Dzisiaj jest poniedziałek 19 sierpnia 2019, imieniny: Bolesława, Juliana, Jana WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (18877) SPORT FORUM FIRMY (5346) PRACA (66) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
17 / 16oC
Jutropogoda
23 / 19oC
Pojutrzepogoda
17 / 14oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Rozczarowujący remis Górnika. Punkt, który nie daj ... (0)Od patyka do koszyka, czyli warsztaty wikliniarski ... (0)

PPOZ. W jakim kierunku zmierza podstawowa opieka zdrowotna?

Dodano: 6.01.2019 10:33

PPOZ i 15 rocznica „Porozumień Poznańskich” to dobry czas na refleksję. Lekarze rodzinni podsumowują. 

6 stycznia mija 15. rocznica podpisania „Porozumień Poznańskich”, które gwarantowały polskim pacjentom dostęp do gabinetów lekarzy rodzinnych. – Ten jubileusz to dobra okazja do podsumowań i refleksji nad niełatwą drogą, jaką przez te lata przebyła podstawowa opieka zdrowotna w Polsce. To także dobry czas na zastanowienie się nad jej ciągle niepewną przyszłością! Nietrafione decyzje polityczne nie sprzyjają stabilności medycyny rodzinnej, która powinna odgrywać kluczową rolę w zabezpieczeniu zdrowotnym Polaków – komentuje Bożena Janicka, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia.

Przełom roku 2003 i 2004 był wyjątkowo gorącym czasem w ochronie zdrowia. Po tym jak Narodowy Fundusz Zdrowia narzucił świadczeniodawcom podstawowej opieki zdrowotnej warunki „nie do przyjęcia” i po oświadczeniu ówczesnego prezesa NFZ Krzysztofa Panasa, że „system poradzi sobie bez lekarzy rodzinnych”, oni solidarnie podjęli decyzję o nie podpisaniu umów z NFZ, co skutkowało tym, że 2 stycznia gabinety poz nie zostały otwarte.

Determinacja środowiska medycznego oraz brak zapewnienia opieki lekarskiej ubezpieczonym Polakom doprowadziły do tego, że już 2 stycznia ówczesny Minister Zdrowia Leszek Sikorski podjął negocjacje z lekarzami. 6 stycznia 2004 roku, po ponad 72 godzinach rozmów, podpisane zostało obopólne porozumienie, zwane „Porozumieniami Poznańskimi”, w wyniku którego świadczeniodawcy podstawowej opieki zdrowotnej podpisali kontrakty z NFZ, a gabinety zostały otwarte dla pacjentów.

Od tamtych gorących wydarzeń minęło już 15 lat. Droga, jaką przez ten czas przebyła podstawowa opieka zdrowotna nie była ani prosta, ani łatwa. Zawirowania polityczne, wybiórczość i krótkowzroczność przy wprowadzaniu zmian nie sprzyjały i nadal nie sprzyjają stabilizacji w poz. Wydaje się, że z roku na rok jest coraz gorzej. Podstawową opiekę zdrowotną paraliżują pogłębiające się niedostatki kadrowe, niedostateczny poziom finansowania, przytłaczająca biurokracja. Problemów nie rozwiązała nierealna w realizacji „Ustawa o podstawowej opiece zdrowotnej”, która okazała się prawnym bublem. Wprowadzana na siłę (bez oszacowania możliwości) informatyzacja (e-zwolnienia, w bieżącym roku: e-skierowania, e-recepty), zamykane kolejne gabinety (wzmożone odejścia lekarzy na emerytury)… Takie są efekty przypadkowości podejmowanych decyzji i braku kompleksowego spojrzenia na system – mówi Bożena Janicka.

Porozumienie Pracodawców Ochrony Zdrowia wielokrotnie podkreślało konieczność wypracowania długofalowej polityki zdrowotnej, która umocniłaby kondycję podstawowej opieki zdrowotnej i dawała gwarancję bezpieczeństwa pacjentów. Oprócz wzrostu nakładów i zmiany finansowania świadczeń z naciskiem na poz, konieczne byłoby rozszerzenie możliwości diagnostyczno-terapeutycznych w poz, położenie nacisku na promocję zdrowia, ale przede wszystkim postawienie na uzupełnienie kadry, która topnieje w zastraszającym tempie.

- Porozumienia Poznańskie” dawały nadzieję na poprawę sytuacji w służbie zdrowia, która po cofnięciu reformy z lat 90-tych, znalazła się „na zakręcie”. Niestety, 15 lat nie wystarczyło na to, żeby polska ochrona zdrowia, a w szczególności podstawowa opieka zdrowotna wyszła na prostą. Nadal stąpamy krętą drogą, ale – mimo wszelkich przeciwności i kolejnych niepokojących zapowiedzi polityków – nie zamierzamy odpuścić w walce o uzdrowienie systemu, który odpowiada za zdrowie Polaków – mówi Bożena Janicka

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

Czytaj więcej na temat:PPOZ,   Bożena Janicka,   lekarze rodzinni,   porozumienia poznańskie,  

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

POPULARNE KOMENTARZE

mało, mało , mało i ciągle mało - przecież to wasi koledzy lekarze w randze ministra ciągle reformują służbę zdrowia a nie kosmici.E recepty nie , E zwolnienia nie, na egzaminach na studia medyczne po kilkanaście, kilkadziesiąt kandydatów na jedno miejsce. o co chodzi , bo mnie się wydaje że w którymś momencie na etapie edukacji ,a następnie kariery zawodowej zaczyna się tym doktorom p***rolić w głowie - podkreślam nie wszystkim, z tytułu odpowiedzialności zawodowej jaką ponoć ponoszą stają się nadludźmi,posiadającymi jedynie słuszną rację - pełna zarozumiałość buta i ciągłe roszczenia. Doktory - anioły jak się pomyli to nie on to system , to zły pacjent , zła choroba. Są takie lenie, że potrzebują asystentek, pielęgniarek do wypisywania kwitów ba nawet przyłożenia imiennej pieczątki, w publicznej służbie przemęczeni , po południu prywatnie mogli by orać całą dobę, to nasza opieka medyczna kiedyś , dziś i jutro ,no ...
Dodano: 6.01.2019 11:19    Przez: ~pacjent
Lekarze to mają klawe życie, piękne wille, luksusowe samochody i pełne konta bankowe, a pacjent dosyć, że chory to jeszcze musi się zadłużać w bankach aby łaskawie go 'konował" wyleczył.
Dodano: 6.01.2019 12:55    Przez: ~Pacjent
Do krecenia lodów,trucia pacjetów złodziejstwa bez moralności to nie ludzie -lekazyku pokaz co masz w garazyku-złodzieje i karły moralne.
Dodano: 6.01.2019 11:21    Przez: ~Mors.
Na pewno nie w dobrym kierunku ... wszyscy prywatkę robią !!!
Dodano: 6.01.2019 12:48    Przez: ~Ja455
To można zamknąć gabinet dla pacjentów bez konsekwencji prawnych?
Dodano: 6.01.2019 10:51    Przez: ~Jasio

KOMENTARZE

To można zamknąć gabinet dla pacjentów bez konsekwencji prawnych?
Dodano: 06.01.2019 10:51    Przez: ~Jasio
można
Dodano: 06.01.2019 11:11    Przez: ~zx
Do krecenia lodów,trucia pacjetów złodziejstwa bez moralności to nie ludzie -lekazyku pokaz co masz w garazyku-złodzieje i karły moralne.
Dodano: 06.01.2019 11:21    Przez: ~Mors.
Lekarz - zawód zaufania publicznego. O tym komu służą i jakie mają cele, świadczą wystawiane przez nich zwolnienia L4. Inwestowanie ( leczenie) w przeciętnego Kowalskiego jest bez sensu, ponieważ nie ma on czym się zrewanżować. Business is business!!!
Dodano: 06.01.2019 14:26    Przez: ~L4
Dlaczego uparliśmy się, że lekarze to ludzie uczciwi? Upadek moralny najpierw sięga " szczególnie uczciwych kast", potem jest jako przykład powielany przez plebs. Do roli elit się dorasta poddając się jawnie powszechnej krytyce, a nie przez samozachwyt i samouwielbienie.
Dodano: 06.01.2019 14:38    Przez: ~kredyt zaufania?
mało, mało , mało i ciągle mało - przecież to wasi koledzy lekarze w randze ministra ciągle reformują służbę zdrowia a nie kosmici.E recepty nie , E zwolnienia nie, na egzaminach na studia medyczne po kilkanaście, kilkadziesiąt kandydatów na jedno miejsce. o co chodzi , bo mnie się wydaje że w którymś momencie na etapie edukacji ,a następnie kariery zawodowej zaczyna się tym doktorom p***rolić w głowie - podkreślam nie wszystkim, z tytułu odpowiedzialności zawodowej jaką ponoć ponoszą stają się nadludźmi,posiadającymi jedynie słuszną rację - pełna zarozumiałość buta i ciągłe roszczenia. Doktory - anioły jak się pomyli to nie on to system , to zły pacjent , zła choroba. Są takie lenie, że potrzebują asystentek, pielęgniarek do wypisywania kwitów ba nawet przyłożenia imiennej pieczątki, w publicznej służbie przemęczeni , po południu prywatnie mogli by orać całą dobę, to nasza opieka medyczna kiedyś , dziś i jutro ,no ...
Dodano: 06.01.2019 11:19    Przez: ~pacjent
Jestem w wieku zmuszającym mnie do odwiedzin gabinetu lekarza. Z ostatnich doświadczeń dowiedziałem się że skierowywano mnie do różnych badań,które ostatecznie były nie potrzebne . Sprawa dotyczyła niemożliwości przejścia dystansu 50 m. Droga jaką pokonywałem by dsię wyleczyć była następująca: Lekarz rodzinny-skierowanie do ortopedy.Ortopeda do lekarza wykonującego badanie Dopplera-płatne.Z wynikiem Dopplera do ortopedy,ortopeda zalecił badanie u specjalisty "naczyniowca"-płatne,ten specjalista skierował mnie na badanie tomografem komputerowym-płatne lub czekanie rok.Z wynikiem do lekarza naczyniowca-płatne.Specjalista naczyniowiec skierował mnie do szpitala na angiografię.Tam zbędne były dotychczasowe wyniki.Po wykonaniu angiografi po 24 h byłem zdrowy. Podsumowując,wystarczyło badanie Doplera aby skierować na angiografię.
Dodano: 06.01.2019 12:13    Przez: ~Koninianin
ważne, że koledzy zarobili
Dodano: 06.01.2019 13:23    Przez: ~real
W ,,SOCJALIZMIE ''LECZYLI LUDZI . A TERAZ ..TO?'' PATRZĄC NA ZAROBEK 6450 ZŁ,,KTÓRY'' NIE WYSTARCZA WE FRANCJII DO ,,PODSTAWY EXYSTENCJII '', ZAMYKANE APTEKI ,EMERTYTURY 1200NZŁ. ,,PRZESTAJE SIE ROZUMIEĆ UPÓR DO :KUPNA LEKÓW BEZ RECEPT , SYSTEM W ,,KTÓRYM'' TRZEBA WALCZYC O ,,KOLEJKĘ DO LEKARZA '', BRAK EUTANAZJII?,BRAK ? MOŻLIWOŚĆI KUPNA OLEJU Z MAKU ?, Z KONOPI ,,MORFINOWO-ZBLIŻONYCH''. SŁOWEM : POMYSL NA LEKARZA RODZINNEGO W DWUDZIESTYM PIERWSZYM WIEKU ,TO DLA BANKOWCA ZAROBEK ,I DLA ,,PAŃSTWA'' PROBLEM Z GŁOWY ,DLA :CHOREGO :-UDRĘKA ,DLA KSIĘDZA POWÓD O WOŁANIE ,,O'' NAWRÓCENIE. ...
Dodano: 06.01.2019 12:20    Przez: ~L
Doktorom, zwłaszcza tym starszym to się pie***li, ale w du*ach. Żonki stare, dlatego potrzeba aż tylu asystentek.Żeby chociaż popatrzeć. A nuż któraś się skusi. Brutalne, ale prawdziwe i bardzo życiowe. Cicho sza.
Dodano: 06.01.2019 12:38    Przez: ~zosia
Na pewno nie w dobrym kierunku ... wszyscy prywatkę robią !!!
Dodano: 06.01.2019 12:48    Przez: ~Ja455
Lekarze to mają klawe życie, piękne wille, luksusowe samochody i pełne konta bankowe, a pacjent dosyć, że chory to jeszcze musi się zadłużać w bankach aby łaskawie go 'konował" wyleczył.
Dodano: 06.01.2019 12:55    Przez: ~Pacjent
No to trzeba było się uczyć, gamoniu.
Dodano: 07.01.2019 11:54    Przez: ~Ola
Lekarze to najbardziej chora część polskiego społeczeństwa. A pacjent to ktoś kto im przeszkadza w spokojnym dostatnim życiu.
Dodano: 06.01.2019 13:21    Przez: ~pacjent
politycy- to oni zniszczyli ten kraj czyniac z niego bezprawna anomalie gdzie im wiecej ukradniesz tym lepiej ci sie zyje, im uczciwiej pracujesz tym biedniejszy jestes.. wiec i wszystkie kasty jak sedziowie i lekarze dostosowali sie najlepiej do tego systemu.. politycy zabieraja Ci 40% wyplaty na swoje bogate zycie bo wszystkie sluzby jak policja i lekarze i tak są zmuszane zarabiac na siebie, a emerytury i tak nie zobaczysz.. chory system rządzenia zaimplementowany w tym kraju stworzył zakorzeniona patologie we wszystkich środowiskach.. dla przykładu: król gdy miał urządnika który się nie sprawdzał lub kradł to go ścinał, gdyby tego nie zrobił lud w końcu ściął by króla.. w obecnym systemie władza kradnie i wprowadza buble prawne na każdym szczeblu bezkarnie od kiedy telewizja rządzi umysłami ludzi.. a zawiść i brak uczciwości są naszymi głównymi cechami narodowymi. nie winie lekarzy - oni się sprytnie dostosowali do realiów.
Dodano: 06.01.2019 15:50    Przez: ~kom2
Konińskiego lekarza interesuje tylko portfel pacjenta, jak masz pieniądze to lekarz będzie się starał ci pomóc, jak nie masz pieniędzy to wal w te pędy raczej do grabarza na cmentarz.
Dodano: 06.01.2019 13:28    Przez: ~Pacjentka
Większego biznesu jak leczenie świąt nie wymyślił prosty przykład nowotwory komu się opłaca skuteczna terapia no na pewno nie leczącym.sprobojmy dbać o zdrowie sami lekarz to ostateczność czego życzę mieszkańcom konina!
Dodano: 06.01.2019 18:38    Przez: ~Ziom
1 z 2
12>>