Dzisiaj jest niedziela 16 maja 2021, imieniny: Andrzeja, Jędrzeja, Adama WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (17040) SPORT FORUM FIRMY (5598) PRACA (69) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
11 / 9oC
Jutropogoda
17 / 10oC
Pojutrzepogoda
14 / 9oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Górnik wybronił punkt w Toruniu, fantastyczny Szym ... (0)Szczepidło. Z Warty zniknęły platformy lęgowe dla ... (2)

Kozarzew. Szkoła podstawowa będzie miała swojego patrona

Dodano: 31.01.2019 13:17
Źródło: LM.pl

Stanisław Mańkowski, polski senator z okresu dwudziestolecia międzywojennego, będzie patronem Szkoły Podstawowej w Kozarzewie. Radni Kazimierza Biskupiego przyjęli w środę odpowiednią uchwałę.

Szkoła Podstawowa w Kozarzewie, wchodząca w skład Zespołu Szkolno-Przedszkolnego, do tej pory nie miała swojego patrona. Podczas środowej sesji Rady Gminy Kazimierz Biskupi przyjęta została jednak uchwała, która takiego patrona szkole nadała. Będzie nim Stanisław Mańkowski.

To żyjący na przełomie XIX i XX w. polski polityk. W latach 1935 - 1937 był senatorem IV kadencji wybranym z województwa łódzkiego. Wcześniej pełnił również funkcje radnego gminnego i powiatowego. Związany był Bezpartyjnym Blokiem Współpracy z Rządem - organizacją wspierającą Józefa Piłsudskiego.

Mańkowski pochodził z okolic Jampola (dzisiejsza Ukraina) lub Szołdr (powiat śremski). Po studiach osiadł jednak w Kazimierzu Biskupim, gdzie oprócz działalności politycznej zajmował się zarządzaniem majątkiem ziemskim. Zmarł w 1937 roku, a jego grób do dzisiaj znajduje się na cmentarzu w Kazimierzu Biskupim. Został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i Złotym Krzyżem Zasługi.

Uczniowie szkoły w Kozarzewie już w zeszłym roku zaczęli poznawać swojego przyszłego patrona. W listopadzie zorganizowany został konkurs plastyczny na portret Stanisława Mańkowskiego.



 autor: Bartosz Skonieczny

 e-mail: bs@firma.lm.pl

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.



DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

POPULARNE KOMENTARZE

Do czego to doszło... Patrona daje się tylko dlatego, że był senatorem i wielkim właścicielem ziemskim. Starzy ludzie jeszcze pamiętają jakimi to gagatkami byli Mańkowscy. Ale to i tak lepiej, że nadali Polakowi niż jakiemuś tam Xxxxxi
Dodano: 31.01.2019 18:04    Przez: ~ekonom
Jestem za upowszechnieniem życiorysu senatora !!! Jest przykładem faceta , który narobił tak wielu dzieciaków, powinien być przykładem dla facetów !!! Jeżeli by wszyscy byli tacy jak On, to państwo by zbankrutowało wypłacając tyle zasiłku 500 plus !! Jak ustaliłem było ich, aż dziewięcioro (ile na boku nie wiem ).Ilu potomków zostawił-nie do ustalenia!!! Tak trzymać i nie popuszczać !! nawet bezdzietnym
Dodano: 31.01.2019 14:38    Przez: ~Erwin
Do- tomek- nie pisz takich głupot - jeżeli Twój pradziadek żyje , to nie wie jak się nazywa !!! Śnią mu się czasy z przed 1936 roku . Chyba ,że jesteś spokrewniony ,to co innego !!! to i tak jesteś mało aktywny na stronie !!! Bajer to my nie nas- czy to znasz??
Dodano: 1.02.2019 19:07    Przez: ~Kali
Rozumiem, laurki i te sprawy. Jest jedno ALE, Mańkowscy wykorzystywali ludzi, nie płacili za pracę lub zaniżali wypłaty. Po lasach kazimierskich należących do Mańków chodził gajowy z flintą, który strzelał do ludzi, którzy tam akurat przebywali. Zwolnili kiedyś pracownika za kradzież jajek ("złodziej" wyspowiadał sięksiędzu, a ten Mańkowskim donióśł). Ale jeżeli chodzi o działalność państwową to czemu nie.
Dodano: 31.01.2019 17:42    Przez: ~fdegfa
Pochodził z Ukrainy albo z Wielkopolski. Stwierdzenie co najmniej enigmatyczne. Po co pisać, jeśli się nie wie?
Dodano: 31.01.2019 18:05    Przez: ~912

KOMENTARZE

W 35 roku to była farsa a nie wybory...masoni po śmierci swego guru Piłsudskiego robili wszystko aby tylko przy korycie być....oni zniszczyli demokrację w Polsce w 1926 roku..i takim ludziom nadaje się nazwy szkół... parodia westernu...
Dodano: 31.01.2019 13:29    Przez: ~su_arez@wp.pl
Pamiętaj że pomawianie jest karalne
Dodano: 01.02.2019 14:24    Przez: ~Ztm
Brawo Kozarzew, Mańkowski to człowiek, który zrobił wiele dobrego dla naszego, biednego wtedy regionu. Uogólnianie jest nie na miejscu, Wreszcie ktoś swój, a nie kolejny Piłsudski, który też miał wiele na sumieniu. Ty pewnie też.
Dodano: 01.02.2019 16:17    Przez: ~mieszkaniec
Jestem za upowszechnieniem życiorysu senatora !!! Jest przykładem faceta , który narobił tak wielu dzieciaków, powinien być przykładem dla facetów !!! Jeżeli by wszyscy byli tacy jak On, to państwo by zbankrutowało wypłacając tyle zasiłku 500 plus !! Jak ustaliłem było ich, aż dziewięcioro (ile na boku nie wiem ).Ilu potomków zostawił-nie do ustalenia!!! Tak trzymać i nie popuszczać !! nawet bezdzietnym
Dodano: 31.01.2019 14:38    Przez: ~Erwin
Patron szkoły ? Do której chodzi 7 uczniów. Proponuję nowego patrona Alberta Einsteina
Dodano: 31.01.2019 16:05    Przez: ~Maurycy
7 uczniów to może w Twojej szkole było hehe bez patrona
Dodano: 31.01.2019 16:45    Przez: ~Leszek
A moze szkole nadac imie s.p. Pawla Adamowicza? facet jest teraz na topie a wkrotce w Gdansku bedzie mial swoj pomnik.
Dodano: 31.01.2019 18:17    Przez: ~Anty PiS
Nawet radna swojego wnuczka juz tam nie wozi do przedszkola. Chyba zrozumiala ze mu zacofanie grozi
Dodano: 31.01.2019 19:48    Przez: ~has
Skąd wiesz, chodzisz tam? Nie! takich tam nie przyjmują
Dodano: 01.02.2019 16:19    Przez: ~ja
Rozumiem, laurki i te sprawy. Jest jedno ALE, Mańkowscy wykorzystywali ludzi, nie płacili za pracę lub zaniżali wypłaty. Po lasach kazimierskich należących do Mańków chodził gajowy z flintą, który strzelał do ludzi, którzy tam akurat przebywali. Zwolnili kiedyś pracownika za kradzież jajek ("złodziej" wyspowiadał sięksiędzu, a ten Mańkowskim donióśł). Ale jeżeli chodzi o działalność państwową to czemu nie.
Dodano: 31.01.2019 17:42    Przez: ~fdegfa
A co ty chciałbyś od sanacyjnej hołoty,bezideowe towarzystwo dobre do szklanki i strzelania do Polaków,jak np w Wyszynie w 1936 roku!!!(a w 39 pierwsi uciekali że swoim dobytkiem na Rumunię)!ps.a strzelanie do osób biednych którzy szli do lasu po chrust też nie było rzadkością u takich jak Mańkowski...ps.a koza.. niech się dokształci a nie zabrania ludziom myśleć i wyciągać wnioski z historii...
Dodano: 31.01.2019 20:04    Przez: ~su_arez@wp.pl
Do czego to doszło... Patrona daje się tylko dlatego, że był senatorem i wielkim właścicielem ziemskim. Starzy ludzie jeszcze pamiętają jakimi to gagatkami byli Mańkowscy. Ale to i tak lepiej, że nadali Polakowi niż jakiemuś tam Xxxxxi
Dodano: 31.01.2019 18:04    Przez: ~ekonom
Nie Mańkowski tylko nadgorliwy gajowy. Tak starsi ludzie z Kazimierza mówią. A to, że zakładał ochronki dla dzieci, że dawał na sieroty. Tego nie wiesz. Spytaj babcię, bo sam nie wiesz
Dodano: 01.02.2019 16:22    Przez: ~ona
Pochodził z Ukrainy albo z Wielkopolski. Stwierdzenie co najmniej enigmatyczne. Po co pisać, jeśli się nie wie?
Dodano: 31.01.2019 18:05    Przez: ~912
Był człowiekiem niewiadomego pochodzenia.
Dodano: 01.02.2019 10:16    Przez: ~wódka
dzieki bogu wyemigrowalem do stanow zjednoczonych i nie musze wiecej w zyciu widziec tego syfu co z polska zrobili idioci z warszawy, za czasow Gierka bylo lepiej niz teraz, polska byla polskaa teraz polska jest niczym do tego jeszcze przypomnialo sie tym wariatom z gminy ze mankowski byle senatorem....byl wyzyskiwaczem, dziedzicem i panem zycia i smierci w nieswiastowie, pan dziedzic nie wiedzial na czym mu dupa jezdzi a ludzie mieli.....duzo pracy na roli pana dziedzica a teraz robia go patronem???? facet mial szczescie ze diabli go wzieli w 37 roku bo inaczej niemcy by z nim sie rozprawili w 39 roku albo ruscy w 45, precz z PiSami i maliniakami
Dodano: 01.02.2019 01:05    Przez: ~usa#1
Ci co pracowali, mieli płacone. Mój pradziadek pracował i mówił, że to bardzo porządny i kulturalny człowiek. Pomagał biednym. Jak Rodzinie z Kazimierza spalił się dom, odbudował go z własnych pieniędzy. Finansował naukę dzieci swoich pracowników. Niestety, byli wśród Kazimierzan i tacy, którym nie chciało się pracować, ale kasę brać jak najbardziej. Chociaż mnie to nie dotyczy, uważam, że bardzo dobry wybór. Ktoś, kto pisze takie kalumnie, niech zagłębi się w historię, a jaśli nie niech poczyta KK
Dodano: 01.02.2019 16:31    Przez: ~tomek
Racja, oczerniają bo nie mogą pogodzić się z przegraną!!! Przemawia przez nich zazdrość. Za wypisywanie takich bzdur grozi odpowiedzialność karna
Dodano: 01.02.2019 19:06    Przez: ~Ldqu
Do- tomek- nie pisz takich głupot - jeżeli Twój pradziadek żyje , to nie wie jak się nazywa !!! Śnią mu się czasy z przed 1936 roku . Chyba ,że jesteś spokrewniony ,to co innego !!! to i tak jesteś mało aktywny na stronie !!! Bajer to my nie nas- czy to znasz??
Dodano: 01.02.2019 19:07    Przez: ~Kali
A która to radna pije
Dodano: 01.02.2019 06:18    Przez: ~K.B.
Wszyscy wiedzą
Dodano: 01.02.2019 11:09    Przez: ~Jasne 🔅
A w szkole uczyli że senat 2 RP 4 kadencji trwał od 1935 do 1938 no ale cóż kto miał rację nauczyciel czy dziennikarz?
Dodano: 01.02.2019 10:18    Przez: ~Xxx
i po ptokach, na czyj wniosek, kto pytał mieszkańców i dlaczego tak? jak jest problem z trzeźwością to profilaktycznie nie zapowiedziana kontrola wszystkich łącznie z burmistrzem przez organ uprawniony tylko z innej gminy i po sprawie. pić mogą ale po sesji rady Gminy(stawia jak zwykle burmistrz jego na to stać).
Dodano: 01.02.2019 10:42    Przez: ~xxx
Radna się broni jak może.
Dodano: 01.02.2019 11:09    Przez: ~F
Zastanów się człowieku co wypisujesz za bzdury.
Dodano: 01.02.2019 14:23    Przez: ~Egh
zapoznaj się z procedurą nadania imienia, będziesz wiedział.
Dodano: 01.02.2019 16:52    Przez: ~nauczyciel
1 z 2
12>>