Dzisiaj jest czwartek 17 października 2019, imieniny: Małgorzaty, Ryszarda, Gabrieli WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (18044) SPORT FORUM FIRMY (5383) PRACA (43) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
13 / 12oC
Jutropogoda
15 / 14oC
Pojutrzepogoda
16 / 13oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Po miesiącu przerwy Medyk wraca do Konina, by podj ... (0)Konin. Dzieci z Przedszkola nr 11 uczyły się Kolej ... (0)

Kramsk. Przedwojenny most wyremontuje kolej? Będą rozmowy

Dodano: 31.01.2019 19:41
Źródło: LM.pl

Miał być zabytkiem, ale nie będzie. Most nad torami kolejowymi w gminie Kramsk czeka na remont. Wójt chciałby, żeby odbył się on w ramach modernizacji linii kolejowej.

Powstał w latach 20-tych poprzedniego wieku. Do dziś most w miejscowości Podgór służy mieszkańcom. Przy okazji prowadzonej modernizacji linii E-20 na odcinku od Konina w stronę Kutna, kramscy radni dopytywali, czy remont czeka też most.

- Kolej wcześniej sygnalizowała, że utrzymanie i remont sklepienia nad torowiskiem jest naszym zadaniem. Istnieją ślady prawne, które wskazują na to, że możemy się od tego zdystansować, ponieważ nie wynika wprost, że jest to naszym obowiązkiem. Na pewno będziemy się z koleją targować – mówi Andrzej Nowak, wójt Kramska. - Może uda się to zrobić w ramach szkód z tytułu znacznego zniszczenia dróg – dodaje.

Stan techniczny mostu nie jest najgorszy. Jak przyznaje włodarz gminy, obiekt prezentuje się dobrze.

- W moście znajduje się drobny wyłom, który zrobił czołg w czasie wojny. Czas jednak robi swoje, kropla drąży kamień. Chcielibyśmy żeby ten most jak najdłużej zachował swoją funkcję użytkową – mówi wójt Nowak. - Zamówiłem ekpertyzę, która ma oszacować konieczne wydatki zapewniające funkcjonowanie mostu – dodaje.

Pojawił się też pomysł, żeby złożyć wniosek o wpisanie mostu do rejestru zabytków. Jednak wycofano się z tego, bo wiązałoby się to z większymi wydatkami.

- Na wejściu musielibyśmy dysponować pieniędzmi, które obligowałyby nas do tego, żeby mostowi nadać kształt najbardziej odpowiadający wymogom urzędu konserwatora zabytków. Nadzór byłby nie tylko budowlany, ale też konserwatora, podobnie byłoby z monitorowaniem obiektu – mówi Andrzej Nowak.

Ponadto firmy remontujące most musiałyby mieć specjalizację w zakresie konserwacji takich obiektów. A takich na rynku jest niewiele. Wójt Nowak dodaje jeszcze, że obiekty tego typu jak most rzadko uzyskują dofinansowanie.

- Te okoliczności sprawiły, że wycofałem się z tego pomysłu – mówi Andrzej Nowak.

Spotkanie z przedstawicielami spółki kolejowej jeszcze nie zostało ustalone. Wójt Kramska podkreśla jednak, że powinno się ono odbyć w najbliższym czasie.

 autor: Aleksandra Braciszewska - Benkahla

 e-mail: ab@firma.lm.pl

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

POPULARNE KOMENTARZE

Przedwojenny most wyremontuje kolej? Jeden i w dodatku przedwojenny most wyremontuje całą nowoczesną kolej. Ja prdole to były mosty nie to co teraz. Nie dość że się nowy zepsuje (bo go ktoś źle zakablował) to sam się nie naprawi. Co tu dopiero mówić o remontowaniu kolei.
Dodano: 31.01.2019 20:05    Przez: ~Krogulec
witam ...jestem za remontem mostku fajny jest i nie raz potrzebny jak zamknięty jest przejazd w Milinie sam ta nie raz jeżdżę w drodze do pracy w Kole ,niech sobie tam będzie... jeździłem pociągiem w latach 70 i mnie zauroczył jako dziecko a teraz po nim nie raz jeżdżę... jakie to miłe po 40 latach poznałem ten mostek :-) Pozdrawiam Wszystkich
Dodano: 31.01.2019 23:07    Przez: ~50
Czyli co? I kto jest tym burakiem? ;)
Dodano: 31.01.2019 22:06    Przez: ~Yebać piranię
Wszystko pięknie, tylko to jest wiadukt kolejowy. Tytuł wprowadza w błąd, artykuł zresztą także, bo sugeruje, że mowa o przeprawie nad rzeką. A w artykule nie pada ani razu wyrażenie wiadukt. Może komuś wydawać się, że to czepialstwo z mojej strony, aleróżnica jest istotna i trochę żenujące jest dla mnie, że pani redaktor, a także pan wójt nie dostrzegają różnicy...
Dodano: 1.02.2019 15:25    Przez: ~R
Dobrze że został wywołany temat mostu, umownie można nazwać granicznego pomiędzy Gminą Kramsk ,a Gminą Konin jest to bardzo ważny komunikacyjnie most łączący Rudzice i przyległe nowe osiedla i drogę do Lichenia i Konina Na to trzeba spojrzeć trochę przyszłościowo mam tu na myśli połączenie mostu - z drogą która na powstać jako III przeprawa Konina -obwodnica Konina droga główna do Lichenia (1,2 mil pielgrzymów rocznie)dziś jak wiemy jest tam lekkie zwężenie było dużo kolizji należy połączyć siły i wybudować most nowy jak się należy.Przy udziale PKP-Gmina Kramsk -Gmina Konin (możliwość pozyskania środków z UE jest nawet do 60% tylko wystarczy to chcieć, choćby na szczeblu Powiatu tylko kto to ma zainicjować (tym konkretnie się zająć, będzie problem który urzędnik)byle nie było to tak jak z mostem Bernerdynka .Dla mnie nawet ten może zostać a obok wybudować nowy j/w wspomniałem .Proszę tylko do tego nie bieżcie G.Pająka.W po ...
Dodano: 1.02.2019 10:22    Przez: ~xxx

KOMENTARZE

Przedwojenny most wyremontuje kolej? Jeden i w dodatku przedwojenny most wyremontuje całą nowoczesną kolej. Ja prdole to były mosty nie to co teraz. Nie dość że się nowy zepsuje (bo go ktoś źle zakablował) to sam się nie naprawi. Co tu dopiero mówić o remontowaniu kolei.
Dodano: 31.01.2019 20:05    Przez: ~Krogulec
Wszystko byście chcieli mieć zrobine za Free buraki
Dodano: 31.01.2019 21:56    Przez: ~Pirania
Czyli co? I kto jest tym burakiem? ;)
Dodano: 31.01.2019 22:06    Przez: ~Yebać piranię
witam ...jestem za remontem mostku fajny jest i nie raz potrzebny jak zamknięty jest przejazd w Milinie sam ta nie raz jeżdżę w drodze do pracy w Kole ,niech sobie tam będzie... jeździłem pociągiem w latach 70 i mnie zauroczył jako dziecko a teraz po nim nie raz jeżdżę... jakie to miłe po 40 latach poznałem ten mostek :-) Pozdrawiam Wszystkich
Dodano: 31.01.2019 23:07    Przez: ~50
ta, zara się wtrąci jakiś maruda od zabytków i po remoncie
Dodano: 01.02.2019 09:30    Przez: ~kwaz
Dobrze że został wywołany temat mostu, umownie można nazwać granicznego pomiędzy Gminą Kramsk ,a Gminą Konin jest to bardzo ważny komunikacyjnie most łączący Rudzice i przyległe nowe osiedla i drogę do Lichenia i Konina Na to trzeba spojrzeć trochę przyszłościowo mam tu na myśli połączenie mostu - z drogą która na powstać jako III przeprawa Konina -obwodnica Konina droga główna do Lichenia (1,2 mil pielgrzymów rocznie)dziś jak wiemy jest tam lekkie zwężenie było dużo kolizji należy połączyć siły i wybudować most nowy jak się należy.Przy udziale PKP-Gmina Kramsk -Gmina Konin (możliwość pozyskania środków z UE jest nawet do 60% tylko wystarczy to chcieć, choćby na szczeblu Powiatu tylko kto to ma zainicjować (tym konkretnie się zająć, będzie problem który urzędnik)byle nie było to tak jak z mostem Bernerdynka .Dla mnie nawet ten może zostać a obok wybudować nowy j/w wspomniałem .Proszę tylko do tego nie bieżcie G.Pająka.W po ...
Dodano: 01.02.2019 10:22    Przez: ~xxx
..dalej W pojedynkę nikt nie ma szans na cokolwiek zmienić .
Dodano: 01.02.2019 10:25    Przez: ~xxx
Wszystko pięknie, tylko to jest wiadukt kolejowy. Tytuł wprowadza w błąd, artykuł zresztą także, bo sugeruje, że mowa o przeprawie nad rzeką. A w artykule nie pada ani razu wyrażenie wiadukt. Może komuś wydawać się, że to czepialstwo z mojej strony, aleróżnica jest istotna i trochę żenujące jest dla mnie, że pani redaktor, a także pan wójt nie dostrzegają różnicy...
Dodano: 01.02.2019 15:25    Przez: ~R
Na spotkanie dotyczaego budowy mostu laczacego Krzymow - Kramsk sie nie poszlo,jakas fikcja, szczegolnie w wyborach byla sprawa priorytetowa, bodajze druga.
Dodano: 01.02.2019 19:01    Przez: ~Ha ha