Dzisiaj jest wtorek 20 sierpnia 2019, imieniny: Bernarda, Sobiesława, Samuela WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (19056) SPORT FORUM FIRMY (5346) PRACA (65) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
19 / 19oC
Jutropogoda
17 / 14oC
Pojutrzepogoda
21 / 16oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Rozczarowujący remis Górnika. Punkt, który nie daj ... (0)Od patyka do koszyka, czyli warsztaty wikliniarski ... (0)

Konin. Po chińsku rozmawiamy? Przewodniczący stale pouczający

Aktualizacja 31.01.2019 15:15

Wczorajsza sesja Rady Miasta Konina pokazała poziom dyskusji czołowych samorządowców. Dotyczy to między innymi "rozmowy" z pozycji przewodniczącego z najmłodszym radnym. 

Chodzi o przytyki, jakie przewodniczący Rady Miasta, Wiesław Steinke (klub radnych Koalicji Obywatelskiej) kierował podczas sesji do opozycyjnego radnego, Jakuba Eltmana (klub radnych Prawa i Sprawiedliwości). Młody radny zapytał - dlaczego w przedsesyjnych materiałach nie znalazł się plan pracy nowej komisji skarg, wniosków i petycji? Później zadawał pytania oraz formułował twierdzenia dotyczące kompetencji i obowiązków tejże komisji w zakresie pism (wniosków, skarg itp.), którymi ta komisja miałaby się zajmować. Co ważne - wypowiedź Jakuba Eltmana była merytoryczna, wyważona i spełniała wszelkie kryteria głosu zabieranego przez radnego podczas sesji Rady Miasta. Okazało się jednak, że przewodniczący, Wiesław Steinke, miał w tej kwestii odmienne zdanie. Korzystając z prawa zabierania głosu, nieustannie przerywał Jakubowi Eltmanowi. Do tego doszły przytyki. Oto fragment (stenogram) „najgorętszego” momentu tej dyskusji:

Jakub Eltman: niestety nie zgodzę się z panem przewodniczącym, gdyż...

Wiesław Steinke: to proszę podać argumenty prawne, bardzo proszę

J.E.: już tłumaczę, może pan mi nie przerywać?

W.S.: niezrozumiałe (dyskusja?) polega na tym, że wymieniamy zdanie, pan ma włączony mikrofon, nie wyłączyłem panu, dyskutujemy razem, proszę się nie obrażać, mógłby być pan moim synem proszę pana, naprawdę, wiekowo

J.E.: (spokojnie) wykonujemy panie przewodniczący ten sam mandat radnego

W.S.: (znów przerywa) troszkę pokory i szacunku, panie radny

J.E.: szanowni państwo, nie zgadzam się z panem przewodniczącym, ponieważ (…) uważam, że takie pisma powinny przechodzić przez tę komisję i ewentualnie być kierowane do komisji właściwej rady miasta, bądź urzędu bo po to jest ta komisja i taki mamy zapis w statucie, wiec kierujmy się literą prawa, którą sami tworzymy, dziękuję

W.S.: no nie ma pan racji, kompletne bzdury pan opowiada, za przeproszeniem (…) proszę się nie upierać i nie wymądrzać, troszkę pokory (…) pan swoje cały czas, niech pan pokaże trochę asertywności, że pan potrafi przyznać komuś rację, ma pan z tym trudność

J.E.: mogę zabrać głos panie przewodniczący?

W.S.: po chińsku rozmawiamy?

Po tej wymianie zdań Jakub Eltman zacytował fragment statutu miasta Konina i ponowił pytanie o to, dlaczego w przedsesyjnych materiałach brakowało planu pracy nowej komisji. Na to przewodniczący Wiesław Steinke odparł: na arogancję nie odpowiadam z założenia.

W przerwie sesji Rady Miasta zapytaliśmy Wiesława Steinke, o to, co sądzi o poziomie tej dyskusji. Przewodniczący zbył nas słowami: mnie prowokacja nie interesuje, robicie z igły widły.

Na koniec sesji dostało się także mediom. Przewodniczący Wiesław Steinke odniósł się do sytuacji z początku obrad. Wtedy udzielono głosu mieszkańcowi, który zwrócił się do rady z prośbą o pomoc w rozwiązaniu problemu. Mieszkaniec wypowiadał się nerwowo, a w pewnym momencie zaczął krzyczeć z mównicy. W efekcie przewodniczący wyłączył mu mikrofon. Wspominając te wydarzenia, tuż przed zakończeniem sesji, powiedział do radnych. - Bardzo proszę o przemyślenie na przyszłość, żebyśmy unikali takich sytuacji zupełnie niepotrzebnych, bo tracimy merytoryczny sens dyskusji i rozwiązania, które poniekąd padały wcześniej, ja wiem, że to jest pożywka dla mediów, które znakomicie to rozgrywają potem, ale tak nie powinno to wyglądać, szanowni państwo.

video: bip.konin.eu

autor: Mateusz Krzesiński 

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

Czytaj więcej na temat:Jakub Eltman,   Wiesław Steinke,   sesja,   wymiana zdań,   pouczający przewodniczący,  

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

POPULARNE KOMENTARZE

''troszkę pokory i szacunku, panie radny'' przed kim? Jest radnym tak jak Pan Steinke ma takie samo prawo zadawać pytania.
Dodano: 31.01.2019 08:44    Przez: ~art
No Panie Steinke widać za długo już jest Pan przewodniczącym i woda sodowa uderza Panu do głowy.Jako ,jak Pan mówi dojrzały człowiek i radny powinien Pan okazać więcej szacunku młodszym kolegą a nie pokazywać swoją niechęć do przedstawiciela innej niż Pan orientacji politycznej.Macie służyć Koninowi a nie toczyć wewnętrzne spory polityczne.
Dodano: 31.01.2019 09:03    Przez: ~obserwator
Teraz widać komu wystaje słoma z butów. Kiedyś załatwiało się wykształcenie za prosiaki lub kury.
Dodano: 31.01.2019 08:57    Przez: ~czerwona kartka
Steinke: „to proszę podać argumenty prawne, bardzo proszę”; by za chwile rzec: „mógłby być pan moim synem proszę pana, naprawdę, wiekowo…” Przewodniczący w dyskusji żąda od adwersarza argumentów merytorycznych, a sam używa argumentów niemerytorycznych. To jest oczywisty przykład na to, że jedni z wiekiem stają się mądrzejsi, a inni tylko…starsi.
Dodano: 31.01.2019 10:08    Przez: ~Obserwator życia
Miałem raz do czynienia z Panem Wiesławem S. Wyjątkowo niegrzeczny człowiek. Cały czas próbował udowadniać, że to urzędnik ma rację, a nie ja. Zapytał em go, kogo wreszcie reprezentuje-wyborców, czy urzędników. Odpowiedzi nie uzyskałem.
Dodano: 31.01.2019 09:06    Przez: ~Petent

KOMENTARZE

Szok. Jak bezczelny na boisku tak i w urzędzie. Tylko w tenisa wychodzi ale już nie w "debla"
Dodano: 31.01.2019 10:54    Przez: ~piłkarz
Władza Pana Przewodniczącego do szału doprowadza, a gdyby taki człowiek został Prezydentem czy Premierem ?
Dodano: 31.01.2019 16:06    Przez: ~Wyobrażacie sobie ?
W kwestii informacji xxx to nie PIS i nie PO ani żadna opcja polityczna to zwykły szary mieszkaniec Konin, który jeszcze trzeźwo myśli i ma wielu zwolenników. Już żółte kamizelki się szyją ,nowe media powstają ,już jesteśmy blisko i wiemy kto co reprezentuje. Konin i mieszkańcy zasługują na coś innego lepszego czas konfrontacji oko w oko się zbliża na merytorykę na konkrety na pomysły -realne poparte wyliczeniami i potrzebami Miasta i Mieszkańców Koninianie bądźmy w czymśkolwiek dobrzy oprócz narzekania choćby się popierajmy w dążeniu dokonania zmian W Koninie jest bardzo dużo ludzi mądrych ,pracowitych, fachowców , twórców wykorzystajmy te potencjał niech głupota nie zwycięża nad rozumem.
Dodano: 31.01.2019 10:57    Przez: ~xxx
ZAuważcie jak opozycja jest traktowana w Sejmie RP przez marszalka pis....
Dodano: 31.01.2019 11:14    Przez: ~Pn
Jak ten pseudo przewodniczący próbuje pouczać młodszego w radzie kolegę?! ten du....k z Peło pozwala sobie na takie odzywki! Kim on jest?! Nie wiem kto go wybiera. Doprawdy dziwne to. Jak śmie tak się odzywać?! Delikatnie mówiąc jest to bardzo niegrzeczne. I kto tu uskutecznia mowę nienawiści? Co to , tak się towarzycho rozpasało, że myśli że im wszystko wolno? Głosowałem na PO, ale widzę, że zrobiłem duży błąd. Poza tym Po co innego myśli, co innego mówi, a jeszcze co innego zrobi. A mówią, że to wszystko wina PiS- u. Otóż NIE!
Dodano: 31.01.2019 11:57    Przez: ~poi
Panie Przewodniczący Rady Miasta Wiesławie Steinke - proszę się tu nie wymądrzać, bo nie jest Pan moim wymarzonym radnym (jestem spoza Pańskiego okręgu) i mógłby by Pan być co najwyżej moim lekarzem, ale w mojej opinii brak Panu wystarczającej kultury i kwalifikacji. Z racji wieku Pańskim synem na pewno nie mógłbym być (mam 49 lat) choć chciałbym - start życiowy, z racji tej lokalnej koterii, miałbym wspaniały.Ujmę to tak - Woda sodowa uderzyła Panu do głowy i zachłysnął się Pan władzą. Czy wydaje się Panu, że w strukturach PO jest Pan aż tak nietykalny a funkcję radnego powierzono Panu dożywotnio? Wspomnę Panu tylko historię pewnego Józefa z Wilkowa, do pewnej październikowej niedzieli jemu też się wydawało....
Dodano: 31.01.2019 11:58    Przez: ~wyborca - okręg IV
Wspanialy wpis.Zgadzam sie w 100%.Dziekuje za wyrażenie moich mysli.
Dodano: 31.01.2019 16:39    Przez: ~mieszkanka
Masz racje w temacie dr STEINKE. I tyle
Dodano: 31.01.2019 18:10    Przez: ~Pediatria
§ 27.1. Przewodniczący Rady czuwa nad sprawnym przebiegiem obrad, a zwłaszcza nad zwięzłością wystąpień Radnych oraz innych osób uczestniczących w sesji.2. Przewodniczący Rady moŜe czynić Radnym uwagi dotyczące tematu, formy i czasu trwania ich wystąpień, a w szczególnie uzasadnionych przypadkach przywołać mówcę „do rzeczy”.3. JeŜeli temat, sposób wystąpienia lub zachowania Radnego w sposób oczywisty zakłóca porządek obrad bądź uchybia powadze sesji, Przewodniczący Rady przywołuje Radnego „do porządku”, a gdy przywołanie nie odniosło skutku moŜe odebrać mu głos, nakazując odnotowanie tego faktu w protokole.4. Postanowienia ust. 2 i 3 stosuje się odpowiednio do osób zaproszonych na sesję oraz do publiczności.5. Po uprzednim ostrzeŜeniu Przewodniczący Rady moŜe nakazać opuszczenie sali tym osobom spośród publiczności, które swoim zachowaniem lub wystąpieniami zakłócają porządek obrad bądź naruszają powagę sesji.
Dodano: 31.01.2019 12:27    Przez: ~Statut Konina
Ale kto przywoluje przewodniczacego do porzadku jesli jego posób wystąpienia lub zachowania Radnego w sposób oczywisty zakłóca porządek obrad bądź uchybia powadze sesji? Bo ktos towarzysza wieslawa do porzadku przywolac powinien. Na sali byl prezydent Korytkowski ale siedzial cicho jak mysz pod miotla.
Dodano: 31.01.2019 14:59    Przez: ~alex1234
Na tej sesji widać ewidentnie jak Przewodniczący przypuszcza bezpodstawny atak na radnego, on chyba go bardzo nie lubi ?
Dodano: 31.01.2019 16:13    Przez: ~Dlaczego ?
Wygląda na Niesioła BIS.Panie ważny tylko nie pęknij jak Balon....Wiek nie ma żadnego znaczenia >>tego typu przytyki że jest tam jakimś ojcem - co za bzdura.. Kto na takie nadęte osoby głosuje :))))
Dodano: 31.01.2019 12:35    Przez: ~Steinke_porażka
Elektorat PO w ślePO.
Dodano: 31.01.2019 16:14    Przez: ~Ja na PiS
Nie jestem fanem PiS ale jestem za merytorycznym,swobodnym wypowiadaniem się w interesującej sprawie radnego. Inna interpretacja przeczy byciu radnym.
Dodano: 31.01.2019 12:47    Przez: ~Koninianin
Pierw 1 min ciszy aaa później jazda POstaremu
Dodano: 31.01.2019 14:23    Przez: ~Nie ładnie
Czepiasz się mord zdradzieckich ale Kaczyński prawdę powiedział o was . Byle Polskę sprzedać dla własnych korzyści.
Dodano: 31.01.2019 16:11    Przez: ~Do Pn
A kto donosi go Angeli i Brukseli ?
Dodano: 31.01.2019 16:16    Przez: ~Kapusie
Pan Steinke chciał pokazać "pisiorowi", kto tu rządzi, a pokazał jedynie, że nie dorasta panu Eltmanowi do pięt. Pełna kompromitacja.
Dodano: 31.01.2019 15:06    Przez: ~Magdalena
Szkoda, ze radny Eltman nie mowil o "literze prawa" kiedy jego partyjny kolega radny Majewski glosowal za swoja kolezanke - radna z PiSu. Gdzie byl wtedy posel Eltman?? Panie posle Eltman troche pokory jak słusznie zauwazyl przewidniczacy Steinke.
Dodano: 31.01.2019 16:06    Przez: ~Pn
3 z 7
<<1234567>>