Dzisiaj jest niedziela 17 lutego 2019, imieniny: Donata, Łukasza, Zbigniewa WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (20957) SPORT FORUM FIRMY (5292) PRACA (78) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
2 / 4oC
Jutropogoda
8 / 3oC
Pojutrzepogoda
8 / 5oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Zamiast klas lekcyjnych, mieszkania. Inwestycja w ... (6)Młodzież III LO w Koninie w finale Turnieju Debat ... (16)

Obrączka z zaślubin Polski z morzem jest w licheńskim muzeum

Dodano: 10.02.2019 10:43
Źródło: LM.pl

Obrączka z symbolicznych zaślubin Polski z morzem to jeden z bezcennych skarbów licheńskiego muzeum. Dziś przypada 99. rocznica tego wydarzenia.

Decyzje o przyznaniu II Rzeczpospolitej dostępu do morza zapadły w czerwcu 1919 roku. W styczniu 1920 roku żołnierze Frontu Pomorskiego, pod dowództwem gen. Józefa Hallera przejęli Toruń, a potem kolejne miejscowości od wycofujących się wojsk niemieckich. Marsz zakończył się w Pucku, gdzie 10 lutego doszło do uroczystych zaślubin Polski z morzem. Odprawiono mszę świętą, w której wzięli udział m.in. wicepremier Wincenty Witos i przyszły prezydent Stanisław Wojciechowski. Później gen. Haller wjechał konno na pochylnię dla hydroplanów, a potem ruszył w kierunku morza i powiedział: „W imieniu Najjaśniejszej Rzeczpospolitej Polskiej ja, generał broni Józef Haller obejmuję w posiadanie ten oto prastary Bałtyk słowiański”. Następnie wrzucił do wody jeden z dwóch pierścieni, podarowany mu przez mieszczan z Gdańska.

Platynowa obrączka z delikatnymi zdobieniami i wygrawerowanym napisem: Gdańsk/10.2.1920 Puck, znaduje się w Muzeum im. ks. Józefa Jarzębowskiego w licheńskiej bazylice. Pierścień ten od dnia symbolicznych zaślubin, gen. Józef Haller nosił na swoim palcu aż do śmierci.

fot. Biuro Prasowe Sanktuarium Maryjnego w Licheniu

  • Obrączka z zaślubin Polski z morzem jest w licheńskim muzeum
  • Obrączka z zaślubin Polski z morzem jest w licheńskim muzeum
  • Obrączka z zaślubin Polski z morzem jest w licheńskim muzeum
  • Obrączka z zaślubin Polski z morzem jest w licheńskim muzeum

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.

POPULARNE KOMENTARZE

Cześć I Chwała Bohaterom.
Dodano: 10.02.2019 11:31    Przez: ~edjan
Jak dobrze, że Polska ma dostęp do morza, a były takie czasy, kiedy nie miała. Losy Polski na przestrzeni wieków były okrutne, byliśmy najeżdżani i atakowani ze wszystkich stron i przez wszystkich, a jednak Polska przetrwała dzięki Bogu. Dziś mamy morze i góry, brakuje nam tylko spokoju w kraju i zgody.
Dodano: 10.02.2019 11:55    Przez: ~Symp. PiS

KOMENTARZE

Cześć I Chwała Bohaterom.
Dodano: 10.02.2019 11:31    Przez: ~edjan
Hańba I Poruta Komunistom.
Dodano: 10.02.2019 12:23    Przez: ~ajak
tylko w jaki sposób te czarne sępy ją wydziobały ?? - ostatnie miejsce gdzie powinna się znaleźć.....
Dodano: 10.02.2019 11:53    Przez: ~zx
Dokładnie, czy naprawdę nie ma w Polsce żadnego godnego muzeum dla takiego symbolu narodowego???
Dodano: 11.02.2019 10:09    Przez: ~M
Jak dobrze, że Polska ma dostęp do morza, a były takie czasy, kiedy nie miała. Losy Polski na przestrzeni wieków były okrutne, byliśmy najeżdżani i atakowani ze wszystkich stron i przez wszystkich, a jednak Polska przetrwała dzięki Bogu. Dziś mamy morze i góry, brakuje nam tylko spokoju w kraju i zgody.
Dodano: 10.02.2019 11:55    Przez: ~Symp. PiS
Ale myśmy też najeżdżali i atakowali "we wszystkie strony". Oni też przetrwali dzięki Bogu? Chociaż niezupełnie wszyscy...
Dodano: 11.02.2019 02:47    Przez: ~Kibic
"Kibic" jaką nację narodowościową reprezentujesz, bo na pewno nie Polaków ?
Dodano: 11.02.2019 11:38    Przez: ~Prawdziwy Polak
Nie widziałem , żadnego sznurka/nitki przywiązanego do obrączki podczas rzucania jej do morza !!! Skąd ona tam się znalazła (W Licheniu!!) ??? kto śmiał ją tam przekazać (dobro narodowe)nie pytając narodu/suwerena!!! Jest takie pojęcie jak paser !! ciekawe czy ma to zastosowanie w tym przypadku ?? Tak trzymać i nie popuszczać!!! Nawet paserom
Dodano: 10.02.2019 12:31    Przez: ~Erwin
@Erwin,właśnie dałeś świadectwo Twojej inteligencji.Nawet tekstu nie potrafisz przeczytać ze zrozumieniem,a chcesz być autorytetem ...Tak często krytycznie wypowiadasz się na forach a okazuje się,że intelektem nie grzeszysz...Więcej pokory stary i do nauki.Podobno nigdy nie jest za pózno.
Dodano: 10.02.2019 23:01    Przez: ~B.B.
Erwin czytaj ze zrozumieniem,, obraczke nosił na palcu aż do śmierci........Osle ty....
Dodano: 10.02.2019 13:57    Przez: ~Eee
Do -Eee- w artykule nic nie ma na temat zapisu w jego testamencie o przekazaniu obrączki do Lichenia,
Dodano: 10.02.2019 15:33    Przez: ~M..k
dla czego oszołomom nie podoba się Wiosna !!! Którym się nie podoba to poszołwon
Dodano: 10.02.2019 15:36    Przez: ~M..k
M.k inaczej kochający ? Wiosna to pora miłosna, ale nie w wydaniu R. Biedronia.
Dodano: 10.02.2019 16:18    Przez: ~Hetero
Do- Eee - nie doceniłem Twej inteligencji !!! Widać tego ,że zgrzeszyłem , proszę o wybaczenie , Tak trzymać i nie popuszczać !!! nawet mnie
Dodano: 11.02.2019 08:48    Przez: ~Erwin
Erwin, to syn diabła, w jego sercu nie znajdziesz odrobiny Boga.
Dodano: 11.02.2019 11:41    Przez: ~Wierzący
Do wierzącego- swój swojego rozpozna