Dzisiaj jest poniedziałek 24 czerwca 2019, imieniny: Jana, Danuty, Janiny WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (19570) SPORT FORUM FIRMY (5339) PRACA (56) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
26 / 16oC
Jutropogoda
25 / 20oC
Pojutrzepogoda
29 / 23oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Władze Koła będą sprawdzać i weryfikować deklaracj ... (0)Cała jesteś w skowronkach, czyli suknie ślubne kon ...

Kazimierz Biskupi. Wojewoda uchylił uchwałę poprzednich radnych

Dodano: 14.12.2018 11:58
Źródło: LM.pl

Nakaz opuszczenia sali osobom z publiczności, które swym zachowaniem zakłócają porządek obrad - taką kompetencję przewodniczącemu Rady Gminy Kazimierz Biskupi nadano w poprzedniej kadencji. Uchwałę radnych unieważnił jednak wojewoda.

19 października tego roku Rada Gminy Kazimierz Biskupi, jeszcze poprzedniej kadencji, uchwaliła nowy statut gminy. Znalazł się w nim zapis mówiący o tym, że ,,po uprzednim ostrzeżeniu przewodniczący Rady może nakazać opuszczenie sali tym osobom spośród publiczności, które swym zachowaniem lub wystąpieniami zakłócają porządek obrad bądź naruszają powagę sesji". Tę kompetencję przewodniczącego unieważnił pod koniec listopada wojewoda wielkopolski.

W swoim rozstrzygnięciu podreślił, że taki zapis narusza zasadę jawności działania organów gminy. - Jawność działania organów gminy obejmuje m.in. prawo obywateli do wstępu na sesje rady gminy i posiedzenia jej komisji, a ograniczenia tej jawności mogą wynikać wyłącznie z ustaw - czytamy w rozstrzygnięciu. - W obecnie obowiązującym porządku prawnym nie do zaakceptowania jest zatem sytuacja, iż o ograniczeniu tego prawa miałby decydować prawodawca miejscowy w regulacjach zawartych w statucie gminy.

Wojewoda podkreślił również, że w przypadku zakłócania obrad interweniować powinny odpowiednie służby. - Nic zatem nie stoi na przeszkodzie, aby w sytuacji zakłócania porządku podczas sesji przez osoby spośród publiczności, przewodniczący rady zwrócił się o pomoc do uprawnionych służb (policja, straż miejska). 

Rada Gminy Kazimierz Biskupi może zaskarżyć rozstrzygnięcie wojewody do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w terminie 30 dni od dnia doręczenia. autor: Bartosz Skonieczny

 e-mail: bs@firma.lm.pl

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

POPULARNE KOMENTARZE

Dobrze! patrzeć im na łapska! i wytykac błędy jak trzeba! oni tam siedza reprezentując mieszkanców a nie siebie. POKORY troszke życze bez-radnym.
Dodano: 14.12.2018 14:21    Przez: ~na taczke

KOMENTARZE

Dobrze! patrzeć im na łapska! i wytykac błędy jak trzeba! oni tam siedza reprezentując mieszkanców a nie siebie. POKORY troszke życze bez-radnym.
Dodano: 14.12.2018 14:21    Przez: ~na taczke
Poprzedni Wojt mial dojsc nietypowe sposoby
Dodano: 15.12.2018 08:19    Przez: ~kazimierzanin
Brawo , panie wojewodo!
Dodano: 15.12.2018 00:30    Przez: ~htht
I ? ,,KTO ?'' JEST WROGIEM POLSKI ?, JAK ? WŁADCA NIESPRAWIEDLIWY I MODLITWY BRAK ? .. ....
Dodano: 15.12.2018 00:33    Przez: ~L
POPRZEDNIA RADA BYŁA BE BE BE BE.
Dodano: 15.12.2018 13:50    Przez: ~GROSZEK
chyba dobże zrobił
Dodano: 15.12.2018 19:39    Przez: ~bujek

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.