Dzisiaj jest sobota 25 maja 2019, imieniny: Grzegorza, Magdy, Marii Magdaleny WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (19405) SPORT FORUM FIRMY (5334) PRACA (65) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
18 / 9oC
Jutropogoda
15 / 13oC
Pojutrzepogoda
20 / 12oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Spławie. Zderzyły się dwa samochody. Jedna osoba z ... (3)Rokitnikowy projekt się rozwija. Kolejne krzewy na ... (9)

Mikrofony dynamiczne i pojemnościowe

Materiał promocyjny

Dodano: 15.02.2019 17:57
  • Mikrofony dynamiczne i pojemnościowe

Niezależnie od tego czy jesteśmy amatorami śpiewającymi w domowym zaciszu, czy potrzebujemy profesjonalnego sprzętu do wyposażenia swojego studia nagrań, staniemy przed dylematem jaki mikrofon kupić. Zależnie od naszych funduszy i potrzeb odpowiedź będzie inna, ale z pewnością będziemy wybierać między mikrofonami pojemnościowymi i dynamicznymi. Przed dokonaniem wyboru warto dowiedzieć się co do zaoferowania mają oba rodzaje mikrofonów, by wybór sprzętu okazał się jak najlepszy.

Mikrofony dynamiczne

Z tym typem mikrofonów najczęściej spotykają się wokaliści występujący na różnego rodzaju scenach. Mikrofony dynamiczne charakteryzują się dużą wytrzymałością, która jest niezbędna w warunkach koncertów na żywo - mikrofony tego typu mają podwyższoną wytrzymałość na wilgoć czy kurz. Ich kolejną cechą jest to, że nie wymagają dodatkowego zasilania przez co bez trudu podłączymy je do każdego stołu mikserskiego, co może się okazać kluczowe dla artystów, którzy często muszą polegać na nieznanym sprzęcie audio. Należy jednak pamiętać, że pasmo przenoszenia w dynamicznych mikrofonach jest węższe niż w pojemnościowych. Tracimy przez to nieco na jakości dźwięku, ale korzystając z wysokiej jakości sprzętu ta różnica może nie być duża. Ten parametr będzie miał większe znaczenie dla instrumentalistów - przykładowo dla partii instrumentów smyczkowych mikrofony dynamiczne mogą być niewystarczające. Na koniec warto przyjrzeć się cenie - ta jest zdecydowanie korzystniejsza w przypadku dynamicznych mikrofonów.

Mikrofony pojemnościowe

Mikrofony pojemnościowe charakteryzują się szerokim pasmem przenoszenia, a różnicę w dźwięku można zauważyć szczególnie w niskich tonach. Ze względu na ich czułość sprawdzają się idealnie podczas nagrywania koncertów instrumentalnych, w których należy oddać głębie sceny muzycznej i wiele brzmieniowych niuansów. Cechy, które tak dobrze sprawdzają się podczas nagrywania instrumentów mogą okazać się problemem przy nagrywaniu np. partii wokalnych. Ze względu na czułość mikrofonów pojemnościowych, tak zwane spółgłoski wybuchowe (m.in “k”,”p”,”b”) mogą powodować zniekształcenia. Tego typu problemów możemy uniknąć wykorzystując filtr przypominający siatkę, tak zwany pop filtr. Trzeba jednak pamiętać, że lepsza jakość dźwięku mikrofonów pojemnościowych wymaga dodatkowego zasilania. Najczęściej moc dostarczana jest poprzez podłączenie przez Phanthom 48V. W większości profesjonalnych stołów mikserskich znajdziemy odpowiednie wyjście, ale czasem konieczność podłączenia dodatkowego zasilania może okazać się problem.

Jaki mikrofon wybrać?

Głównym kryterium powinno być to w do czego chcemy wykorzystywać mikrofon. Dla wokalistów, perkusistów czy gitarzystów w zdecydowanej większości sprawdzą się mikrofony dynamiczne. Jeżeli jednak chcemy nagrywać instrumenty smyczkowe jak skrzypce czy kontrabas, albo nawet zależy nam na zarejestrowaniu pełniejszego brzmienia gitary akustycznej, powinniśmy rozważać mikrofony pojemnościowe.

Najlepszym wyjściem jest jednak kontakt z profesjonalnym sklepem. Po krótkiej rozmowie i sprecyzowaniu wymagań dostaniemy fachową poradę odnośnie najlepszych modeli mikrofonów. Niezależnie od budżetu ciekawe modele mikrofonów znajdziemy w sklepie Megascena.

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

Czytaj więcej na temat:mikrofon,   audio

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.