Skocz do zawartości
Polska

Wybory 2024: Kandydaci na radnych gmin, powiatu i miasta. Zobacz, kto się zgłosił! [PEŁNE LISTY]

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościLekarze rodzinni podsumowują mijający rok w ochronie zdrowia

Lekarze rodzinni podsumowują mijający rok w ochronie zdrowia

Dodano: , Żródło: LM.pl
Lekarze rodzinni podsumowują mijający rok w ochronie zdrowia

Dwóch lekarzy Podstawowej Opieki Zdrowotnej w ciągu ostatnich kilku dni zrezygnowało z pracy. Wszystko przez e-zwolnienia. - Jak będzie dalej? Nie wiemy – mówi Bożena Janicka, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia.

Lekarze PPOZ podsumowali mijający rok. Zwracają oni uwagę na protesty w sprawie wynagrodzeń i informatyzację w ochronie zdrowia.

- Weszliśmy w ten rok protestami rezydentów, czyli problemem kadrowym i finansowym. Potem wylała się fala protestów finansowych różnych środowisk medycznych: pielęgniarki, fizjoterapeuci, ratownicy medyczni i diagności. Drugim problemem tego roku jest informatyzacja, która w szczególny sposób odbiła się na POZ – mówi Bożena Janicka.

Elektroniczne zwolnienia lekarskie obowiązują od grudnia tego roku. Mimo protestów lekarzy, są one obligatoryjne.

- Staliśmy się zakładnikiem e-ZLA. Okazało się, że papierowe dokumenty nie były i nie są honorowane przez pracodawców. Lekarze próbują na siłę wprowadzać elektroniczne zwolnienia. Mamy jednak sporo kadry wiekowej, która zapowiada odejście. W ciągu kilku ostatnich dni wpłynęły dwie rezygnacje z pracy – mówi Bożena Janicka. - Lekarzy jest coraz mniej. Dzisiaj jest niepokój, który może spowodować kolejne odejścia z pracy – dodaje.

Przed medykami mają stanąć kolejne wyzwania, tj. wprowadzanie e-recept i e-skierowań.

- E-zdrowie to ogromne wyzwanie! Nawet największym i najbogatszym krajom europejskim realizacja systemu zajęła wiele lat, a niektóre nadal go wdrażają. (pierwszy pilotaż e-recepty miał miejsce w Szwecji już w 1981 roku i choć rozwiązania te stosowane są w krajach skandynawskich: Dania, Szwecja czy Estonia, to do dziś nie mają w stu procentach elektronicznej formy. W Wielkiej Brytanii e-recepty wystawiane są w ponad 60 procentach…). Tymczasem Polska na realizację e-zdrowia ma rok! Czy w tym czasie zdoła stać się liderem e-zdrowia w Europie? Przy braku kadr, bałaganie organizacyjnym i niedoborach finansowych? Uważamy, że informatyzacja systemu jest potrzebna, ale przy jego realizacji należy wziąć pod uwagę przede wszystkim możliwości i wydolność polskiego systemu ochrony zdrowia, które w tej chwili pozostawiają wiele do życzenia - podkreślają lekarze PPOZ.

W PPOZ zrzeszonych jest około 500 podmiotów Podstawowej Opieki Zdrowotnej i około 3 000 lekarzy.

Lekarze rodzinni podsumowują mijający rok w ochronie zdrowia
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole