Dzisiaj jest czwartek 25 kwietnia 2019, imieniny: Jarosława, Marka, Elwiry WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (19925) SPORT FORUM FIRMY (5330) PRACA (59) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
21 / 14oC
Jutropogoda
23 / 18oC
Pojutrzepogoda
22 / 10oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Puchar Polski: 90 minut nie wystarczyło, w dogrywc ... (19)Ślesin. 70 zespołów na jubileuszowych "Tańczących ... (5)

Potrzebujemy informacji a nie dworskiej kroniki z czasów Gierka

KONIN JEST NASZ

Dodano: 18.01.2019 19:22

Koniński Informator Samorządowy (KIS) nie będzie się już ukazywał co miesiąc, a jego formuła zostanie zmieniona. To dobra wiadomość i miejmy nadzieję, że zapowiada zmianę polityki informacyjnej miasta.

Do tej pory większość miejskich pieniędzy, które powinny wspierać promocję Konina, służyła poprawianiu wizerunku poprzedniego prezydenta w oczach mieszkańców miasta. Konkretne sumy podałem w artykule „150 tys. zł kosztuje nas... pochwała rządów prezydenta Konina”.

Koniński Informator Samorządowy był owej pochwały prezydenta przykładem szczególnym. Wydawane na papierze kredowym kilkustronicowe pisemko, ozdobione kolorowymi zdjęciami miejskich notabli podczas przecinania wstęg i innych tego typu zajęć (jak na załączonej ilustracji), bardziej przypominało dworską kronikę z epoki Edwarda Gierka, niż informator.

Tymczasem mieszkańcom potrzebna jest przede wszystkim rzetelna informacja o tym, co i dlaczego dzieje się w Koninie oraz jakie są plany władz miasta. Bez tej wiedzy nie ma mowy o zaufaniu, tak bardzo nadwyrężonym przez poprzednią ekipę. Pustka informacyjna nie znosi próżni, więc ludzie zapełniają ją spekulacjami, domysłami, a wreszcie plotkami. To dlatego rzetelna polityka informacyjna potrzebna jest również nowym władzom Konina.

Nie wiem, jak ją sobie wyobrażają, być może rzeczniczkę prasową wesprze Biuro Prezydenta, bo potrzeby są naprawdę duże. I dlatego urząd powinien sam przygotowywać informacje na temat każdego istotniejszego wydarzenia i problemu oraz realizowanych inwestycji, zanim jeszcze zwrócą się o to dziennikarze. Do tej pory było tak, że żurnalista musiał czasem odbyć sporo rozmów, zanim ustalił tak banalną rzecz, jak to, od kogo może się czegoś dowiedzieć na interesujący go temat. I bywa, że to internauta szybciej napisze coś konkretnego w komentarzach, niż zdoła ustalić to dziennikarz. Inna sprawa, że internauta nie musi niczego sprawdzać – wystarczy, że napisze, co wie. Tak właśnie rodzi się plotka.

Najprościej byłoby utworzyć Biuro Prasowe. I wcale nie trzeba zatrudniać nowych ludzi, bo nigdzie w Koninie nie pracuje tylu byłych dziennikarzy jak w Urzędzie Miejskim. Spokojnie starczyłoby ich na obsłużeniu przynajmniej dwóch redakcji.

W 2014 roku wydanie dwunastu numerów Konińskiego Informatora Samorządowego kosztowało nas 32 tys. zł, w późniejszych latach już nieco mniej. Na gazetkę można się było natknąć w budynku Urzędu Miejskiego lub Miejskiej Biblioteki Publicznej i jej filiach. Podobno była też wrzucana do skrzynek pocztowych, ale do mojej na przykład jeszcze nigdy nie trafiła. I, jak sądzę, większość koninian nie ma nawet pojęcia o istnieniu tego wydawnictwa.

Teraz Koniński Informator Samorządowy będzie się ukazywał, jak poinformował naszą redakcję Rafał Duchniewski, kierownik Biura Prezydenta Konina, raz na kwartał, a jego formuła zostanie radykalnie zmieniona. Miejmy nadzieję, że czasy dworskich kronik z minionej epoki minęły już w Koninie bezpowrotnie.

Robert Olejnik

koninjestnasz@portal.lm.pl

  • 1547906085-13ejnx-kis1b.jpeg

autor: Robert Olejnik
e-mail: r.olejnik@redakcja.lm.pl, tel. 730 000 130

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

POPULARNE KOMENTARZE

Ja się pytam: Gdzie są merytoryczne odpowiedzi Pani Anety Wanjas oraz Laury na sugestie autora tego artykułu ?!? Dodam, że wpisy wysoko plusowane. Panie Tomaszu, co to za usuwanie postów niewygodnych dla Pana i nie po Pana myśli? To ma być wg Pana wolność wypowiedzi?!? Ile można znaleźć na tym portalu jadu i hejtu-nie usuwacie tego ale jeżeli ktoś skrytykuje Waszą pracę (pisząc konkretnie dlaczego to robi), te posty giną bezpowrotnie.
Dodano: 19.01.2019 04:18    Przez: ~Agnieszka
A gdzie się podział wpis i odpowiedź Pani Rzecznik??? Udzieliła wyczerpującej i rzeczowej odpowiedzi podpisując się własnym imieniem i nazwiskiem. Brawo za otwartość i odwagę Pani Aneto. Nie było tam ani wulgaryzmów ani niczego za zasługiwałoby na usunięcie. Dlaczego lm.pl usunął cały ten wątek???
Dodano: 19.01.2019 08:26    Przez: ~-dlaczego?
Do Laura. Podaj kilka pozytywów pracy naszych "włodarzy".
Dodano: 18.01.2019 21:25    Przez: ~Ja
Jeżeli urząd ma przygotowywać informacje, to za co "dziennikarze" chcą brać pieniądze? Praktyka pokazuje, że jeśli otrzymujecie tekst z jakiejkolwiek instytucji, to go przedrukowujecie. Często autora nie podacie, bo by od razu było widać, że to nie wasza praca.
Dodano: 19.01.2019 01:07    Przez: ~Tom
popieram - moje były kasowane nie zawsze ze względu na treść,lecz często wystarczył podpis....
Dodano: 19.01.2019 06:16    Przez: ~zx

KOMENTARZE

Szanowny redaktor nie podał po za krytyką jak było, jak teraz będzie KIS rozprowadzane ??? więcej zaangażowania w wykonywane obowiązki P. R.Olejnik- informacja winna być pełna !!!
Dodano: 18.01.2019 19:36    Przez: ~Kali
A co to ma do rzeczy?!
Dodano: 18.01.2019 19:48    Przez: ~???
karły moralne zaciemniaja prawde i fakty, tylko prawda jest ciekawa i przezyje karły znalazły nienawiść by stygmazować prawde.Jak złodziej jest tu czy tam to tego nic nie zaciemni zawsze zostanie złodziejem.
Dodano: 18.01.2019 21:25    Przez: ~Alo
Hmmm, "redaktorowi" jakoś nie przeszkadzało pobierać pensję z artykułów sponsorowanych przez koniński UM
Dodano: 18.01.2019 22:54    Przez: ~Wiem
Konin jest nasz. Czyli czyj? Może to Pan Redaktor wyjaśni. Ludzi , frustratów którzy nie potrafią się przebić w wyborach? Pan to sprecyzuje.
Dodano: 18.01.2019 23:00    Przez: ~Leon z Niesłusza
Zawsze żyliście ze szczucia i hejtu, Olejnik usuwasz komentarze a w internecie nic nie ginie. Jesteście żałośni. Jeszcze w poniedziałek jako mieszkańcy Konina złożymy petycję do prezydenta Konina żeby z wami nie współpracował. To straszne czego się dopuszczacie.... Panie Olejnik.... w takim chwilach siać nienawiść.... no po prostu szok
Dodano: 19.01.2019 18:54    Przez: ~Danuta
Pani Danuto, czy w takiej chwili wypada tak się nawalić, żeby nie zauważyć, który artykuł się komentuje?! Bo gdzie w tym tekście dopatrzyła się pani "siania nienawiści"?!!!
Dodano: 19.01.2019 19:56    Przez: ~Jaś
Zmiany nowej władzy to spotkanie Kierownictwa raz w miesiącu zamiast raz w tygodniu a teraz gazetka kwartalnie zamiast miesięcznie. Będzie wolniej i mniej? Może by tak Rada Miasta pomyslala o mniejszych wynagrodzeniach?
Dodano: 19.01.2019 20:37    Przez: ~Oszczędności
Zmienia się świadomość, zmieniają się poglądy, to naturalne i każdy to robi. Problemem jest natomiast kwota za jaką wielu zmienia lub zmieni poglądy. Mówią, że każdy ma swoją cenę.
Dodano: 20.01.2019 13:17    Przez: ~autocenzura
Gdy większość ogląda kondukt żałobny... ten skrobie...
Dodano: 18.01.2019 19:37    Przez: ~Eh
Wielu ludzi musi pracować, kiedy inni mogą sobie pozwolić na oglądanie telewizji!
Dodano: 18.01.2019 19:48    Przez: ~:(
Bez przesady.Jaka większość
Dodano: 18.01.2019 21:09    Przez: ~ach
avatar Ten jadowity człowiek nie odpuści sobie nawet w dniu żałoby narodowej. Jakby nie mógł poczekać na poniedziałku. Pomijając, że Pani Wanjas zabiła go argumentami.
Dodano: 18.01.2019 20:33    Przez: Urlich von Jungingen
avatar To jest zwyczajna nikczemność. olejnik odpowiedział pokrętnie na wpis Pani Wanjas po czym w minutę wpis Pani Wanjas jak i olejnika zniknęły, najpewniej zostały usunięte.
Dodano: 18.01.2019 21:48    Przez: Urlich von Jungingen
Ale gdzie ty, Krzyżak, jad wyczytałeś? Chłop chwali obecną władzę, jakby mu etat dali, a ty cięgiem niezadowolony!
Dodano: 19.01.2019 00:44    Przez: ~Jurand
Naprawdę nawet w takiej chwili nie mógł się Pan powstrzymać? Tak trudno Panie Olejnik o odrobinę refleksji, zadumy czy zwykłej ludzkiej przyzwoitości. Dziwię się, że są tacy, którzy nazywają to co Pan robi dziennikarstwem.
Dodano: 18.01.2019 21:09    Przez: ~Nina
Chłop prawdę piszę. ...i jest nie wygodny ludzie na wojnie giną, dzieci nie mają co jeść na świecie górnicy giną dzieci giną itp i nikt nie pomaga aaaa jeszcze samotne żony i dzieci zostawiają i co???? Do czego zmierzamy?
Dodano: 18.01.2019 23:38    Przez: ~Pomyślmy
Do Laura. Podaj kilka pozytywów pracy naszych "włodarzy".
Dodano: 18.01.2019 21:25    Przez: ~Ja
To, że czyjeś działania nie podobają się Tobie personalnie,nie oznacza że są one złe. Nie wiesz jakie działania są pozytywne bo Olejnik Ci o nich nie napisze
Dodano: 18.01.2019 21:42    Przez: ~Ty
Jak będzie chciał to napisze.Popieram Pana Olejnik
Dodano: 18.01.2019 21:47    Przez: ~ola
do Ola. To nie chodzi o to, że jak się Panu zechce to opisze. Dziennikarze powinni być obiektywni.
Dodano: 19.01.2019 09:45    Przez: ~Gość+
to niech błędów nie robią, i tematów dla redaktora to nie będzie pisał bo o czym?
Dodano: 18.01.2019 22:27    Przez: ~ela
Pogubieni są?
Dodano: 18.01.2019 23:32    Przez: ~Jaźwiec
Jeżeli urząd ma przygotowywać informacje, to za co "dziennikarze" chcą brać pieniądze? Praktyka pokazuje, że jeśli otrzymujecie tekst z jakiejkolwiek instytucji, to go przedrukowujecie. Często autora nie podacie, bo by od razu było widać, że to nie wasza praca.
Dodano: 19.01.2019 01:07    Przez: ~Tom
To dla urzędu chyba lepiej, jeśli dziennikarze wrzucą żywcem przez nich przygotowany tekst. Trudno o lepszą drogę rozpowszechniania własnych informacji!
Dodano: 19.01.2019 12:44    Przez: ~:)
Ja się pytam: Gdzie są merytoryczne odpowiedzi Pani Anety Wanjas oraz Laury na sugestie autora tego artykułu ?!? Dodam, że wpisy wysoko plusowane. Panie Tomaszu, co to za usuwanie postów niewygodnych dla Pana i nie po Pana myśli? To ma być wg Pana wolność wypowiedzi?!? Ile można znaleźć na tym portalu jadu i hejtu-nie usuwacie tego ale jeżeli ktoś skrytykuje Waszą pracę (pisząc konkretnie dlaczego to robi), te posty giną bezpowrotnie.
Dodano: 19.01.2019 04:18    Przez: ~Agnieszka
popieram - moje były kasowane nie zawsze ze względu na treść,lecz często wystarczył podpis....
Dodano: 19.01.2019 06:16    Przez: ~zx
Aga moje merytoryczne wpisy też usuwali. Szczególnie te krytykujące lewactwo
Dodano: 19.01.2019 10:48    Przez: ~Asssss
tak z ciekawości...kogo określałeś mianem lewaka ?
Dodano: 19.01.2019 11:58    Przez: Julian
To fakt redaktorzy LM-u usuwają merytoryczne komentarze krytykujące ludzi lewicy i Żydów.
Dodano: 19.01.2019 15:48    Przez: ~Cenzura
A gdzie się podział wpis i odpowiedź Pani Rzecznik??? Udzieliła wyczerpującej i rzeczowej odpowiedzi podpisując się własnym imieniem i nazwiskiem. Brawo za otwartość i odwagę Pani Aneto. Nie było tam ani wulgaryzmów ani niczego za zasługiwałoby na usunięcie. Dlaczego lm.pl usunął cały ten wątek???
Dodano: 19.01.2019 08:26    Przez: ~-dlaczego?
Bo autor zmienił swój tekst, wydaje mi się, że inaczej wyglądał fragment o pracy urzędu, do którego odniosła się rzecznik.
Dodano: 19.01.2019 09:03    Przez: ~aaa
avatar A to tak można zmieniać teks za każdym razem, kiedy ktoś obnaży jego słabe punkty? Co to jest praca zbiorowa? Zrobiłeś artykuł na kolanie to teraz się czerwień i zbieraj krytykę. W końcu olejnik tak chętnie wytyka błędy innym. Gdyby napisał do gazety to by odbierał je tym którzy już je kupili?
Dodano: 19.01.2019 09:30    Przez: Urlich von Jungingen
Czy mogę się dziś uchlać na wesoło?Nie będzie to "picie nienawiści"??
Dodano: 19.01.2019 09:52    Przez: ~foto_graf
1 z 3
123>>