Dzisiaj jest poniedziałek 22 lipca 2019, imieniny: Magdaleny, Bolesławy, Marii WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (18972) SPORT FORUM FIRMY (5343) PRACA (52) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
23 / 17oC
Jutropogoda
17 / 17oC
Pojutrzepogoda
25 / 19oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Matuszak w 1/32 finału mistrzostw świata. Przegrał ... (0)Konin. Seans i warsztaty filmowe na koniec Festiwa ... (0)

„Niewidzialna ręka” i Zorro w telewizji a na ścianie wisiał Gomułka

KONIŃSKIE WSPOMNIENIA

Dodano: 11.01.2019 11:49

Pół wieku temu cieszyłem się pierwszymi w swoim życiu zimowymi feriami szkolnymi, które spędzałem na lepieniu bałwanów i ganianiu po mrozie. Nie zdając sobie sprawy, że u naszego sąsiada karpie duszą się w... wannie.

Drugiego września 1968 roku poszedłem do pierwszej klasy w Szkole Podstawowej nr 6. Jakiś miesiąc wcześniej przeprowadziliśmy się do środkowego z pięciu punktowców przy ulicy Traugutta, więc dotarcie na lekcje zajmowało mi co najwyżej minutę.

Dziesięć minut na dobranoc

Czas wolny spędzaliśmy zupełnie inaczej niż dzisiejsi siedmiolatkowie, ale nie chcę czynić z tego jakiejś nadzwyczajnej cnoty, bo jeśli tylko w telewizji było cokolwiek interesującego, wszyscy siadaliśmy z wypiekami na twarzy przed odbiornikami. I wszyscy później o tym samym rozmawialiśmy, bo do drugiej połowy lat siedemdziesiątych w Koninie można było oglądać tylko jeden program Telewizji Polskiej.

Podejrzewam, że gdybyśmy mieli do dyspozycji tyle wirtualnej rozrywki, ile dzieci mają jej dzisiaj, spędzalibyśmy czas wolny podobnie jak oni. Można powiedzieć, że tak gloryfikowana dzisiaj przez moje pokolenie aktywność na świeżym powietrzu wynikała po prostu z konieczności. Która wyszła nam zresztą na zdrowie.

My mieliśmy wtedy na dobranoc „Misia z okienka” (fot. 1), na zmianę z „Jackiem i Agatką” (fot. 2) oraz sepleniącym Ptysiem z „Różnych przygód Gąski Balbinki”. W pierwszym pan dyskutował z pluszowym misiem, w drugiej rozmawiały ze sobą dwie piłki pingpongowe, osadzone na palcach animatorów, a trzecia dobranocka składała się z kilku nieruchomych obrazków, opowiadanych przez lektora. Wszystko to było czarno-białe i niezwykle krótkie, bo dobranocki zaczynały się o 19.20, a już dziesięć minut później wchodził na antenę Dziennik Telewizyjny.

Zorro i Huckelberry

I kiedy od czasu do czasu serwowano nam w telewizji animowanego „Bolka i Lolka”, patrzyliśmy w ekrany telewizorów z otwartymi ustami. W kolorze można było tę bajkę obejrzeć tylko w kinie, na tak zwanym poranku dla dzieci, który był organizowany w niedzielne przedpołudnia. W telewizji mieliśmy jeszcze w poniedziałkowe popołudnie „Zwierzyniec” z gawędami Michała Sumińskiego, po których wyświetlano najbardziej oczekiwane animacje Hanny-Barbery o psie Huckelberrym, wiecznych gonitwach myszy Pixie i Dixie z kotem Jinksem oraz przygodach misia Yogi z jego małym przyjacielem Boo Boo.

strona 1 z 3
1 2 3
  • „Niewidzialna ręka” i Zorro w telewizji a na ścianie wisiał Gomułka
  • „Niewidzialna ręka” i Zorro w telewizji a na ścianie wisiał Gomułka
  • „Niewidzialna ręka” i Zorro w telewizji a na ścianie wisiał Gomułka

autor: Robert Olejnik
e-mail: r.olejnik@redakcja.lm.pl, tel. 730 000 130

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

POPULARNE KOMENTARZE

Mimo wszystko były to fajne czasy.Zylo się spokojniej i radośniej.
Dodano: 11.01.2019 12:17    Przez: ~Agatka
To były czasy ... eh... zostały tylko wspomnienia
Dodano: 11.01.2019 12:21    Przez: ~Bdjfh
Juzek, nie chodzi o władze, chodzi o nadzieje, o ludzi, którzy wtedy byli przyjaźni, a dzisiaj chamscy, wulgarni i wrodzy.
Dodano: 11.01.2019 13:42    Przez: ~hmm
Widzu TVP, nie oglądaj tej stacji, bo kłamie bardziej niż za czasów PRL. Nawet Urban w swoich propagandowych programach starał się zachować jakieś pozory rzetelności, a TVPis już zupełnie nie ma hamulców.
Dodano: 11.01.2019 12:44    Przez: ~Eduardo
Właśnie na V osiedlu aż tłoczno było na "górkach" od zjeżdzającej dzieciarni ( a wśród nich i ja ) 1976-1985 rok.
Dodano: 11.01.2019 13:06    Przez: ~Doktor.

KOMENTARZE

Mimo wszystko były to fajne czasy.Zylo się spokojniej i radośniej.
Dodano: 11.01.2019 12:17    Przez: ~Agatka
Nie było fajniej. To tylko "wspomnienia są zawsze bez wad".
Dodano: 11.01.2019 12:44    Przez: ~Krzysztof
Właśnie na V osiedlu aż tłoczno było na "górkach" od zjeżdzającej dzieciarni ( a wśród nich i ja ) 1976-1985 rok.
Dodano: 11.01.2019 13:06    Przez: ~Doktor.
i ja :-)
Dodano: 11.01.2019 13:45    Przez: ~eff
Komu było miło i wesoło jak powieszono Gomułkę???
Dodano: 11.01.2019 17:46    Przez: ~komu-ni-sta
~Agatka i w totolotka można było wygrywać.
Dodano: 11.01.2019 17:54    Przez: ~TW Bolek
Пусть всегда будет солнце,Пусть всегда будет небо,Пусть всегда будет мама,Пусть всегда буду я.
Dodano: 12.01.2019 12:17    Przez: ~komu-ni-sta
To są reali tych czasów! Niech żyje towarzysz Wiesław. Idee Lenina wiecznie żywe! Niech żyje komunizm. Wróg kusi nas Coca-Colą. Niech żyje przyjaźń ze Związkiem Radziecki. Niech żyje Międzynarodowa Socjalistyczna Rewolucja. Potępiamy syjonizm. Młodzież zawsze z Partią. Młodzież wierna partii. Niech żyje Niepodległa Zjednoczona Republika Socjalistyczna.
Dodano: 12.01.2019 12:28    Przez: ~komu-ni-sta
Kochani telewidzowie nie oglądajcie TVN-u, a jeśli już oglądacie to pamiętajcie o tym, że TVN jest wrogą nam Polakom stacją telewizyjną, która nas ciągle oczernia.
Dodano: 11.01.2019 12:20    Przez: ~Widz TVP
"" Widz TVP"" To jest jasne i oczywiste, że to telewizja Ros-Niem-Amer. a czerwone łapki to kolabor.....ci tfu ?
Dodano: 11.01.2019 12:44    Przez: ~Wiem co Szy
Widzu TVP, nie oglądaj tej stacji, bo kłamie bardziej niż za czasów PRL. Nawet Urban w swoich propagandowych programach starał się zachować jakieś pozory rzetelności, a TVPis już zupełnie nie ma hamulców.
Dodano: 11.01.2019 12:44    Przez: ~Eduardo
Ale popłuczynom czerwonej zarazy która podobno zdechła ,tvn się podoba.
Dodano: 11.01.2019 13:44    Przez: ~Zocha Kulebiakowa
To były czasy ... eh... zostały tylko wspomnienia
Dodano: 11.01.2019 12:21    Przez: ~Bdjfh
oj tak. widac jak wam teskno. Ledwo SLD udalo sie wygonic od koryta. Konin tio chyba jedyne tak czerwone miasto w polsce. A teraz trza zyc terazniejszoscia i wyjsc na ulice. Popatrzec na te rozpadajace sie budynki i opustoszale zaklady pracy. Idz Posiedz na laweczce na amfiteatrze. Latem idz na basen odkryty albo na mecz gornika konin... konwaqrt, fugo, itp itd.. ach komuno wróc
Dodano: 11.01.2019 12:49    Przez: ~juzek
Juzek, nie chodzi o władze, chodzi o nadzieje, o ludzi, którzy wtedy byli przyjaźni, a dzisiaj chamscy, wulgarni i wrodzy.
Dodano: 11.01.2019 13:42    Przez: ~hmm
~hmm Niech żyje przyjaźń radziecko-polska. Niech żyje.
Dodano: 11.01.2019 17:52    Przez: ~towarzysze
Panie Olejnik jak miło Pana poczytać gdy nie zajmuje się Pan polityką i pluciem jadu.
Dodano: 11.01.2019 12:31    Przez: ~Czytelnik
To prawda.
Dodano: 11.01.2019 12:46    Przez: ~Eni
A teras escape roomy zabijają nasze dzieci...nie lepiej było bałwana ulepić?...
Dodano: 11.01.2019 12:48    Przez: ~Qwert
Tak zastanawiam się - jakim celu napisano ten artykuł??? opisuje tylko szczególne wypadki jedynie huty ???Należało by podkreślić (bez realizacji planu Marszala ) udało się tak pobudować tyle znaczących zakładów pracy- dzięki lewicy !!! Dobra zmiana niszczy to pozostało z tamtego czasu- służbę zdrowia , energetykę czy górnictwo!!!!
Dodano: 11.01.2019 12:54    Przez: ~Mundek
Plan marszala nas obejmował ! kasę wziął cccp a w zamian zbudowali pkin (pekin) w Stolicy i przysłali kilka składów pociągów dzieł lenina w oryginale ! Przemysł się rozwijał ale co wyprodukowano to przepakowywali na szerokie tory. Nienasycony armator radziecki oczekiwał coraz większych dostaw w zamian za olej słonecznikowy ... itd
Dodano: 11.01.2019 13:53    Przez: ~Zocha Kulebiakowa
Pan Ojejnik wszedł w okres demencji starczej, pamięta jak to było 40 lat temu a nie pamięta co robił wczoraj jadł ,pił jest to typowe do tego wieku ,jest to objaw zrozumiały. podtekst zapewne jest inny to pokaże czas to odbieram jak odwrócenie uwagi przed innymi wydarzeniami i tego co nas czeka miejmy nadzieje ciekawego ze strony P. Olejnika to jest tak gra -prowokacja dziennikarska z czegoś - (pisania) trzeba żyć Dobrze jak nazywający się dziennikarzem p. Olejnik przedstawi się mieszkańcom jakie ma wykształcenie ,doświadczenie i jaką rolę (poza fermentem )ma w redakcji LM-u jakie ma udziały w własności redakcji .ten stan wspomnień to cisza przed burza - przyjmuję zakłady
Dodano: 11.01.2019 13:49    Przez: ~xxx
dopiero zmierza w kierunku demencji, jeszcze nie pamięta początku lat 60. kiedy pies, myszka, miś itd. były emitowane we wtorki w godzinach popołudniowych :)))
Dodano: 17.01.2019 15:10    Przez: ~mmm
Żadne miasto w Polsce tak nie tęskni za komuną jak czerwone zaglebie Konin,teraz pada
Dodano: 11.01.2019 14:07    Przez: ~No no
Oj wielu za nią tęskni...wielu, aż byś się zdziwił..
Dodano: 11.01.2019 20:54    Przez: ~Tr
Też tak myślę.....
Dodano: 11.01.2019 23:08    Przez: ~Zorro
Slabe te wypociny
Dodano: 11.01.2019 15:36    Przez: ~yyy
Slabe te wypociny
Dodano: 11.01.2019 15:37    Przez: ~yyy
Co Ci się nie podoba?
Dodano: 11.01.2019 23:10    Przez: ~Zet.
1 z 2
12>>