Dzisiaj jest piątek 22 stycznia 2021, imieniny: Anastazego, Wincentego, Gaudentego WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (17185) SPORT FORUM FIRMY (5574) PRACA (52) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
1 / 1oC
Jutropogoda
2 / 1oC
Pojutrzepogoda
2 / -1oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Zwycięzca telewizyjnego show zaśpiewał dla mieszka ... (2)Siatkarska kolejka: Kluczowy mecz SPS, stawką czwa ... (0)

Konin. Taktowanie w MZK. Zmienią się rozkłady wszystkich linii

Dodano: 8.01.2019 10:56

To będzie prawdziwa rewolucja w rozkładach jazdy Miejskiego Zakładu Komunikacji w Koninie. Przez napięty budżet miasta spółka musi ograniczyć koszty aż o dwadzieścia procent. Aby pasażerowie odczuli to jak w najmniejszym stopniu – niezbędna jest optymalizacja kursów.

O zbadanie obecnego funkcjonowania kursów MZK oraz przygotowanie nowego – bardziej optymalnego modelu działania sieci – spółka zwróciła się do firmy Public Transport Consulting. Ta przygotowała propozycję sposobu funkcjonowania kursów opartą o tzw. taktowanie. – Dzisiaj rozkład jazdy każdej linii układany jest autonomicznie. Nowy rozkład zakłada wspólną, jednakową częstotliwość trzydziestominutową na liniach podstawowych i sześćdziesięciominutową na liniach uzupełniających z pełną koordynacją rozkładów jazdy tych linii. I tak np. na wspólnym odcinku tras linii 50, 51, 52 autobusy będą jeździć naprzemiennie, zapewniając wspólną wysoką częstotliwość w kierunkach, w których przemieszczają się pasażerowie, ale nie rozpatrywanych w ramach tylko pojedynczych linii. Jeżeli mamy np. jeden autobus co trzydzieści minut, drugi autobus co trzydzieści minut i trzeci autobus, rytmicznie, co trzydzieści minut na wspólnym odcinku trasy – to rozkłady jazdy będą tak ułożone, aby pasażer nie czekał na przesiadkę dłużej niż dziesięć minut – tłumaczy Marcin Gromadzki z PTC.

W konsekwencji trasy wielu linii będą zmienione. Według propozycji np. linia 51 będzie kursować po starej trasie, ale jej pętla po prawej stronie Warty będzie w Rudzicy (dojazd przez Laskówiec) i w Grójcu. Z kolei autobusy linii 52 miałyby nawracać w ciągu ulic – Zakole, Okólna, Sosnowa (tak jak dziś 50 i 51). Autobus 65 nie wjeżdżałby na Zatorze, ale za to miałby objeżdżać piąte osiedle. W planach jest także likwidacja trzech linii – 64, 66 i 67. Zmiany nie ominą też najprawdopodobniej biletów. Według propozycji PTC miesięczny imienny bilet sieciowy (teraz 78 złotych) miałby kosztować tyle, ile płacimy teraz za miesięczny imienny bilet na jedną linię (70 złotych). Ma się też zmniejszyć różnica pomiędzy miesięcznym sieciowym biletem na okaziciela a miesięcznym sieciowym biletem imiennym (teraz to odpowiednio 150 i 78 złotych, a miałoby być to 91 i 70 zł.). Propozycja zakłada też, ze względu na dużą południkową (północ-południe) rozciągłość miasta, wydłużenie ważności jednorazowego biletu przesiadkowego z połowy godziny do 45 minut.

Niestety, wiele wskazuje na to, że proponowane zmiany – w przypadku ich wprowadzenia – będą miały za zadanie wyłącznie pomniejszenie strat, które mieszkańcy odczują po tym jak finansowanie MZK przez miasto stopnieje o 20 procent. Zdaniem ekspertów optymalnym rozwiązaniem byłoby działanie w Koninie kilku „staktowanych” linii, których autobusy podjeżdżałyby między 6.00 a 17.00 co piętnaście minut.

- Uważam, że Konin powinien mieć takie połączenia, ale dzisiejsza sytuacja ekonomiczna miasta uniemożliwia ich wprowadzenie – dodaje Marcin Gromadzki. – To może być pierwszy etap zmian. W przyszłości, jak tylko pozwoli na to budżet miasta, można zwiększyć częstotliwość kursowania autobusów – mówi zastępca prezydenta Konina, Paweł Adamów. Propozycji wysłuchali radni z komisji infrastruktury. Teraz trafi ona na sesję Rady Miasta Konina. Projekt będzie też najprawdopodobniej tematem konsultacji społecznych.

Fot. Propozycję zmian w sieci konińskiego MZK przedstawił podczas posiedzenia komisji infrastruktury Rady Miasta Konina, Marcin Gromadzki (pierwszy od prawej) z Public Transport Consulting

Fot. Proponowana przez firmę Public Transport Consulting nowa sieć linii autobusowych w Koninie

  • Konin. Taktowanie w MZK. Zmienią się rozkłady wszystkich linii
  • Konin. Taktowanie w MZK. Zmienią się rozkłady wszystkich linii

autor: Mateusz Krzesiński 

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

Czytaj więcej na temat:MZK Konin,   taktowanie w MZK,   zmiana MZK,  DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

POPULARNE KOMENTARZE

Zacznijcie od pensji prezesa 20% mniej. Już w 2012r zarabiał ponad 100 tysięcy rocznie . Dlaczego zawsze kosztem klientów ?
Dodano: 8.01.2019 11:33    Przez: ~nie korzystam ale pytam
No prosze. I znowu do i z Kazimierza trzeba bedzie z buta zasuwac? Nie dosc ze miedzy godzina 12 a prawie 15 jest 0 autobusu to pewnie dalej zabiora. Nie wspomne o weekendzie. 3 autobusy przez caly dzien !! A autobus ktory jezdzi po 14 ,50 przez Kazimierz do elektrowni ? Daja stara stonke gdzie uczniowie stoja jeden na drugim? NAPISZCIE PO PROSTU ZE BRAK KIEROWCOW A NIE ZMIANA BUDZETU !! JAK maja robic za grosze na tych trupach to wola inna prace !! Koninskie ZADUPIE.
Dodano: 8.01.2019 11:43    Przez: ~hanabunda
W Rudzicy nie ma pętli autobusowej. Tam nie powinien kończyć żaden autobus bo jest to miejsce bardzo groźne do manewrowania autobusem. Trasa przelotowa autobusu do póki nie zrobią pętli z prawdziwego zdarzenia
Dodano: 8.01.2019 11:52    Przez: ~Luźny
Osoby niezamozne z Pątnowa, Gosławic, Łężyna, Malińca które nie maja własnych aut i chcialyby pracowac np. w Amazonie zeby poprawic swoja sytuację , nie mają takiej mozliwosci, gdyż auto do firmy na ranną zmianę odjeżdża 3.40 i nie ma mozliwości zadnego dojazdu a trudno liczyc na rower w warunkach zimowych :(
Dodano: 8.01.2019 11:12    Przez: ~bezrobotny
Pracuja ludzie na zakladowej do 22 godz a ost autobus odjezdza o 21.45 to sa kpiny !!! Rano na 6 tez na czas nie dotrzesz tam ! A przeciez to Ul.Zakladowa
Dodano: 8.01.2019 11:51    Przez: ~Howk

KOMENTARZE

Każdy by chciał, aby autobus podjeżdzał pod jego dom, ale tak się nie da. Ludzie na wsiach kilometrami dochodzą do przystanków aby dojechać do pracy czy szkoły i co oni mają powiedzieć ?
Dodano: 08.01.2019 19:09    Przez: ~Polska wieś
Tylko mało kto to rozumie. Zawsze będzie cos nie tak. Nie da sie dogodzic kazdemu, bo zawsze będzie że autobus jezdzi albo za rzadko albo nie tam gdzie się chce. Nawet jakby jezdzily przykladowo co 10min to byloby zle bo wtedy bedą za duze korki. Co chwile tylko "a bo w duzych miastach mają tak i tak". Szkoda tylko ze ludzie nie potrafią zachowac sie jak w duzych miastach. Najlepszy przyklad to rowery ktore byly i bedą regularnie niszczone tak bez powodu, "dla beki" :)
Dodano: 08.01.2019 19:16    Przez: ~XYZ
Po to mamy władze, żeby żyło nam się lepiej. Taki tok myślenia jak twój, usprawiedliwia wszystko. Zawsze można napisać - poco komu buty, kiedyś ludzie na bosaka chodzili i żyli.
Dodano: 08.01.2019 19:51    Przez: ~wer
Jezeli ktoś z tych butów nie potrafi korzystac to powinien chodzic na boso. Wladze mieliscie szansę wybrac kilka miesięcy temu. Trzeba bylo myslec, a nie narzekac na lewo i prawo
Dodano: 08.01.2019 19:59    Przez: ~Q
Władza to jest dobrze wybrana.
Dodano: 08.01.2019 20:28    Przez: ~Miś
Przecież miasto ma 2 firmy transportowe MZK i PKS. Jedna nie obsługuje miasto druga okoliczne wsie.
Dodano: 08.01.2019 20:34    Przez: ~ara
Wiecie czym to się skończy , że jeszcze mniej ludzi będzie jeżdzić i bilety będą drożeć,a samochodów osobowych będzie więcej na drogach, aż MZK zbankrutuje.
Dodano: 08.01.2019 20:45    Przez: ~precz
Dlaczego autobusy są kupowane tylko z podatków miasta, a mieszkańców wsi mamy wozić w tej samej cenie biletu, co w mieście?
Dodano: 08.01.2019 20:47    Przez: ~janka
No to teraz skończy się problem z brakiem kierowców i autobusow bo na obsługę tych linii wystarczy 60 kierowców i 30 autobusów.
Dodano: 08.01.2019 21:13    Przez: ~XXL
Powinno być zapewnione szybsze i częstrze połączenie z V Osiedla do Starego Konina bez konieczności jechania najpierw w odwrotnym kierunku i dopiero potem w stronę Starego Konina.
Dodano: 08.01.2019 21:27    Przez: ~pasażer
a ile kosztowała usługa firmy PTC? i od czego są pracownicy w biurze MZK skoro myślenie zlecają zewnętrznej firmie...
Dodano: 08.01.2019 21:54    Przez: ~Tomasz
Od kiedy to ma byc?
Dodano: 08.01.2019 22:07    Przez: ~Łukasz
Pierwszy kwartał bieżącego roku. Dokładnie rozpisane zmiany poszczególnych linii są na facebooku, konińskiego klubu komunikacji miejskiej.
Dodano: 08.01.2019 23:48    Przez: ~bhy
Likwidacja trzech autobusów którymi większość ludzi dojezdza do pracy i szkoły to wielka głupota. Niedługo wcale nie będzie czym dojechać. Skoro likwidujecie to znajdzie się jakiś zastępczy który będzie jechał przez wszystkie miejscowości poza koninem???
Dodano: 08.01.2019 23:03    Przez: ~Xzxz
Pierw zapoznaj się z proponowanymi zmianami, dopiero komentuj. Na facebooku,profil konińskiego klubu komunikacji miejskiej jest wszystko wyjaśnione.
Dodano: 08.01.2019 23:50    Przez: ~bhy
6 z 9
<<123456789>>

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.