Dzisiaj jest czwartek 18 lipca 2019, imieniny: Erwina, Kamila, Wespazjana WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (18889) SPORT FORUM FIRMY (5347) PRACA (54) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
23 / 15oC
Jutropogoda
23 / 17oC
Pojutrzepogoda
26 / 21oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Artystyczny dom. Rewitalizacja konińskiej starówki ... (0)Konin. Wjechał hulajnogą elektryczną na przejście. ... (3)

Ziemianin i milioner z kresów, których... Wołodyjowski strzegł

KONIŃSKIE WSPOMNIENIA

Dodano: 15.02.2019 21:51

Emeryk dobiegał sześćdziesiątki, kiedy w 1884 r. pierwsze odcinki „Ogniem i mieczem” zaczęły się ukazywać na łamach konserwatywnego „Słowa”, ale nie wiemy, czy śledził przygody sienkiewiczowskich bohaterów i dla naszej opowieści nie jest to istotne. Piszę o tym jedynie, by przybliżyć Czytelnikom miejsce, w którym powstała potęga rodziny Mańkowskich i skąd wywodził się również Stanisław – właściciel dóbr Kazimierz Biskupi.

Mańkowscy z Kwileckimi

O Emeryku jego bratanek, biskup Piotr Mańkowski, tak pisał: „Był to człowiek o bardzo silnej i wybitnej indywidualności. Podwładnych trzymał krótko, ogromną miał energię i zawsze był w pracy - czy w domu, czy poza domem: w Kijowie, w Odessie. Zarówno w sprawach dotyczących rolnictwa, jak i cukrownictwa, był powagą. Radzono się go powszechnie. Piastował urząd dyrektora kilku towarzystw akcyjnych. W Kijowie, w czasie kontraktów, w mieszkaniu jego zawsze było pełno, a choć miał już lat osiemdziesiąt kilka, jeszcze co roku na kontrakty jeździł.”

Było to widocznie pokolenie silnych osobowości, bo podobnie jak Emeryk i Wacław przyczynili się do utrwalenia potęgi rodziny Mańkowskich, tak urodzony w 1833 roku w Malińcu Mieczysław Kwilecki, (dziadek Mieczysława Seweryna, który był ostatnim przed 1939 rokiem właścicielem majątku Gosławice) zbudował pozycję Kwileckich (więcej na ten temat w artykule „Z Kwilcza do Malińca i Grodźca czyli dzieje rodu Kwileckich”). Jego postać przywołuję w tym miejscu nie bez powodu, bowiem Mieczysław pojął za żonę bratanicę Emeryka. Ich ślub był wielkim wydarzeniem towarzyskim w Wielkim Księstwie Poznańskim nie tylko z powodu połączenia się dwóch wielkich rodzin ziemiańskich, ale również dlatego, że Maria Mańkowska była, ze strony matki, wnuczką generała Jana Henryka Dąbrowskiego, tego samego, który w refrenie polskiego hymnu maszeruje z ziemi włoskiej do Polski.

Z Podola do Brodnicy

We wspomnianej wyżej Borówce na Podolu urodził się również i wychował najstarszy syn Emeryka – Wacław. Jego żoną została w 1875 roku Antonina Chłapowska, wnuczka innego słynnego polskiego generała – Dezyderego Chłapowskiego, który był adiutantem generała Jana Henryka Dąbrowskiego, a potem oficerem ordynansowym samego Napoleona.

strona 2 z 3
1 2 3
  • Ziemianin i milioner z kresów, których Wołodyjowski strzegł
  • Ziemianin i milioner z kresów, których Wołodyjowski strzegł

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

POPULARNE KOMENTARZE

A moze wspomnicie o hr. Kwileclim jak biednych psami szczul, jak za zerwanie trawy na miedzy panskiej przez dzieci , kazal lamac swoim dozorcom koszyki tych dzieciakow, jak za zbieranie chrustu w panskim lesie biedne kobiety dostawaly baty, tak panowie przed wojna byli wspanialomyslni i o niczym nie mysleli tylko o tym , zeby biedni ludzie mieli lepiej, teraz tez wszystko zmierza ku temu i wszelkiej masci krwiopijcy i dorobkiewicze maja narod w pogardzie i chcieliby , zeby u nich ludzie pracowali za miske zupy, co nie raz ma to miejsce..
Dodano: 16.02.2019 08:13    Przez: ~pro publico bono
a moze napiszcie o czworakach tych ludzi jak żyła służba i jakie było w polsce ubustwo i narodowe zubożenie dzięki wyzyskowi szlachty
Dodano: 16.02.2019 07:29    Przez: ~zyx
Jak dobrze, że już takich panów nie ma... Chociaż teraz jakby niektórzy już próbowali nimi być... Czyli od czasu do do czasu rewolucje są potrzebne.
Dodano: 17.02.2019 16:22    Przez: ~PAN sprawiedliwy
Bardzo dobry artykuł, szkoda tylko że dla LM, tu się Pan marnuje........ A po komentarzach można sobie wyobrazić kto tu przebywa ;p
Dodano: 16.02.2019 10:08    Przez: ~If7fu

KOMENTARZE

a moze napiszcie o czworakach tych ludzi jak żyła służba i jakie było w polsce ubustwo i narodowe zubożenie dzięki wyzyskowi szlachty
Dodano: 16.02.2019 07:29    Przez: ~zyx
A moze wspomnicie o hr. Kwileclim jak biednych psami szczul, jak za zerwanie trawy na miedzy panskiej przez dzieci , kazal lamac swoim dozorcom koszyki tych dzieciakow, jak za zbieranie chrustu w panskim lesie biedne kobiety dostawaly baty, tak panowie przed wojna byli wspanialomyslni i o niczym nie mysleli tylko o tym , zeby biedni ludzie mieli lepiej, teraz tez wszystko zmierza ku temu i wszelkiej masci krwiopijcy i dorobkiewicze maja narod w pogardzie i chcieliby , zeby u nich ludzie pracowali za miske zupy, co nie raz ma to miejsce..
Dodano: 16.02.2019 08:13    Przez: ~pro publico bono
tak mądralo - lepiej uprawiać socjalizm lub działać jak Janosik. Aktualnie to w zasadzie wystarczy głosować na właściwą partię - to ona już się postara aby zabrać mądrzejszym a dać nierobom i pasożytom za głosy wyborcze. Taki wzór kraju jest idealny - wskazywanie palcem tym niezbyt mądrym a krzykliwym, że ich wrogiem jest ... mądrzejszy i trzeba mu zabrać. To jest to samo co szczucie psami o któych wspomniałeś. Tylko zamiast zwierząt są aktualnie i niestety ludzie tym "narzędziem".
Dodano: 16.02.2019 09:36    Przez: ~socjalizm utopijny
Dla mnie ideałem szlachcica jest Bogumił Niechcic.
Dodano: 16.02.2019 08:17    Przez: ~On
Artykuł to same brednie !!!Dlaczego autor się nie ujawnił ??? Fantazje literacką uznaje za fakt historyczny !!!! Kpina z czytających artykuły !!! Tak trzymać i nie popuszczać !! nawet piszącym artykuły
Dodano: 16.02.2019 08:41    Przez: ~Erwin
Jak to się nie ujawnił? Autor podpisała się na końcu. Robert Olejnik. podany nawet numer telefonu i email.
Dodano: 20.03.2019 12:00    Przez: ~BlackArni
Przeczytałem tylko pierwszą stronę , dalej nie szło czytać !!
Dodano: 16.02.2019 08:44    Przez: ~Erwin
a teraz wszystko przepite :)
Dodano: 16.02.2019 08:48    Przez: ~klan
avatar Raczej- a teraz to wszystko jest hałdą pokopalnianą.
Dodano: 16.02.2019 09:36    Przez: Urlich von Jungingen
Bardzo dobry artykuł, szkoda tylko że dla LM, tu się Pan marnuje........ A po komentarzach można sobie wyobrazić kto tu przebywa ;p
Dodano: 16.02.2019 10:08    Przez: ~If7fu
Pani Mańkowska podpisywała się: Wandą Plater-Zyberk. Skąd ten Zyberg w tekście?
Dodano: 16.02.2019 22:43    Przez: ~sacas
Jak dobrze, że już takich panów nie ma... Chociaż teraz jakby niektórzy już próbowali nimi być... Czyli od czasu do do czasu rewolucje są potrzebne.
Dodano: 17.02.2019 16:22    Przez: ~PAN sprawiedliwy
Zastanawiam się co jest nie tak z większością komentujących? Pan Robert Olejnik próbuje odtworzyć przeszłośc historyczną naszego regionu, nie tylko fizycznych obiektów jak budynki ale także ludzi. Takie to były tamte czasy że historię tworzyli głównie ludzie zamożni bo to oni mieli pieniądze, kontaktu i wizje które tymi pieniedzmi realizowali. To po nich jest szansa odnależć jakieś historyczne ślady jak zapisy w kronikch, zdjęcia itd. Niestety po pracownikach folwarcznych trudno odnależć jakieś ślady oprócz metryk w księgach parafialnych - no chyba że we wspomnieniach powyżej wspomnianych "hrabiach".Wiele artykułów opowiadających o naszej histori powojennej Pan Olejnik poświęcił już ludziom nie mającym tytułów szlacheckich -zwykłych pracownikach okolicznych zakładów jak kopalnia, huta czy elektrownia. Procentowo więcej jest o "klasie robotniczej" niż "szlachcie" . Ze szlachty to chyba tylko o Kwileckich i na siłe można jeszcze naciągn ...