Dzisiaj jest sobota 30 maja 2020, imieniny: Feliksa, Ferdynanda, Zdzisława WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (17894) SPORT FORUM FIRMY (5492) PRACA (17) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
16 / 11oC
Jutropogoda
18 / 11oC
Pojutrzepogoda
17 / 9oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

KORONAWIRUS:
Polecamy:

Ludzie bali się tyfusu i niemieckich aparatów dezynfekcyjnych

KONIŃSKIE WSPOMNIENIA

Dodano: 18.12.2018 12:12

Spośród wydarzeń pierwszego roku niepodległości najważniejsza dla przyszłości Konina wydaje się być, podjęta w kwietniu 1919 r., decyzja rządu o budowie połączenia kolejowego między Kutnem a Strzałkowem. To ona przesądziła trzydzieści lat później o lokalizacji nowego Konina.

Jednak sto lat temu, tuż po odzyskaniu niepodległości, najważniejsze było zapewnienie mieszkańcom miasta i powiatu żywności, której ceny po wyniszczającej wielkiej wojnie osiągały horrendalnie wysokie ceny.

Tylko jedno mięso dziennie

Dzisiaj trudno zapewne będzie niektórym uwierzyć, że w grudniu 1918 r. Minister Spraw Wewnętrznych „zakazał restauracjom, jadłodajniom i kuchniom publicznym przyrządzania i sprzedaży więcej niż jednej potrawy mięsnej dziennie”, a „zakładom handlującym artykułami spożywczymi - umieszczania (reklamowania) artykułów spożywczych na wystawach sklepowych lub oknach”!

Problem braków w zaopatrzeniu nie minął bynajmniej wraz z zimą, bo jeszcze w sierpniu 1919 r. narzekano na spekulantów, którzy w dni targowe przyjeżdżali na koniński rynek (na załączonej fotografii) i wykupywali przywiezione przez rolników produkty spożywcze, by sprzedawać je później za znacznie wyższą cenę. W cytowanym przez Jacka Wiśniewskiego w „Niepodległym Koninie” numerze „Tygodnika Urzędowego” odnotowano, że z tego powodu „komendant policji wydał rozporządzenie, surowo zabraniające sprzedaży w mieście i na przedmieściach w dni targowe towarów handlowych do godziny dziesiątej rano. Winni wczesnego wykupowania w dużych, spekulacyjnych, ilościach artykułów spożywczych będą karani.”

Pomoc w razie napadu

Niedostatek żywności i jej wysokie ceny oraz rozpaczliwa sytuacja materialna ludności z jednej strony, a z drugiej brak stabilnej władzy państwowej i samorządowej sprzyjały szerzeniu się przestępczości. Stan bezpieczeństwa musiał być naprawdę katastrofalny, skoro 17 stycznia 1919 r. powiatowy komisarz rządowy Bronisław Szymański wystosował do mieszkańców powiatu dramatyczną odezwę: „Ostatnie wypadki bandytyzmu w powiecie zmuszają mnie do ogłoszenia co następuje:

Nim chwycę się do ostatecznego środka, jak wyjednanie u władz najwyższych postawienia powiatu w stan wyjątkowy z sądami doraźnemi, ograniczeniem swobód obywatelskich i innemi konsekwencjami z tego stanu wypływającemi, wzywam mieszkańców, a urzędom nakazuję współdziałanie w zwalczaniu tego zła społecznego, a to przez stosowanie następujących środków:

1. warty nocne po wsiach winny być na posterunkach swoich już po zmierzchu;

2. napływową ludność w każdej wsi, również młodzież miejscową i sklepiki wiejskie stawiam pod szczególny nadzór sołtysów;

3. do pomocy w razie napadu obowiązuję wszystkich mieszkańców wsi, jak podczas pożaru;

4. zabrania się noszenia opasek z literami POW jako instytucji zlikwidowanej;

5. używania odzieży wojskowej zabrania się, a winnych noszenia tejże należy odstawiać do najbliższego posterunku policyjnego.

strona 1 z 3
1 2 3
  • Ludzie bali się tyfusu i niemieckich aparatów dezynfekcyjnych

KONKURS

W którym roku odbył się pierwszy oficjalny przejazd pociągu nową trasą kolejową przez Konin?

Osoba, która jako pierwsza przyśle prawidłową odpowiedź na konkursowe pytanie, otrzyma od nas egzemplarz książki Jacka Wiśniewskiego „Niepodległy Konin”. Dwoje następnych uczestników konkursu otrzyma po egzemplarzu innej pozycji tego autora „Stary Konin” w wersji anglojęzycznej.

Konkurs skończył się dnia 19.12.2018 o godzinie 21:59.

Lista laureatów:
Adrian Świerczyński, Jerzy Miastkowski, Aleksandra Domagalska

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

POPULARNE KOMENTARZE

Zawsze oczekuje na takie i podobne artykuły o Koninie,proszę o więcej i częściej.
Dodano: 18.12.2018 13:16    Przez: ~edjan

KOMENTARZE

jakiej narodowości byli ci spekulanci?
Dodano: 18.12.2018 13:15    Przez: ~wasa
Ajwaj,ajwaj,a co ty taki ciekawy?
Dodano: 18.12.2018 13:18    Przez: ~Rosenzwajg
Znając spryt rodaków, w ciemno stawiam na Polaków!
Dodano: 18.12.2018 14:51    Przez: ~:D
Ponieważ większość mieszkańców Konina byli Żydami stawiam na nację sposobniejszą do handlu.
Dodano: 18.12.2018 18:41    Przez: ~E
Żydzi stanowili większość w Koninie pod koniec XIX wieku, natomiast w 1918 r. było ich już tylko 20 procent. Po odzyskaniu niepodległości najwięcej, bo aż trzy czwarte, było w naszym mieście rzymskich katolików.
Dodano: 18.12.2018 20:51    Przez: ~Historyk
Zawsze oczekuje na takie i podobne artykuły o Koninie,proszę o więcej i częściej.
Dodano: 18.12.2018 13:16    Przez: ~edjan
Widzę jakość materiałów i zdjęć na kompie i takiego goowna w Polsce jeszcze nie widziałem, więc zapewne wartość artykułu podobna...
Dodano: 18.12.2018 21:08    Przez: ~Patrzę
O jakich materiałach piszesz? Pijany z tekstylnego wróciłeś?!
Dodano: 18.12.2018 21:38    Przez: ~???
„Europa kończy się w Strzałkowie”
Dodano: 19.12.2018 10:24    Przez: ~Foster
Kiedyś zatrzymała mnie w Poznaniu policja nic takiego zwykła kontrola miła rozmowa alkomat i pan policjant mi mówi że miło mu ze nie mam promili i żebym pozdrowił wszystkie "łańcuchy" jakie łańcuchy się pytam a on że od strzałkowa mówią na ludzi łańcuchy :D
Dodano: 19.12.2018 10:34    Przez: ~dreijwer
a na tych z Kalisza mówią badylorze i co z tego? mogłes mu powiedzieć żeby pyry w domu pozdrowił ;)
Dodano: 19.12.2018 11:43    Przez: ~qaz

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.