Dzisiaj jest środa 15 lipca 2020, imieniny: Włodzimierza, Henryka, Egona WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (17418) SPORT FORUM FIRMY (5513) PRACA (28) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
25 / 16oC
Jutropogoda
16 / 13oC
Pojutrzepogoda
20 / 14oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
To będzie zupełnie inny sezon III ligi. Po rundzie ... (0)Letnie koncerty MDK w ogrodzie Muzeum Okręgowego w ... (0)

Konin. Minister bada sprawę kamienicy Esse. Decyzja niebawem

Dodano: 20.02.2019 19:20
Źródło: LM.pl

W połowie marca powinna być znana decyzja ministra kultury i dziedzictwa narodowego w sprawie wykreślenia kamienicy Stefanii Esse z rejestru zabytków.

Budynek przy ul. Staszica w Koninie został wybudowany w połowie XIX wieku. Pod koniec lipca ubiegłego roku w kamienicy doszło do katastrofy budowlanej. Postanowieniem Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego dla miasta Konina „budynek został zabezpieczony przed zagrożeniem dla ludzi i mienia”. Jak podkreśla prezydent Konina w pismach skierowanych do posłów, od czasu katastrofy budowlanej funkcjonariusze straży miejskiej i policji na bieżąco monitorowali zamkniętą część ulicy, a także teren wokół budynku.

Prezydent Piotr Korytkowski 17 grudnia 2018 roku złożył do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego wniosek o wykreślenie kamienicy z rejestru zabytków. Postępowanie trwa i jak informuje Magdalena Tomaszewska, główny specjalista w Centrum Informacyjnym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, prowadzone jest na wniosek właścicieli nieruchomości, popartego pismem prezydenta Konina.

- Przedmiotem postępowania jest ocena zachowania wartości zabytkowych kamienicy: artystycznych, historycznych i naukowych, które były podstawą do wydania przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Koninie decyzji z 6 kwietnia 1988 r. o jego wpisie do rejestru zabytków. Przewidywanym terminem rozstrzygnięcia sprawy jest połowa marca 2019 roku – podkreśla Magdalena Tomaszewska.

fot. archiwum

  • Konin. Minister bada sprawę kamienicy Esse. Decyzja niebawem

 autor: Aleksandra Braciszewska - Benkahla

 e-mail: ab@firma.lm.pl

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

POPULARNE KOMENTARZE

Znajomy przedsiębiorca lata temu kupił mały pałacyk w Łodzi. Plany miał ambitne, chciał go wyremontować i zrobić hotelik. Jak zaczął mu konserwator zabytków wymyślać co i jak ma zrobić, co może, a co nie, to jak gość to podliczył to się za głowę złapał i sprzedał to czym prędzej. Wybudował nowy budynek na ten sam styl i jeszcze sporo kasy mu zostało. A pałacyk jak stał tak stoi, w coraz większej ruinie. Ot tzw. ochrona zabytków w rodzimym wydaniu.
Dodano: 20.02.2019 23:51    Przez: ~Ozi
Ta cała ochrona zabytków to strzał w stopę. Takie są efekty tego, jak jakiś gryzipiórek siedzący za biurkiem decyduje o tym jak ma wyglądać remont prywatnej kamienicy. Skutek jest taki, że większość właścicieli takich budynków, często spadkobierców, traktuje taki obiekt jak kulę u nogi i nie chce tego remontować, bo koszty są makabryczne. W efekcie budy się rozsypują, a zadowolony urzędnik siedzi i dalej p***rzi w stołek. Zabytkami powinno być tylko mienie państwowe, a własność prywatna tylko na wyraźne żądanie właściciela. Państwo chce mieć zabytki to niech sobie je samo utrzymuje, remontuje i decyduje. A tak to masz dwa wyjścia, albo robisz tak jak ci urzędnik każe i płacisz za jego fanaberie, albo nie robisz nic i czekasz aż buda sama się rozsypie i problem sam się rozwiąże.
Dodano: 20.02.2019 23:43    Przez: ~Ozi
Dziwnym trafem? Rozmawiałeś z właścicielami - będą remontować? Jak nie będą, to trzeba to uporządkować...
Dodano: 20.02.2019 20:04    Przez: ~Tyle w temacie.
Jeżeli o kamienicach to tylko z bufetową. Ona sie zna doskonale na kamienicach. POdobno
Dodano: 20.02.2019 20:14    Przez: ~jusrny stefan
Może deweloper Jarosław wybuduje jakiś wieżowiec.
Dodano: 21.02.2019 07:34    Przez: ~Q

KOMENTARZE

Jasne, najlepiej zburzyć. Potem zostanie wolny plac, który kupi niejaki Lipiński i postawi tam kolejny budynek dla siebie. Architektoniccznie odmienny od stylu pobliskich kamienic
Dodano: 21.02.2019 11:48    Przez: ~Topa
niech kupi to jakiś nawet Czort on i tak tego do grobu nie zbierze może będzie porządek ,jak sprawy tak się będą miały to może za jakieś 5 lat co się poprawi i nadal miasto -Starówka będzie zablokowana dziwię się okolicznym przeciębiorcom że się nie skarżą a wiem że ich dochody spadły. Ja jeżdżę do około i tracę dużo wiece paliwa kto mi za to wróci jak jeszcze długo będzie taki stan Panie Prezydencie Korytkowski?
Dodano: 21.02.2019 13:24    Przez: ~xxx
pewnie wyburzą i postawią kolejnego Lidla albo Biedronkę..... no cóż, inne miasta mają strefy przemysłowe, kunin ma markety.
Dodano: 21.02.2019 19:21    Przez: ~prawda bolesna
Co cię to interesuje!!! To twoje!!!!
Dodano: 22.02.2019 17:01    Przez: ~Jajko muzykant
Po co wykreślać z rejestru zabytków? Szkoda takiego pięknego budynku! Niech gmina wyremontuje to! U nas w Koninie wszystkie piękne zabytki są sprzedawane, to jest karygodne!!!
Dodano: 22.02.2019 11:57    Przez: ~Jula
Ten budynek ma znikome walory architektoniczne
Dodano: 22.02.2019 17:04    Przez: ~Jo się znom
Wszystkie obiekty zabytkowe kupuje zazwyczaj s-aw,ic, ki z babakusa i zaraz wyburza. Następnie buduje znów za zgodą niewiadomo kogo takie paszkwile jak na alejach 1 maja w samym centrum konina. I UM mu przyklaskuje.A ty obywatelu konina nawet zgody na wyburzenie we własnym podwurku płotu murowanego czy starego garażu nie możesz uzyskać. Bo celowo Ci blokują, udając służbistów, aby mieć potem wolne pole przy dawaniu zgody takiemu sawic,kie,mu
Dodano: 22.02.2019 14:06    Przez: ~prawda
2 z 2
<<12

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.