Skocz do zawartości
Polska

Wybory 2024: Kandydaci na radnych gmin, powiatu i miasta. Zobacz, kto się zgłosił! [PEŁNE LISTY]

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościKonin. Podwyżka ciepła przez zmianę paliwa na ekologiczne

Konin. Podwyżka ciepła przez zmianę paliwa na ekologiczne

Dodano: , Żródło: LM.pl
Konin. Podwyżka ciepła przez zmianę paliwa na ekologiczne

Podwyżka cen ciepła w Koninie to efekt przejścia z węgla brunatnego na biomasę. Za ogrzewanie zapłacimy więcej już po nowym roku.

W ubiegłym tygodniu w blokach administrowanych przez Konińską Spółdzielnię Mieszkaniową pojawiły się informacje o 34 procentowej podwyżce za ogrzewanie. Prezes spółdzielni informował jednocześnie o liście otwartym, jaki wystosował do parlamentarzystów i władz miasta.

- Wzrost jest dratyczny i niezapowiedziany, dlatego taka forma, żebyśmy dyskutowali o tym na forum społecznym – mówi Piotr Wolicki, prezes KSM. - Byliśmy nastawieni na wyższe stawki, tylko jak się nie zna skali, nie artykułuje, nie ostrzega ludzi to się o czymś zapomina – dodaje.

Sprawa olbrzymiej podwyżki nie pozostała bez echa. Okazało się, że 34 procent to wzrost kosztów na tzw. źródle, czy to to co wysyła ZE PAK. Realny wzrost kosztów ogrzewania jaki odczują mieszkańcy to 22,5 procent.

- Wyższe stawki będą wprowadzane od 1 grudnia, ale my musimy je przetransferować, także mieszkańcy więcej zapłacą od 1 stycznia – mówi Stanisław Jarecki, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Koninie. - Też zostałem zaskoczony tą podwyżką. Wiedziałem, że ona będzie, ale płynęły sygnały, że będzie niższa – dodaje.

Prezes Jarecki podkreśla, że podwyżka wynika ze zmiany paliwa w ZE PAK. Od kwietnia wyłączono tam spalanie węgla brunatnego i po modernizacji bloku ciepłowniczego, miasto ogrzewane jest biomasą.

- Za ekologię zawsze przychodzi nam więcej płacić – mówi Stanisław Jarecki. - Prowadzimy w przedsiębiorstwie działania zmniejszania strat modernizując sieć i to są drobne kroki, żeby ta cena ciepła była niższa dla odbiorców, a tu dostajemy taki strzał , że to niweczy wszystkie nasze działania - dodaje.

Po sprawdzeniu możliwości prawnych, prezes MPEC wystosował do Urzędu Regulacji Energetyki oraz prezesa ZE PAK pismo, w którym wyraża swoje oburzenie skalą podwyżki. Na rozmowy z szefem zarządu ZE PAK zamierza wybrać się niedawno zaprzysiężony prezydent – Piotr Korytkowski.

- Myślę, że to będzie w najbliższym czasie nieodzowna wizyta. Wszyscy jesteśmy zaskoczeni skalą wzrostu kosztów związanych z ogrzewaniem. To podwyżka, która w żaden sposób nie zaistniała, a od marca do listopada było wystarczająco dużo czasu, żebyśmy mogli podyskutować na ten temat – mówi Piotr Korytkowski. - Te stawki są już zatwierdzone i od 1 grudnia wejdą w życie. Nie wiem, czy cokolwiek jest możliwe do wskórania. Nie będę poprzestawał, żeby dowiedzieć się jaka jest przyczyna podwyżek. Apelowałbym, żeby poczekać. Zobaczę co się da w tym względzie zrobić – dodaje.

Maciej Łęczycki, rzecznik prasowy ZE PAK podkreśla, że zmiana paliwa z jakiego wytwarzane jest ciepło zmusiła zarząd spółki do wystąpienia 25 maja tego roku do Urzędu Regulacji Energetyki o pokrycie kosztów wytwarzania energii cieplnej z innego paliwa, jakim jest biomasa.

- Prezes URE, którego zadaniem jest równoważenie interesów zarówno wytwórców energii cieplnej jak i odbiorców tej energii przeanalizował wniosek taryfowy naszej Spółki nie doszukując się w nim dodatkowych -zbędnych kosztów ponad te, które wynikają jedynie ze zmiany paliwa – informuje Maciej Łęczycki. - ZE PAK SA ma świadomość problemu związanego z wysoką podwyżką cen ciepła i konsekwencji z tym związanymi, które bezpośrednio będą dotyczyły mieszkańców Konina. Jednak obecna cena jest wypadkową kosztów, jakie ZE PAK SA musi ponieść z tytułu produkcji energii cieplnej opartej na paliwie proekologicznym, jaki jest biomasa pochodzenia leśnego i rolnego. Jest ona znacznie droższa niż produkcja oparta na dotychczasowym paliwie, jakim był węgiel brunatny. Z tego też względu ZE PAK m.in.     w korespondencji kierowanej do Władz Miasta Konina i MPEC (podczas postępowania na wybór nowego dostawcy ciepła) informował o przewidywanym znacznie podwyższonym poziomie cen, jakie będą wynikać ze zmiany paliwa wykorzystywanego do produkcji ciepła w Elektrowni Konin – dodaje.

Rzecznik ZE PAK podkreślił jednocześnie, że postępowanie Urzędu Regulacji Energii wobec ZE PAK zakończyło się dopiero 5 listopada.

Konin. Podwyżka ciepła przez zmianę paliwa na ekologiczne
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole