Dzisiaj jest środa 19 czerwca 2019, imieniny: Gerwazego, Protazego, Borzysława WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (20114) SPORT FORUM FIRMY (5338) PRACA (61) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
23 / 20oC
Jutropogoda
28 / 19oC
Pojutrzepogoda
22 / 15oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Puchar Polski wraca do Konina! Medyk wygrywa po ra ... (12)Konin. Na warsztatach pracowali nad nową strategią ... (9)

Tomisławice. Decyzja wójta – ważna. Ekolodzy nie składają broni

Dodano: 23.01.2019 20:22

W Tomisławicach będą dalej wydobywać węgiel. Samorządowe Kolegium Odwoławcze odmówiło stwierdzenia nieważności decyzji środowiskowej wójta gminy Wierzbinek z 2007 roku.

Dokument ten dał zielone światło do eksploatacji węgla w ramach odkrywki Tomisławice. Zdaniem ekologów decyzja wójta została wydana w oparciu o nieaktualne dane.

Była to decyzja, która wzbudziła ogromny sprzeciw ze strony mieszkańców, ale także osób, które wiedzą jak prawidłowo powinny być takie decyzje wydawane. Decyzja została wydana z rażącym naruszeniem prawa – mówi Monika Sadkowska, z fundacji „Rozwój TAK, odkrywki NIE”. Mieszkańcy złożyli skargę do Samorządowego Kolegium Odwoławczego już w 2009 roku. Sąsiedztwo odkrywki daje się najbardziej we znaki rolnikom. Chodzi oczywiście o wysychanie pól i problemy z podlewaniem hodowanych roślin. – Robiąc biznes, pozwólmy prowadzić działalność także innym. Nie może tak być, że rolnikom zabiera się wodę. Jeżeli rolnikowi zabierze się wodę, to on musi zamknąć swoją produkcję. Nie da się produkować żywności bez wody. A to właśnie żywność powinna być strategicznym celem, a nie węgiel – mówi Piotr Krygier, który był niegdyś górnikiem pracującym w jednej z kopalni węgla kamiennego na Śląsku, a teraz prowadzi gospodarstwo w okolicy odkrywki Tomisławice.

Zdaniem ekologów decyzja środowiskowa wójta Wierzbinek z 2007 roku jest oparta na nieaktualnych modelach hydrologicznych oraz starych odwiertach. Sprawa trafiła najpierw do konińskiego SKO. Później była rozpatrywana m.in. przez Wojewódzki Sąd Administracyjny, Naczelny Sąd Administracyjny i trafiła znów do SKO. W międzyczasie problem badała Komisja Europejska. – W opinii Komisji Europejskiej czytamy, że nie ma ona żadnych wątpliwości, co do tego, że decyzja wójta Wierzbinka została wydana z rażącym naruszeniem prawa – mówi Monika Sadkowska.

Innego zdania jest konińskie SKO, które zabrało głos w sprawie po niemalże trzech latach jej rozpatrywania. – Odmawia się stwierdzenia nieważności decyzji wójta gminy Wierzbinek z uwagi na to, że nie zaistniały przesłanki wymienione w artykule 156. kodeksu postępowania administracyjnego do stwierdzenia nieważności tej decyzji – mówi prezes konińskiego SKO, Ryszard Knapkiewicz. Czy SKO wzięło pod uwagę opinię Komisji Europejskiej? – Myśmy nie otrzymali żadnej opinii. Dostaliśmy tylko krótkie wyjaśnienie, w którym Komisja Europejska nakazała państwu polskiemu dostosowanie się do obowiązujących przepisów. W ostatnim czasie prowadziliśmy korespondencję z Generalnym Dyrektorem Ochrony Środowiska, który wyjaśnił, że Komisja się pomału z tych swoich zaleceń wycofuje. Po wyjaśnieniach państwa polskiego Komisja Europejska zmieniła swój ton (…). To nie jest tak do końca, jak mówią ekolodzy – dodaje Ryszard Knapkiewicz.

Ekolodzy będą się odwoływać, a więc sprawa wróci z powrotem do sądu. Wiele na to wskazuje, że postępowanie rozwlecze się znów na kilka instancji i potrwa jeszcze przez kilka lat. Do czasu wydania ostatecznej i prawomocnej decyzji złoże w Tomisławicach może zostać... w całości wyeksploatowane.

Fot. Archiwum (P.Ordan) 

autor: Mateusz Krzesiński 

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

Czytaj więcej na temat:Tomisławice,   odkrywka,   ekolodzy,   SKO,   Wierzbinek wójt,  

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

POPULARNE KOMENTARZE

Pani Moni i innym ekoterrorystom juz nie przeszkadza, ze używają prad z wegla? Moze im odlaczyc energie elektryczna np na miesiac albo ze dwa i później ich zaputac o zdanie?
Dodano: 23.01.2019 20:39    Przez: ~Pn
Ja mieszkam w sąsiedztwie odkrywki kozarzew była kopalnia i ziemia rodziła nie było obniżenia plonów teraz jest tam jezioro i ziemia gorzej rodzi powód zmniejszenie ilości opadów na 5 lat jeden rok deszczowy prawda jest taka że kopalnia jest tu 60 parę lat i nagle jest be grupa 50 ekologów hamuje przynajmniej stagnacje regionu bo bez kopalni to mamy koniec Konina każdy z kandydatów na prezydenta miasta to mówił nie róbmy samozaorania bo z tego co wiem to kopalnia jeśli otworzy odkrywki ościsłowo dęby szlacheckie i piaski to ma węgla na blisko 40 lat
Dodano: 23.01.2019 21:38    Przez: ~Rolnik Kazimierz
Jeśli 8 % energii elektrycznej dostarczanej dla państwa to kpina a nie zakład to widać twój tok rozumowania Niemcy tylko czekaja na upadki polskich elektrowni i kopalni
Dodano: 23.01.2019 21:29    Przez: ~Tym
Są Tomisławice i będzie Oscisłowo
Dodano: 23.01.2019 21:20    Przez: ~Pin
A kto to jest Pani Monika Sadowska? No bez jaj - cytujecie Panią, która utrzymuje się z działalności nakierowanej na szkodzenie polskiej energetyce, pracując w organizacji sponsorowanej przez zagraniczne fundacje. Czemu portal LM cytuje tylko jedną stronę sporu? Rzetelność dziennikarska wymaga by przedstawiać racje obu stron. Zachowujecie się tak jakbyście byli nie portalem regionalnym a popierajacym działalność nastawioną na szkodzenie regionowi.
Dodano: 24.01.2019 08:28    Przez: ~Kuba G.

KOMENTARZE

No i prawidłowo, może powstanie kolejne sztuczne jezioro z czystą wodą a nie tym elektrownianym syfem zwanym gopło....
Dodano: 23.01.2019 20:38    Przez: ~ko3
Ja mieszkam w sąsiedztwie odkrywki kozarzew była kopalnia i ziemia rodziła nie było obniżenia plonów teraz jest tam jezioro i ziemia gorzej rodzi powód zmniejszenie ilości opadów na 5 lat jeden rok deszczowy prawda jest taka że kopalnia jest tu 60 parę lat i nagle jest be grupa 50 ekologów hamuje przynajmniej stagnacje regionu bo bez kopalni to mamy koniec Konina każdy z kandydatów na prezydenta miasta to mówił nie róbmy samozaorania bo z tego co wiem to kopalnia jeśli otworzy odkrywki ościsłowo dęby szlacheckie i piaski to ma węgla na blisko 40 lat
Dodano: 23.01.2019 21:38    Przez: ~Rolnik Kazimierz
Brawo! dobra decyzja. W sprawie regionu niech się wypowiadają ludzie z regionu a nie opłaceni ekoterroryści.
Dodano: 24.01.2019 08:22    Przez: ~rod
A kto to jest Pani Monika Sadowska? No bez jaj - cytujecie Panią, która utrzymuje się z działalności nakierowanej na szkodzenie polskiej energetyce, pracując w organizacji sponsorowanej przez zagraniczne fundacje. Czemu portal LM cytuje tylko jedną stronę sporu? Rzetelność dziennikarska wymaga by przedstawiać racje obu stron. Zachowujecie się tak jakbyście byli nie portalem regionalnym a popierajacym działalność nastawioną na szkodzenie regionowi.
Dodano: 24.01.2019 08:28    Przez: ~Kuba G.
Pani Moni i innym ekoterrorystom juz nie przeszkadza, ze używają prad z wegla? Moze im odlaczyc energie elektryczna np na miesiac albo ze dwa i później ich zaputac o zdanie?
Dodano: 23.01.2019 20:39    Przez: ~Pn
Pn nieraz mówisz z sensem
Dodano: 23.01.2019 22:30    Przez: ~Asśssss
@Assss - ja zawsze mowie z sensem. 😁
Dodano: 24.01.2019 08:12    Przez: ~Pn
Kopalnie odkrywkowe to nieszczęście tych czasów. Kilkadziesiąt wiatraków może zastąpić te konińskie doły. Z terenu gminy Ślesin, Kleczew i innych zniknęło bardzo wiele wsi, lasów, jezior i zabytków oraz zniknęli ludzie. Zerwano więzi społeczne. Kopanie dołów wspierają ci, którzy w sposób bezpośredni korzystali z tego. Korzyści z tego mieli niebagatelne. Emerytura - 52 lata. Każdy góral powinien dostawać emeryturę z to, że raz jest na górze drugi raz na dole. Kierowca górnik, ten który rozwoził kawę górnik a kiedyś to nawet szatniarka była górnikiem. W Polsce 4 czerwca 1989 r. skończył się socjalizm, a w kopalni odkrywkowej dopiero kilka lat temu. Jest za czym płakać!
Dodano: 24.01.2019 11:08    Przez: ~Stefek Stankiewicz
Energię elektryczną można juz na szczęście pozyskiwać z innych źródeł niż elektrownie węglowe. Wiedzą to Niemcy, którzy w zeszłym roku osiągnęli 40% produkcji z OZE i zaczęli dyskusje o zakończeniu produkcji prądu z węgla brunatnego. Prąd z węgla stał sie zwyczajnie droższy w produkcji od OZE i to nie tylko ze względu na cenę prawa do emisji CO2.
Dodano: 24.01.2019 20:44    Przez: ~Krok
Krok chyba czegoś nie doczytałeś bo Niemcy węgiel wpisali jako dobro narodowe !!!!
Dodano: 24.01.2019 21:23    Przez: ~Yyy
Ale się rozjazgotała niemiecka agentura ekoterrorystyczna ... Szwaby uruchamiają nowe pokłady węgla brunatnego - dlategop wycięli las Holmbach - LAS PIERWOTNY głąby !!! Wiatraki - to nie żadne źródło energii tylko sposób na zarobek dla szwabskich firm regenerujących stare turbiny i sprzedających te turbiny do Polski . Wiatraki ekonomicznie są kretyńskim pomysłem , który NIGDY się nie spłaci . Czas amortyzacji wiatraka to kilkadziesiąt lat BEZAWARYJNEGO kręcenia - bez przestojów ... Szwaby planują otwieranie nowych elektrowni na węgiel kamienny i brunatny !!! I nie wycofują się z atomu !
Dodano: 25.01.2019 11:17    Przez: ~kyllgryll
O ile zmniejszyło się bezrobocie dzięki odkrywce Tomisławice?
Dodano: 23.01.2019 20:40    Przez: ~ccc
W tym rejonie kazda glowa ma znaczenie. Wie o tym madry wojt, ktory dba o swoj region. I za to go malezy pochwalic. Polska energia yo wegiel i na razie nijt i nic tego stanu nie zmieni. To tez trzeba brac pod uwage a nie jak obecny rzad zamykac kopalnie a węgiel sciagac od Rosjan i go tu palic. Czy polski czy rosyjski, taki sam syf idzie w atmisfere...
Dodano: 23.01.2019 20:50    Przez: ~Pn
Dzięki odkrywcę bezrobocie się zwiększyło kilkukrotnie, ponieważ, gospodarstwa nie produkują i nie zatrudniają ludzi.kierowcy ciężarówek dojeżdżają z innego rejonu.a na odkrywcę trudno zauważyć jakiekolwiek osoby.
Dodano: 23.01.2019 21:37    Przez: ~Ja
Dzięki odkrywce Tomisławice bezrobocie się nie zwiększyło
Dodano: 24.01.2019 08:20    Przez: ~popir
~Tym jakie 8 % ? W zeszłym roku ledwo 4,5% a i to będzie spadać jeśli ZE PAK nie zacznie natychmiast inwestować w OZE.
Dodano: 24.01.2019 20:37    Przez: ~Krok
Krok posłuchaj wypowiedzi morawieckiego 7 % energii jak był w Koninie produkuje grupa pak a 4.5 % jest z węgla reszta to biomasa i energia zielona wiatraki bez tych 4.5 % z węgla ta elektrownia nie ma racji bytu
Dodano: 24.01.2019 21:26    Przez: ~Oio
Św.p.wójt Kurz nie zgodził się na odkrywkę,to go wykończyli,ten wójt poszedł na całość,zdradził ludzi wśród których się wychował,padły wielopokoleniowe gospodarstwa,zrobił to dla pensji,dla korzyści majątkowej(6 tys na rękę)poprzedni miał 2,5 tys . wiadomo że kopalnia płaci dla gminy podatek 8 mln zł rocznie, podatek z którego powinny korzystać pokrzywdzone gospodarstwa,dziennikarze piszcie prawdę a nie owijanie g....w bawełnę.
Dodano: 23.01.2019 21:17    Przez: ~Ja
Gdyby ludziom ten wojt nie pasowal to zapewne by go nie wybrali na kolejna? kolejne? kadencje. Zas z tego co wiem to go wrecz kochaja...
Dodano: 24.01.2019 08:17    Przez: ~Pn
A na co miałby iść ten podatek do tych pokrzywdzonych gospodarstw ? A gospodarstwa padają nie przez kopanie a raczej na brak ludzi do pracy którzy już nie chcą pracować za nic i bez papierka u gospodarza zrozum to. Zarejestruj, opłać składki to przyjdą, ale Ciebie pewnie nie stać i wolałbyś parobka za grosze. Do tego kiełbasa pisowska w postaci 500 i koniec z tanimi pracownikami.
Dodano: 24.01.2019 09:39    Przez: ~:)
Osobiscie znam 2 przypadku (sasiadki), ktore zrezygnowaly z pracy majac 2 dziecko. Ciekawi mnie jak przyjdzie emerytura... co wtedy powiedzą. Uwazam, ze zle zrobily ale tovone beda mialy glodowe emerytury. Dziś jednak eolaly wybrac kielbase 500.
Dodano: 24.01.2019 10:16    Przez: ~Pn
Pn muszą urodzić jeszcze 2 to będą mieć 1000 zł emerytury :)
Dodano: 24.01.2019 10:21    Przez: ~:)
Sam jestem rolnikiem z gminy Wierzbinek i niech mi nikt tu bajek nie wtyka że kopalnia wody nie zabrała. Studnie, stawy nawet te bardzo głębokie świecą pustkami, w studniach głębinowych co roku spada lustro wody a w okolicach drzewa schną na potęgę. Brak opadów swoją drogą a kopalnia swoją. Miejsca pracy ????? Jakie miejsca pracy dała kopalnia. Kilkunastu osobą po znajomości i kilku osobą których gospodarstwa zostały wykupione. Masowo w naszej okolicy rolnicy i ogrodnicy zaprzestają produkcji z racji jej nieopłacalności. W ziemi nie ma wody.Sam u siebie musiałem wyciąć ponad 50 60 letnich drzew a następne czekają w kolejce. Zapraszam. Mijając znak początku naszej gminy wkracza się jakby w inny świat. Suche stojące kikuty drzew.Kopalnia dla wójta jest najwygodniejszym możliwym wyjściem. Pensja premiera, nie musi się spalać aby pieniądze do budżetu wpływały. Wójt budżetówkę w gminie rozrósł do niewyobrażalnych rozmiarów tworząc tym spos ...
Dodano: 26.01.2019 10:34    Przez: ~obione
Są Tomisławice i będzie Oscisłowo
Dodano: 23.01.2019 21:20    Przez: ~Pin
I dęby szlacheckie też tylko trochę później w 2030 roku
Dodano: 23.01.2019 21:28    Przez: ~Uuu
Ościsłowo będziesz widział jak świnka niebo :-)
Dodano: 24.01.2019 07:06    Przez: ~wszystkowiedzący realista
Bezrobocie w gminie to 00.0 procenta rolasy płaczą bo nie maja parobasów za muchę ryżu i muszą sami naginać niema pańszczyzny kiedyś im pasowało jak płacili 20 zł za 12 godzin
Dodano: 23.01.2019 21:57    Przez: ~Ben
Hehehe, nie płacili tyle tępa pało. W żadnym kraju pracownikom w gospodarstwach płaci się mało, takie realia. Po prostu ludziom nie chce się pracować, śmierdziele wolą pod stacją paliw ładowac piwko na które dał GOPS, 500 .. Więc bierzcie i pijcie do woli, a ten rolas w tym czasie zmechanizuje gospidarstwo do maksimum i lumpa nie będzie potrzebować.
Dodano: 24.01.2019 08:17    Przez: ~Polsza
@Ben - idealnie w punkt. Widze, co wyprawiaja te pasibrzyuuchy w innych okolicznych miejscowosciach gdzie ludzie rtyraja za przyslowiowy woreczek ryzu bez zarejestrowania. Tacy zawsze beda psioczyc na kopalnie.
Dodano: 24.01.2019 08:21    Przez: ~Pn
Kopalnia może być,nie ma problemu,ale niech ten podatek od kopalin który płaci dla urzędu gminy,jest to ok 8 mln zł co rok,niech gmina przeznacza na pomoc pokrzywdzonym gospodarzom,a nie na spłatę zobowiązań spowodowanych przez niekompetentne zarządzanie gminą.tak jest i min w wierzbinku, 8 mln zł jest przeznaczane na różne cele,aby tylko nie na pomoc pokrzywdzonym gospodarstwom,można policzyć ile do tyłu jest gospodarstwo które ma o 50 proc mniejszą wydajność zbóż,pastwisk przez 20 lat,każdy policzy.gospodarstwa z których z każdego w tym rejonie wyruszali na przestrzeni wieków synowie aby bronić Polski,aby wygonić Moskala, wziąć udział w powstaniu styczniowym z kosą na sztorc(są wspomnienia w każdej rodzinie)żywić II Rzeczpospolitą,walczyć z hitleryzmem,czy stalinizmem,ci synowie ziemi Wierzbińskiej ich potomkowie,waleczni,niezłomni,odważ silni z Bogiem na ustach zostali zbezczeszczeni, ich pamięć,istnienie,poprzez zagładę miejsca zamieszkania,małe gospodarstwa,przez decyzje jednego ...
Dodano: 23.01.2019 22:00    Przez: ~Ja
A co ty zrobiłeś dla ojczyzny i czemu wyciągarz łapy po nie swoje 8 milionów łapek boli bierzesz dopłaty odliczasz wat od maszyn i ropy jaki ty jesteś zajebisty wszystko twoje należy Ci się
Dodano: 23.01.2019 22:07    Przez: ~Pin
Pin, przyjdź na wioche, bierz dopłaty, odliczaj vat, i żyj :) dam sobię rękę uciąć że sezonu nie wytrzymasz. Kopalnia być musi tego w naszym regionie podważyć nie można, ale...w jakiś 90 % rolnicy którzy mieszkają w sąsiedztwie kopalni są pokrzywdzeni. Znam to z własnej autopsji. Plony na polach nie były aż tak tragiczne, może do 20% mniej niż przed kopalnią, ale łaki, pastwiska...istna sachara, dodatkowo po osuszeniu terenu wyrwy i zapadliny zaczęły się robić na łąkach, mi osobiście wyschło ok 400 drzew po 40 lat, młodych wyschło parę tysięcy, brak wody w rowach, stawach, studniach itd,, zdewastowane drogi i obecnie syf po odkrywce. O tragicznym kurzu i hałasie z rolek taśmociągów nie ma co pisać. Takie cudowne wspomnienia mam... No i lijwidacja stada bydła - niestety paszy objętościowej bylo za mało przez osuszenie. Ale mimo to nie jestem przeciwnikiem KWB.
Dodano: 24.01.2019 19:00    Przez: ~Odkrywka Drzewce
Masz sporo racji. W gminie powinien być opracowany wieloletni plan inwestycyjny dotyczący zabezpieczenia mieszkańców, gospodarstwa rolne w wodę. Rada Gminy powinna ZLECIĆ wójtowi takie zadania do wykonania wójtowi. Za te 8 milionów rocznie powinna powstać przepompownia, stacja uzdatniania wody, oczyszczalnia ścieków, dotacje do studni głębinowych, sieci wodociągowych wszystko wysokiej klasy.Wystarczy aby na przyszłość zabezpiecżyć odpowiednio potrzeby mieszkańców i producentów rolnych.Wystarczy zabezpieczyć tę dotację eksploatacyjną wyłącznie na takie potrzeby i nie ma problemu.
Dodano: 25.01.2019 17:58    Przez: ~H2O
Ochrona środowiska jest ważna, ale sekcie tzw. "ekologów" nie o nią przecież chodzi. Często chodzi tylko o wyłudzenie pieniędzy, ale równie często reprezentują oni obce interesy. Póki co węgiel, to podstawa polskiej energetyki i jest on gwarantem niezależności energetycznej Polski, a celem tych wszystkich działań jest pozbawienie naszego kraju tej niezależności i uzależnienie nas np. od rosyjskiego gazu.
Dodano: 24.01.2019 07:26    Przez: ~Taka prawda
brońcie swojej ziemi wyniszczą teren a potem zostawia pustynie tak robia wszędzie niby rekąpensaty a dziecią co zostawićie wszyscy najedzą się teraz a za 20 lat dzieci za jedzeniem pojadą do izraela http://www.jasnastronamocy.info/
Dodano: 24.01.2019 07:38    Przez: ~jsm
Czy nikt nie widzi ile za pieniądze z kopalni gminy zrobiły A ekolodzy niech się dobrze zastanowię co jest dobre A co jest źle
Dodano: 24.01.2019 08:07    Przez: ~Górnik
Kopalnia kiedyś sie skończy i jej pieniądze dla gmin też. A koszty poeksploatacyjne gmina bedzie ponosić jeszcze długo po wydobyciu.
Dodano: 24.01.2019 20:57    Przez: ~Krok
1 z 3
123>>