Dzisiaj jest środa 20 lutego 2019, imieniny: Leona, Ludomiła, Lubomira WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (21188) SPORT FORUM FIRMY (5296) PRACA (82) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
6 / 3oC
Jutropogoda
5 / 1oC
Pojutrzepogoda
-1 / -3oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Grodziec. Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komuna ... (7)Obywatel Łotwy skazany za staranowanie bramek na a ... (10)

Konin. Po chińsku rozmawiamy? Przewodniczący stale pouczający

Aktualizacja 31.01.2019 15:15

Wczorajsza sesja Rady Miasta Konina pokazała poziom dyskusji czołowych samorządowców. Dotyczy to między innymi "rozmowy" z pozycji przewodniczącego z najmłodszym radnym. 

Chodzi o przytyki, jakie przewodniczący Rady Miasta, Wiesław Steinke (klub radnych Koalicji Obywatelskiej) kierował podczas sesji do opozycyjnego radnego, Jakuba Eltmana (klub radnych Prawa i Sprawiedliwości). Młody radny zapytał - dlaczego w przedsesyjnych materiałach nie znalazł się plan pracy nowej komisji skarg, wniosków i petycji? Później zadawał pytania oraz formułował twierdzenia dotyczące kompetencji i obowiązków tejże komisji w zakresie pism (wniosków, skarg itp.), którymi ta komisja miałaby się zajmować. Co ważne - wypowiedź Jakuba Eltmana była merytoryczna, wyważona i spełniała wszelkie kryteria głosu zabieranego przez radnego podczas sesji Rady Miasta. Okazało się jednak, że przewodniczący, Wiesław Steinke, miał w tej kwestii odmienne zdanie. Korzystając z prawa zabierania głosu, nieustannie przerywał Jakubowi Eltmanowi. Do tego doszły przytyki. Oto fragment (stenogram) „najgorętszego” momentu tej dyskusji:

Jakub Eltman: niestety nie zgodzę się z panem przewodniczącym, gdyż...

Wiesław Steinke: to proszę podać argumenty prawne, bardzo proszę

J.E.: już tłumaczę, może pan mi nie przerywać?

W.S.: niezrozumiałe (dyskusja?) polega na tym, że wymieniamy zdanie, pan ma włączony mikrofon, nie wyłączyłem panu, dyskutujemy razem, proszę się nie obrażać, mógłby być pan moim synem proszę pana, naprawdę, wiekowo

J.E.: (spokojnie) wykonujemy panie przewodniczący ten sam mandat radnego

W.S.: (znów przerywa) troszkę pokory i szacunku, panie radny

J.E.: szanowni państwo, nie zgadzam się z panem przewodniczącym, ponieważ (…) uważam, że takie pisma powinny przechodzić przez tę komisję i ewentualnie być kierowane do komisji właściwej rady miasta, bądź urzędu bo po to jest ta komisja i taki mamy zapis w statucie, wiec kierujmy się literą prawa, którą sami tworzymy, dziękuję

W.S.: no nie ma pan racji, kompletne bzdury pan opowiada, za przeproszeniem (…) proszę się nie upierać i nie wymądrzać, troszkę pokory (…) pan swoje cały czas, niech pan pokaże trochę asertywności, że pan potrafi przyznać komuś rację, ma pan z tym trudność

J.E.: mogę zabrać głos panie przewodniczący?

W.S.: po chińsku rozmawiamy?

Po tej wymianie zdań Jakub Eltman zacytował fragment statutu miasta Konina i ponowił pytanie o to, dlaczego w przedsesyjnych materiałach brakowało planu pracy nowej komisji. Na to przewodniczący Wiesław Steinke odparł: na arogancję nie odpowiadam z założenia.

W przerwie sesji Rady Miasta zapytaliśmy Wiesława Steinke, o to, co sądzi o poziomie tej dyskusji. Przewodniczący zbył nas słowami: mnie prowokacja nie interesuje, robicie z igły widły.

Na koniec sesji dostało się także mediom. Przewodniczący Wiesław Steinke odniósł się do sytuacji z początku obrad. Wtedy udzielono głosu mieszkańcowi, który zwrócił się do rady z prośbą o pomoc w rozwiązaniu problemu. Mieszkaniec wypowiadał się nerwowo, a w pewnym momencie zaczął krzyczeć z mównicy. W efekcie przewodniczący wyłączył mu mikrofon. Wspominając te wydarzenia, tuż przed zakończeniem sesji, powiedział do radnych. - Bardzo proszę o przemyślenie na przyszłość, żebyśmy unikali takich sytuacji zupełnie niepotrzebnych, bo tracimy merytoryczny sens dyskusji i rozwiązania, które poniekąd padały wcześniej, ja wiem, że to jest pożywka dla mediów, które znakomicie to rozgrywają potem, ale tak nie powinno to wyglądać, szanowni państwo.

video: bip.konin.eu

autor: Mateusz Krzesiński 

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

Czytaj więcej na temat:Jakub Eltman,   Wiesław Steinke,   sesja,   wymiana zdań,   pouczający przewodniczący,  

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.

POPULARNE KOMENTARZE

''troszkę pokory i szacunku, panie radny'' przed kim? Jest radnym tak jak Pan Steinke ma takie samo prawo zadawać pytania.
Dodano: 31.01.2019 08:44    Przez: ~art
No Panie Steinke widać za długo już jest Pan przewodniczącym i woda sodowa uderza Panu do głowy.Jako ,jak Pan mówi dojrzały człowiek i radny powinien Pan okazać więcej szacunku młodszym kolegą a nie pokazywać swoją niechęć do przedstawiciela innej niż Pan orientacji politycznej.Macie służyć Koninowi a nie toczyć wewnętrzne spory polityczne.
Dodano: 31.01.2019 09:03    Przez: ~obserwator
Teraz widać komu wystaje słoma z butów. Kiedyś załatwiało się wykształcenie za prosiaki lub kury.
Dodano: 31.01.2019 08:57    Przez: ~czerwona kartka
Steinke: „to proszę podać argumenty prawne, bardzo proszę”; by za chwile rzec: „mógłby być pan moim synem proszę pana, naprawdę, wiekowo…” Przewodniczący w dyskusji żąda od adwersarza argumentów merytorycznych, a sam używa argumentów niemerytorycznych. To jest oczywisty przykład na to, że jedni z wiekiem stają się mądrzejsi, a inni tylko…starsi.
Dodano: 31.01.2019 10:08    Przez: ~Obserwator życia
Miałem raz do czynienia z Panem Wiesławem S. Wyjątkowo niegrzeczny człowiek. Cały czas próbował udowadniać, że to urzędnik ma rację, a nie ja. Zapytał em go, kogo wreszcie reprezentuje-wyborców, czy urzędników. Odpowiedzi nie uzyskałem.
Dodano: 31.01.2019 09:06    Przez: ~Petent

KOMENTARZE

''troszkę pokory i szacunku, panie radny'' przed kim? Jest radnym tak jak Pan Steinke ma takie samo prawo zadawać pytania.
Dodano: 31.01.2019 08:44    Przez: ~art
Lubię i szanuję Wiesława Steinke. Tyle. Nawet jeśli miał słabszy dzień.
Dodano: 31.01.2019 16:14    Przez: ~Antyhejt
Teraz widać komu wystaje słoma z butów. Kiedyś załatwiało się wykształcenie za prosiaki lub kury.
Dodano: 31.01.2019 08:57    Przez: ~czerwona kartka
Odebrać mandat radnego i w mediach pokazać poziom rozmów.
Dodano: 31.01.2019 09:00    Przez: ~wyborca
to ma być przewodniczący ? - czego ???? ..... chyba własnej bezczelności....
Dodano: 31.01.2019 09:01    Przez: ~zx
Nerwowy, bardzo nerwowy ten Przewodniczący, czy taki człowiek powinien kierować Radą Miasta ?
Dodano: 31.01.2019 15:35    Przez: ~Pytam
No Panie Steinke widać za długo już jest Pan przewodniczącym i woda sodowa uderza Panu do głowy.Jako ,jak Pan mówi dojrzały człowiek i radny powinien Pan okazać więcej szacunku młodszym kolegą a nie pokazywać swoją niechęć do przedstawiciela innej niż Pan orientacji politycznej.Macie służyć Koninowi a nie toczyć wewnętrzne spory polityczne.
Dodano: 31.01.2019 09:03    Przez: ~obserwator
Miałem raz do czynienia z Panem Wiesławem S. Wyjątkowo niegrzeczny człowiek. Cały czas próbował udowadniać, że to urzędnik ma rację, a nie ja. Zapytał em go, kogo wreszcie reprezentuje-wyborców, czy urzędników. Odpowiedzi nie uzyskałem.
Dodano: 31.01.2019 09:06    Przez: ~Petent
To prawda,widzą go nieraz jak nadęty niczym indor łazi PO bazarze,bardzo niesympatyczny typ.
Dodano: 31.01.2019 09:25    Przez: ~poszołwon
Ja szary obywatel tego miasta słucham obserwuje i zastanawiam o co tu chodzi? Nasuwają się takie przemyślenia . Przewodniczący rady Miasta p.WS z wykształcenia dr medycznych - tu już można wymagać wysokiej kultury osobistej z tekstu w/w widać tą kulturę (kulturalny cham), winien przeprosić tego biednego zgubionego Pana ,gdzie empatia -zrozumienie człowieka. Właśnie ostatnio mówi się o mowie nienawiści to jest objaw arogancji Władzy mowy nie naiwiści. Tak na marginesie to proszę nie powoływać się na chiński bo obraza pan moją rodzinę , pan o chińskim nie ma w ogóle pojęcia nie wspomnę o kulturze daleko panu do niej. Młody radny Itman miał rację ,a pan w kontrze się wielce wymądrzał jak by pan wszystko wiedział i maił co najmniej 7 rozumów , zapewniam wystarczy jeden i do tego zdrowy rozsadek(może przydał by się mały urlopik ).twierdzę ze przewodniczący Rady Miasta winien wprowadzać spokój a nie stwarzać niepotrzebne zamieszanie. ...
Dodano: 31.01.2019 09:10    Przez: ~xxx
Przewodniczący Rady Miasta powinien się leczyć na nerwy, to jest chory człowiek.
Dodano: 31.01.2019 15:44    Przez: ~Jan
Jasiu sam zgłoś się do lekarza
Dodano: 31.01.2019 16:14    Przez: ~ewa
wywalic tego stenke z rady i ze szpitala takl cham w szpitalu zero inteligencji i podejscia do pacjenta a co dop[ero wradzie miasta doktor pozal sie boze do niczego sie nie nadaje na zbity pysk na ulice
Dodano: 31.01.2019 21:26    Przez: ~jack 56
Brawa dla Pana Eltmana który próbuje pomóc mieszkańcom co bardzo nie podoba się Przewodniczącemu wg którego skarga mieszkańca będzie wtedy kiedy On uzna że to jest skarga ! No cóż wiadomo że im mniej skarg tym lepiej się wypada . Żenada Panie Przewodniczący.
Dodano: 31.01.2019 22:26    Przez: ~bb
Czy miasto ma pomysł jak zatrzymać młodych? Zostaną tylko dzieci z dziedziczonymi stołkami po rodzicach i emeryci. Mam świadomość że moje dziecko też wyjedzie..
Dodano: 31.01.2019 09:13    Przez: ~Esc
Moje dzieci już w większości poza Koninem. Faktycznie tu w większości za 20 lat zostaną dzieci ze stołkami po Rodzicach komunistach i emeryci.
Dodano: 31.01.2019 11:43    Przez: ~Hannibal
Poczekaj jak pis nie da pozwolenia ma odkrywke. Wtedy dopiero Konin sie wyludni...
Dodano: 31.01.2019 12:18    Przez: ~Pn
Pn,a co ty będziesz robił jak PiS nie da pozwolenia?Będziesz musiał oddać łopatę,którą czyścisz przenośniki i tyle po tobie.
Dodano: 31.01.2019 12:42    Przez: ~znamcie
nic się nie zmienił jakim był arogantem takim pozostał...
Dodano: 31.01.2019 09:14    Przez: ~pacjent
ja patrze bardziej fundamentalnie na ten problem . Zosia ma w ostatnim czasie problemy po wyborach z władzą konińską i zaczęła w końcu być rozliczana i ma problem..... To pokazuje , że jest nie fer wobec prawa i zawsze kombinowała. Teraz JJ.ET radny młody pazurkami mamy skacze do wszystkich , bo nagonkę na mamusię zrobili i będzie rozliczana i słusznie nie ma przyzwolenia dla świętych krów . To przypomina nic innego jak bronienie interesu rodzinnego.... bo mamusi kuku chcą zrobić.... Kto go dopuścił na radnego....Rude to wredne...
Dodano: 31.01.2019 09:19    Przez: asdar6
Eltman z Itman ma tyle wspólnego co nic...
Dodano: 31.01.2019 10:35    Przez: ~T
jakiej mamy?? człowiek, wiesz, że dzwoni, tylko nie wiesz gdzie; byle hejtować.....
Dodano: 31.01.2019 12:02    Przez: ~xyz
Itman, a Eltman to dwie różne obce sobie osoby, "asdar6", za pomówienie sprawa powinna trafić do sądu.
Dodano: 31.01.2019 15:49    Przez: ~Temida
1 z 7
1234567>>