Dzisiaj jest poniedziałek 22 kwietnia 2019, imieniny: Leona, Kai, Heliodora WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (19371) SPORT FORUM FIRMY (5328) PRACA (62) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
15 / 11oC
Jutropogoda
15 / 13oC
Pojutrzepogoda
16 / 14oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
W tabeli lepszy Mieszko, na boisku - Górnik. Zwyci ... (33)Do wielkanocnego stołu zasiedli kolscy seniorzy i ... (5)

Licheń. W muzeum znajdują się pamiątki związane z R. Trauguttem

Dodano: 16.01.2019 10:28

W licheńskim Muzeum im. ks. Józefa Jarzębowskiego MIC znajdują się pamiątki związane z Romualdem Trauguttem, przekazane przez jego córkę Trugutta Annę Korwin – Juszkiewiczową.

192 lata temu, 16 stycznia 1826 r. w Szostakowie w guberni grodzieńskiej (obecnie Białoruś) na świat przyszedł Romuald Traugutt, polski generał, dyktator powstania styczniowego. Wojskowej. 19 lipca 1864 r. rosyjski sąd wojskowy skazał Traugutta na śmierć przez powieszenie. Wyrok wykonano na stokach Cytadeli Warszawskiej 5 sierpnia 1864 r. o godz. 10. Tuż przed egzekucją, której towarzyszył 30 tysięczny tłum, dyktator ucałował krzyż. Razem z nim stracono innych uczestników powstania - Rafała Krajewskiego, Józefa Toczyskiego, Romana Żulińskiego i Jana Jeziorańskiego.

W licheńskim muzeum, które znajduje się w bazylice zgromadzono kilka pamiątek. Fotografia Romualda Traugutta z tekstem na odwrocie Najczcigodniejszemu Księdzu Profesorowi Józefowi Jarzębowskiemu Marjanowa Dubiecka. Modlitewnik Traugutta - Miesiąc Maryi (1857), z dopiskiem Anny na stronie tytułowej: "Książeczka z której Romuald Traugutt wraz ze swą służbą modlił się co wieczór w maju". Notatnik Romualda Traugutta (1855) zawierający życiorys napisany przez niego własnoręcznie. Okulary dyktatora powstania. Akwarela przedstawiająca córki Traugutta - Annę i Alojzę namalowana przez niego; na rewersie akwareli znajduje się dedykacja Anny Juszkiewiczowej (córki Traugutta) dla ks. Jarzębowskiego, z informacją o tym, że jest to jedyna akwarela z pozostałych które zginęły w pożarze dworu w Białej.

 

  • Licheń. W muzeum znajdują się pamiątki związane z R. Trauguttem
  • 1547633713-944zks-trau.jpg
  • 1547633713-ap8zuu-trau2.jpg
  • 1547633729-i98ih2-trau3.jpg
  • 1547633735-ud1kvg-trau6.jpg
  • 1547633735-plkz2w-trau4.jpg
  • 1547633741-azngg8-trau7.jpg
  • 1547633746-fn1hgw-trau5.jpg

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

Czytaj więcej na temat:Licheń,   sanktuarium maryjne,   bazylika,   muzeum,   Traugutt,  

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

POPULARNE KOMENTARZE

Oddzielić państwo od kościoła,opodatkować wszystkich księży.
Dodano: 17.01.2019 08:59    Przez: ~Koninianka
Czyżby plebani chcą Go uznać za świętego !??? Osobiście jestem przeciw !!!
Dodano: 16.01.2019 12:21    Przez: ~Mundek
Jestem za !!!! Tak trzymać i nie popuszczać !!! nawet różnej maści plebanom i ich poplecznikom
Dodano: 17.01.2019 09:04    Przez: ~Erwin
Do -leśnika - użyłeś niewłaściwych argumentów, każdy obywatel winien być równy wobec prawa zgodnie z konstytucją !!! płacić podatki- plebani nie płacą podatków z wszystkich swych dochodów !!!Różnego rodzaju fanatycy religijni decydenci to im umożliwiają !!!! Byłbym za zwiększeniem przywileji gdyby przedstawili certyfikat ,że cokolwiek wiedzą o życiu pozagrobowym !!! Na podstawie rozporządzenia są zatrudniani w oświacie , dlatego rodzi się społeczne oburzenie przeciw finansowaniu kościołów (szczególnie katolickiego) przez państwo !!! Zapytaj się ich dlaczego nie startują w wyborach do samorządów ?? W historii piastowali różne stanowiska !!!Bardzo dobrze wiedzą ,że nie posiadają autorytetu w społeczeństwie- mają największy udział procentowy zboczeń seksualnych w tej grupie społecznej !!!
Dodano: 17.01.2019 12:51    Przez: ~Mundek
Wiedza jaką serwują katecheci na lekcjach religii to bajki, mity i różnego rodzaju wymysły nie poparte żadnymi dowodami. Historia pokazała ,że wiedza chrześcijańska - religijna zaszkodziła niejednemu, przykładów bardzo wiele np.wojny religijne, brak logicznego obiektywnego myślenia wierzących czy brak tolerancji do drugiej inaczej myślącej osoby , co potwierdza np. powyższy komentarz Leśnika itp. itd. Jako podatnik nie życzę sobie, by podatki moje były zjadane przez kler !!!np. na utrzymanie różnego rodzaju kurtyzan.
Dodano: 17.01.2019 16:51    Przez: ~Mundek

KOMENTARZE

Skąd się wzięła nazwa miejscowości Licheń ?
Dodano: 16.01.2019 11:50    Przez: ~Licho
Czyżby plebani chcą Go uznać za świętego !??? Osobiście jestem przeciw !!!
Dodano: 16.01.2019 12:21    Przez: ~Mundek
Oddzielić państwo od kościoła,opodatkować wszystkich księży.
Dodano: 17.01.2019 08:59    Przez: ~Koninianka
Jestem za !!!! Tak trzymać i nie popuszczać !!! nawet różnej maści plebanom i ich poplecznikom
Dodano: 17.01.2019 09:04    Przez: ~Erwin
Sama sobie zaprzeczasz. Przecież opodatkowanie księży stoi w jwnej sprzeczności z rozdziałem Kościoła i Państwa. Czy uważasz, że dziś nie ma rozdziału Kościoła i Państwa? Widziałaaś gdzieś księdza w roli radnego, posła, wójta, czy burmistrza?Wreszcie czymże jest Koścół? Stanowią go Polacy w 90% ochrzczeni. Domniemam, że członkiem Kościoła jesteś także i ty, choć zapewne w roli owieczki mocno zagubionej.
Dodano: 17.01.2019 09:30    Przez: ~Leśnik
Do -leśnika - użyłeś niewłaściwych argumentów, każdy obywatel winien być równy wobec prawa zgodnie z konstytucją !!! płacić podatki- plebani nie płacą podatków z wszystkich swych dochodów !!!Różnego rodzaju fanatycy religijni decydenci to im umożliwiają !!!! Byłbym za zwiększeniem przywileji gdyby przedstawili certyfikat ,że cokolwiek wiedzą o życiu pozagrobowym !!! Na podstawie rozporządzenia są zatrudniani w oświacie , dlatego rodzi się społeczne oburzenie przeciw finansowaniu kościołów (szczególnie katolickiego) przez państwo !!! Zapytaj się ich dlaczego nie startują w wyborach do samorządów ?? W historii piastowali różne stanowiska !!!Bardzo dobrze wiedzą ,że nie posiadają autorytetu w społeczeństwie- mają największy udział procentowy zboczeń seksualnych w tej grupie społecznej !!!
Dodano: 17.01.2019 12:51    Przez: ~Mundek
Mundek, jesteś chyba kolejną pogubioną owieczką. Proponuję abyś naprawę Kościoła zaczął od siebie. Swoją drogą, że najwięcej recept naprawy mają ci, którym nieśpieszno do kościoła. Jako prawowity parafianin nie życzę sobie aby moje datki na koścół miały być jeszcze opodatkowane. Co do obecności lekcji religii w szkole, to nie uważaam aby wiedza z tego zakresu miałaby komuś zaszkodzić.
Dodano: 17.01.2019 15:30    Przez: ~Leśnik
Wiedza jaką serwują katecheci na lekcjach religii to bajki, mity i różnego rodzaju wymysły nie poparte żadnymi dowodami. Historia pokazała ,że wiedza chrześcijańska - religijna zaszkodziła niejednemu, przykładów bardzo wiele np.wojny religijne, brak logicznego obiektywnego myślenia wierzących czy brak tolerancji do drugiej inaczej myślącej osoby , co potwierdza np. powyższy komentarz Leśnika itp. itd. Jako podatnik nie życzę sobie, by podatki moje były zjadane przez kler !!!np. na utrzymanie różnego rodzaju kurtyzan.
Dodano: 17.01.2019 16:51    Przez: ~Mundek
Mundek. Nienawiść i zacietrzewienie ideologiczne utrudnia ci logiczne myślenie. Widzę, że polemika z Tobą jest stratą czasu. Tym niemniej życzę Tobie jak najlepiej. Oby przykład Szawła spod Damaszku, któremu dana była łaska przejrzenia na oczy stała się i Twoim udziałem.
Dodano: 17.01.2019 20:20    Przez: ~Leśnik
Do wysłuchania:"Po tym zabójstwie przestałem wierzyć w Boga". Czy to księża zabili Roberta Wójtowicza? [Podcast]