Dzisiaj jest wtorek 19 marca 2019, imieniny: Józefa, Bogdana, Laili WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (22226) SPORT FORUM FIRMY (5310) PRACA (75) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
6 / 2oC
Jutropogoda
8 / 7oC
Pojutrzepogoda
11 / 10oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
W Koninie startują Mistrzostwa Polski Juniorów w B ... (6)Festiwal Kultur Miast Partnerskich w pierwszą nied ... (6)

Bądź bezpieczny za granicą. 4 rzeczy, które trzeba zrobić przed wyjazdem

Materiał promocyjny

Dodano: 14.02.2019 14:58

Każdy wyjazd zagraniczny związany jest z szeregiem przygotowań – nawet jeśli decyzję podejmujemy spontanicznie. Zarówno wycieczki, jak i zorganizowane wczasy i podróże służbowe za granicę mogą być niezwykle interesujące, o ile będziemy przygotowani na wszystkie okoliczności, jakie mogą się zdarzyć. Co koniecznie musisz ze sobą zabrać?

  1. Karta ubezpieczenia
  2. Nieobowiązkowe ubezpieczenia
  3. Badania i szczepienia
  4. Dokumenty

Karta ubezpieczenia

Podstawowym dokumentem, który pozwala na korzystanie ze świadczeń medycznych w krajach należących do Unii Europejskiej, a także w Islandii, Szwajcarii, Lichtensteinie i Norwegii jest Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Nikomu na wyjeździe nie życzymy choroby ani wypadku, ale różne rzeczy się zdarzają, a ta charakterystyczna niebieska pozwala skorzystać z ubezpieczenia zdrowotnego za granicą. Co za tym idzie otrzymujemy pomoc medyczną na takich samych zasadach jak mieszkańcy danego kraju. Szczegółowe warunki będą więc uzależnione od tego, w jakim państwie zostanie udzielona pomoc.

Nieobowiązkowe ubezpieczenia

Posiadanie karty EKUZ nie jest obowiązkowe. Tak samo jak nikt nie zmusi nas do wykupienia dodatkowego ubezpieczenia. W przypadku jednak jakichkolwiek problemów odpowiednie dokumenty pozwalają nam uniknąć przede wszystkim wysokich kosztów. Dla przykładu w wielu krajach nawet akcje ratunkowe są płatne, więc bez dedykowanej polisy koszty będziemy musieli ponieść sami. W przypadku dedykowanych ubezpieczeń wiele zależy od tego, gdzie jedziemy i jaką aktywność będziemy wykonywać. Z drugiej strony zarówno w przypadku ubezpieczeń, jak i samej EKUZ inne wymagania będą stawiane osobom wyjeżdżającym turystycznie, a inne tym, którzy udają się do pracy za granicę.

Badania i szczepienia

Szczególnie gdy wybieramy się do krajów egzotycznych, warto dokładnie sprawdzić, jakie szczepienia będą od nas wymagane, a jakie są zalecane przez nasze oraz lokalne służby. Książeczkę szczepień oraz inne zalecane dokumenty należy mieć przy sobie w czasie podróży. Żeby sprawdzić, czego dokładnie potrzebujemy w danym kraju, jak wyglądają odprawy na lotniskach oraz inne kontrole oraz to, jak funkcjonuje opieka medyczna w konkretnym państwie, warto korzystać z dedykowanych zaleceń opublikowanych na stronach ministerstwa.

Dokumenty

Tak naprawdę to właśnie one będą najważniejsze zarówno w czasie dalszych, jak i bliższych podróży. Nawet na terenie Unii może się zdarzyć, że służby będą chciały sprawdzić dowód osobisty, więc nie warto zostawiać go w domu. Poza tym trzeba pamiętać, że w przypadku kradzieży paszportu za granicą, należy jak najszybciej udać się do najbliższego polskiego konsulatu i złożyć wniosek o dokument tymczasowy, który umożliwi nam powrót do kraju. Gdy stracimy wszystkie dokumenty, ktoś musi potwierdzić w urzędzie naszą tożsamość.

  • Bądź bezpieczny za granicą. 4 rzeczy, które trzeba zrobić przed wyjazdem

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

Czytaj więcej na temat:turystyka,   wyjazd,   bezpieczeństwo,   wakacje

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.