przez: ~Adam
w pełni popieram. Odłączamy cieplik, wstawiamy piec na ekogroszek, będzie taniej i jeszcze dotacje z programu "Czyste powietrze" dostaniemy. A że więcej dymu nad miastem? Trudno...taki mamy klimat.
Dodano: 26.11.2018 23:41    Przez: ~zawiedziony
Czy w takim razie nadal będzie się podgrzewać wodę rybą w pięciu konińskich i pod konińskich jeziorach o powierzchni grubo 1000 hektarów????
Dodano: 25.11.2018 14:20    Przez: ~Gdzie logika?
ciepła woda w jeziorach to wynik chłodzenia turbin,a nie celowe podgrzewanie...
Dodano: 25.11.2018 14:48    Przez: ~zx
Ciepła woda wypływająca z Elektrowni, to można by rzec "odpad poprodukcyjny", woda jest wykorzystywana z naturalnych zbiorników wodnych, jakimi są jeziora, do schładzania pośrednio turbin i wraca z powrotem ogrzana do jezior.
Dodano: 25.11.2018 16:24    Przez: ~Symp. PiS
Do: Przez: ~Gdzie logika? rybom
Dodano: 26.11.2018 00:40    Przez: ~rybom
"- Za ekologię zawsze przychodzi nam więcej płacić – mówi Stanisław Jarecki." Racja. Chcecie EKO to pałćcie za to EKO.
Dodano: 25.11.2018 14:25    Przez: ~Pn
To wszystko wina Pn on tak mąci od wielu lat
Dodano: 25.11.2018 14:37    Przez: ~witek
Pn to kopalniany i lewacki zgred działający na szkodę Polski, a nas Polaków nazywa "poloczkami".
Dodano: 25.11.2018 16:31    Przez: ~Pn to dno
kaloryfery mają po 5 pręcików a ogrzewanie za miliony
Dodano: 25.11.2018 14:30    Przez: ~konintog00wno
Pn, to wstrętny mąciciel, ciągle mąci i podburza, zwalając winę na rząd PiS-u.
Dodano: 25.11.2018 16:34    Przez: ~Pn to dno
Wszystko wytłumaczą jak tvn. Tylko, że pola leżą odłogiem a słomy nie skupują. Wszystko wytłumaczą, by ukryć swoją pazerność. Tu już powinny być protesty społeczne, jak w Paryżu.
Dodano: 25.11.2018 14:38    Przez: ~Arjawarta
Polaków już udało się zniewolić... Żadnych protestów już nigdy nie będzie, chyba ,że pedały będą jeszcze protestować z czarnymi parasolkami.
Dodano: 25.11.2018 15:25    Przez: ~Kuzia
Polska rzeczywiście jest zniewolona przez Niemców i Żydów, Polska nigdy nie była i nigdy nie będzie suwerenna.
Dodano: 25.11.2018 16:39    Przez: ~Polak
Ekologia czy bezpieczeństwo to słowa wytrychy służące do drenowania kieszeni obywateli naszego nieszczęśliwego bantustanu.
Dodano: 25.11.2018 14:39    Przez: ~polin
A kto doi nas Polaków ? Czy najbogatsi ludzie w Polsce to Polacy ?
Dodano: 25.11.2018 16:41    Przez: ~Pytam
czosnkożercy
Dodano: 26.11.2018 10:48    Przez: ~wasa
A złoża geotermalne??? Podobno z tego zrezygnowali w Koninie.
Dodano: 25.11.2018 14:39    Przez: Piotr Kołakowski
Bo złoża nie ważne ,potrzebne było wincyj festynów
Dodano: 25.11.2018 14:41    Przez: ~ola
i przeogromnych nagród dla swoich
Dodano: 25.11.2018 15:28    Przez: ~narodowiec
geotermia to mial byc za podatnikow pieniadze prywatny biznes ale nie wyszlo bo sie rzad zmienil i dobrze bo wtedy to by dopiero miasto bylo dojone do kieszeni kolesi
Dodano: 27.11.2018 06:45    Przez: ~kom2
WYBORCY PO-SLD niszczą Konin. Fakt jest taki że miasto upada ludzie uciekają a wy macie w tym udział.
Dodano: 25.11.2018 14:45    Przez: ~mieszkaniec
Konin jest najbardziej niszczony przez swoich roszczeniowych mieszkańców, niezależnie od poglądów i przynależności partyjnej. A do tej postawy najbardziej właśnie przyczyniły się powojenne kombinaty (Pak, Kwb, Huta, Fugo), które zrobiły z małorolnych chłopów (z całym szacunkiem) - chłoporobotników. Ci z kolei napłodzili dzieci, które dorastały we wpajanej przez rodziców ideologii o złym prywaciarzu-wyzyskiwaczu z jednej strony i gloryfikacji przodowników pracy i robotników z ich hasłem: czy się stoi, czy się leży... I dlatego właśnie nigdy do Konina żaden szanujący się inwestor nie zawita. Z obawy o własny kapitał i marne niestety zaplecze w kapitał ludzki.
Dodano: 25.11.2018 15:54    Przez: ~taki sobie mały prywaciarz
Duże zakłady pracy zapewniały setkom ludzi utrzymanie i godziwe życie. Prywatyzacja zakładów spowodowała, że dorabiają się tylko bogaci biznesmeni, kosztem zwykłych "roboli" pracujących na nich za marne pieniądze. Widzimy to na przykładzie naszego sektora energetycznego, gdzie właściciel dorabia się ponad miarę, a ludzie pracujący w jego zakładach zaciskają pasy, aby przeżyć.
Dodano: 25.11.2018 16:51    Przez: ~Symp. PiS
@Symp. PiS i twojemu PiSowi sie nie spodoalo, że góenicy maja prace wiec postanowili im zamknac kopalnie a tym samym zabrac prace. Zajegfajnie. Niezle myslenie.
Dodano: 25.11.2018 17:31    Przez: ~Pn
Chłoporobotnik z Konina chętnie za to jest rozchwytywany w Niemczech czy Anglii. Taki muł do pracy, za małe pieniądze (dla nich) i to już nie tylko z widłami i cepem, ale kombinerkami, śrubokrętem a nawet przy obrabiarce. Przy mądrych elitach taki chłoporobotnik to skarb. Z perspektywy 30 lat Polski to ani elity warszawskie nie zbudowały polskiego imperium dla biurw z uniwersytetów (spółek technologicznych, finansowych itp) ani chłoporobotnicy nie zbudowali nowej elektrowni, fabryki. Zastój jest po całości. Za to już na emigracji więcej mamy chłoporobotników niż elit zza biurek. Czyli na zachodzie chłoporobotnik ma większe wzięcie. To po części sprawa prosta: elity tamtych krajów nie chcę mieszać się z polskimi chroniąc swój rynek pracy umysłowej. Za to elity z Warszawy wyliczyły, że można PAK sprzedać KWB za marne 3/4 rocznego zysku PAK. Gdzie jest taki biznes, że kupisz złoża węgla, maszyny, ludzi do elektrowni na wiele lat w cenie jej zysk ...