Dzisiaj jest środa 24 kwietnia 2019, imieniny: Aleksandra, Horacego, Grzegorza WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (19714) SPORT FORUM FIRMY (5330) PRACA (59) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
18 / 15oC
Jutropogoda
21 / 14oC
Pojutrzepogoda
23 / 18oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Ślesin. 70 zespołów na jubileuszowych "Tańczących ... (0)Uszkodzone dachy i powalone drzewa. Pracowita noc ... (7)

Cała jesteś w skowronkach. Trendy w modzie ślubnej czasów PRL-u

Dodano: 2.01.2019 11:24

Muzeum Okręgowe w Koninie szykuje wystawę „Cała jesteś w skowronkach. Trendy w modzie ślubnej czasów PRL-u". Ekspozycja będzie dostępna 25.01.2019 r. - 5.05.2019 r.

Moda ślubna w Polsce w ciągu ostatnich 27 lat ulegała daleko idącym przeobrażeniom. Zmieniła się zarówno forma samych strojów, jak i związana z nimi obyczajowość. Otworzyły się także niedostępne wcześniej, niemalże nieograniczone możliwości wyboru fasonów, wzorów i tkanin, jakich w czasach PRL-u nie było.

Lata 1944-89 stanowiły dla mody w Polsce okres wyjątkowo trudny. Ze względu na zapóźnienie ekonomiczne i izolację od Zachodu, panny młode musiały włożyć niemało wysiłku w to by wyglądać ładnie i modnie. Informacje o aktualnych trendach przedostawały się do nas z Zachodu często z opóźnieniem i trudem. Mniejsze lub większe problemy z zaopatrzeniem sklepów powodowały, że sprawienie sobie wymarzonego stroju obwarowane było wieloma ograniczeniami. Choć Polki w tym ważnym dniu starały się wyglądać jak najlepiej, nie zawsze były w stanie dorównać pannom młodym z Europy Zachodniej. Kosztowało je to wiele wysiłku i wymagało dużej pomysłowości, a czasem wręcz było nieosiągalne, jak w latach pięćdziesiątych czy osiemdziesiątych. Przygotowując strój na tę niezwykłą okazję musiały liczyć zazwyczaj na własne siły i pomoc rodziny, ponieważ nie było powszechnie dostępnych salonów mody ślubnej. Uszycie sukni ślubnej poprzedzały długie miesiące przygotowań: poszukiwanie materiału, wybór fasonu i dodatków. Tym bardziej zyskiwała ona na znaczeniu i jest dziś z sentymentem wspominana.

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

KOMENTARZE

Co ma wspólnego Muzeum z modą ?
Dodano: 02.01.2019 16:17    Przez: ~Pytam się
W wielu muzeach są kolekcje mody, podobnie jest w Koninie W sumie to trochę nie rozumiem pytania. To tak jakby ktoś pytał np co ma wspólnego muzeum z biżuterią albo kopalnią a takie wystawy też się tutaj znajdują.
Dodano: 03.01.2019 08:10    Przez: ~Monika
CENZURA NA LM. WCZORAJ DODAŁEM SWÓJ KOMENTARZ I GDZIE ON JEST ????????
Dodano: 03.01.2019 06:50    Przez: ~Asśssss

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.