Dzisiaj jest wtorek 19 listopada 2019, imieniny: Elżbiety, Seweryny, Salomei WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (20307) SPORT FORUM FIRMY (5416) PRACA (40) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
7 / 6oC
Jutropogoda
9 / 10oC
Pojutrzepogoda
10 / 8oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
To była najsłabsza runda Sokoła Kleczew od czasu a ... (0)Aplikacja „Zgłoś rower” to informowanie o znalezie ... (2)

Konin. Po chińsku rozmawiamy? Przewodniczący stale pouczający

Aktualizacja 31.01.2019 15:15

Wczorajsza sesja Rady Miasta Konina pokazała poziom dyskusji czołowych samorządowców. Dotyczy to między innymi "rozmowy" z pozycji przewodniczącego z najmłodszym radnym. 

Chodzi o przytyki, jakie przewodniczący Rady Miasta, Wiesław Steinke (klub radnych Koalicji Obywatelskiej) kierował podczas sesji do opozycyjnego radnego, Jakuba Eltmana (klub radnych Prawa i Sprawiedliwości). Młody radny zapytał - dlaczego w przedsesyjnych materiałach nie znalazł się plan pracy nowej komisji skarg, wniosków i petycji? Później zadawał pytania oraz formułował twierdzenia dotyczące kompetencji i obowiązków tejże komisji w zakresie pism (wniosków, skarg itp.), którymi ta komisja miałaby się zajmować. Co ważne - wypowiedź Jakuba Eltmana była merytoryczna, wyważona i spełniała wszelkie kryteria głosu zabieranego przez radnego podczas sesji Rady Miasta. Okazało się jednak, że przewodniczący, Wiesław Steinke, miał w tej kwestii odmienne zdanie. Korzystając z prawa zabierania głosu, nieustannie przerywał Jakubowi Eltmanowi. Do tego doszły przytyki. Oto fragment (stenogram) „najgorętszego” momentu tej dyskusji:

Jakub Eltman: niestety nie zgodzę się z panem przewodniczącym, gdyż...

Wiesław Steinke: to proszę podać argumenty prawne, bardzo proszę

J.E.: już tłumaczę, może pan mi nie przerywać?

W.S.: niezrozumiałe (dyskusja?) polega na tym, że wymieniamy zdanie, pan ma włączony mikrofon, nie wyłączyłem panu, dyskutujemy razem, proszę się nie obrażać, mógłby być pan moim synem proszę pana, naprawdę, wiekowo

J.E.: (spokojnie) wykonujemy panie przewodniczący ten sam mandat radnego

W.S.: (znów przerywa) troszkę pokory i szacunku, panie radny

J.E.: szanowni państwo, nie zgadzam się z panem przewodniczącym, ponieważ (…) uważam, że takie pisma powinny przechodzić przez tę komisję i ewentualnie być kierowane do komisji właściwej rady miasta, bądź urzędu bo po to jest ta komisja i taki mamy zapis w statucie, wiec kierujmy się literą prawa, którą sami tworzymy, dziękuję

W.S.: no nie ma pan racji, kompletne bzdury pan opowiada, za przeproszeniem (…) proszę się nie upierać i nie wymądrzać, troszkę pokory (…) pan swoje cały czas, niech pan pokaże trochę asertywności, że pan potrafi przyznać komuś rację, ma pan z tym trudność

J.E.: mogę zabrać głos panie przewodniczący?

W.S.: po chińsku rozmawiamy?

Po tej wymianie zdań Jakub Eltman zacytował fragment statutu miasta Konina i ponowił pytanie o to, dlaczego w przedsesyjnych materiałach brakowało planu pracy nowej komisji. Na to przewodniczący Wiesław Steinke odparł: na arogancję nie odpowiadam z założenia.

W przerwie sesji Rady Miasta zapytaliśmy Wiesława Steinke, o to, co sądzi o poziomie tej dyskusji. Przewodniczący zbył nas słowami: mnie prowokacja nie interesuje, robicie z igły widły.

Na koniec sesji dostało się także mediom. Przewodniczący Wiesław Steinke odniósł się do sytuacji z początku obrad. Wtedy udzielono głosu mieszkańcowi, który zwrócił się do rady z prośbą o pomoc w rozwiązaniu problemu. Mieszkaniec wypowiadał się nerwowo, a w pewnym momencie zaczął krzyczeć z mównicy. W efekcie przewodniczący wyłączył mu mikrofon. Wspominając te wydarzenia, tuż przed zakończeniem sesji, powiedział do radnych. - Bardzo proszę o przemyślenie na przyszłość, żebyśmy unikali takich sytuacji zupełnie niepotrzebnych, bo tracimy merytoryczny sens dyskusji i rozwiązania, które poniekąd padały wcześniej, ja wiem, że to jest pożywka dla mediów, które znakomicie to rozgrywają potem, ale tak nie powinno to wyglądać, szanowni państwo.

video: bip.konin.eu

autor: Mateusz Krzesiński 

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

Czytaj więcej na temat:Jakub Eltman,   Wiesław Steinke,   sesja,   wymiana zdań,   pouczający przewodniczący,  

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

POPULARNE KOMENTARZE

''troszkę pokory i szacunku, panie radny'' przed kim? Jest radnym tak jak Pan Steinke ma takie samo prawo zadawać pytania.
Dodano: 31.01.2019 08:44    Przez: ~art
No Panie Steinke widać za długo już jest Pan przewodniczącym i woda sodowa uderza Panu do głowy.Jako ,jak Pan mówi dojrzały człowiek i radny powinien Pan okazać więcej szacunku młodszym kolegą a nie pokazywać swoją niechęć do przedstawiciela innej niż Pan orientacji politycznej.Macie służyć Koninowi a nie toczyć wewnętrzne spory polityczne.
Dodano: 31.01.2019 09:03    Przez: ~obserwator
Teraz widać komu wystaje słoma z butów. Kiedyś załatwiało się wykształcenie za prosiaki lub kury.
Dodano: 31.01.2019 08:57    Przez: ~czerwona kartka
Steinke: „to proszę podać argumenty prawne, bardzo proszę”; by za chwile rzec: „mógłby być pan moim synem proszę pana, naprawdę, wiekowo…” Przewodniczący w dyskusji żąda od adwersarza argumentów merytorycznych, a sam używa argumentów niemerytorycznych. To jest oczywisty przykład na to, że jedni z wiekiem stają się mądrzejsi, a inni tylko…starsi.
Dodano: 31.01.2019 10:08    Przez: ~Obserwator życia
Miałem raz do czynienia z Panem Wiesławem S. Wyjątkowo niegrzeczny człowiek. Cały czas próbował udowadniać, że to urzędnik ma rację, a nie ja. Zapytał em go, kogo wreszcie reprezentuje-wyborców, czy urzędników. Odpowiedzi nie uzyskałem.
Dodano: 31.01.2019 09:06    Przez: ~Petent

KOMENTARZE

Przewodniczącemu Rady, jak widać woda sodowa cały czas gazuje do głowy i się tam zbiera … już duża kumulacja przez okres funkcjonowania !
Dodano: 01.02.2019 00:41    Przez: ~Abra-Kadabra
WYJAŚNIA ,,SIĘ'' : DLACZEGO ? URZĘDNICY DAJĄ 60 TYS NA , ,, PUNKT ''KONSULTACYJNY SŁUŻĄCY DO KUPIENIA SUSZU ZA 60 ZŁ NA 1 GRAM . ,,MÓJ KRZYK DO BOGA'' : ,, NIECH SPADNIE ANIOŁ ROZPACZY'' . ..
Dodano: 01.02.2019 00:48    Przez: ~L
Dobrze pan robi p.Steinke twarda reka to tylko polacy. Chcieli to maja.Ma pan nasze poparcie.
Dodano: 01.02.2019 01:05    Przez: ~Merkel
To samo próbował robić kiedy żona była przy dziecku na oddziale. Tylko się przeliczył bo sprowadzony do parteru przy personelu odwrócił się i odszedł. Nadęty ponad wszelką miarę. Kompletne przeciwieństwo pana Nowaka ordynatora i lekarza z powołania. Trzeba z nim krótko.
Dodano: 01.02.2019 01:30    Przez: ~Pppp
Jako 10cio latka trafiłam do szpitala z podejrzeniem zapalenia wyrostka. Przyjął mnie pan Steinke i już wtedy nie miał w sobie kultury mówiąc (przy mnie) mojej mamie, że "Nic jej nie jest. NAŻARŁA się słodyczy to ją brzuch boli. Pani nie zna swojego dziecka". Jak się później okazało, nie NAŻARŁAM się słodyczy, bo nawet na słodycze nie miałam pieniedzy ;) Za pieniądze zgarnianie z posiedzeń rady, pan Steinke powinien sobie zafundować jakiś kurs pokory i kultury.
Dodano: 01.02.2019 08:44    Przez: ~Anonim
To dlaczego on jest lekarzem ?
Dodano: 01.02.2019 12:29    Przez: ~Pytam
Czas widać niczego tego Pana nie nauczył >> zero poprawy...
Dodano: 01.02.2019 08:54    Przez: ~wstyd_za_chorzeń
Widzę że jest poprawa (aktualizacja) przekazu z sesji szkoda ze nie cała można ,można.Poza pouczający Panu Przewodniczącym to cśs się dowiemy jakie sprawy były omawiane istotne dla mieszkańców? Panie Przewodniczący czy widzi Pan jak ocenia pana lud ,a tyle mówił Pan o pokorze. Proponuję Panu przeczytać ciekawą propozycje książkową " ABC dobrego wychowania" jest w bibliotece publicznej, jak ja nabędę to wyślę Panu w prezencie.
Dodano: 01.02.2019 08:56    Przez: ~xxx
Z przykrością słuchałem tego przykładu żenującego ataku na młodego radnego, który przecież był bardzo merytoryczny w składanych zapytaniach. Może pan Wiesław Steinke niedoszły prezydent Konina powinien sobie w końcu odpocząć od samorządu? Wydaje się, że na początek powinien jednak spróbować zdiagnozować dlaczego puszczają mu nerwy w merytorycznej rozmowie z młodym, ale konkretnym młodym mężczyzną. Wyglądało to żałośnie, to doskonały przykład jak osoba ze świecznika może się sama zaorać, a nie zważanie na fakt, że jest w trybie on-line, powoduje przypuszczenie, że albo komuś przez chwilę zabrakło instynktu samozachowawczego, albo czuje się tak wielki i pewny siebie, że młodszych, niższych stopniem, mniej zamożnych lub inaczej wykształconych (w domyśle "nie lekarzy") uważa za parobków, których można sztorcować. Nie takiego przewodniczącego rady Konin potrzebuje!
Dodano: 01.02.2019 09:24    Przez: ~sad
W 100 % sie z Tobą sad zgadzam.
Dodano: 01.02.2019 09:59    Przez: ~zas
Na nagraniu z sesji dokładnie się słyszy, że przewodniczący atakuje słownie radnego. Panie Steinke, atak to nie jest dobra obrona.Zawsze należy sprawę wyjaśnić, a pan unikał czytelnej odpowiedzi. Zachowanie pana obrzydliwe, nie mogłam tego słuchać. Może to metoda aby zrobić wielki szum i oby było głośno o mnie, a może panu chodzi o to aby pana się wszyscy bali. Niech pan sobie wyobrazi, że na miejscu pana Eltmana jest pana dziecko i ktoś go w taki sposób atakuje. Zadowolony byłby pan? Jako ojca bardzo by bolało, prawda? Szacunku człowieka do drugiego człowieka uczymy my, starsi ludzie. Na tej sesji co było? Młody, to można go upokorzyć na oczach wszystkich.
Dodano: 01.02.2019 09:36    Przez: ~mieszkanka
Myślę, że portal LM powinien zająć się bardziej istotnymi dla mieszkańców tematami niż potyczki słowne radnych, które nie mają znaczenia. Zarówno radny Eltman, jak i radny Steinke nie stanęli na wysokości zadania. Eltman jest arogancki i Steinke nie pozostał dłużny,a nie powinien wdawać się w taką dyskusję. Nadmieńmy, że mimo iż wykonują ten sam mandat to jednak Steinke ma większe doświadczenie w Radzie i jest starszy, kultura osobista, którą Eltman stara się egzaltować jest na boku tego wszystkiego. Po prostu jej nie ma. A Pan przewodniczący Steinke powinien być mądrzejszy. Teraz fala krytyki opiera się na nim, a Eltman staje się ofiarą, a to on zaczął.
Dodano: 01.02.2019 12:20    Przez: ~Maciej
6 z 7
<<1234567>>