Dzisiaj jest poniedziałek 22 lipca 2019, imieniny: Magdaleny, Bolesławy, Marii WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (18976) SPORT FORUM FIRMY (5343) PRACA (52) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
23 / 17oC
Jutropogoda
17 / 17oC
Pojutrzepogoda
25 / 19oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Matuszak w 1/32 finału mistrzostw świata. Przegrał ... (0)Konin. Seans i warsztaty filmowe na koniec Festiwa ... (0)

Cała jesteś w skowronkach. Trendy w modzie ślubnej czasów PRL-u

Dodano: 2.01.2019 11:24

Muzeum Okręgowe w Koninie szykuje wystawę „Cała jesteś w skowronkach. Trendy w modzie ślubnej czasów PRL-u". Ekspozycja będzie dostępna 25.01.2019 r. - 5.05.2019 r.

Moda ślubna w Polsce w ciągu ostatnich 27 lat ulegała daleko idącym przeobrażeniom. Zmieniła się zarówno forma samych strojów, jak i związana z nimi obyczajowość. Otworzyły się także niedostępne wcześniej, niemalże nieograniczone możliwości wyboru fasonów, wzorów i tkanin, jakich w czasach PRL-u nie było.

Lata 1944-89 stanowiły dla mody w Polsce okres wyjątkowo trudny. Ze względu na zapóźnienie ekonomiczne i izolację od Zachodu, panny młode musiały włożyć niemało wysiłku w to by wyglądać ładnie i modnie. Informacje o aktualnych trendach przedostawały się do nas z Zachodu często z opóźnieniem i trudem. Mniejsze lub większe problemy z zaopatrzeniem sklepów powodowały, że sprawienie sobie wymarzonego stroju obwarowane było wieloma ograniczeniami. Choć Polki w tym ważnym dniu starały się wyglądać jak najlepiej, nie zawsze były w stanie dorównać pannom młodym z Europy Zachodniej. Kosztowało je to wiele wysiłku i wymagało dużej pomysłowości, a czasem wręcz było nieosiągalne, jak w latach pięćdziesiątych czy osiemdziesiątych. Przygotowując strój na tę niezwykłą okazję musiały liczyć zazwyczaj na własne siły i pomoc rodziny, ponieważ nie było powszechnie dostępnych salonów mody ślubnej. Uszycie sukni ślubnej poprzedzały długie miesiące przygotowań: poszukiwanie materiału, wybór fasonu i dodatków. Tym bardziej zyskiwała ona na znaczeniu i jest dziś z sentymentem wspominana.

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

KOMENTARZE

Co ma wspólnego Muzeum z modą ?
Dodano: 02.01.2019 16:17    Przez: ~Pytam się
W wielu muzeach są kolekcje mody, podobnie jest w Koninie W sumie to trochę nie rozumiem pytania. To tak jakby ktoś pytał np co ma wspólnego muzeum z biżuterią albo kopalnią a takie wystawy też się tutaj znajdują.
Dodano: 03.01.2019 08:10    Przez: ~Monika
CENZURA NA LM. WCZORAJ DODAŁEM SWÓJ KOMENTARZ I GDZIE ON JEST ????????
Dodano: 03.01.2019 06:50    Przez: ~Asśssss

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.