Dzisiaj jest wtorek 20 sierpnia 2019, imieniny: Bernarda, Sobiesława, Samuela WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (19027) SPORT FORUM FIRMY (5346) PRACA (65) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
19 / 19oC
Jutropogoda
17 / 14oC
Pojutrzepogoda
21 / 16oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Rozczarowujący remis Górnika. Punkt, który nie daj ... (0)Od patyka do koszyka, czyli warsztaty wikliniarski ... (0)

Jak do walki o ziemię proboszcz Gosławic upiory zaangażował

KONIŃSKIE WSPOMNIENIA

Dodano: 20.01.2019 00:34

Szczegółowe i niezwykle barwne opowieści proboszcza Andrzeja Liszkowskiego z Gosławic o spotkaniach z duchem Konstantego Lubrańskiego to – według naukowców – epizod walki o ziemię, jaką w tamtych czasach szlachta toczyła z duchowieństwem.

W jaki sposób duch miałby pomóc księdzu w odzyskaniu źródeł dochodu, zagrabionych przez możnowładcę? Wiele wyjaśniają już same zeznania duchownego (więcej na ten temat w artykule: „Do sypialni proboszcza Liszkowskiego weszli w lwich maskach”), któremu zjawa Konstantego Lubrańskiego miała się jakoby przyznać do zniszczenia dokumentów z XV i XVI wieku, potwierdzających nadanie plebanom i mansjonarzom dochodów („role, ogrody i insze fundusze im odebrałem, murowane kolegium mansjonarskie rozwaliłem, mansjonarzów alienowałem”).

Dach kościoła się zapadł

Skutki tych działań były katastrofalne, bowiem utrata majątku fundacyjnego spowodowała takie zubożenie parafii i kościoła, że stał się on w tym czasie filią sąsiednich parafii w Licheniu i Morzysławiu, a po utracie dachu podczas szwedzkiego potopu, opustoszała świątynia popadła w ruinę.

W świetle powyższych faktów determinacja księdza Liszkowskiego staje się bardziej zrozumiała. Jego intencje wyjaśnia chyba wystarczająco ta część jego zeznań z 1768 roku, w której opowiada, jak duch Konstantego Lubrańskiego podał mu dokładne informacje, gdzie ma szukać dokumentów o owych przywilejach świadczących, co proboszcz skrupulatnie zanotował. Czym, skoro był w piżamie? Ano kredą, którą wyjął z... „kieszonki kaftanika, z którym zwykłem być sypiać”! Jeden z zaginionych dokumentów, przywilej Jana Licheńskiego „bez wszelkiej trudności” wkrótce też został odnaleziono w „kancelaryi grodzkiej w Koninie”. Ponieważ sporządzono go pismem gotyckim, Józef Łącki, ówczesny właściciel majątku Gosławice, specjalnie sprowadził z Poznania urzędnika, który go odczytał i sporządził odpis. Dzięki temu gosławski proboszcz odzyskał należne mu dochody, a sytuacja materialna parafii znacząco się poprawiła: kościół wyremontowano, oszklono na nowo okna, naprawiono dachy oraz wyposażono od nowa jego wnętrze.

Walka o ziemię

Parafia w Gosławicach nie była wcale wyjątkiem, bo – jak pisze Witold Maisel, który przygotował rzeczone zeznania do publikacji w Roczniku Konińskim (nr 6 z 1978 r.) – „szlachta widziała w duchowieństwie konkurentów do ziemi i do dochodów z niej płynących”, co było jednym z powodów „szerzenia się wśród niej w XVI wieku reformacji, a także uchwalania przez sejm konstytucji, mających zapobiegać dalszemu przechodzeniu ziemi w ręce Kościoła.” Walka o ziemię z Kościołem przybierała niejednokrotnie formy bardzo brutalne, czego Gosławice są dobrą ilustracją.

następna
strona 1/2

autor: Robert Olejnik
e-mail: r.olejnik@redakcja.lm.pl, tel. 730 000 130

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

POPULARNE KOMENTARZE

A co jest nie tak w tym tytule?
Dodano: 20.01.2019 09:02    Przez: ~jaś
Należy podziękować Panu dziennikarzowi , za tak ambitny, przemyślany artykuł !!!!Nie wyobrażam sobie funkcjonowania LM bez Pana !!! Tak trzymać i nie popuszczać !! nawet koleżankom i kolegom dziennikarzom, twórcom
Dodano: 20.01.2019 09:54    Przez: ~Erwin
Panie Olejnik dziękuję za wspaniałe artykuły.Najlepszy dziennikarzu na tym portalu !!!Proszę o więcej.
Dodano: 20.01.2019 10:02    Przez: ~jolka
W sensie czy mózg wyprany przez którąś z setek religii > ? A to trzeba być ,,religijny ,, aby mieć intencje i zamiary ? Rozumiem ,że ty słuchasz księdza jak masz żyć ? To gratulacje .
Dodano: 20.01.2019 09:43    Przez: ~kosmos
Nie męcz się, chłopie, jeśli to dla ciebie za trudne, nie zmuszaj się do niczego. Poczytaj Plotka albo Super Express - tam na pewno wszystko zrozumiesz.
Dodano: 20.01.2019 13:38    Przez: ~☺

KOMENTARZE

Panien nie było ,to i pokuty brak ?, każdy w zamku bez dużej kasy oszaleje ,no i bez bzykania ,dzieci , rodziny . -poprosił ,,bym'' o poradę w konfesjonale ,choć odejście angoli od papiestwa ,to marzenie raju ?. ....
Dodano: 20.01.2019 01:11    Przez: ~L
Szybko napisany arykulik ale co sie dziwić jak w sali grzejnik zakrecony po 34% podwyzkach za ogrzewanie a wlodarz miasta chodzi sobie uśmiechnięty i zadowolony
Dodano: 20.01.2019 18:18    Przez: ~Up
te tytuły artykułów to nie do ładu ni do składu... po co to popisywanie?
Dodano: 20.01.2019 04:20    Przez: ~GC
A co jest nie tak w tym tytule?
Dodano: 20.01.2019 09:02    Przez: ~jaś
Panie Olejnik, a Pan jest wierzący? Może łatwiej Pana intencje i zamiary odczytamy?
Dodano: 20.01.2019 09:39    Przez: ~pytam
W sensie czy mózg wyprany przez którąś z setek religii > ? A to trzeba być ,,religijny ,, aby mieć intencje i zamiary ? Rozumiem ,że ty słuchasz księdza jak masz żyć ? To gratulacje .
Dodano: 20.01.2019 09:43    Przez: ~kosmos
~jaś - strasznie słabe te tytuły albo elokwencja taka płytka, bajkowa jak u dziecka 6 letniego "za górami za lasami był kolorowy smok jaki?" dziennikarstwo w obecnych czasach widać jest niskich lotów........
Dodano: 20.01.2019 12:44    Przez: ~GC
Nie męcz się, chłopie, jeśli to dla ciebie za trudne, nie zmuszaj się do niczego. Poczytaj Plotka albo Super Express - tam na pewno wszystko zrozumiesz.
Dodano: 20.01.2019 13:38    Przez: ~☺
"nie do ładu ni do składu" - i już wiemy, że mamy do czynienia z idiotą
Dodano: 20.01.2019 15:52    Przez: ~r
~r widać kto ubliża bo nie potrafi dyskutować
Dodano: 20.01.2019 16:33    Przez: ~do ~r
jak się nie rozumie co się czyta to trzeba po nauki wrócić do szkoły
Dodano: 20.01.2019 18:00    Przez: ~jolka
Należy podziękować Panu dziennikarzowi , za tak ambitny, przemyślany artykuł !!!!Nie wyobrażam sobie funkcjonowania LM bez Pana !!! Tak trzymać i nie popuszczać !! nawet koleżankom i kolegom dziennikarzom, twórcom
Dodano: 20.01.2019 09:54    Przez: ~Erwin
Ciekawe co za geniusze tak minusują pochwały pod adresem autora? Pewnie polityczne oszołomy, które nie mogą pogodzić się z przegraną pewnego pana...
Dodano: 20.01.2019 15:36    Przez: ~R
A tu się mylisz kolego i jesteś w wielkim błędzie
Dodano: 20.01.2019 17:29    Przez: ~jolka
Panie Olejnik dziękuję za wspaniałe artykuły.Najlepszy dziennikarzu na tym portalu !!!Proszę o więcej.
Dodano: 20.01.2019 10:02    Przez: ~jolka
Sam sobie miodzisz pisząc sobie pochwały 😂😂😂
Dodano: 20.01.2019 20:38    Przez: ~patrzę
Parzę czy jak tam do lekarza się udaj coby nie było za późno
Dodano: 20.01.2019 22:23    Przez: ~jolka
Pan ci wybaczy tę zapiekłość Adrian
Dodano: 20.01.2019 10:48    Przez: ~modlitewnik
Olejnik do kościoła,a nie siedzisz i cenzurujesz.
Dodano: 20.01.2019 11:49    Przez: ~etam
Aha,Olejnik udaje,że jest w kościele.
Dodano: 20.01.2019 12:35    Przez: ~pfff
Ciekawe, a nawet bardzo, czy Pan Olejnik chodzi do kościoła i czy jest wierzący ?
Dodano: 20.01.2019 18:04    Przez: ~To jest bardzo ważne
Pan Redaktor jest wierzący, wierzy, że Boga nie ma.
Dodano: 21.01.2019 12:19    Przez: ~Przykre to
nic nie zrozumiałem