Dzisiaj jest wtorek 20 sierpnia 2019, imieniny: Bernarda, Sobiesława, Samuela WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (19058) SPORT FORUM FIRMY (5348) PRACA (66) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
21 / 19oC
Jutropogoda
19 / 15oC
Pojutrzepogoda
22 / 17oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Trzy piłkarki Medyka Konin powołane do reprezentac ... (0)Zaproszenie na obchody 80. rocznicy wybuchu II Woj ... (0)

Konin. Minister bada sprawę kamienicy Esse. Decyzja niebawem

Dodano: 20.02.2019 19:20
Źródło: LM.pl

W połowie marca powinna być znana decyzja ministra kultury i dziedzictwa narodowego w sprawie wykreślenia kamienicy Stefanii Esse z rejestru zabytków.

Budynek przy ul. Staszica w Koninie został wybudowany w połowie XIX wieku. Pod koniec lipca ubiegłego roku w kamienicy doszło do katastrofy budowlanej. Postanowieniem Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego dla miasta Konina „budynek został zabezpieczony przed zagrożeniem dla ludzi i mienia”. Jak podkreśla prezydent Konina w pismach skierowanych do posłów, od czasu katastrofy budowlanej funkcjonariusze straży miejskiej i policji na bieżąco monitorowali zamkniętą część ulicy, a także teren wokół budynku.

Prezydent Piotr Korytkowski 17 grudnia 2018 roku złożył do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego wniosek o wykreślenie kamienicy z rejestru zabytków. Postępowanie trwa i jak informuje Magdalena Tomaszewska, główny specjalista w Centrum Informacyjnym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, prowadzone jest na wniosek właścicieli nieruchomości, popartego pismem prezydenta Konina.

- Przedmiotem postępowania jest ocena zachowania wartości zabytkowych kamienicy: artystycznych, historycznych i naukowych, które były podstawą do wydania przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Koninie decyzji z 6 kwietnia 1988 r. o jego wpisie do rejestru zabytków. Przewidywanym terminem rozstrzygnięcia sprawy jest połowa marca 2019 roku – podkreśla Magdalena Tomaszewska.

fot. archiwum

  • Konin. Minister bada sprawę kamienicy Esse. Decyzja niebawem

 autor: Aleksandra Braciszewska - Benkahla

 e-mail: ab@firma.lm.pl

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

POPULARNE KOMENTARZE

Znajomy przedsiębiorca lata temu kupił mały pałacyk w Łodzi. Plany miał ambitne, chciał go wyremontować i zrobić hotelik. Jak zaczął mu konserwator zabytków wymyślać co i jak ma zrobić, co może, a co nie, to jak gość to podliczył to się za głowę złapał i sprzedał to czym prędzej. Wybudował nowy budynek na ten sam styl i jeszcze sporo kasy mu zostało. A pałacyk jak stał tak stoi, w coraz większej ruinie. Ot tzw. ochrona zabytków w rodzimym wydaniu.
Dodano: 20.02.2019 23:51    Przez: ~Ozi
Ta cała ochrona zabytków to strzał w stopę. Takie są efekty tego, jak jakiś gryzipiórek siedzący za biurkiem decyduje o tym jak ma wyglądać remont prywatnej kamienicy. Skutek jest taki, że większość właścicieli takich budynków, często spadkobierców, traktuje taki obiekt jak kulę u nogi i nie chce tego remontować, bo koszty są makabryczne. W efekcie budy się rozsypują, a zadowolony urzędnik siedzi i dalej p***rzi w stołek. Zabytkami powinno być tylko mienie państwowe, a własność prywatna tylko na wyraźne żądanie właściciela. Państwo chce mieć zabytki to niech sobie je samo utrzymuje, remontuje i decyduje. A tak to masz dwa wyjścia, albo robisz tak jak ci urzędnik każe i płacisz za jego fanaberie, albo nie robisz nic i czekasz aż buda sama się rozsypie i problem sam się rozwiąże.
Dodano: 20.02.2019 23:43    Przez: ~Ozi
Dziwnym trafem? Rozmawiałeś z właścicielami - będą remontować? Jak nie będą, to trzeba to uporządkować...
Dodano: 20.02.2019 20:04    Przez: ~Tyle w temacie.
Jeżeli o kamienicach to tylko z bufetową. Ona sie zna doskonale na kamienicach. POdobno
Dodano: 20.02.2019 20:14    Przez: ~jusrny stefan
Może deweloper Jarosław wybuduje jakiś wieżowiec.
Dodano: 21.02.2019 07:34    Przez: ~Q

KOMENTARZE

Jakos dziwnym trafem wiem jaka befzie decyzja...
Dodano: 20.02.2019 19:39    Przez: ~Pn
Dziwnym trafem? Rozmawiałeś z właścicielami - będą remontować? Jak nie będą, to trzeba to uporządkować...
Dodano: 20.02.2019 20:04    Przez: ~Tyle w temacie.
@cypis - Biedron to nie moja bajka choc we wielu sorawach sie z nim zgadzam. Co do rowerów, to czy byl to zly pomysł?
Dodano: 20.02.2019 20:17    Przez: ~Pn
Art. 54 - Wolność słowa 1.Każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji. 2. Cenzura prewencyjna środków społecznego przekazu oraz koncesjonowanie prasy są zakazane. Ustawa może wprowadzić obowiązek uprzedniego uzyskania koncesji na prowadzenie stacji radiowej lub telewizyjnej. "TO ZNACZY? Wolność słowa, wyrażana bezpośrednio lub poprzez środki przekazu, jest tradycyjną wolnością konstytucyjną. Artykuł 54 gwarantuje trzy odrębne choć powiązane ze sobą wolności: wolność wyrażania swoich poglądów, wolność pozyskiwania informacji oraz wolność rozpowszechniania informacji. Wyrażenie „pogląd” należy w tym wypadku rozumieć jak najszerzej, jako wyrażanie osobistych ocen, prezentowanie opinii czy przypuszczeń, informowanie o faktach etc. Wolność ta ma zastosowanie zarówno w sferze publicznej jak i prywatnej (choć szczególnego znaczenia nabiera na gruncie przestrzeni publicznej, ży ...
Dodano: 20.02.2019 23:50    Przez: ~ocenzurowany
Tylko czy te cenzorzy z LM rodem z komuny to przeczytają i wezmą sobie to do serca ? - Wątpię...
Dodano: 21.02.2019 00:39    Przez: ~Hagada
@ocenzurowany: "1.Każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów". Ok. Tylko jak potraktowac chore kawalki pokroju "Pn to c**a", "Tusk to zlodziej" albo "Nowak to kapus" w przestrzeni publicznej? Jest to wolnosc slowa czy raczej debilizm komentujacego? I co zrobic z takim komentarzem? Z taka wypowiedzia? IMHOvpowinna trafic do kosza natychmiast...
Dodano: 21.02.2019 10:29    Przez: ~Pn
Pn może zacytujesz swoje wypowiedzi !!!!!!!!!
Dodano: 21.02.2019 16:56    Przez: ~szolom
Jeżeli o kamienicach to tylko z bufetową. Ona sie zna doskonale na kamienicach. POdobno
Dodano: 20.02.2019 20:14    Przez: ~jusrny stefan
Chyba wolfgangowa. Z wolfgangową. Mierna ake wierna.
Dodano: 20.02.2019 20:18    Przez: ~Pn
Nie, zycie go dosyc nabilo. A to jeszcze nie koniec.
Dodano: 20.02.2019 21:09    Przez: ~Pn
Może deweloper Jarosław wybuduje jakiś wieżowiec.
Dodano: 21.02.2019 07:34    Przez: ~Q
Q i Pn to bliżniaki -
Dodano: 21.02.2019 09:48    Przez: ~jednojajowe
Miejmy nadzieję że wykreślą z rejestru zabytków i wkrótce ją zburzą.
Dodano: 20.02.2019 20:24    Przez: ~Zse
Ludzie obudzcie sie to jest nasza historia!!! Najlepiej wyburzyć całą starówkę.
Dodano: 20.02.2019 23:11    Przez: ~AS
"AS"Historia jest tez ważna, tu nie chodzi o obiekty tu chodzi o działki zobacz jak jest własność i jak zostały nabyte te budynki i przez kogo i kiedy i odpowiesz sobie , o co w tym chodzi ,to jest taka sama sprawa jak z kamienicami w Warszawie tylko kto w Koninie zajmie się tym tematem w Koninie nie ma Jakiego (nieważne czy on jest z Pis ,tu nie chodzi w żadnym stopniu o politykę ) takie oto jest oblicze sprawy.
Dodano: 21.02.2019 08:01    Przez: ~xxx
Właścicieli jest kilku. Nawet jeżeli się uda ich zebrać razem to ich stanowisko będzie rozbieżne. Bezpieczeństwo mieszkańców i przywrócenie ruchu na tej ulicy powinno być priorytetem.
Dodano: 21.02.2019 16:08    Przez: ~Qń
Historią by było, gdyby nie zagrażała życiu. Dzisiaj jest to ruina i tyle. Mogłeś 15 let temu to kupić, wyremontować i cieszyć się historią. A kosztów jakie ponoszą wszyscy z tytułu utrudnień w ruchu nikt nie poniesie. A powinien
Dodano: 22.02.2019 13:34    Przez: ~bronisław
Ta cała ochrona zabytków to strzał w stopę. Takie są efekty tego, jak jakiś gryzipiórek siedzący za biurkiem decyduje o tym jak ma wyglądać remont prywatnej kamienicy. Skutek jest taki, że większość właścicieli takich budynków, często spadkobierców, traktuje taki obiekt jak kulę u nogi i nie chce tego remontować, bo koszty są makabryczne. W efekcie budy się rozsypują, a zadowolony urzędnik siedzi i dalej p***rzi w stołek. Zabytkami powinno być tylko mienie państwowe, a własność prywatna tylko na wyraźne żądanie właściciela. Państwo chce mieć zabytki to niech sobie je samo utrzymuje, remontuje i decyduje. A tak to masz dwa wyjścia, albo robisz tak jak ci urzędnik każe i płacisz za jego fanaberie, albo nie robisz nic i czekasz aż buda sama się rozsypie i problem sam się rozwiąże.
Dodano: 20.02.2019 23:43    Przez: ~Ozi
Znajomy przedsiębiorca lata temu kupił mały pałacyk w Łodzi. Plany miał ambitne, chciał go wyremontować i zrobić hotelik. Jak zaczął mu konserwator zabytków wymyślać co i jak ma zrobić, co może, a co nie, to jak gość to podliczył to się za głowę złapał i sprzedał to czym prędzej. Wybudował nowy budynek na ten sam styl i jeszcze sporo kasy mu zostało. A pałacyk jak stał tak stoi, w coraz większej ruinie. Ot tzw. ochrona zabytków w rodzimym wydaniu.
Dodano: 20.02.2019 23:51    Przez: ~Ozi
jeżeli w tym tonie zostały skierowanie pisma to Minister ma nie pełną informację gdzie jest tu mowa o zagrożeniu bezpieczeństwa i paraliżu całej Starówki .Zdarzenie miało miejsce jeżeli się nie mylę w sierpniu 2018 i do dziś nie ma wiążącej decyzji Przecież jeszcze w tym kraju obowiązuje jakieś prawo (Administracyjne- terminy wydania postanowień -decyzji czy ktoś na tym sprawuje kontrolę)co na to nadzór budowlany co na to konserwator zabytków siedzą i p***rzą w stołki Za dużo urzędników nie wiadomo kogo ten temat dotyczy pewno to wina mieszkańców że to widza i o tym piszą Takich domów jest jeszcze kilka koło USC, koło budynku Magistratu na pl Wolności ,na rogu pl Zamkowy skrzyżowanie z ul.PCK. Na właścicielu spoczywa obowiązek przeglądów okresowych tym bardziej obiektów zabytkowych Złożyć należy doniesienie do prokuratury o braku właściwego nadzoru konserwatora zabytku (co w tej materii robił -myślę ze nic tylko brał pieniądz ...
Dodano: 21.02.2019 07:49    Przez: ~xxx
Dawno rudera powinna zniknąć.
Dodano: 21.02.2019 08:08    Przez: ~sasiad
rheprhywatysowhac !!!
Dodano: 21.02.2019 09:09    Przez: ~bufetowa
chciałaś/łeś powiedzieć re- polonizować
Dodano: 21.02.2019 09:15    Przez: ~xxx
FaKT ZE TEN BUDYNEK JEST RUINA A kim sa OBECNI wlasciciele tego budynku, dzialki i kto sprzedal i kiedy .... I NA JAKICH WARUNKACH ???Czy takie cos mozna sprawdzic i jak ? Ksiega wieczysta, umowa kupna sprzedazy lub tp - cos musi PRZECIEZ byc. Czy to sa dane niejawne ?
Dodano: 21.02.2019 10:55    Przez: ~karol
Możesz sprawdzić ,jak i każdy. Są w necie wyszukiwarki za 15zł wpiszesz adres i pokaże ci numer księgi wieczystej. Którą za darmo sprawdzisz na księgiwueczystegovpl
Dodano: 22.02.2019 14:01    Przez: ~można sprawdzić księge
Co cię obchodzi czyjaś własność,zajmi się swoim chlewem