Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościJak znaleźć księgę wieczystą po adresie?

Jak znaleźć księgę wieczystą po adresie?

Materiał promocyjny

Dodano:
Jak znaleźć księgę wieczystą po adresie?

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się nad znalezieniem księgi wieczystej po adresie? Nie jest to typowe pytanie, jakie można zadać przeciętnemu Kowalskiemu. Wiele ludzi stoi przed dylematem kupna nieruchomości lub zastanawia się nad wiarygodnością jej sprzedawcy. Często księga wieczysta może przyczynić się do rozwiązania wielu dylematów. Jednak czy istnieje sposób, żeby uzyskać odpowiedź na nurtujące nas kwestie związane z obserwowanym przez nas terenem? Ten artykuł ma na celu rozwianie wszelkich wątpliwości dotyczących tego tematu.

Czym jest księga wieczysta

Zacznijmy najpierw od początku, czyli zdefiniowania pojęcia księga wieczysta. Jest to dokument mający charakter dowodu osobistego danej nieruchomości. Na jego podstawie można ustalić wiele szczegółów, jak chociażby dane właściciela, dokładna lokalizacja nieruchomości. Na jej podstawie możemy dowiedzieć się o dokładnym metrażu nieruchomości, liczbie pokoi oraz czy jest np. zabezpieczeniem zewnętrznego finansowania. Księga Wieczysta zawiera wszelkie informacje niezbędne dla zainteresowanego nabyciem nieruchomości. Za pomocą numeru identyfikacyjnego, który się w niej znajduje, można sprawdzić wszystkie informacje na tematy związane z obserwowaną przez nas działką.

Prowadząc wstępne rozmowy, nie każdy jest skory do ujawniania tego numeru. Wielu zainteresowanych nie chce też zdradzać swoich planów i intencji dotyczących danego terenu. W takich przypadkach pomocne może się okazać sprawdzenie numeru księgi wieczystej za sprawą podania adresu. Dzięki temu systemowi w łatwy sposób można sprawdzić setki tysięcy nieruchomości.

Więcej wyczerpujących informacji o księgach wieczystych i kredytach hipotecznych znajdziesz na blogu Michała Dawidowicza: https://blogkredytowy.pl/jak-znalezc-ksiege-wieczysta/

Typy nieruchomości z księgami wieczystymi

Można wymienić trzy rodzaje nieruchomości, dla których prowadzone są księgi wieczyste. Pierwszy z nich to nieruchomość gruntowa, czyli część ziemi stanowiącej odrębną własność. Tego typu powierzchnie można podzielić na działki rolne, mieszkaniowe oraz drogowe. Kolejny przykład to nieruchomość lokalowa, czyli taka, która została odseparowana od pierwotnej i ma stanowić niezależną własność lokalu. Ostatnia jest nieruchomość budynkowa. Ta z kolei odnosi się do gruntu, który nie stanowi części składowej nieruchomości gruntowej, lecz jest jego odrębną własnością.

Numer księgi

Do każdej księgi wieczystej przynależy unikalny numer, w którym zakodowany jest skrót wydziału Sądu Rejonowego, pod który należy nieruchomość, numer nadany przez sąd oraz cyfra kontrolna. Księgi wieczyste są jawne i ogólnodostępne dla każdego zainteresowanego. Ministerstwo Sprawiedliwości pozwala na wyszukiwanie interesującej nas pozycji, jeśli tylko posiadamy jej numer. Aktualnie mamy 3 sposoby na pozyskanie takiego numeru: drogą urzędową, przez Internet oraz bezpośrednio od właściciela.

Procedura urzędowa

Decydując się na drogę urzędową mamy do wyboru udanie się do odpowiedniego Starostwa Powiatowego, do którego podlega obserwowana przez nas nieruchomość. Następnie udać się do Wydziału Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej. Tam składamy podanie i opłacamy kwotę 12 złotych za opłatę administracyjną i czekamy na udostępnienie księgi. Drugą możliwością jest wizyta w Sądzie Wieczystoksięgowym i złożenie podobnego podania. Okres, w którym uzyskamy niezbędne informacje, może się różnić w zależności od miejsca, do którego się udamy.

Księgi wieczyste - dostęp online

W przypadku ubiegania się o księgi wieczyste za pomocą Internetu oszczędzamy sporo czasu. Jak już wiemy, ubieganie się sposobem urzędowym wymaga od nas sporo formalności. Dzięki takiej stronie jak ksiegiwieczyste.pl można tego dokonać w zdecydowanie szybszy sposób. Do ustalenia szczegółów niezbędne będą dokładny adres nieruchomości i numer ewidencyjny. Opłata za taką usługę zależy od ilości wyszukiwań i pobrań ksiąg.

Ile kosztuje pobranie dokumentacji?

Kiedy odnajdziemy już poszukiwany przez nas numer, możemy całą zawartość przejrzeć lub pobrać. O ile samo wyświetlanie dokumentu nic nie kosztuje, o tyle za pobranie musimy już zapłacić. Koszt to jedynie 20 złotych plus opłaty manipulacyjne za dokonanie przelewu elektronicznego. Możemy również pobrać osobiście wybraną przez nas księgę w Sądzie Wieczystoksięgowym, tam zapłacimy 30 złotych za każdy odpis.

Procedura ta z pewnością nam się przyda, kiedy będziemy zainteresowani kupnem danej nieruchomości, aby sprawdzić jej stan prawny. Ponadto dzięki temu możemy zweryfikować wiarygodność osoby, z którą odbywamy negocjacje, czy też znaleźć taką osobę, jeśli interesujemy się działką, a nie wiemy, do kogo należy. Jak widać wiedza ta może się okazać niezwykle przydatna w zależności, jakie mamy plany wobec danej nieruchomości.

Stosuj wygodne i praktyczne rozwiązania

Warto wspomnieć, że sama wyszukiwarka internetowa ksiąg wieczystych jest stosunkowo nową opcją i nie jest jeszcze w pełni kompletna. Za kilkanaście złotych możemy w prosty sposób przyspieszyć poszukiwania interesujących nas dokumentów. Serwis ten stale jest aktualizowany. Nie potrzeba do tego wizyt w urzędach i sądach, a wystarczy tylko posiadać wymagane kryteria, a prawie każda księga wieczysta stanie się dla nas dostępna. Dzięki temu możemy odpowiednio przemyśleć nasze działania związane z nieruchomością, czy też być lepiej przygotowanym na spotkanie biznesowe z obecnym właścicielem terenu.

Jak znaleźć księgę wieczystą po adresie?
Czytaj więcej na temat:nieruchomości, księgi wieczyste
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole