Skocz do zawartości
Polska

Wybory 2024: Popkowski, a następnie Korytkowski. Kandydaci odpowiedzą na wasze pytania

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościKomiks "Wolność w sercu lasu" wydany z okazji rocznicy powstania

Komiks "Wolność w sercu lasu" wydany z okazji rocznicy powstania

Dodano:
Komiks "Wolność w sercu lasu" wydany z okazji rocznicy powstania

Z okazji 100 rocznicy Powstania Wielkopolskiego, aby przybliżyć postać nadleśniczego Władysława Wiewiórowskiego, leśnicy przygotowali komiks o jego bohaterstwie i poświęceniu.

Komiks historyczny pt. "Wolność w sercu lasu czyli niebagatelna opowieść o pewnej Bagatelce", którego współautorem jest podleśniczy z Jarocin Andrzej Antowski, jest historią ludzi i miejsc, których się nie zapomina. 

W walkach powstańczych o niepodległość swój wkład mieli również leśnicy. Jednym z wielu „leśnych” bohaterów Powstania Wielkopolskiego był nadleśniczy nadleśnictwa Bagatelka Władysław Wiewiórowski. Przed wybuchem powstania angażował się w działalność wrzesińskiego „Sokoła", potem Rady Robotniczej i Żołnierskiej. W listopadzie 1918 roku utworzył ze zdemobilizowanych żołnierzy wrzesińskich i miłosławskich oddziały Służby Straży i Bezpieczeństwa. Na wieść o wybuchu powstania w Poznaniu w dniu 27 grudnia 1918 roku wraz ze swoimi żołnierzami doprowadził do kapitulacji bez walki niemieckiego garnizonu we Wrześni. bez walki doprowadził do kapitulacji niemieckiego garnizonu we Wrześni Wiewiórowski został mianowany przez Powiatową Radę Ludową dowódcą wrzesińsko - miłosławskiego batalionu powstańczego. Przeprowadził udaną akcję oczyszczenia z wojsk niemieckich Witkowa. Stanął na czele powstańców wrzesińsko - miłosławskich, wyruszających na Gniezno a 31 grudnia 1918 roku zdobył Zdziechowę. Z początkiem nowego roku (1-3 styczeń 1919 r.) zorganizował zbrojną pomoc w ubezpieczeniu wyzwolonego Żnina. 8 stycznia dowodził natarciem powstańców wrzesińskich i miłosławskich na Szubin. Ciężko ranny dostał się do niewoli pruskiej. Szykanowany i pozbawiony opieki medycznej zmarł w niemieckim szpitalu wojskowym w Bydgoszczy 13 stycznia 1919 roku. Jego pogrzeb 19 stycznia, na cmentarzu miłosławskim, przekształcił się w manifestację patriotyczną.

W setną rocznicę przed siedzibą i leśniczówkami Nadleśnictwa Konin zawisły flagi Powstania Wielkopolskiego

- Powstanie Wielkopolskie to czyn patriotyczny ściśle powiązany z historią naszego regionu – podkreślali konińscy leśnicy. -  Pomimo braku bezpośrednich działań powstańczych na terenie Nadleśnictwa Konin czujemy się związani z wydarzeniami które rozpoczęły się 27 grudnia 1918 roku. Powstanie Wielkopolskie traktowane jest przede wszystkim jako czyn zbrojny dzięki któremu Wielkopolska i Pomorze zostały przyłączone do Polski. Dla Europy był to sygnał świadczący o patriotyzmie  i przynależności Wielkopolan  do odradzającej się Polski.

Czytaj więcej na temat:nadleśnictwo Konin, komiks, leśnik,
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole