Dzisiaj jest środa 21 kwietnia 2021, imieniny: Anzelma, Bartosza, Konrada WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (17622) SPORT FORUM FIRMY (5595) PRACA (56) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
13 / 6oC
Jutropogoda
7 / 3oC
Pojutrzepogoda
5 / 1oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Zostało ostatnie miejsce. Matuszak jedzie na kwali ... (0)Konin. Trwa budowa ścieżki pieszo-rowerowej na ul. ... (4)

Pacjenci bezpieczni, gabinety lekarzy będą otwarte po 1 grudnia

Dodano: 3.12.2018 13:06

Gabinety lekarzy rodzinnych otwarte po 1 grudnia, ale zwolnienia lekarskie z problemami.

Osiągnięciem częściowego konsensusu zakończyło się spotkanie przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia, Narodowego Funduszu Zdrowia oraz Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia, dotyczące aneksowania umów w Podstawowej Opiece Zdrowotnej. - Pacjenci mogą czuć się bezpiecznie, wszystkie gabinety lekarzy rodzinnych będą otwarte po 1 grudnia, tak jak dotychczas. Ale żeby Podstawowa Opieka Zdrowotna działała sprawnie, jest jeszcze wiele spraw do załatwienia - informuje Bożena Janicka, prezes PPOZ.

Spotkanie odbyło się 29 listopada w siedzibie Centrali NFZ w Warszawie. Kolejna, tura rozmów trwała wiele godzin i dotyczyła warunków realizacji umów w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej po 1 grudnia 2018 roku. Strony doszły do porozumienia w sprawach podstawowych, czyli warunków finansowych (zgodnych z oczekiwaniami i złożonymi propozycjami przez PPOZ) oraz czasu zawarcia umów. Efektem rozmów jest aneksowanie umów w Podstawowej Opiece Zdrowotnej (które wygasły 30 listopada) do 31 grudnia 2019 roku.

- Wypracowania konsensusu wymaga jeszcze wiele spraw, bo PPOZ nie może w sposób odpowiedzialny przyjąć obowiązku nagłego informatyzowania placówek podstawowej opieki zdrowotnej (wdrożenia druków e-ZLA, nie mówiąc o kolejnych e-wyzwaniach jak e-recepta czy e-skierowanie). Podczas wszystkich naszych spotkań wyrażaliśmy i nadal wyrażamy wolę współpracy w tym zakresie, ale konsekwentnie podtrzymujemy stanowisko o fakultatywnej, a nie obligatoryjnej formie wystawiania zwolnień lekarskich, recept i skierowań, system a zwłaszcza ludzie w tym zakresie potrzebuje czasu, niestety w tym obszarze konsensusu nadal brak - mówi Bożena Janicka.

Ważnym tematem spotkania w Centrali NFZ była konieczność dookreślenia i uregulowania nowych zasad współpracy w relacjach pomiędzy lekarzami POZ a Zakładem Ubezpieczeń Społecznych, które są niezbędne przy wprowadzaniu i realizowaniu nowych zadań.

- Lekarz ma leczyć i może przekazać czy wysłać informację medyczną związaną z prowadzonym leczeniem do NFZ czy do ZUS lub innej uprawnionej instytucji. Tylko medyczną, a instytucja ta dane te dalej wprowadza we własnym zakresie, wg własnych potrzeb. Koniecznością jest więc zdjęcie z lekarzy odpowiedzialności za funkcjonowanie np.: takiej instytucji jak ZUS (przerwy w dostępie do platformy PUE-ZUS , błędne NIP-y lub całkowite braki NIP-ów licznych zakładów w ZUS) Lekarz nie może odpowiadać za to czy chory dostanie świadczenie chorobowe, czy opiekuńcze, czy dane dotrą do zakładu pracy, czy zaczyta je ZUS, czy też pójdą w eter, to nie jest naszym obowiązkiem. My mamy leczyć i przesłać – tam gdzie jest to możliwe informacje medyczne. To ZUS mający całą rzeszę asystentów medycznych i innych urzędników odpowiada za funkcjonowanie tej instytucji, poprawne funkcjonowanie i zabezpieczenie ustawowe pacjentów - płatników składek do ZUS.

W trakcie spotkania PPOZ z Ministrem Zdrowia w Centrali NFZ ustalono - mając na uwadze fakt, że na dziś placówki nie są przygotowane do oczekiwanej informatyzacji e-ZLA tak szeroko promowanej przez ZUS (brak asystentów medycznych, brak możliwości technicznych, czy kadrowych) lekarze będą nadal wystawiać papierowe zwolnienie w postaci druku MZ/L-1, które będą przekazywane pacjentom. Dokumenty te będą nadal honorowane przez ZUS, bo pacjent jest najważniejszy, a informatyzacja nadal potrzebuje nie tylko czasu. Rozmowy i prace w tym zakresie trwają.

- Podstawowa Opieka Zdrowotna znalazła się w dramatycznym położeniu. Lekarze chcą pracować, pomagać, leczyć, a pacjenci mają prawo do leczenia. Niestety, brak porozumienia w rozwiązywaniu najistotniejszych problemów, może doprowadzić system do nieodwracalnych konsekwencji. Mając na uwadze interes i bezpieczeństwo przede wszystkim pacjentów deklarujemy chęć do dalszych rozmów, współpracy i oczekujemy tego samego również z drugiej strony - mówi Bożena Janicka.

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

Czytaj więcej na temat:lekarze rodzinni,   PPOZ,   zwolnienia,   gabinety,  DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

POPULARNE KOMENTARZE

Co sądzicie o poziomie leczenia w konińskich szpitalach w Poznaniu, wśród lekarzy panuje bardzo krytyczna opinia zwłaszcza o poziomie konińskiej onkologii.
Dodano: 3.12.2018 13:53    Przez: ~xmen
Czy to, że gabinety lekarskie będą otwarte, a lekarze będą przyjmować chorych pacjentów, to jest jakaś sensacja w Koninie ?
Dodano: 3.12.2018 16:37    Przez: ~Nie rozumiem
Mam doświadczenia kilka . Koniński SOR to totalny syf
Dodano: 3.12.2018 18:08    Przez: ~Ssssss

KOMENTARZE

Co sądzicie o poziomie leczenia w konińskich szpitalach w Poznaniu, wśród lekarzy panuje bardzo krytyczna opinia zwłaszcza o poziomie konińskiej onkologii.
Dodano: 03.12.2018 13:53    Przez: ~xmen
Lekarze w Poznaniu zawsze krytykują lekarzy z Konina. Czy jest to krytyka uzasadniona, czy tylko takie wydumane i wyolbrzymione własne ego poznaniaków z "metropolii" Poznań ?
Dodano: 03.12.2018 18:25    Przez: ~Luniu
Lekarze z Poznania też nie są doskonali. Krytykują, żeby ludzie z Konina do nich jeździli i za grube pieniądze się liczyli. Ale niestety efekty bywają różne. Jak wszędzie . Na niektóre przypadki nie ma ratunku.
Dodano: 03.12.2018 19:14    Przez: ~carmen
Największą wiedzę mają ci, co już od nas odeszli. Tylko jak ich zapytać?
Dodano: 03.12.2018 23:03    Przez: ~tajemnica poliszynela
najlepsi lekarze tylko w Leśnej Górze. Szczególnie doktor Wstrząs jest specjalistą wysokiej klasy. Konin im może possać.
Dodano: 04.12.2018 07:07    Przez: ~lolo
W dupach im się przewraca. Kasa, misiu, kada. A wiedzy 0
Dodano: 04.12.2018 08:27    Przez: ~Pola
Kto napisze co u nas jest na najwyższym poziome jakie procedury tak na serio
Dodano: 03.12.2018 14:17    Przez: ~klinga
Na najwyższym poziomie W Koninie jest lewica, serca mieszkańców Konina są wypełnione pustką, a powinny być Bogiem.
Dodano: 03.12.2018 16:34    Przez: ~Chrzescijanin
Poziom jest najwyższy. Na temat pionu nie będę się wypowiadał. Jaki pion jest to każdy widzi.
Dodano: 03.12.2018 23:10    Przez: ~opiniotwórczy
Znowu ta baba i straszenie społeczeństwa. Ile to jyz razy w 2018.
Dodano: 03.12.2018 16:14    Przez: ~Won
Czy to, że gabinety lekarskie będą otwarte, a lekarze będą przyjmować chorych pacjentów, to jest jakaś sensacja w Koninie ?
Dodano: 03.12.2018 16:37    Przez: ~Nie rozumiem
Na LM-ie jest to sensacja.
Dodano: 03.12.2018 23:12    Przez: ~woda w kranie
Mam doświadczenia kilka . Koniński SOR to totalny syf
Dodano: 03.12.2018 18:08    Przez: ~Ssssss
Jak byś ocenił konińską Służbę Zdrowia w skali ocen i podejście personelu medycznego do pacjentów w konińskich szpitalach ?
Dodano: 03.12.2018 18:27    Przez: ~Ja żle
Jestem bardzo zadowolony 10/10 gorzej z moim zdrowiem 1/10.
Dodano: 03.12.2018 23:15    Przez: ~kto pyta
ZOSTAŁEM SKIEROWANY NA BADANIE ,,MMG'' DO GNIEZNA . W MROZNY DZIEN JADĄC ZAUWAŻAŁEM ROWERY I ,,TEŻ'' CZARNO UBRANE OSOBY, MAŁO WIDOCZNE . ,,NO''I KAZANO ,,MI'' CWICZYĆ , A TO WYCZERPUJE . RENTY NA ,,TO'' NIE MA . ...
Dodano: 04.12.2018 00:38    Przez: ~L

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.