Dzisiaj jest poniedziałek 27 maja 2019, imieniny: Jana, Juliusza, Radowita WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (19965) SPORT FORUM FIRMY (5335) PRACA (57) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
14 / 12oC
Jutropogoda
13 / 11oC
Pojutrzepogoda
16 / 8oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Powiatowe Dni Rodziny i Gminny Dzień Dziecka na Dn ... (0)Trzy najważniejsze do tej pory punkty. Medyk lider ... (2)

Bądź bezpieczny za granicą. 4 rzeczy, które trzeba zrobić przed wyjazdem

Materiał promocyjny

Dodano: 14.02.2019 14:58

Każdy wyjazd zagraniczny związany jest z szeregiem przygotowań – nawet jeśli decyzję podejmujemy spontanicznie. Zarówno wycieczki, jak i zorganizowane wczasy i podróże służbowe za granicę mogą być niezwykle interesujące, o ile będziemy przygotowani na wszystkie okoliczności, jakie mogą się zdarzyć. Co koniecznie musisz ze sobą zabrać?

  1. Karta ubezpieczenia
  2. Nieobowiązkowe ubezpieczenia
  3. Badania i szczepienia
  4. Dokumenty

Karta ubezpieczenia

Podstawowym dokumentem, który pozwala na korzystanie ze świadczeń medycznych w krajach należących do Unii Europejskiej, a także w Islandii, Szwajcarii, Lichtensteinie i Norwegii jest Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Nikomu na wyjeździe nie życzymy choroby ani wypadku, ale różne rzeczy się zdarzają, a ta charakterystyczna niebieska pozwala skorzystać z ubezpieczenia zdrowotnego za granicą. Co za tym idzie otrzymujemy pomoc medyczną na takich samych zasadach jak mieszkańcy danego kraju. Szczegółowe warunki będą więc uzależnione od tego, w jakim państwie zostanie udzielona pomoc.

Nieobowiązkowe ubezpieczenia

Posiadanie karty EKUZ nie jest obowiązkowe. Tak samo jak nikt nie zmusi nas do wykupienia dodatkowego ubezpieczenia. W przypadku jednak jakichkolwiek problemów odpowiednie dokumenty pozwalają nam uniknąć przede wszystkim wysokich kosztów. Dla przykładu w wielu krajach nawet akcje ratunkowe są płatne, więc bez dedykowanej polisy koszty będziemy musieli ponieść sami. W przypadku dedykowanych ubezpieczeń wiele zależy od tego, gdzie jedziemy i jaką aktywność będziemy wykonywać. Z drugiej strony zarówno w przypadku ubezpieczeń, jak i samej EKUZ inne wymagania będą stawiane osobom wyjeżdżającym turystycznie, a inne tym, którzy udają się do pracy za granicę.

Badania i szczepienia

Szczególnie gdy wybieramy się do krajów egzotycznych, warto dokładnie sprawdzić, jakie szczepienia będą od nas wymagane, a jakie są zalecane przez nasze oraz lokalne służby. Książeczkę szczepień oraz inne zalecane dokumenty należy mieć przy sobie w czasie podróży. Żeby sprawdzić, czego dokładnie potrzebujemy w danym kraju, jak wyglądają odprawy na lotniskach oraz inne kontrole oraz to, jak funkcjonuje opieka medyczna w konkretnym państwie, warto korzystać z dedykowanych zaleceń opublikowanych na stronach ministerstwa.

Dokumenty

Tak naprawdę to właśnie one będą najważniejsze zarówno w czasie dalszych, jak i bliższych podróży. Nawet na terenie Unii może się zdarzyć, że służby będą chciały sprawdzić dowód osobisty, więc nie warto zostawiać go w domu. Poza tym trzeba pamiętać, że w przypadku kradzieży paszportu za granicą, należy jak najszybciej udać się do najbliższego polskiego konsulatu i złożyć wniosek o dokument tymczasowy, który umożliwi nam powrót do kraju. Gdy stracimy wszystkie dokumenty, ktoś musi potwierdzić w urzędzie naszą tożsamość.

  • Bądź bezpieczny za granicą. 4 rzeczy, które trzeba zrobić przed wyjazdem

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

Czytaj więcej na temat:turystyka,   wyjazd,   bezpieczeństwo,   wakacje

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.