Dzisiaj jest czwartek 13 grudnia 2018, imieniny: Łucji, Otylii, Włodzisławy WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (21818) SPORT FORUM FIRMY (5271) PRACA (58) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
1 / -2oC
Jutropogoda
0 / -1oC
Pojutrzepogoda
1 / -1oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Konin. Czterech chętnych do kierowania biurem prez ... (28)"Grunt na medal" jest w Koninie. Terenem interesuj ... (38)

„Uporczywe echo”: Jak londyńczyk śladów dawnego Konina szukał

KONIŃSKIE WSPOMNIENIA

Dodano: 6.12.2018 02:52

Na jednym z londyńskich cmentarzy stoi tablica, na której oprócz imienia i nazwiska zmarłego można przeczytać: „obywatel miasta Konina”. W grobie tym leży Simcha Sarna, który razem z żoną i gromadką dzieci wyjechał z Polski tuż przed pierwszą wojną światową, ale dalekie miasto nad Wartą wspominał przez całe swoje życie.

- Wciąż pisał listy do Konina i modlił się w bóżnicy, którą prowadził koninianin – wspominał po latach jego syn Asher Sarna. – Z Konina pochodził też nasz nauczyciel hebrajskiego.

Konińskie Towarzystwo Pomocy

Dom Sarnów przy Sidney Street stał się Żydowską kwaterą główną w Londynie, a Simcha założył u siebie z czasem biuro tłumaczeń oraz agencję wysyłkową, wspierając ziomków nie tylko z Konina w pisaniu listów po angielsku, hebrajsku czy jidysz oraz wysyłaniu paczek z ciepłymi ubraniami do Polski. Wspieraniem pozostałych w Koninie współwyznawców zajmowało się też Konińskie Towarzystwo Pomocy (Konin Hilfsferajn).

Simcha Sarna był dziadkiem po kądzieli Theo Richmonda, który urodził się już w Wielkiej Brytanii i choć Konina nie znał, po wielu latach postanowił dowiedzieć się więcej o mieście swoich dziadków i rodziców. W ten sposób powstało „Uporczywe echo. Sztetl Konin. Poszukiwanie”. Książka ukazała się w 1995 r. i wkrótce została przetłumaczona na niemiecki, włoski, holenderski i hebrajski, a w 2001 roku wyszła również w Polsce. Nakład rozszedł się bardzo szybko i dopiero teraz osoby, które przez tych kilkanaście lat wielokrotnie o nią pytały, będą mogły ją nabyć. Ale o tym później.

Z polskim akcentem

Berta, mama Theo, miała dwadzieścia jeden lat, kiedy razem z rodzicami i szóstką rodzeństwa wyjechała z Konina. W Anglii urodził się jedynie ósmy i najmłodszy z rodzeństwa Sarnów – wspomniany wyżej Asher. Berta chodziła w Koninie do prywatnej szkoły i do końca życia mówiła po angielsku z polskim akcentem. – Matka nie umiała oprzeć się pokusie wykazywania językowej wyższości i przy byle okazji przechodziła na polski – kiedy do domu trafiał mówiący po polsku gość (który nieodmiennie komplementował jej piękną polszczyznę), kiedy czytała na głos urywki z Mickiewicza czy Sienkiewicza, albo kiedy przypominała sobie młode lata, śpiewając polską piosenkę – wspominał Theo Richmond.

strona 1 z 3
1 2 3
  • „Uporczywe echo”. Jak londyńczyk śladów dawnego Konina szukał

autor: Robert Olejnik
e-mail: r.olejnik@redakcja.lm.pl, tel. 730 000 130

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.

POPULARNE KOMENTARZE

Jak o wspomnieniach można napisać, że są jednostronne? Przecież na tym to polega, że ludzie mówią to, co pamiętają.
Dodano: 6.12.2018 08:04    Przez: ~Historyk
My, Polacy, możemy tylko uczyć się od Żydów ich solidarności, wzajemnego wspierania się i szacunku do własnego narodu. Podziwiam ich za to i zazdroszczę.
Dodano: 6.12.2018 12:03    Przez: ~Slavis
Świetny prezent pod choinkę
Dodano: 6.12.2018 04:10    Przez: ~Icek
żyd , nie żyd - no i co z tego ? .....z czego tu problem ?
Dodano: 6.12.2018 08:53    Przez: ~zx
Muzyku od siedmiu boleści, świat jest heterogeniczny i tylko głupiec i ślepiec tego nie widzi (czyli Ty?). Poza tym pisze się Żyd! Czyli z wielkiej litery, jeśli mowa o narodowości (czyli jak "Polak" - to nazwa własna). Żyd pisany z małej litery (żyd), odnosi się do wiary, wyznawcy judaizmu, czyli jak chrześcijanin. A propos, kilka kropel krwi żydowskiej nikogo Żyda nie czynią. Kto ich w Polsce nie ma? Polacy są przemieszany, jak zresztą wszystkie inne nacje. Jeśli chcesz być bardziej polski, naucz się pisać bez błędów ortograficznych, gramatycznych, stylistycznych i interpunkcyjnych. To bardzo ważny krok w kierunku podkreślenia swojej narodowości, czym Ty się niestety w chwili obecnej nie wykazałeś, ignorancie językowy.
Dodano: 6.12.2018 10:37    Przez: ~hophop

KOMENTARZE

Świetny prezent pod choinkę
Dodano: 06.12.2018 04:10    Przez: ~Icek
Dość jednostronnie napisana książka. Zebrane opowieści bardzo starych ludzi, którzy coś tam, gdzieś tam pamiętali, których już nikt nie zweryfikuje, bo nie bardzo jest jak. W każdym razie jako źródło historyczne sensu stricte nie można i nie należy jej traktować, bo to by było nadużycie. Natomiast jest to ciekawy zbiór różnorakich wspomnień o Koninie, wśród których znajduje się kilka perełkowych ciekawostek. Dla osób zafascynowanych Żydami i ich kulturą na pewno bardzo ważna pozycja.
Dodano: 06.12.2018 07:54    Przez: ~echo
Jak o wspomnieniach można napisać, że są jednostronne? Przecież na tym to polega, że ludzie mówią to, co pamiętają.
Dodano: 06.12.2018 08:04    Przez: ~Historyk
nie wiedziałem (tylko udawałem) że LM jest propagatorem kultury żydowskiej .Teraz jestem już pewny korzeni Pana Olejnika i powiązań z D. Kruczkowskim. Na marginesie jaka będzie rola Pana Damiana na tym spotkaniu- czy jasno zadeklaruje się jako żyd,dlaczego tego nie uczynił w trakcie wyborów. Wiem bo Koniniaki to nie za bardzo tolerują żydów. Opinia jest oparta na rozmowach ze starymi koniniakami którzy pamiętają ludność żydowską i nie mają dobrej opinii o nich. W wielu przypadkach mówili tak że gdzie pojawia się żyd tam jest zamieszanie i nie zgoda ,oni (czyli żydzi to do tego nie mają nic ale?).To jest opinia w drugą stronę przychylam się w 100% do komentarza "HIstoryk".Ja ten artykuł traktuje jako promocję żydostwa w Koninie
Dodano: 06.12.2018 08:47    Przez: ~xxx
żyd , nie żyd - no i co z tego ? .....z czego tu problem ?
Dodano: 06.12.2018 08:53    Przez: ~zx
Pański tekst można natomiast traktować jedynie jako promocję własnej głupoty.
Dodano: 06.12.2018 09:17    Przez: ~XXX
Muzyku od siedmiu boleści, świat jest heterogeniczny i tylko głupiec i ślepiec tego nie widzi (czyli Ty?). Poza tym pisze się Żyd! Czyli z wielkiej litery, jeśli mowa o narodowości (czyli jak "Polak" - to nazwa własna). Żyd pisany z małej litery (żyd), odnosi się do wiary, wyznawcy judaizmu, czyli jak chrześcijanin. A propos, kilka kropel krwi żydowskiej nikogo Żyda nie czynią. Kto ich w Polsce nie ma? Polacy są przemieszany, jak zresztą wszystkie inne nacje. Jeśli chcesz być bardziej polski, naucz się pisać bez błędów ortograficznych, gramatycznych, stylistycznych i interpunkcyjnych. To bardzo ważny krok w kierunku podkreślenia swojej narodowości, czym Ty się niestety w chwili obecnej nie wykazałeś, ignorancie językowy.
Dodano: 06.12.2018 10:37    Przez: ~hophop
jaka promocja ?...i gdzie tutaj jest głupota ? ..byle odszczeknąć się,niczym kundel - prawda ?
Dodano: 06.12.2018 11:29    Przez: ~zx
Ośle, do szkoły wracaj, składni się najpierw naucz, bo ciężko zrozumieć, co napisałeś. I nie ma takiego słowa jak Koniniak i Koniniaki, jełopie. Mieszkaniec Koninia to Koninianin, w liczbie mnogiej: Koninianie! I zgadzam się ze zdaniem hophop. Traktuje twój post jako promocję analfebetyzmu w Koninie.
Dodano: 07.12.2018 06:56    Przez: ~Do xxx
a z chomika można sciągnąć?
Dodano: 06.12.2018 09:22    Przez: ~fil
Olejnik pisz w jidysz. Teo nie znał języka polskiego, jak mnóstwo Żydów zresztą. Czy z Kruczkowskim gaworzycie już sobie w jidysz czy po hebrajsku?
Dodano: 06.12.2018 10:59    Przez: ~Arjawarta
ej, a ten to już z jadem jedzie...
Dodano: 06.12.2018 13:53    Przez: ~sem
Jak czytam te twoje wypociny, awariawarta to chciałbym by ci zydzi rządzili swiatem naprawdę i tobie się konkretnie do dpy dobrali. Nawet raka idzie wyleczyć, ale twoja głupota jest nieuleczalna. Jeśli oni mają zydów w rodzinie, to ty z twoją głupotą masz chyba same makaki w domu.
Dodano: 06.12.2018 17:27    Przez: ~Got
sem i got jesteście po prostu obżydliwi, tak jak to czasopismo. Nie chce mi się z wami gadać.
Dodano: 06.12.2018 18:49    Przez: ~Arjawarta
Awaria .... życie
Dodano: 06.12.2018 20:13    Przez: ~Hj
My, Polacy, możemy tylko uczyć się od Żydów ich solidarności, wzajemnego wspierania się i szacunku do własnego narodu. Podziwiam ich za to i zazdroszczę.
Dodano: 06.12.2018 12:03    Przez: ~Slavis
Dokładnie. Takie same szuje, jak i wspaniali ludzie są wśród nich, jak i u nas. Z tą różnicą że polak polaka żywcem by zagryzł. A jakby się przy tym udławił, to jeszcze wina żyda by była. Szacun dla narodów, w których ludzie są wsparciem dla innych. U nas po prostu zoo
Dodano: 06.12.2018 17:29    Przez: ~H
Cena powala. Chętnie bym kupił ale nie za 69 zł.
Dodano: 06.12.2018 12:19    Przez: ~aaa
kilkanaście lat temu, na Rynku w Poznaniu, na wyprzedaży I. wydania książka kosztowała 50 zł - nie kupiłam, tym bardziej że wydana była na kiepskim papierze
Dodano: 07.12.2018 09:55    Przez: ~hela
Piękna, wspaniała książka - mam angielskie wydanie.........
Dodano: 06.12.2018 14:13    Przez: ~HGF
tez posiadam angielskie, do tego z autografem autora
Dodano: 07.12.2018 14:32    Przez: ~true
Ilu jeszcze Żydów mieszka w Polsce, ukrywając się głównie pod polskimi nazwiskami ?
Dodano: 06.12.2018 17:09    Przez: ~Pytam
W każdym polskim kościele po dwóch przynajmniej: Jezus , bez nazwiska, i Miriam ukrywając się pod spolszczonym imieniem Maria, zwana też Matką Boską. Żyd i Żydówka
Dodano: 06.12.2018 22:14    Przez: ~Mądrala
Kaczyński to jeden znich
Dodano: 06.12.2018 23:49    Przez: ~człek
ciekawe dlaczego?. Może to mojżeszowe nasienie wytłumaczy oni mają się za takich mądrych
Dodano: 07.12.2018 06:47    Przez: ~xxx
A ja się tak zastanawiam ile tak naprawdę jest jeszcze tego antysemickiego ście...rwa w tym naszym mieście. Żeby nie konińscy Żydzi to o dawnym Koninie wiedzielibyśmy tyle co kot napłakał. Chwała im za to i szacunek.
Dodano: 12.12.2018 09:38    Przez: ~ken
HEBREW SECTION - Do LM-u : proszę nie usuwać naszych komentarzy !!! Jeżeli będziecie dalej tak postępować zgłosimy Waszą redakcję w tym red. naczelnego pana Olejnika do Ośrodka Zachowań Rasistowskich i ksenofobicznych w Warszawie ul Suzina 6. Nasz wczorajszy komentarz został bestialsko i bezczelnie usunięty !!! Prosimy o natychmiastowe jego przywrócenie - Naczelny dyżurny HEBREW SECTION