Dzisiaj jest poniedziałek 15 lipca 2019, imieniny: Włodzimierza, Henryka, Egona WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (19241) SPORT FORUM FIRMY (5342) PRACA (52) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
15 / 13oC
Jutropogoda
15 / 13oC
Pojutrzepogoda
20 / 12oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Pożar stogu słomy. Ponad 7 godzin strażacy gasili ... (1)Bartosz Kowalski wraca i strzela. Górnik pokonał J ... (0)

„Uporczywe echo”: Jak londyńczyk śladów dawnego Konina szukał

KONIŃSKIE WSPOMNIENIA

Dodano: 6.12.2018 02:52

Na jednym z londyńskich cmentarzy stoi tablica, na której oprócz imienia i nazwiska zmarłego można przeczytać: „obywatel miasta Konina”. W grobie tym leży Simcha Sarna, który razem z żoną i gromadką dzieci wyjechał z Polski tuż przed pierwszą wojną światową, ale dalekie miasto nad Wartą wspominał przez całe swoje życie.

- Wciąż pisał listy do Konina i modlił się w bóżnicy, którą prowadził koninianin – wspominał po latach jego syn Asher Sarna. – Z Konina pochodził też nasz nauczyciel hebrajskiego.

Konińskie Towarzystwo Pomocy

Dom Sarnów przy Sidney Street stał się Żydowską kwaterą główną w Londynie, a Simcha założył u siebie z czasem biuro tłumaczeń oraz agencję wysyłkową, wspierając ziomków nie tylko z Konina w pisaniu listów po angielsku, hebrajsku czy jidysz oraz wysyłaniu paczek z ciepłymi ubraniami do Polski. Wspieraniem pozostałych w Koninie współwyznawców zajmowało się też Konińskie Towarzystwo Pomocy (Konin Hilfsferajn).

Simcha Sarna był dziadkiem po kądzieli Theo Richmonda, który urodził się już w Wielkiej Brytanii i choć Konina nie znał, po wielu latach postanowił dowiedzieć się więcej o mieście swoich dziadków i rodziców. W ten sposób powstało „Uporczywe echo. Sztetl Konin. Poszukiwanie”. Książka ukazała się w 1995 r. i wkrótce została przetłumaczona na niemiecki, włoski, holenderski i hebrajski, a w 2001 roku wyszła również w Polsce. Nakład rozszedł się bardzo szybko i dopiero teraz osoby, które przez tych kilkanaście lat wielokrotnie o nią pytały, będą mogły ją nabyć. Ale o tym później.

Z polskim akcentem

Berta, mama Theo, miała dwadzieścia jeden lat, kiedy razem z rodzicami i szóstką rodzeństwa wyjechała z Konina. W Anglii urodził się jedynie ósmy i najmłodszy z rodzeństwa Sarnów – wspomniany wyżej Asher. Berta chodziła w Koninie do prywatnej szkoły i do końca życia mówiła po angielsku z polskim akcentem. – Matka nie umiała oprzeć się pokusie wykazywania językowej wyższości i przy byle okazji przechodziła na polski – kiedy do domu trafiał mówiący po polsku gość (który nieodmiennie komplementował jej piękną polszczyznę), kiedy czytała na głos urywki z Mickiewicza czy Sienkiewicza, albo kiedy przypominała sobie młode lata, śpiewając polską piosenkę – wspominał Theo Richmond.

strona 1 z 3
1 2 3
  • „Uporczywe echo”. Jak londyńczyk śladów dawnego Konina szukał

autor: Robert Olejnik
e-mail: r.olejnik@redakcja.lm.pl, tel. 730 000 130

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

POPULARNE KOMENTARZE

Jak o wspomnieniach można napisać, że są jednostronne? Przecież na tym to polega, że ludzie mówią to, co pamiętają.
Dodano: 6.12.2018 08:04    Przez: ~Historyk
My, Polacy, możemy tylko uczyć się od Żydów ich solidarności, wzajemnego wspierania się i szacunku do własnego narodu. Podziwiam ich za to i zazdroszczę.
Dodano: 6.12.2018 12:03    Przez: ~Slavis
Świetny prezent pod choinkę
Dodano: 6.12.2018 04:10    Przez: ~Icek
żyd , nie żyd - no i co z tego ? .....z czego tu problem ?
Dodano: 6.12.2018 08:53    Przez: ~zx
Muzyku od siedmiu boleści, świat jest heterogeniczny i tylko głupiec i ślepiec tego nie widzi (czyli Ty?). Poza tym pisze się Żyd! Czyli z wielkiej litery, jeśli mowa o narodowości (czyli jak "Polak" - to nazwa własna). Żyd pisany z małej litery (żyd), odnosi się do wiary, wyznawcy judaizmu, czyli jak chrześcijanin. A propos, kilka kropel krwi żydowskiej nikogo Żyda nie czynią. Kto ich w Polsce nie ma? Polacy są przemieszany, jak zresztą wszystkie inne nacje. Jeśli chcesz być bardziej polski, naucz się pisać bez błędów ortograficznych, gramatycznych, stylistycznych i interpunkcyjnych. To bardzo ważny krok w kierunku podkreślenia swojej narodowości, czym Ty się niestety w chwili obecnej nie wykazałeś, ignorancie językowy.
Dodano: 6.12.2018 10:37    Przez: ~hophop

KOMENTARZE

Świetny prezent pod choinkę
Dodano: 06.12.2018 04:10    Przez: ~Icek
Dość jednostronnie napisana książka. Zebrane opowieści bardzo starych ludzi, którzy coś tam, gdzieś tam pamiętali, których już nikt nie zweryfikuje, bo nie bardzo jest jak. W każdym razie jako źródło historyczne sensu stricte nie można i nie należy jej traktować, bo to by było nadużycie. Natomiast jest to ciekawy zbiór różnorakich wspomnień o Koninie, wśród których znajduje się kilka perełkowych ciekawostek. Dla osób zafascynowanych Żydami i ich kulturą na pewno bardzo ważna pozycja.
Dodano: 06.12.2018 07:54    Przez: ~echo
Jak o wspomnieniach można napisać, że są jednostronne? Przecież na tym to polega, że ludzie mówią to, co pamiętają.
Dodano: 06.12.2018 08:04    Przez: ~Historyk
nie wiedziałem (tylko udawałem) że LM jest propagatorem kultury żydowskiej .Teraz jestem już pewny korzeni Pana Olejnika i powiązań z D. Kruczkowskim. Na marginesie jaka będzie rola Pana Damiana na tym spotkaniu- czy jasno zadeklaruje się jako żyd,dlaczego tego nie uczynił w trakcie wyborów. Wiem bo Koniniaki to nie za bardzo tolerują żydów. Opinia jest oparta na rozmowach ze starymi koniniakami którzy pamiętają ludność żydowską i nie mają dobrej opinii o nich. W wielu przypadkach mówili tak że gdzie pojawia się żyd tam jest zamieszanie i nie zgoda ,oni (czyli żydzi to do tego nie mają nic ale?).To jest opinia w drugą stronę przychylam się w 100% do komentarza "HIstoryk".Ja ten artykuł traktuje jako promocję żydostwa w Koninie
Dodano: 06.12.2018 08:47    Przez: ~xxx
żyd , nie żyd - no i co z tego ? .....z czego tu problem ?
Dodano: 06.12.2018 08:53    Przez: ~zx
Pański tekst można natomiast traktować jedynie jako promocję własnej głupoty.
Dodano: 06.12.2018 09:17    Przez: ~XXX
Muzyku od siedmiu boleści, świat jest heterogeniczny i tylko głupiec i ślepiec tego nie widzi (czyli Ty?). Poza tym pisze się Żyd! Czyli z wielkiej litery, jeśli mowa o narodowości (czyli jak "Polak" - to nazwa własna). Żyd pisany z małej litery (żyd), odnosi się do wiary, wyznawcy judaizmu, czyli jak chrześcijanin. A propos, kilka kropel krwi żydowskiej nikogo Żyda nie czynią. Kto ich w Polsce nie ma? Polacy są przemieszany, jak zresztą wszystkie inne nacje. Jeśli chcesz być bardziej polski, naucz się pisać bez błędów ortograficznych, gramatycznych, stylistycznych i interpunkcyjnych. To bardzo ważny krok w kierunku podkreślenia swojej narodowości, czym Ty się niestety w chwili obecnej nie wykazałeś, ignorancie językowy.
Dodano: 06.12.2018 10:37    Przez: ~hophop
jaka promocja ?...i gdzie tutaj jest głupota ? ..byle odszczeknąć się,niczym kundel - prawda ?
Dodano: 06.12.2018 11:29    Przez: ~zx
Ośle, do szkoły wracaj, składni się najpierw naucz, bo ciężko zrozumieć, co napisałeś. I nie ma takiego słowa jak Koniniak i Koniniaki, jełopie. Mieszkaniec Koninia to Koninianin, w liczbie mnogiej: Koninianie! I zgadzam się ze zdaniem hophop. Traktuje twój post jako promocję analfebetyzmu w Koninie.
Dodano: 07.12.2018 06:56    Przez: ~Do xxx
a z chomika można sciągnąć?
Dodano: 06.12.2018 09:22    Przez: ~fil
Olejnik pisz w jidysz. Teo nie znał języka polskiego, jak mnóstwo Żydów zresztą. Czy z Kruczkowskim gaworzycie już sobie w jidysz czy po hebrajsku?
Dodano: 06.12.2018 10:59    Przez: ~Arjawarta
ej, a ten to już z jadem jedzie...
Dodano: 06.12.2018 13:53    Przez: ~sem
Jak czytam te twoje wypociny, awariawarta to chciałbym by ci zydzi rządzili swiatem naprawdę i tobie się konkretnie do dpy dobrali. Nawet raka idzie wyleczyć, ale twoja głupota jest nieuleczalna. Jeśli oni mają zydów w rodzinie, to ty z twoją głupotą masz chyba same makaki w domu.
Dodano: 06.12.2018 17:27    Przez: ~Got
sem i got jesteście po prostu obżydliwi, tak jak to czasopismo. Nie chce mi się z wami gadać.
Dodano: 06.12.2018 18:49    Przez: ~Arjawarta
Awaria .... życie
Dodano: 06.12.2018 20:13    Przez: ~Hj
My, Polacy, możemy tylko uczyć się od Żydów ich solidarności, wzajemnego wspierania się i szacunku do własnego narodu. Podziwiam ich za to i zazdroszczę.
Dodano: 06.12.2018 12:03    Przez: ~Slavis
Dokładnie. Takie same szuje, jak i wspaniali ludzie są wśród nich, jak i u nas. Z tą różnicą że polak polaka żywcem by zagryzł. A jakby się przy tym udławił, to jeszcze wina żyda by była. Szacun dla narodów, w których ludzie są wsparciem dla innych. U nas po prostu zoo
Dodano: 06.12.2018 17:29    Przez: ~H
Cena powala. Chętnie bym kupił ale nie za 69 zł.
Dodano: 06.12.2018 12:19    Przez: ~aaa
kilkanaście lat temu, na Rynku w Poznaniu, na wyprzedaży I. wydania książka kosztowała 50 zł - nie kupiłam, tym bardziej że wydana była na kiepskim papierze
Dodano: 07.12.2018 09:55    Przez: ~hela
Piękna, wspaniała książka - mam angielskie wydanie.........
Dodano: 06.12.2018 14:13    Przez: ~HGF
tez posiadam angielskie, do tego z autografem autora
Dodano: 07.12.2018 14:32    Przez: ~true
Ilu jeszcze Żydów mieszka w Polsce, ukrywając się głównie pod polskimi nazwiskami ?
Dodano: 06.12.2018 17:09    Przez: ~Pytam
W każdym polskim kościele po dwóch przynajmniej: Jezus , bez nazwiska, i Miriam ukrywając się pod spolszczonym imieniem Maria, zwana też Matką Boską. Żyd i Żydówka
Dodano: 06.12.2018 22:14    Przez: ~Mądrala
Kaczyński to jeden znich
Dodano: 06.12.2018 23:49    Przez: ~człek
ciekawe dlaczego?. Może to mojżeszowe nasienie wytłumaczy oni mają się za takich mądrych
Dodano: 07.12.2018 06:47    Przez: ~xxx
A ja się tak zastanawiam ile tak naprawdę jest jeszcze tego antysemickiego ście...rwa w tym naszym mieście. Żeby nie konińscy Żydzi to o dawnym Koninie wiedzielibyśmy tyle co kot napłakał. Chwała im za to i szacunek.
Dodano: 12.12.2018 09:38    Przez: ~ken
HEBREW SECTION - Do LM-u : proszę nie usuwać naszych komentarzy !!! Jeżeli będziecie dalej tak postępować zgłosimy Waszą redakcję w tym red. naczelnego pana Olejnika do Ośrodka Zachowań Rasistowskich i ksenofobicznych w Warszawie ul Suzina 6. Nasz wczorajszy komentarz został bestialsko i bezczelnie usunięty !!! Prosimy o natychmiastowe jego przywrócenie - Naczelny dyżurny HEBREW SECTION