Skocz do zawartości
Polska

Wybory 2024: Konin bez otwartej debaty. Piotr Korytkowski gotów, jego rywal nie

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościPacjenci bezpieczni, gabinety lekarzy będą otwarte po 1 grudnia

Pacjenci bezpieczni, gabinety lekarzy będą otwarte po 1 grudnia

Dodano:
Pacjenci bezpieczni, gabinety lekarzy będą otwarte po 1 grudnia

Gabinety lekarzy rodzinnych otwarte po 1 grudnia, ale zwolnienia lekarskie z problemami.

Osiągnięciem częściowego konsensusu zakończyło się spotkanie przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia, Narodowego Funduszu Zdrowia oraz Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia, dotyczące aneksowania umów w Podstawowej Opiece Zdrowotnej. - Pacjenci mogą czuć się bezpiecznie, wszystkie gabinety lekarzy rodzinnych będą otwarte po 1 grudnia, tak jak dotychczas. Ale żeby Podstawowa Opieka Zdrowotna działała sprawnie, jest jeszcze wiele spraw do załatwienia - informuje Bożena Janicka, prezes PPOZ.

Spotkanie odbyło się 29 listopada w siedzibie Centrali NFZ w Warszawie. Kolejna, tura rozmów trwała wiele godzin i dotyczyła warunków realizacji umów w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej po 1 grudnia 2018 roku. Strony doszły do porozumienia w sprawach podstawowych, czyli warunków finansowych (zgodnych z oczekiwaniami i złożonymi propozycjami przez PPOZ) oraz czasu zawarcia umów. Efektem rozmów jest aneksowanie umów w Podstawowej Opiece Zdrowotnej (które wygasły 30 listopada) do 31 grudnia 2019 roku.

- Wypracowania konsensusu wymaga jeszcze wiele spraw, bo PPOZ nie może w sposób odpowiedzialny przyjąć obowiązku nagłego informatyzowania placówek podstawowej opieki zdrowotnej (wdrożenia druków e-ZLA, nie mówiąc o kolejnych e-wyzwaniach jak e-recepta czy e-skierowanie). Podczas wszystkich naszych spotkań wyrażaliśmy i nadal wyrażamy wolę współpracy w tym zakresie, ale konsekwentnie podtrzymujemy stanowisko o fakultatywnej, a nie obligatoryjnej formie wystawiania zwolnień lekarskich, recept i skierowań, system a zwłaszcza ludzie w tym zakresie potrzebuje czasu, niestety w tym obszarze konsensusu nadal brak - mówi Bożena Janicka.

Ważnym tematem spotkania w Centrali NFZ była konieczność dookreślenia i uregulowania nowych zasad współpracy w relacjach pomiędzy lekarzami POZ a Zakładem Ubezpieczeń Społecznych, które są niezbędne przy wprowadzaniu i realizowaniu nowych zadań.

- Lekarz ma leczyć i może przekazać czy wysłać informację medyczną związaną z prowadzonym leczeniem do NFZ czy do ZUS lub innej uprawnionej instytucji. Tylko medyczną, a instytucja ta dane te dalej wprowadza we własnym zakresie, wg własnych potrzeb. Koniecznością jest więc zdjęcie z lekarzy odpowiedzialności za funkcjonowanie np.: takiej instytucji jak ZUS (przerwy w dostępie do platformy PUE-ZUS , błędne NIP-y lub całkowite braki NIP-ów licznych zakładów w ZUS) Lekarz nie może odpowiadać za to czy chory dostanie świadczenie chorobowe, czy opiekuńcze, czy dane dotrą do zakładu pracy, czy zaczyta je ZUS, czy też pójdą w eter, to nie jest naszym obowiązkiem. My mamy leczyć i przesłać – tam gdzie jest to możliwe informacje medyczne. To ZUS mający całą rzeszę asystentów medycznych i innych urzędników odpowiada za funkcjonowanie tej instytucji, poprawne funkcjonowanie i zabezpieczenie ustawowe pacjentów - płatników składek do ZUS.

W trakcie spotkania PPOZ z Ministrem Zdrowia w Centrali NFZ ustalono - mając na uwadze fakt, że na dziś placówki nie są przygotowane do oczekiwanej informatyzacji e-ZLA tak szeroko promowanej przez ZUS (brak asystentów medycznych, brak możliwości technicznych, czy kadrowych) lekarze będą nadal wystawiać papierowe zwolnienie w postaci druku MZ/L-1, które będą przekazywane pacjentom. Dokumenty te będą nadal honorowane przez ZUS, bo pacjent jest najważniejszy, a informatyzacja nadal potrzebuje nie tylko czasu. Rozmowy i prace w tym zakresie trwają.

- Podstawowa Opieka Zdrowotna znalazła się w dramatycznym położeniu. Lekarze chcą pracować, pomagać, leczyć, a pacjenci mają prawo do leczenia. Niestety, brak porozumienia w rozwiązywaniu najistotniejszych problemów, może doprowadzić system do nieodwracalnych konsekwencji. Mając na uwadze interes i bezpieczeństwo przede wszystkim pacjentów deklarujemy chęć do dalszych rozmów, współpracy i oczekujemy tego samego również z drugiej strony - mówi Bożena Janicka.

Czytaj więcej na temat:lekarze rodzinni, PPOZ, zwolnienia, gabinety,
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole