Dzisiaj jest niedziela 17 lutego 2019, imieniny: Donata, Łukasza, Zbigniewa WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (20959) SPORT FORUM FIRMY (5292) PRACA (78) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
2 / 4oC
Jutropogoda
8 / 3oC
Pojutrzepogoda
8 / 5oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Zamiast klas lekcyjnych, mieszkania. Inwestycja w ... (6)Młodzież III LO w Koninie w finale Turnieju Debat ... (16)

Jak do walki o ziemię proboszcz Gosławic upiory zaangażował

KONIŃSKIE WSPOMNIENIA

Dodano: 20.01.2019 00:34

Szczegółowe i niezwykle barwne opowieści proboszcza Andrzeja Liszkowskiego z Gosławic o spotkaniach z duchem Konstantego Lubrańskiego to – według naukowców – epizod walki o ziemię, jaką w tamtych czasach szlachta toczyła z duchowieństwem.

W jaki sposób duch miałby pomóc księdzu w odzyskaniu źródeł dochodu, zagrabionych przez możnowładcę? Wiele wyjaśniają już same zeznania duchownego (więcej na ten temat w artykule: „Do sypialni proboszcza Liszkowskiego weszli w lwich maskach”), któremu zjawa Konstantego Lubrańskiego miała się jakoby przyznać do zniszczenia dokumentów z XV i XVI wieku, potwierdzających nadanie plebanom i mansjonarzom dochodów („role, ogrody i insze fundusze im odebrałem, murowane kolegium mansjonarskie rozwaliłem, mansjonarzów alienowałem”).

Dach kościoła się zapadł

Skutki tych działań były katastrofalne, bowiem utrata majątku fundacyjnego spowodowała takie zubożenie parafii i kościoła, że stał się on w tym czasie filią sąsiednich parafii w Licheniu i Morzysławiu, a po utracie dachu podczas szwedzkiego potopu, opustoszała świątynia popadła w ruinę.

W świetle powyższych faktów determinacja księdza Liszkowskiego staje się bardziej zrozumiała. Jego intencje wyjaśnia chyba wystarczająco ta część jego zeznań z 1768 roku, w której opowiada, jak duch Konstantego Lubrańskiego podał mu dokładne informacje, gdzie ma szukać dokumentów o owych przywilejach świadczących, co proboszcz skrupulatnie zanotował. Czym, skoro był w piżamie? Ano kredą, którą wyjął z... „kieszonki kaftanika, z którym zwykłem być sypiać”! Jeden z zaginionych dokumentów, przywilej Jana Licheńskiego „bez wszelkiej trudności” wkrótce też został odnaleziono w „kancelaryi grodzkiej w Koninie”. Ponieważ sporządzono go pismem gotyckim, Józef Łącki, ówczesny właściciel majątku Gosławice, specjalnie sprowadził z Poznania urzędnika, który go odczytał i sporządził odpis. Dzięki temu gosławski proboszcz odzyskał należne mu dochody, a sytuacja materialna parafii znacząco się poprawiła: kościół wyremontowano, oszklono na nowo okna, naprawiono dachy oraz wyposażono od nowa jego wnętrze.

Walka o ziemię

Parafia w Gosławicach nie była wcale wyjątkiem, bo – jak pisze Witold Maisel, który przygotował rzeczone zeznania do publikacji w Roczniku Konińskim (nr 6 z 1978 r.) – „szlachta widziała w duchowieństwie konkurentów do ziemi i do dochodów z niej płynących”, co było jednym z powodów „szerzenia się wśród niej w XVI wieku reformacji, a także uchwalania przez sejm konstytucji, mających zapobiegać dalszemu przechodzeniu ziemi w ręce Kościoła.” Walka o ziemię z Kościołem przybierała niejednokrotnie formy bardzo brutalne, czego Gosławice są dobrą ilustracją.

następna
strona 1/2

autor: Robert Olejnik
e-mail: r.olejnik@redakcja.lm.pl, tel. 730 000 130

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.

POPULARNE KOMENTARZE

A co jest nie tak w tym tytule?
Dodano: 20.01.2019 09:02    Przez: ~jaś
Należy podziękować Panu dziennikarzowi , za tak ambitny, przemyślany artykuł !!!!Nie wyobrażam sobie funkcjonowania LM bez Pana !!! Tak trzymać i nie popuszczać !! nawet koleżankom i kolegom dziennikarzom, twórcom
Dodano: 20.01.2019 09:54    Przez: ~Erwin
Panie Olejnik dziękuję za wspaniałe artykuły.Najlepszy dziennikarzu na tym portalu !!!Proszę o więcej.
Dodano: 20.01.2019 10:02    Przez: ~jolka
W sensie czy mózg wyprany przez którąś z setek religii > ? A to trzeba być ,,religijny ,, aby mieć intencje i zamiary ? Rozumiem ,że ty słuchasz księdza jak masz żyć ? To gratulacje .
Dodano: 20.01.2019 09:43    Przez: ~kosmos
Nie męcz się, chłopie, jeśli to dla ciebie za trudne, nie zmuszaj się do niczego. Poczytaj Plotka albo Super Express - tam na pewno wszystko zrozumiesz.
Dodano: 20.01.2019 13:38    Przez: ~☺

KOMENTARZE

Panien nie było ,to i pokuty brak ?, każdy w zamku bez dużej kasy oszaleje ,no i bez bzykania ,dzieci , rodziny . -poprosił ,,bym'' o poradę w konfesjonale ,choć odejście angoli od papiestwa ,to marzenie raju ?. ....
Dodano: 20.01.2019 01:11    Przez: ~L
Szybko napisany arykulik ale co sie dziwić jak w sali grzejnik zakrecony po 34% podwyzkach za ogrzewanie a wlodarz miasta chodzi sobie uśmiechnięty i zadowolony
Dodano: 20.01.2019 18:18    Przez: ~Up
te tytuły artykułów to nie do ładu ni do składu... po co to popisywanie?
Dodano: 20.01.2019 04:20    Przez: ~GC
A co jest nie tak w tym tytule?
Dodano: 20.01.2019 09:02    Przez: ~jaś
Panie Olejnik, a Pan jest wierzący? Może łatwiej Pana intencje i zamiary odczytamy?
Dodano: 20.01.2019 09:39    Przez: ~pytam
W sensie czy mózg wyprany przez którąś z setek religii > ? A to trzeba być ,,religijny ,, aby mieć intencje i zamiary ? Rozumiem ,że ty słuchasz księdza jak masz żyć ? To gratulacje .
Dodano: 20.01.2019 09:43    Przez: ~kosmos
~jaś - strasznie słabe te tytuły albo elokwencja taka płytka, bajkowa jak u dziecka 6 letniego "za górami za lasami był kolorowy smok jaki?" dziennikarstwo w obecnych czasach widać jest niskich lotów........
Dodano: 20.01.2019 12:44    Przez: ~GC
Nie męcz się, chłopie, jeśli to dla ciebie za trudne, nie zmuszaj się do niczego. Poczytaj Plotka albo Super Express - tam na pewno wszystko zrozumiesz.
Dodano: 20.01.2019 13:38    Przez: ~☺
"nie do ładu ni do składu" - i już wiemy, że mamy do czynienia z idiotą
Dodano: 20.01.2019 15:52    Przez: ~r
~r widać kto ubliża bo nie potrafi dyskutować
Dodano: 20.01.2019 16:33    Przez: ~do ~r
jak się nie rozumie co się czyta to trzeba po nauki wrócić do szkoły
Dodano: 20.01.2019 18:00    Przez: ~jolka
Należy podziękować Panu dziennikarzowi , za tak ambitny, przemyślany artykuł !!!!Nie wyobrażam sobie funkcjonowania LM bez Pana !!! Tak trzymać i nie popuszczać !! nawet koleżankom i kolegom dziennikarzom, twórcom
Dodano: 20.01.2019 09:54    Przez: ~Erwin
Ciekawe co za geniusze tak minusują pochwały pod adresem autora? Pewnie polityczne oszołomy, które nie mogą pogodzić się z przegraną pewnego pana...
Dodano: 20.01.2019 15:36    Przez: ~R
A tu się mylisz kolego i jesteś w wielkim błędzie
Dodano: 20.01.2019 17:29    Przez: ~jolka
Panie Olejnik dziękuję za wspaniałe artykuły.Najlepszy dziennikarzu na tym portalu !!!Proszę o więcej.
Dodano: 20.01.2019 10:02    Przez: ~jolka
Sam sobie miodzisz pisząc sobie pochwały 😂😂😂
Dodano: 20.01.2019 20:38    Przez: ~patrzę
Parzę czy jak tam do lekarza się udaj coby nie było za późno
Dodano: 20.01.2019 22:23    Przez: ~jolka
Pan ci wybaczy tę zapiekłość Adrian
Dodano: 20.01.2019 10:48    Przez: ~modlitewnik
Olejnik do kościoła,a nie siedzisz i cenzurujesz.
Dodano: 20.01.2019 11:49    Przez: ~etam
Aha,Olejnik udaje,że jest w kościele.
Dodano: 20.01.2019 12:35    Przez: ~pfff
Ciekawe, a nawet bardzo, czy Pan Olejnik chodzi do kościoła i czy jest wierzący ?
Dodano: 20.01.2019 18:04    Przez: ~To jest bardzo ważne
Pan Redaktor jest wierzący, wierzy, że Boga nie ma.
Dodano: 21.01.2019 12:19    Przez: ~Przykre to
nic nie zrozumiałem