Dzisiaj jest sobota 19 października 2019, imieniny: Piotra, Pawła, Ziemowita WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (17885) SPORT FORUM FIRMY (5384) PRACA (46) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
12 / 12oC
Jutropogoda
17 / 13oC
Pojutrzepogoda
17 / 12oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Wypadek w Brzeźnie. Pracownik utknął na wysokości ... (0)Piłkarska kolejka: Czy Górnik w końcu wygra na wła ... (0)

Konin. Po chińsku rozmawiamy? Przewodniczący stale pouczający

Aktualizacja 31.01.2019 15:15

Wczorajsza sesja Rady Miasta Konina pokazała poziom dyskusji czołowych samorządowców. Dotyczy to między innymi "rozmowy" z pozycji przewodniczącego z najmłodszym radnym. 

Chodzi o przytyki, jakie przewodniczący Rady Miasta, Wiesław Steinke (klub radnych Koalicji Obywatelskiej) kierował podczas sesji do opozycyjnego radnego, Jakuba Eltmana (klub radnych Prawa i Sprawiedliwości). Młody radny zapytał - dlaczego w przedsesyjnych materiałach nie znalazł się plan pracy nowej komisji skarg, wniosków i petycji? Później zadawał pytania oraz formułował twierdzenia dotyczące kompetencji i obowiązków tejże komisji w zakresie pism (wniosków, skarg itp.), którymi ta komisja miałaby się zajmować. Co ważne - wypowiedź Jakuba Eltmana była merytoryczna, wyważona i spełniała wszelkie kryteria głosu zabieranego przez radnego podczas sesji Rady Miasta. Okazało się jednak, że przewodniczący, Wiesław Steinke, miał w tej kwestii odmienne zdanie. Korzystając z prawa zabierania głosu, nieustannie przerywał Jakubowi Eltmanowi. Do tego doszły przytyki. Oto fragment (stenogram) „najgorętszego” momentu tej dyskusji:

Jakub Eltman: niestety nie zgodzę się z panem przewodniczącym, gdyż...

Wiesław Steinke: to proszę podać argumenty prawne, bardzo proszę

J.E.: już tłumaczę, może pan mi nie przerywać?

W.S.: niezrozumiałe (dyskusja?) polega na tym, że wymieniamy zdanie, pan ma włączony mikrofon, nie wyłączyłem panu, dyskutujemy razem, proszę się nie obrażać, mógłby być pan moim synem proszę pana, naprawdę, wiekowo

J.E.: (spokojnie) wykonujemy panie przewodniczący ten sam mandat radnego

W.S.: (znów przerywa) troszkę pokory i szacunku, panie radny

J.E.: szanowni państwo, nie zgadzam się z panem przewodniczącym, ponieważ (…) uważam, że takie pisma powinny przechodzić przez tę komisję i ewentualnie być kierowane do komisji właściwej rady miasta, bądź urzędu bo po to jest ta komisja i taki mamy zapis w statucie, wiec kierujmy się literą prawa, którą sami tworzymy, dziękuję

W.S.: no nie ma pan racji, kompletne bzdury pan opowiada, za przeproszeniem (…) proszę się nie upierać i nie wymądrzać, troszkę pokory (…) pan swoje cały czas, niech pan pokaże trochę asertywności, że pan potrafi przyznać komuś rację, ma pan z tym trudność

J.E.: mogę zabrać głos panie przewodniczący?

W.S.: po chińsku rozmawiamy?

Po tej wymianie zdań Jakub Eltman zacytował fragment statutu miasta Konina i ponowił pytanie o to, dlaczego w przedsesyjnych materiałach brakowało planu pracy nowej komisji. Na to przewodniczący Wiesław Steinke odparł: na arogancję nie odpowiadam z założenia.

W przerwie sesji Rady Miasta zapytaliśmy Wiesława Steinke, o to, co sądzi o poziomie tej dyskusji. Przewodniczący zbył nas słowami: mnie prowokacja nie interesuje, robicie z igły widły.

Na koniec sesji dostało się także mediom. Przewodniczący Wiesław Steinke odniósł się do sytuacji z początku obrad. Wtedy udzielono głosu mieszkańcowi, który zwrócił się do rady z prośbą o pomoc w rozwiązaniu problemu. Mieszkaniec wypowiadał się nerwowo, a w pewnym momencie zaczął krzyczeć z mównicy. W efekcie przewodniczący wyłączył mu mikrofon. Wspominając te wydarzenia, tuż przed zakończeniem sesji, powiedział do radnych. - Bardzo proszę o przemyślenie na przyszłość, żebyśmy unikali takich sytuacji zupełnie niepotrzebnych, bo tracimy merytoryczny sens dyskusji i rozwiązania, które poniekąd padały wcześniej, ja wiem, że to jest pożywka dla mediów, które znakomicie to rozgrywają potem, ale tak nie powinno to wyglądać, szanowni państwo.

video: bip.konin.eu

autor: Mateusz Krzesiński 

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

Czytaj więcej na temat:Jakub Eltman,   Wiesław Steinke,   sesja,   wymiana zdań,   pouczający przewodniczący,  

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

POPULARNE KOMENTARZE

''troszkę pokory i szacunku, panie radny'' przed kim? Jest radnym tak jak Pan Steinke ma takie samo prawo zadawać pytania.
Dodano: 31.01.2019 08:44    Przez: ~art
No Panie Steinke widać za długo już jest Pan przewodniczącym i woda sodowa uderza Panu do głowy.Jako ,jak Pan mówi dojrzały człowiek i radny powinien Pan okazać więcej szacunku młodszym kolegą a nie pokazywać swoją niechęć do przedstawiciela innej niż Pan orientacji politycznej.Macie służyć Koninowi a nie toczyć wewnętrzne spory polityczne.
Dodano: 31.01.2019 09:03    Przez: ~obserwator
Teraz widać komu wystaje słoma z butów. Kiedyś załatwiało się wykształcenie za prosiaki lub kury.
Dodano: 31.01.2019 08:57    Przez: ~czerwona kartka
Steinke: „to proszę podać argumenty prawne, bardzo proszę”; by za chwile rzec: „mógłby być pan moim synem proszę pana, naprawdę, wiekowo…” Przewodniczący w dyskusji żąda od adwersarza argumentów merytorycznych, a sam używa argumentów niemerytorycznych. To jest oczywisty przykład na to, że jedni z wiekiem stają się mądrzejsi, a inni tylko…starsi.
Dodano: 31.01.2019 10:08    Przez: ~Obserwator życia
Miałem raz do czynienia z Panem Wiesławem S. Wyjątkowo niegrzeczny człowiek. Cały czas próbował udowadniać, że to urzędnik ma rację, a nie ja. Zapytał em go, kogo wreszcie reprezentuje-wyborców, czy urzędników. Odpowiedzi nie uzyskałem.
Dodano: 31.01.2019 09:06    Przez: ~Petent

KOMENTARZE

Uwagi pana przewodniczącego skierowane do radnego Pana Eltmana były nie na miejscu. Powiem więcej, poniżające i upokarzające. Panie przewodniczący, nie przystoi tak na forum obrzucać młodego człowieka, niezależnie jaką partię prezentuje. Pan jest starszym od tego młodzieńca i to pan powinien mieć więcej pokory. Młodzi biorą przykład, niestety. Ponadto pan Eltman próbował zadać pytania bardzo mądre i powinien uzyskać odpowiedź. Widocznie coś panu nie pasowało, aby na pytania odpowiadać. Jest takim samym radnym jak pan. Rada Miasta i miasto Konin nie jest pana folwarkiem. To właśnie pan powinien świecić przykładem. Niech pan zapamięta, na stanowisku się tylko jest chwile, a człowiekiem do końca. Mowa nienawiści trwa nadal, nic się nie zmienia. Przykre.
Dodano: 31.01.2019 15:24    Przez: ~kier.
Szkoda, ze radny Eltman nie mowil o "literze prawa" kiedy jego partyjny kolega radny Majewski glosowal za swoja kolezanke - radna z PiSu. Gdzie byl wtedy posel Eltman?? Panie posle Eltman troche pokory jak słusznie zauwazyl przewidniczacy Steinke.
Dodano: 31.01.2019 16:06    Przez: ~Pn
Steinke po raz kolejny udowodnił że jest bucem. Do niego i całej PO trafiają tylko ich argumenty. Innych argumenty są nie do uwzględnienia. ZaPOmnijcie że wygracie wybory do sejmu z taką arogancją i POgardą dla człowieka.
Dodano: 31.01.2019 15:27    Przez: ~Chorzeń
Spojrz na sejm i to co rozdaje bi marszalekvpisu. Przewodniczący nie siega mu do piet arogancja x buta etc.
Dodano: 31.01.2019 16:07    Przez: ~Pn
Właśnie oglądałem sejm i widziałem Gasiuk pihowicz jak chora psychicznie wydziera się jak ktoś przemawia.Nitras to samo.
Dodano: 31.01.2019 16:14    Przez: ~Chorzeń
Pokażcie mi w PO porządnego polityka ?
Dodano: 31.01.2019 16:22    Przez: ~Ja nie widzę takiego
Tak myslalem... tylko na tyle was pisiolki stac...
Dodano: 31.01.2019 17:07    Przez: ~Pn
Jurnemu Stefanowi podobno płacili zbliżeniowo 😂😂😂
Dodano: 31.01.2019 18:55    Przez: ~Ale beka
Jurny Stefan N. korzystał w ramach korupcji z usług prostytutek, taki z niego POlityk z PO.
Dodano: 01.02.2019 12:15    Przez: ~Jurny Stefan
racja tylko to buras kto mial z tym chamem kontakt na oddziale dzieciecym to wie jak pseudo pan doktor sie zachowuje konowal
Dodano: 02.02.2019 00:13    Przez: ~jack56
O co właściwie chodziło młodemu radnego?
Dodano: 31.01.2019 15:43    Przez: ~Kollo
Dlaczego nie ma planu pracy komisji skarg i wniosków
Dodano: 31.01.2019 15:53    Przez: ~Zdz
Kollo sam nie wie
Dodano: 31.01.2019 16:08    Przez: ~Pn
Trzeci komentarz merytorycznie na celujący. Ortograficznie na ...
Dodano: 31.01.2019 15:53    Przez: ~mag
Większość mieszkańców Konina idących na wybory zagłosowała na POlityków z PO, powiem wam popełniliście błąd wybierając tych POlityków, aby rządzili Koninem przez następne pięć lat. Konin potrzebował Dobrej Zmiany, ale większość mieszkańców wolała, aby tak było jak było, no to i będzie, a może jeszcze gorzej.
Dodano: 31.01.2019 16:34    Przez: ~Symp. PiS
I teraz macie budowę 2 km drogi w cenie autostrady. Na własne życzenie jesteście okradani. Czekajcie jak wam miasto podatki podniesie.
Dodano: 31.01.2019 16:44    Przez: ~Koło
Bedzie gorzej bo pis nie da pozwolenia ma odkrywke. A poza tym.... Konin nie potrzebowal wyglodnialych Pisiewiczy z tzw DOJNEJ zmiany.
Dodano: 31.01.2019 17:10    Przez: ~Pn
Pan Przewodniczący musiał pokazać na Radzie Miasta ,że on ma też coś do powiedzenia ON wciąż nie może przeżyć tego ,że przegrał wybory na Prezydenta !!!!
Dodano: 31.01.2019 16:35    Przez: ~xxx
Wtedy jego duma ucierpiala.To fakt.Słaby i malutki z miego człowiek.Smutne....
Dodano: 31.01.2019 16:45    Przez: ~Mieszkanka
Malutki to kaczafi.
Dodano: 31.01.2019 17:10    Przez: ~Pn
Człowiek powinien być zawsze człowiekiem, niezależnie od tego kim jest i jaką pełni funkcję, tym bardziej przedstawiciel władzy, który ma reprezentować społeczeństwo, w tym przypadku społeczeństwo lokalne.
Dodano: 31.01.2019 16:39    Przez: ~Symp. PiS
Szkoda, ze radny Eltman nie mowil o "literze prawa" kiedy jego partyjny kolega radny Majewski glosowal za swoja kolezanke - radna z PiSu. Gdzie byl wtedy posel Eltman?? Panie posle Eltman troche pokory jak słusznie zauwazyl przewidniczacy Steinke BTW zgadza sie. Czlowiek powinien byc czlowiekiem a nie dwulicowcem jak ten powyzrj.
Dodano: 31.01.2019 17:11    Przez: ~Pn
Pan Steinke wypowiada się jako tyran i autokrata. Żałosne jest to ,że jego narracja i styl wypowiedzi jest rodem z czasów głębokiego komunizmu z lat 50 tych. Jest Pan w mojej opini typowym lewackim aparatczykiem. CREDO " PKT. 1 PAN STEINKE MA RACJE PKT. 2 JEŻELI PAN STEINKE NIE MA RACJI PATRZ PKT. 1 ŻENADA
Dodano: 31.01.2019 16:52    Przez: ~Assśsss
To damo jak juz dotyczy kaczafiego. I to jest prawdziwa zenada.
Dodano: 31.01.2019 17:12    Przez: ~Pn
Opozycja powinna się dogadać i odwołać przewodniczącego.
Dodano: 31.01.2019 17:30    Przez: ~Radny
A nazwisko Steinke to jest polskie ?
Dodano: 31.01.2019 18:31    Przez: ~Czy nie ?
Żydowskie
Dodano: 31.01.2019 18:47    Przez: ~Nie radny
Jakub jestes wielki, aten pan przewodniczacy nie jest godzien Ci zawiazac sznurowadla przy butach. Pycha i buta czlonkow Przestepczej Organizacji oraz brak poszanowania godnosci drugiego czlowieka oto cechy ktorych nauczyl ich rudy z Brukseli.
Dodano: 31.01.2019 18:00    Przez: ~Anty PiS
Szkoda, ze radny Eltman nie mowil o "literze prawa" kiedy jego partyjny kolega radny Majewski glosowal za swoja kolezanke - radna z PiSu. Gdzie byl wtedy posel Eltman?? Panie posle Eltman troche pokory jak słusznie zauwazyl przewidniczacy Steinke.
Dodano: 31.01.2019 19:11    Przez: ~Pn
4 z 7
<<1234567>>