Dzisiaj jest piątek 19 lipca 2019, imieniny: Alfreda, Wincentego, Wodzisława WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (19010) SPORT FORUM FIRMY (5342) PRACA (50) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
19 / 16oC
Jutropogoda
25 / 20oC
Pojutrzepogoda
25 / 17oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Kolizyjny piątek w Koninie. W mieście odnotowano j ... (0)Policjantka z Babiaka uratowała 28-latka. Ściągnęł ... (5)

„Niewidzialna ręka” i Zorro w telewizji a na ścianie wisiał Gomułka

KONIŃSKIE WSPOMNIENIA

Dodano: 11.01.2019 11:49

W czwartkowe popołudnie natomiast był „Ekran z bratkiem” z Adamem Słodowym i jego „Zrób to sam”, „Niewidzialną ręką” i kultowymi serialami, których tytuły potrafię wymienić do dzisiaj - w 1968 roku był to szlachetny Zorro. Nie było jeszcze wtedy ani Teleranka, ani Teleferii, więc wciąż dużą atrakcją były bajki wyświetlane z rzutnika, zwanego epidiaskopem. I nie były to bynajmniej filmy, tylko nieruchome obrazy z podpisami.

Bez basenu, ale z lodowiskiem

Do kina mieliśmy wtedy daleko, bo najbliższy był Górnik w starym Koninie, a obecny KDK został oddany do użytku w 1970 r., natomiast na basen zaczęliśmy chodzić dopiero w czwartej klasie. Z konieczności więc byliśmy skazani na siebie. W klasie było nas bardzo dużo (na fot. 3 widać, że wszystkie klasy były wtedy bardzo liczne), bo aż czterdzieści dwie sztuki, z czego duża część mieszkała w sąsiadujących ze sobą blokach między ulicami Traugutta, Kolejową, Nowotki (dzisiaj Powstańców Styczniowych) i Alejami 1 Maja. Spotykaliśmy się więc często i spędzaliśmy ze sobą dużo czasu.

Zima z przełomu 1968 i 1969 roku była mroźna i śnieżna, ale chyba dopiero rok później pan Stanisław Cieślak (więcej o nim w artykule: „O człowieku, który wygrał dla Konina konkurs pięciu milionów”) rozpoczął wylewanie wody na asfaltową płytą przy szkole. To na tym lodowisku uczyłem się jeździć na łyżwach, przykręcanych do butów, bo prawdziwe hokejówki dostałem dopiero później. Sanki były wtedy mniej popularne, bo najbliższe otoczenie nie obfitowało w zbyt duże górki, a na dalsze wyprawy byliśmy za mali. Pamiętam jedynie, że próbowaliśmy zjeżdżać z niespełna dwumetrowego wzniesienia od strony ulicy Kolejowej.

Karpie nie przeżyły awarii

O srogości tamtej zimy najlepiej świadczą kroniki Huty Aluminium Konin. Bawiąc się beztrosko w śniegu, nie zdawaliśmy sobie sprawy, że u sąsiada, którego balkon wychodził na plac zabaw przed moim blokiem, pozostawione w wannie karpie wydają ostatnie tchnienie. Dopiero po latach dowiedziałem się, że Hipolit Dragan, bo on był owym sąsiadem, przez kilka dni nie wracał do domu z powodu serii poważnych awarii, które zaczęły się 19 grudnia 1968 i trwały aż do Wigilii.

Awarię spowodowały gazy, wyrzucane poza halę elektrolizy przez potężne wentylatory, które po zetknięciu z niską temperaturą skraplały się i osiadały na izolatorach pobliskiej rozdzielni wysokiego napięcia. A to z kolei doprowadziło do przeskoków napięcia i zwarcia, całkowicie pozbawiając hutę zasilania. Przedłużający się brak prądu mógł doprowadzić do zastygnięciem aluminium w elektrolizerach, a w rezultacie do ich zniszczenia i utraty samego metalu. Hucie groziła prawdziwa katastrofa.

strona 2 z 3
1 2 3
  • „Niewidzialna ręka” i Zorro w telewizji a na ścianie wisiał Gomułka
  • „Niewidzialna ręka” i Zorro w telewizji a na ścianie wisiał Gomułka
  • „Niewidzialna ręka” i Zorro w telewizji a na ścianie wisiał Gomułka

autor: Robert Olejnik
e-mail: r.olejnik@redakcja.lm.pl, tel. 730 000 130

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

POPULARNE KOMENTARZE

Mimo wszystko były to fajne czasy.Zylo się spokojniej i radośniej.
Dodano: 11.01.2019 12:17    Przez: ~Agatka
To były czasy ... eh... zostały tylko wspomnienia
Dodano: 11.01.2019 12:21    Przez: ~Bdjfh
Juzek, nie chodzi o władze, chodzi o nadzieje, o ludzi, którzy wtedy byli przyjaźni, a dzisiaj chamscy, wulgarni i wrodzy.
Dodano: 11.01.2019 13:42    Przez: ~hmm
Widzu TVP, nie oglądaj tej stacji, bo kłamie bardziej niż za czasów PRL. Nawet Urban w swoich propagandowych programach starał się zachować jakieś pozory rzetelności, a TVPis już zupełnie nie ma hamulców.
Dodano: 11.01.2019 12:44    Przez: ~Eduardo
Właśnie na V osiedlu aż tłoczno było na "górkach" od zjeżdzającej dzieciarni ( a wśród nich i ja ) 1976-1985 rok.
Dodano: 11.01.2019 13:06    Przez: ~Doktor.

KOMENTARZE

Mimo wszystko były to fajne czasy.Zylo się spokojniej i radośniej.
Dodano: 11.01.2019 12:17    Przez: ~Agatka
Nie było fajniej. To tylko "wspomnienia są zawsze bez wad".
Dodano: 11.01.2019 12:44    Przez: ~Krzysztof
Właśnie na V osiedlu aż tłoczno było na "górkach" od zjeżdzającej dzieciarni ( a wśród nich i ja ) 1976-1985 rok.
Dodano: 11.01.2019 13:06    Przez: ~Doktor.
i ja :-)
Dodano: 11.01.2019 13:45    Przez: ~eff
Komu było miło i wesoło jak powieszono Gomułkę???
Dodano: 11.01.2019 17:46    Przez: ~komu-ni-sta
~Agatka i w totolotka można było wygrywać.
Dodano: 11.01.2019 17:54    Przez: ~TW Bolek
Пусть всегда будет солнце,Пусть всегда будет небо,Пусть всегда будет мама,Пусть всегда буду я.
Dodano: 12.01.2019 12:17    Przez: ~komu-ni-sta
To są reali tych czasów! Niech żyje towarzysz Wiesław. Idee Lenina wiecznie żywe! Niech żyje komunizm. Wróg kusi nas Coca-Colą. Niech żyje przyjaźń ze Związkiem Radziecki. Niech żyje Międzynarodowa Socjalistyczna Rewolucja. Potępiamy syjonizm. Młodzież zawsze z Partią. Młodzież wierna partii. Niech żyje Niepodległa Zjednoczona Republika Socjalistyczna.
Dodano: 12.01.2019 12:28    Przez: ~komu-ni-sta
Kochani telewidzowie nie oglądajcie TVN-u, a jeśli już oglądacie to pamiętajcie o tym, że TVN jest wrogą nam Polakom stacją telewizyjną, która nas ciągle oczernia.
Dodano: 11.01.2019 12:20    Przez: ~Widz TVP
"" Widz TVP"" To jest jasne i oczywiste, że to telewizja Ros-Niem-Amer. a czerwone łapki to kolabor.....ci tfu ?
Dodano: 11.01.2019 12:44    Przez: ~Wiem co Szy
Widzu TVP, nie oglądaj tej stacji, bo kłamie bardziej niż za czasów PRL. Nawet Urban w swoich propagandowych programach starał się zachować jakieś pozory rzetelności, a TVPis już zupełnie nie ma hamulców.
Dodano: 11.01.2019 12:44    Przez: ~Eduardo
Ale popłuczynom czerwonej zarazy która podobno zdechła ,tvn się podoba.
Dodano: 11.01.2019 13:44    Przez: ~Zocha Kulebiakowa
To były czasy ... eh... zostały tylko wspomnienia
Dodano: 11.01.2019 12:21    Przez: ~Bdjfh
oj tak. widac jak wam teskno. Ledwo SLD udalo sie wygonic od koryta. Konin tio chyba jedyne tak czerwone miasto w polsce. A teraz trza zyc terazniejszoscia i wyjsc na ulice. Popatrzec na te rozpadajace sie budynki i opustoszale zaklady pracy. Idz Posiedz na laweczce na amfiteatrze. Latem idz na basen odkryty albo na mecz gornika konin... konwaqrt, fugo, itp itd.. ach komuno wróc
Dodano: 11.01.2019 12:49    Przez: ~juzek
Juzek, nie chodzi o władze, chodzi o nadzieje, o ludzi, którzy wtedy byli przyjaźni, a dzisiaj chamscy, wulgarni i wrodzy.
Dodano: 11.01.2019 13:42    Przez: ~hmm
~hmm Niech żyje przyjaźń radziecko-polska. Niech żyje.
Dodano: 11.01.2019 17:52    Przez: ~towarzysze
Panie Olejnik jak miło Pana poczytać gdy nie zajmuje się Pan polityką i pluciem jadu.
Dodano: 11.01.2019 12:31    Przez: ~Czytelnik
To prawda.
Dodano: 11.01.2019 12:46    Przez: ~Eni
A teras escape roomy zabijają nasze dzieci...nie lepiej było bałwana ulepić?...
Dodano: 11.01.2019 12:48    Przez: ~Qwert
Tak zastanawiam się - jakim celu napisano ten artykuł??? opisuje tylko szczególne wypadki jedynie huty ???Należało by podkreślić (bez realizacji planu Marszala ) udało się tak pobudować tyle znaczących zakładów pracy- dzięki lewicy !!! Dobra zmiana niszczy to pozostało z tamtego czasu- służbę zdrowia , energetykę czy górnictwo!!!!
Dodano: 11.01.2019 12:54    Przez: ~Mundek
Plan marszala nas obejmował ! kasę wziął cccp a w zamian zbudowali pkin (pekin) w Stolicy i przysłali kilka składów pociągów dzieł lenina w oryginale ! Przemysł się rozwijał ale co wyprodukowano to przepakowywali na szerokie tory. Nienasycony armator radziecki oczekiwał coraz większych dostaw w zamian za olej słonecznikowy ... itd
Dodano: 11.01.2019 13:53    Przez: ~Zocha Kulebiakowa
Pan Ojejnik wszedł w okres demencji starczej, pamięta jak to było 40 lat temu a nie pamięta co robił wczoraj jadł ,pił jest to typowe do tego wieku ,jest to objaw zrozumiały. podtekst zapewne jest inny to pokaże czas to odbieram jak odwrócenie uwagi przed innymi wydarzeniami i tego co nas czeka miejmy nadzieje ciekawego ze strony P. Olejnika to jest tak gra -prowokacja dziennikarska z czegoś - (pisania) trzeba żyć Dobrze jak nazywający się dziennikarzem p. Olejnik przedstawi się mieszkańcom jakie ma wykształcenie ,doświadczenie i jaką rolę (poza fermentem )ma w redakcji LM-u jakie ma udziały w własności redakcji .ten stan wspomnień to cisza przed burza - przyjmuję zakłady
Dodano: 11.01.2019 13:49    Przez: ~xxx
dopiero zmierza w kierunku demencji, jeszcze nie pamięta początku lat 60. kiedy pies, myszka, miś itd. były emitowane we wtorki w godzinach popołudniowych :)))
Dodano: 17.01.2019 15:10    Przez: ~mmm
Żadne miasto w Polsce tak nie tęskni za komuną jak czerwone zaglebie Konin,teraz pada
Dodano: 11.01.2019 14:07    Przez: ~No no
Oj wielu za nią tęskni...wielu, aż byś się zdziwił..
Dodano: 11.01.2019 20:54    Przez: ~Tr
Też tak myślę.....
Dodano: 11.01.2019 23:08    Przez: ~Zorro
Slabe te wypociny
Dodano: 11.01.2019 15:36    Przez: ~yyy
Slabe te wypociny
Dodano: 11.01.2019 15:37    Przez: ~yyy
Co Ci się nie podoba?
Dodano: 11.01.2019 23:10    Przez: ~Zet.
1 z 2
12>>