Dzisiaj jest niedziela 25 sierpnia 2019, imieniny: Ludwika, Luizy, Patrycji WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (19138) SPORT FORUM FIRMY (5346) PRACA (70) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
20 / 18oC
Jutropogoda
26 / 20oC
Pojutrzepogoda
28 / 22oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Przełamanie Majera, wygrana Górnika! Trzy czerwone ... (0)Medyk wciąż liderem, choć z AZS Wrocław nieźle się ... (0)

Rzecznik Praw Pacjenta wspiera lekarzy w sprawie e-zwolnień

Dodano: 28.11.2018 12:25
Źródło: LM.pl

Elektroniczne zwolnienia lekarskie mają obowiązywać od 1 grudnia. O zajęcie stanowiska w sprawie trudności z obligatoryjnym ich wdrożeniem do ministrów zwrócił się Rzecznik Praw Pacjenta.

Z prośbą o interwencję do Rzecznika Praw Pacjenta zwrócili się lekarze i świadczeniodawcy skupieni w Porozumieniu Pracodawców Ochrony Zdrowia. Podstawowa Opieka Zdrowotna nie jest, zdaniem lekarzy rodzinnych, przygotowana do stosowania e-zwolnień. Przeszkodą są braki organizacyjne, finansowe, brak odpowiedniej sieci informatycznej, a także podeszły wiek lekarzy i braki kadrowe.

- Obawiamy się, że przymusowa informatyzacja pozbawi miliony Polaków swoich lekarzy. Już dziś docierają do nas informacje, że najstarsi lekarze zamierzają zrezygnować z pracy. Dla nas, podstawowej opieki zdrowotnej, która od lat boryka się z dramatycznymi brakami kadrowymi, szczególnie w mniejszych miejscowościach (zamykanie przychodni!) - odchodzenie z pracy kolejnych lekarzy pogłębi kryzys i drastycznie pozbawi pacjentów fachowej opieki zdrowotnej. Obawiamy się, że od 1 grudnia chaos dopiero się zacznie, a najbardziej odczują go pacjenci – uzasadniała w piśmie do Rzecznika Praw Pacjenta Bożena Janicka, prezes PPOZ.

Porozumienie Pracodawców Ochrony Zdrowia zaapelowało o konieczność pozostawienia fakultatywnej formy wystawiania zwolnień lekarskich, lub alternatywne przejęcie tych czynności przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Uwzględniając uwagi lekarzy, Rzecznik Praw Pacjenta zwrócił się o zajęcie stanowiska do ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego i ministra rodziny, pracy i polityki społecznej – Elżbiety Rafalskiej.

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

POPULARNE KOMENTARZE

Jasne, zabraknie fachowej opieki, a jaka ona fachowa, skoro lekarz od dawna powinien być na emeryturze, a szkolił się ostatnio pewnie ze 30 lat wcześniej. Prawda jest taka, że albo ktoś się uczy (wtedy e-zwolnienia i komputer mu niestraszny) albo nie uczy (wówczas może lepiej, że nie leczy).
Dodano: 28.11.2018 15:44    Przez: ~Tak, tak

KOMENTARZE

Jasne, zabraknie fachowej opieki, a jaka ona fachowa, skoro lekarz od dawna powinien być na emeryturze, a szkolił się ostatnio pewnie ze 30 lat wcześniej. Prawda jest taka, że albo ktoś się uczy (wtedy e-zwolnienia i komputer mu niestraszny) albo nie uczy (wówczas może lepiej, że nie leczy).
Dodano: 28.11.2018 15:44    Przez: ~Tak, tak
Taka jest niestety prawda, idę do lekarza a tam - emeryt ..! Młodych, na czasie, i wyuczonych w 21 wieku lekarzy nam trzeba, a nie focha strzelają jak muszą coś zrobić co wiąże się z odrobiną techniki!
Dodano: 28.11.2018 17:45    Przez: ~pacjent
Jestem za !! Tak, tak !!! Sama prawda, święta prawda, jedyna prawda, bez tej ostatniej prawdy !!!!
Dodano: 29.11.2018 09:12    Przez: ~Mundek
Ja nie chce e-zwolnień, wole z papierem osobiście jechać na Kopalnie.
Dodano: 28.11.2018 16:53    Przez: ~Pn
Z papierami to ty tylko możesz jechać po pieczątkę do Gniezna
Dodano: 28.11.2018 17:54    Przez: ~witek
Byłem już nie raz i to miejsce mnie nie przeraża.
Dodano: 28.11.2018 18:41    Przez: ~Pn
Daj namiary .Przyjedziemy do Ciebie z kaftanem i lekami.
Dodano: 28.11.2018 20:05    Przez: ~Gniezno
Za to że nmie nie zsanujecie i sie zemnie wyświewacie , to swymii konmętarzami zaśmiecę wam cały LM, bo ja już was mam doszć pissuarry
Dodano: 28.11.2018 22:09    Przez: ~Pn
Rzecznik praw pacjenta reprezentuje interes lekarza. Dobre. To można powiedzieć, że policjant reprezentuje interes np. kierowcy na drodze.
Dodano: 29.11.2018 01:21    Przez: ~Paranoja.
Ukarać rzecznika praw pacjenta za nie właściwe reprezentowanie interesów pacjentów-niech się zajmie tym do czego jest powołany !!!! Tak trzymać i nie popuszczać !!! nawet reprezentantom władzy !!!
Dodano: 29.11.2018 09:09    Przez: ~Erwin
ludzie już szykują się na Marsa a wy macie problem z wystawieniem e- zwolnienia. Środowisko lekarzy jest sek.ą trudno reformowalną. Przychodnie zwłaszcza małe nie mają sieci komputerowej nikt tego nie chce robić, z tego nie ma interesu -przychodu dla lekarzy to najlepiej to skrytykować albo negować to takie normalne dla tego środowiska . Na bałagan w służbie zdrowia maja główny wpływ lekarze ,firmy produkujące lekarstwa , aptekarze (no żeby tylko tych pacjentów up***rliwych wyeliminować to by było "dobrze") co do starszych lekarzy to dobrze nie odejdą jak maja szkodzić całe lata ograniczali dostęp do zawodu i mamy jak mamy to celowe działanie na szkodę pacjentowi a w interesie lekarzy.Co do Pani Janickiej to słuszna diagnoza przecież lekarze niestety kiedyś będą pacjentami to dlaczego ma nie reprezentować ich. Proszę pamiętać na chaosie zawsze ktoś zarabia tym razem trochę firmy informatyczne i komputerowe, lekarze tym razem mniej to dlatego ...